Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tatil Rotası

Konu, 'Gezi' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

1. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    Mazda Atenza - 07
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri
    Bu yaz kısmet olursa üç defa şehir dışına çıkmayı planlıyorum, ilk olarak antalya, ikincisi ege ve üçüncüsü karadeniz olacak muhtemelen.

Antalya seyahatinin tarihleri ve rezervasyonları belli olduğu için plan-program başladı. 2-9 temmuz arası antalyada olacağım, kısacası bayram tatilinde. Ama hem istanbuldan çıkış hem de dönüş bu tarz 9 günlük tatillerde resmen işkence oluyor. İzmitten köprüye kadar 5-6 saatte geldiğim zamanlar ve sadece köprü trafiğinde 2-3 saat takıldığım bile oldu. Sırf bu güzergah için tatile çıkmak istemiyordum. Özellikle köprü, sonrasında çamlıca gişelerden ve kocaeli çıkışına kadar tem trafiği beni sinir sahibi yapıyor. Aşırı yoğun olmasa bile kamyon ve ekürisi otobüsler insanı yeterince sinir ediyor. Tatile dinlenme stres atma amaçlı çıkıyoruz ama hem gidişte hem dönüşte bu güzergahta daha beter sinir olup öyle dönüyoruz.

Bu sefer aklıma İDO geldi ve hemen bilet fiyatlarını inceledim. Yenikapı feribot iskelesi bana 10 dk. mesafede ve buradan kalkan feribot 1 saat 15 dk.da yalovaya varıyor. Baktım fiyatlarda güzel hemen gidiş-dönüş olarak rezervasyon yaptırdım. Bu sayede köprü, çamlıca gişeler ve tem trafiğinden hem gidişte hem de dönüşte kurtulmuş oldum. Araç ve 3 yolcu için gidiş dönüş olarak 218 TL ödedim. Feribot gidiş-dönüş yolumu 220 km. kadar kısaltıyor, yakıt olarak bu mesafede 218 tl sarfiyatım olmaz ama cinnet anlarını da yaşamam :)

Ege (çanakkale-ayvalık-izmir-aydın-muğla) tarafına giderken ya bandırma feribotuyla ya da çanakkale üzerinden geçmeyi planlıyorum. Hesap kitap yapıp, hangisi uygun gelirse onu tercih edeceğim. Bu tarihlerde bayram vs. yok ama yaz tatili sonuçta izmit tarafı yine sinir bozucu olabilir.

Karadeniz tarafına geçerken yine izmit üzerinden geçmemek için feribot olayı ayarlamayı düşünüyorum. Çünkü kurban bayramı tatilinde yola çıkacağım :) Yalova üzerinden memlekete doğru yola koyuluruz artık :)

Güzergahlar az-çok belli. Bu güzergahlar üzerinde tavsiye edebileceğiniz mekanlar, dinlenme tesisleri ve tarihi yerler varsa öğrenmek isterim.

Geçen yıl antalyaya giderken gece gittim pek bir yer göremedim, dönüş yolunda da biraz geç kaldığım için aceleyle geldim ve hiç bir yere uğrayamadım :)

2. ismail-1903

ismail-1903 Katılımcı

Araç Markası:
    2002- Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Kırmızı - Hb
    Karadenize giderken izmiti nasıl pas geçeceksin anlamadım. Yalovayada gitsen yine köseköy tarafından izmit- ankara yoluna bağlanmayacak mısın ? Benim bildiğim Gerede ayrımına kadar trafik yoğun oluyor bayramlarda. Alternatif güzergah şile - kandıra - karasu- akçakoca- ereğli şeklinde ama oralarında yolu pek iyi değil zaten biliyorsun.

3. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Karadeniz de rota neresi ki

4. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    Mazda Atenza - 07
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri
    Çamlıca-gebze-körfez trafiğini atlatsam yeter bana. Ağva yolu güzel ama bizimkiler çok korkuyor o yolda :D

5. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    Mazda Atenza - 07
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri

Duruma göre son durak Kastamonu veya Rize

6. hagakure

hagakure Aktif

Araç Markası:
    2004 Mazda 6
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya
    Ağva yolunda çok dolaşırsın, manzara harika olsa da yol bazı kesimlerde oldukça kötü.

Ege için biz hep Çanakkale üzerinden gittik yollar güzel, Tekirdağ sonrası bir iki noktada radar var..Çanakkale den sonra Ezine ye yaklaşırken yine radar var.
    Yola çıkış saatine göre Tekirdağ da köfte yenir,Gelibolu Lapseki arası feribotta çay içilir, Ayvacık sonrası Kaz dağlarının virajlı yollarında süzülürken Küçükkuyu düzlüğüne inmeden 4-5 km önce yolun sağ tarafında harika manzaralı çay bahçesi gibi bir yer var yorgunluk kahvesi içilir.

m.ali ve Murat bunu beğendi.
  7. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Çok uçuk gelebilir ama mantıklı bi öneri bence... Yoğun olmayan bir vakitte arabayı Adapazarı na bırakır (emin bir yere tabi) trenle dönersin... Yolculuk vakti gelince de sinir stres yaşamadan binersin trene hooop 1 saatte guzunun yanındasın...

