Subaru XV ile 20000 km

onureski

Sessiz
Herkese Merhaba, Geçen sene haziran ayında satın aldığım 2013 model Subaru XV hakkında birçok farklı ortamda bir inceleme yazmak istiyordum ama kısmet Mazda forumunaymış. Ben bir hikaye dinlemeden önce hep hikayeyi anlatanı tanımak isterim çünkü her hikayeci anlattığı her hikayeyi kendi bilgi birikimini, dünya görüşünü ve vizyonunu ekseninde anlatır. Ben 35 yaşında İstanbul'da yaşayan, evli, 2.5 yaşında bir kız çocuğu babası, mimarlık mezunu, ne çocukluk ne de gençlik çağında arabalara hiç ilgisi olmayan hatta ilk arabam Mazda 2'yi şans eseri, 2009 yılındaki vergi indirimi döneminde ellinde hazır araç olan ve o zamanlar hala mazda satan volcar ın evime yakın olmasından dolayı satın alan birisiyim. Onu da yoğun olarak son iki sene kullanıp 20000 km'de aracın bakımını yaptırdığım merser servisinin tavsiyesiyle bir çalışanına sattım. Sahibi olmasam da ara sıra kullandığım araçlar sırasıyla fiat palio(düz), hyundai accent(düz), 2008 toyota coralla ve 2013 Hyundai ix35 2.0 4x4 ve tek bir kez de BMW 320 sw.

Çocuğumun doğması ve Mazda 2'nin küçük gelmeye başlamasıyla hayatımda ilk defa araç araştırmaya başladım. Belki de acemi bir şoför olmamdan kaynaklı sedan arabalar hiç çekici gelmiyordu. Öncelikli hedefim geçen seneki fiyatlar ile 50000 - 70000 TL bandında, dış görünüşü güzel olan (mimarız ya), bagajı en azından 1 haftalık tatillerde 1 çocukla rahat rahat gidip gelebilecek boyutlarda olan, en önemlisi güvenlik ekipmanları üst düzey olan otomatik vitesli bir araç bakmaya başladım. Arabalardan anlamadığım ve çevremde de anlayan yakın birileri olmamasından dolayı hep sıfır araç düşündüm. Genelde 50 000 TL bandında olan klasik hatchbacklerden megane, i30, golf, eski mazda 3 vb. hiçbirine içim ısınmadı. Sonra fiyatı biraz arttırarak yerden yüksek, ara sıra haftasonu gezilerinde veya kötü hava koşullarında üzmeyeceğini düşündüğüm modellere bakmaya başladım.

Otomobil inceleme sitelerinde ve forumlarda araştırmaya başlayınca ki burada yine Mtutun Beyin ismini anmadan edemeyeceğim, onun paylaştığı derin bilgiler sayesinde bu tarz araçlarda en önemli güvenlik ekipmanının 4 çeker (awd) sisteminin olduğunu anladım. Diğer tüm seçenekleri eleyince geriye geçen sene nisan-mayıs aylarında aynı fiyat bandında Subaru XV Elegance (69 000 TL) ve Yeni Ford Kuga Titanium (71.900) kaldı. Donanım olarak bu iki model birbirine çok yakındı. Kuga sınıf olarak biraz daha büyük gözükse de özellikle arkası eşime çok boğucu geldi. Ayrıca test etmek için araç bulamadığınız gibi aracı teslim süreleri 3-4 ayı buluyordu. Gittiğimiz Ford satış temsilcileri o kadar ilgisiz ve bilgisizdi ki ben mi onlara araç satıyorum onlar mı belli değildi. Hem daloğlu'dan Nur Hanım hem de çekmeköy'den Yezdan Hanım bizimle çok ilgilendiler ve rahatlıkla hem eşim hem de ben test sürüşü yapıp 2013 model için daha iyi bir fiyat ve hediyeler veren çekmeköy'den satın aldık.

