Mazda 3 BL (2009-13) Tavan Bitiminde Paslanma

bilalkip

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah-Hb İmpressive
İyi Geceler Garaj Ailesi,

Daha önce başına gelen var mı bilmiyorum ama geçen gün bağaj kapısını açarken nasıl olduysa dikkatimi çekti. Bağaj kapısını yarım tutarak görülebiliyor. Tavanın bitiminde paslanma olmuş. Nasıl olur anlam veremedim. Bakım zamanı gelmek üzere. Orayı ve güneş yanıkları olan spoyleri boyatacağım. Hb aracı olan arkadaşlar oraya bir baksın derim. Bu vesile ile bende ilk defa bir konu açmış oldum :)
IMG_1865.JPG
IMG_1866.JPG
IMG_1867.JPG

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Yanlış anlamayın, tavanda daha önce işlem var mı? O kısımda sanki boya yokta o yüzden paslanmış gibi. İlk kez görüyoruz BL kasada bu durumu.

bilalkip

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah-Hb İmpressive
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Yanlış anlamayın, tavanda daha önce işlem var mı? O kısımda sanki boya yokta o yüzden paslanmış gibi. İlk kez görüyoruz BL kasada bu durumu.
Yanlış anlayacak bir durum yok Oğuzhan :) Aracın sağ marşpiyelde ufak bir işlem dışında çok şükür başka işlemi yok. Bana da çok tuhaf geldi. Yani bir şeyin sürtmesinden oluşacakmış gibi duruyor. Ama öyle bir durum da yok.

mmd

Sessiz
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kahverengi HB
2012 model kahverengi hb Mazda 3 sahibiyim, aracımda kesinlikle kaza yok. Bir hafta önce bagajı kapatırken birebir aynı paslanmanin benim aracımda da olduğunu gördüm, renk kahverengi olduğu için pas kısmından değil de astar kısmından fark ettim. Oluşma şekli ve miktarı birebir aynı. Başlığı açan arkadaşımız nasıl bir çözüm buldu acaba merak ettim. Ben bagajı sökmeden ince zımpara ile paslı yüzeyi temizleyip , tavan ve bagajı maskeledikten sonra sprey rötuş boyası ile ince çizgi halinde o bölümü boyamayı düşünüyorum. Cidden çok can sıkıcı bir durum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
2012 model kahverengi hb Mazda 3 sahibiyim, aracımda kesinlikle kaza yok. Bir hafta önce bagajı kapatırken birebir aynı paslanmanin benim aracımda da olduğunu gördüm, renk kahverengi olduğu için pas kısmından değil de astar kısmından fark ettim. Oluşma şekli ve miktarı birebir aynı. Başlığı açan arkadaşımız nasıl bir çözüm buldu acaba merak ettim. Ben bagajı sökmeden ince zımpara ile paslı yüzeyi temizleyip , tavan ve bagajı maskeledikten sonra sprey rötuş boyası ile ince çizgi halinde o bölümü boyamayı düşünüyorum. Cidden çok can sıkıcı bir durum.
Evet can sıkıcı bir durum. :(
Bl kasalarda; Yılların ortaya çıkardığı sorunları düşünürsek BL kasa hep ifade ettiğim gibi geçiş kasası ve Mazda mühendisliğine yakışmıyor...

Paslanma derin değilse, ürettiğiniz çözüm yöntemi işe yarayacaktır. Konu sahibi @bilalkip hocam dönüş yapmamış maalesef.

mmd

Sessiz
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kahverengi HB
Evet can sıkıcı bir durum. :(
Bl kasalarda; Yılların ortaya çıkardığı sorunları düşünürsek BL kasa hep ifade ettiğim gibi geçiş kasası ve Mazda mühendisliğine yakışmıyor...