:)

Dönüşte ne yaparsın bilemem...

8. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    Murat abinin konusunu baltalamak istemem ama son zamanlarda Tatilde Nereye Gitsek konusuna yazacaktım ama bu daha uygun bir konu başlığı oldu :)

Yazın düğünümden sonra eşimle birlikte tek bir otele/tatil yerine bağlı kalmaktansa; Yalova veya Bursa'dan başlayıp güzergah üzerinde 1-2 şer gün konaklayarak Muğla'ya kadar gitmeyi düşünüyorum.

Uygun fiyatlı ve kalabalık olmayan doğa manzaralı bildiğiniz yerler varsa şimdiden not defterime kaydedeyim :)

Murat ve civler bunu beğendi.
  9. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    Mazda Atenza - 07
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri
    Abi trenden indikten sonra da çok yol var :)

10. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    O zaman o rota ve çile çekilecek... Dua et guzu otomatik. :)

11. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    Mazda Atenza - 07
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri

Abi dediğim gibi körfez kısmına bulaşmayı hiç düşünmüyorum :) Gerekirse yol uzar ama yine de oraya girmem :)

12. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    Mazda Atenza - 07
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri
    Hakan çok geç kalmışsın... Not almayı boşver bir an önce araştırıp rezervasyonları yaptır. Sonra o kurbağanın içinde uyumak zorunda kalırsınız :D

13. civler

civler Katılımcı

Araç Markası:
    2000-Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Gri Hatcback
    Akdenize de in Hakan, pişman olmassın. :)

14. ismail-1903

ismail-1903 Katılımcı

Araç Markası:
    2002- Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Kırmızı - Hb
    Samandira şile ağva arasındaki yol gayet keyifli bence. Ama yolcuların korkması normal. Viraj çok ve ormandan karşıdan gelen görünmüyor. Gideros ve hamsilos koylarini biliyorsundur oraya uğra. İneboluya gidersen tepeye çıkıp manzarayı izle yemek ye. Küre dağını inerken vadinin üstünde etli ekmek dedikleri gözleme tarzı şeyden ye. Şehre girersen helva almadan çıkma. Bafra tarafına geçersen kızılırmak deltasına git doğal hayatı izle. 100 yıllık fransız yapımı deniz fenerine çık

15. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    Daha önce baktım tek bir yer icin rezervasyon yaptıracaktım ama yazın artan terör olaylarından dolayı izinlerimin kapatılma durumu var bu 1.sebep, birde tek bir yere bağlı kalmak istemiyorum, her gün farklı bir yerde konaklamak daha iyi olur daha çok yer görmüş olurum diye düşünüyorum.
    Malum yurtdışı ilişkilerimizden dolayı bu sene turist sayısı az olabilir bu sebeple yer bulma konusunda sıkıntı yaşamam herhalde, yaşarsamda kurumun konaklama yerleri var hiç olmadı "Kurbağa Otel" hizmetimizde :D

Hocam bakacaz duruma göre inme durumu olabilir :)

domestos ve hagakure bunu beğendi.
  16. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    Mazda Atenza - 07
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri
    Bu sefer ineboluya girmeyi pek düşünmüyorum, çünkü pek bir şey yok. Cideden sonra geri dönüp merkeze doğru gidebilirim. Kızılırmak deltasını merak ediyorum, notlar arasına aldım. Asıl pide için gideceğim samsuna :D

17. Uyumsuzelement

Uyumsuzelement Sessiz

Araç Markası:
    Mazda6
    Araç Renk ve Tip:
    Soul Red
    haziran 10 gibi Kuşadasında olacağım bende varmı oraya gidince mutlaka şunuda gör diyeceğiniz bir yer,bu arada yola gece çıkıp sadece karayolu kullanmak düşüncesindeyim :) biliyorum kaşınıyorum ama öyle

domestos, Oğuzhan ve Murat bunu beğendi.
  18. ismail-1903

ismail-1903 Katılımcı

Araç Markası:
    2002- Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Kırmızı - Hb
    Alaçam geyikkoşan plajı çok hoşuma gitmişti. Ogretmenevinde kalirsan plajın dibinde olursun. İlçede kafa insanlar çok hem. Yine sinop sarikum gölü doğal güzellik

Murat bunu beğendi.
  19. civler

civler Katılımcı

Araç Markası:
    2000-Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Gri Hatcback
    Çok güzeldir, hatta Alaçamı geçince Çam gölü mevki var özellikle piknik için ideal bir yer, sahil yolu yapılmadan daha da güzeldi.

Murat bunu beğendi.
  20. DarK PaSSenGeR

DarK PaSSenGeR Aktif

Araç Markası:
    94-Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri-Sedan
    19 mayıs ile başlayan 4 günde malatyaya gitme planım var, ankara-malatya arası güzergah ve malatya içinde görülecek yerler, yeme-içme hakkında tavsiyelerinize açığım :)

Murat bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş