Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Taksiciye ÖTV İndiriminde Cevapsız Sorular

Konu, 'Gündem' kısmında ktaskan tarafından paylaşıldı.

 1. ktaskan

  ktaskan Aktif

  Şehir:
  Ankara
  Araç Markası:
  2017 M3 Dizel Power
  Araç Renk ve Tip:
  Kül Grisi - Sedan
  Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun 2016 sonuna kadar taksiciye verdiği "ÖTV bizden müjdesi"nde kanunun ne zaman çıkacağı ve nasıl bir satış yasağı geleceği merak konusu oldu.

  Başbakan Ahmet Davutoğlu Ankara 'da, ATO Kongre Merkezi'nde düzenlenen "Şoför Esnafı Buluşması"nda verdiği ÖTV vaadi kafalarda soru işareti yarattı.
  Ticari taksi, hatlı minibüs, servis aracı, özel halk otobüslerini 2016 yılı sonuna kadar yenileyeceklerden ÖTV alınmayacağı hakkında kanunun ne zaman çıkacağı henüz belirsiz. Araçlarını yenileyecek esnaf ve şirketler ÖTV muafiyetinin seçim öncesi mi sonrası mı yapılacağı konusunda bilgisi olmadığından yenilemeleri durdurdu.

  Resmi açıklama yok

  Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar otomotiv sektörü olarak kendilerine henüz resmi bir açıklama gelmediğini belirtti. Aybar,” Biz de sizin gibi gelişmeleri yakın takip ediyoruz. Bildiğiniz gibi bu bir ÖTV kanunu değişikliği gerektiriyor. Türkiye ’de 3 milyon 200 bin adet 20 yaş üzeri motorlu taşıt var ve bu yaşlı araçlar her gün yollarda çevreyi kirletiyor, aşırı yakıt sarfiyatı ve trafikte tehlike oluşturuyor. Böyle bir yasa değişikliği otomotiv endüstrimizin lehine olduğu gibi çevre, yakıt ekonomisi ve trafik güvenliği nedeniyle de son derece yararlı olacaktır.”dedi.

  Satış sınırı konulması bekleniyor

  Hükümetin yeni düzenleme yapması durumunda akla gelen sorulardan biri de taksi otomobillere konacak satış süresi sınırı. Motor hacmi 1.6lt otomobillere kadar olan yüzde 45’lik ÖTV’nin alınmaması durumunda anahtar teslimi yaklaşık 50 bin TL olan bir otomobil yaklaşık 16 bin TL daha ucuza alınabiliyor. Araçlarını ucuza değiştirme imkanına sahip olacaklara tıpkı “engellilere yönelik araçta ÖTV indirimi”nde uygulanan muafiyet ve satış sınırlaması gibi yaptırımların gelmesi bekleniyor. ÖTV indirimli aracı alacak taksici ve diğer esnafın bu araçları 2’inci ele çıkartırken bir zaman kısıtlamasına tabi olacakları belirtiliyor. Ancak bu süre de henüz belli değil.
   
 2. Güven

  Güven Katılımcı

  Şehir:
  İstanbul
  Araç Markası:
  2012 - Mazda 3 A/T
  Araç Renk ve Tip:
  Lacivert - Sedan
  Kanunda içten yanmali motorların ÖTV si yarıdan fazla indirilemez diyor. Bunun için şu an yapılamaz. Yeni hükümetin kurulup önce bu kanunu değiştirmesi sonrada diğer tasarıyı sunarak onaylanması lazım. Buda bu yıl için hayal gibi...
   

Sayfayı Paylaş