Paslanma derin değilse, ürettiğiniz çözüm yöntemi işe yarayacaktır. Konu sahibi @bilalkip hocam dönüş yapmamış maalesef.
Paslanma derin değil hatta çok ince bir zımpara ile bile çıkacak düzeyde , aracımı çok beğenerek 3 yıl önce 22.000 km de aldım, 80.000 km dir sorunsuz kullanıyorum. Ön konsolda açılma sorunu da var:) önceki aracım platform kardeşi Ford focus tu. 0 km almıştım onda kaprota ve trim de hiçbir sorun olmadı, arkadaşıma satıp Cabrio araç almıştım 2015 de , Ford da iki kere gaz kelebeği sorunu yaşamıştım, değişmeden duzelmemisti herşeyi denememize rağmen. Mazda mekanik olarak şükür bir sorun çıkarmadı ama adına yakışmayan böyle sorunlar üzüyor. Aracımı almadan önce özellikle bu forumdan epey araştırmıştım, genel anlamda herkes çok memnun araçlarından fakat biraz marka fanatikligi sonucu olduğunu da söyleyebilirim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Paslanma derin değil hatta çok ince bir zımpara ile bile çıkacak düzeyde , aracımı çok beğenerek 3 yıl önce 22.000 km de aldım, 80.000 km dir sorunsuz kullanıyorum. Ön konsolda açılma sorunu da var:) önceki aracım platform kardeşi Ford focus tu. 0 km almıştım onda kaprota ve trim de hiçbir sorun olmadı, arkadaşıma satıp Cabrio araç almıştım 2015 de , Ford da iki kere gaz kelebeği sorunu yaşamıştım, değişmeden duzelmemisti herşeyi denememize rağmen. Mazda mekanik olarak şükür bir sorun çıkarmadı ama adına yakışmayan böyle sorunlar üzüyor. Aracımı almadan önce özellikle bu forumdan epey araştırmıştım, genel anlamda herkes çok memnun araçlarından fakat biraz marka fanatikligi sonucu olduğunu da söyleyebilirim.
Fanatikliğe gerek yok bence var olan bir sorun için ne fanatikliği yapılırsa yapılsın sorun ortada... Mazda bu kasada savunulacak gibi bir ürün ortaya koyamamış, geçen yıllar bize bunu gösteriyor maalesef.

mmd

Sessiz
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kahverengi HB
Hb bl kullanıcıları araçlarını kontrol ederse iyi olur diye düşünüyorum, çünkü bagaj tam kapalı yada tam açıkken görülmeyen bir yer burası.

mmd

Sessiz
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kahverengi HB
Resim de ekleyerek sonucu bildirmek istedim. Uzun süre daha sağlıkla binmek istediğim aracımın sadece o bölümü bagaj kapağını sokturerek boyattım. Pas daha fazla artıp da kaportayi curutsun istemedim. Tavana boya gelmedi. Bagaj sök tak yapılmış oldu. Buna da yapacak birşey yok sataken beğenmeyen almasın:)

Ekli dosyalar

• IMG_20200924_075920.jpg
    IMG_20200924_075920.jpg
    81.7 KB · Görüntüleme: 27
  • IMG-20200924-WA0003.jpg
    IMG-20200924-WA0003.jpg
    218.2 KB · Görüntüleme: 27

mmd

Sessiz
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kahverengi HB
Araç kahverengi olduğu için net görünmüyor. Ama bölgeyi işaretledim. Bagaj kapağı yarım açıkken üstten bakıldığında görünüyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Son hali de böyle, yağmur sonrası biraz kirli ama paslı alan kalmadı artık

Ekli dosyalar

• IMG_20201214_124550.jpg
    IMG_20201214_124550.jpg
    169 KB · Görüntüleme: 20
  • IMG_20201214_124640.jpg
    IMG_20201214_124640.jpg
    150.3 KB · Görüntüleme: 21
  • IMG_20201214_125019.jpg
    IMG_20201214_125019.jpg
    337.4 KB · Görüntüleme: 21