Mazda 3 BL (2009-13) Tavan Aydınlatma Sorunu

kerematmaca

Sessiz
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah - Hatchback
Herkese merhaba.

2010 model benzinli otomatik mazda 3 hatcback kullanıcısıyım. geçtiğimiz günlerde aracın ön tavan ışığını açmak isterken konsolun ortasında düğme eşimin elinde kaldı ve ışıklar da açık kaldı :) ben de çare olarak lambaları söktüm ve hala bu şekilde kullanıyorum aracımı. daha önce forumlarda benzeri problem göremediğim için bu konuyu açtım, umarım bir yanlışlık yapmıyorumdur :)

öncelikle fotolar şu şekilde;

IMG_0200.JPGIMG_8522.JPGIMG_8523.JPGIMG_8524.JPG

yetkili servisi aradığımda parçanın komple değişmesi gerektiğini ve kurlardan dolayı yaklaşık 1.000.-TL maliyetinin olduğunu söylediler. ben de konuyu foruma taşıyarak benzeri problemi yaşayıp yaşamayan ya da başka şekilde çözüme kavuşturan var mı öğrenmek istedim. kimsenin arabasına nazar değmesin :)

hayırlı forumlar.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Geçmiş olsun, tek çare çıkma ya da yurtdışı, o tışun tamir olma imkanı yok mu, ben ilk onun üzerinde dururdum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Geçmiş olsun, tek çare çıkma ya da yurtdışı, o tışun tamir olma imkanı yok mu, ben ilk onun üzerinde dururdum.
Güçlü yapıştırıcı ile deneme yapılabilir öncelikle. :harika: Servisten almak mantıkla değil, ya çıkma ya yurt dışı araştırmak gerekiyor.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Çözümü çok zor değil.
ABS Plastik yapıştırabilen epoxi ve UV yapıştırıcılar var. Epoxiler 40 TL civarı, UV olanlar biraz daha pahalı. Ben UV olanları öneririm. Yapıştırılıp mavi dalga boyu ışığı görünce kemikleşen. (Camcılar da, sehpa ayaklarını yapıştırmada bu tipleri kullanır. Bilirsiniz onu camdan ayırmanın zorluğunu)

Paneli sökün, tabiri yerindeyse tamamen dağıtın, yapıştıracağınız parça ile düğme boşta olsun tamamen, yapıştırın gitsin. Tırnakla bile açılıp kapatanlar varken, bu şekilde yapıştırılacak düğmeyi uzun süre kullanırsınız.

Yapıştırıcıdaki önemli nokta ABS plastiğini yapıştırabilmesi. Yapıştırıcı istediği kadar güçlü olsun, ABS yoksa etki alanında kısa sürede geri düşecektir.

kerematmaca

Sessiz
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah - Hatchback
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
ben tırnakla açıp kapatamıyorum ancak değiştirmeden önce dediğinizi deneyeceğim, en fazla geri takamam ve mecburen yeni parça almak zorunda kalırım :)

teşekkürler, gerekli işlemleri yaptıktan sonra editleyeceğim :harika::harika: yurtdışı için de daha önce yetkili servisin işçilik dahil 5.800.-TL istediği ABS beynini İtalya' dan 150 Euroya getirtmiştim. (kurun 3 küsur olduğu zamanlar) bunun için de şansımı deneyeceğim.

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Hatcback
Benimkisi de kırık hatta orjinali öyle sanıodum bunu görene kadar :D Tırnakla aç kapa yapabiliyorum

mavimavi21

Sessiz
Araç Markası
2009 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Mavi Sedan
bende de oldu. lambaları sökmene gerek yok. tırnakla kaydırabilirsin. kopan kısım da güçlü yapıştırıcı ile yapışıyor.

Üst Alt