Öncelikle diğer aracımla 4 senede yaptığım km'yi bu araçla bir sene içerisinde yaptım. 3 kere Ankara, 2 kere de Didim-Bodrum bölgesine gidip geldim. Şehir dışı sürüşler yaklaşık toplam km'mim 3 te 1'i ediyor. 3 te 2'si ise tamamen İstanbul içi yoğun ve orta yoğunlukta şehir trafiği. Şuan ortalama tüketimim 8.0 lt ki bence bu tarz benzinli, awd bir araç için oldukça iyi bir tüketim. Bu konunun detayına kişinin sürüş şekline ve yol koşullarına çok bağlı olduğu için girmiyorum ama Subarunun orta konsola yerleştirdiği grafikli ekran ile sizin daha az yakmanız için her türlü anlık bilgiyi veriyor. Eğer onları takip ederseniz ekonomik kullanım için sizi çok iyi yönlendiriyor. Aracın bagaj genişliği benim için oldukça yeterli düzeyde, son bodrum yolculuğumuzda 2 hardcase büyük bavul, bir orta bavul, çeşitli sıkıştırılmış torbalar ve bir baston çocuk arabasını rahatlıkla sığdırdık. Bagaj ile ilgili eleştirim bir ağır bir bavul sokarken girişindeki yüksek çıkıntı, iki şeklinden dolayı tekerler arkalarında kalan boşluklar, üç ve önemlisi bu tarz şehir dışı gezmeler için için özellikle tasarlanmış ve reklamı (yurtdışında) yapılan bir araçta bagajda elektrik girişi olmaması.

İç özelliklerden devam edersek Aracın iç genişliği gerçekten çok hoşuma gidiyor özellikle ön bölümde çok rahatsınız hem kuga da hem ix35’de bu kadar ferah hissetmemiştim. Arka koltukları çok kullanmasam da binenler rahat olduğunu söylüyorlar. Ama bu fiyatta ve bu tarz bir araçta ortada açılan bir bardaklık olmaması saçma geliyor bana. Küçük çocuklu aileler için bir diğer detay ise araçta çok kolay takılan bir isofix sisteminin olması. XV’ye bir saniyede takılan aynı koltuğu ix35’e takarken çok zorlanmış hatta sonunda vazgeçmiştik.Tekrar ön kısıma dönersem tasarım olarak birçok insana demode gelebilir. Benim gibi mimar olup Japon mimarisindeki minimalist ve fonksyonelliği seven biri için oldukça çekici. Benim anlayabileceğim ve incelediğim düzeyde malzeme kalitesi rakiplerinden ya bir tık yukarıda yada bir aşağıda. Ama önümüzdeki senelerde yeni qashqai, mazda 3 (aynı sınıf olmasa da benzer kullanıcı kitlesi olduğunu düşünüyorum) gibi bu tarz araçlarda kaliteyi ve donanımı yükseltirken Subaru’nun sundukları yeterli gelmeyebilir. Multimedya sistemi içinde aynı şey söylenebilir. Daha şık, geniş ekranlı navigasyonlu bir sistem bu araca güzel giderdi. Ses kalitesi benim uzman olduğum bir konu değil ama eşim başlarda tiz bir sesten rahatsız olduğunu söylemişti sonra internetten “subaru’nun gizli ses ayarları” konulu ingilizce video da söylediklerini yapınca başarılı bir hal almış. Bunlar dışında USB olsun, ses girişi olsun araçta her türlü gereksinimi için detaylar var ama bagaj elektrik girişinde yaptığım eleştiriyle aynı nedenden dolayı bir crossover araçta soğutmalı en azından bir göz olmalıydı diye düşüyorum. Diğer bir eleştirim ise orta konsoldaki kol dayama biraz geride kalıyor. Bunu hareketli yapsalardı daha rahat olabilirdi. Belki bazı detaylara çok takılıyorsun diyebilirsiniz ama yine güneşliklerin aynalarında ışık olmayışı ve güneş gözlüğü için bir yer olmayışı Subaru’nun iç detaylara biraz daha önem vermesi gerektiğini düşündürüyor. Ama özellikle forumları okuyup sportage’nın her yerinden gelen sesler, yeni qashqai’de bile kasılarak açılan camları okuyunca, her şeye rağmen 1 senelik kullanımda hiçbir yerinden garip sesler gelmedi yada bir parçası yerinden oynamadı.

Aracı sürerken görüş açısının genişliği gerçekten çok hoşuma gidiyor, etrafınızda olan biten her şeyi çok rahat fark edebiliyorsunuz. Özellikle İstanbul çevre yollarında zigzag çizerek gelen biri varsa geniş aynalardan veya geriyi iyi gösteren arka cam aynasından hemen fark ediyorsunuz. Benim için tek zorluk eski Mazda 2’de olan aynaların ucunda yaptıkları hafif kırıklıkla kör noktayı daha iyi algılamanızı sağlayan basit bir yapı olmadığından, başımı daha çok çevirip kör noktaya bakmak oldu. Aracın otomatik far ve yağmur sensörleri gerçekten çok iyi çalışıyor ama kısa farlar bana biraz yetersiz geliyor özellikle karanlık yollarda hemen uzunları açma isteği duyuyorum. Uzunlar ise ortamı biranda stadyuma çeviriyor. Benim kullandıklarım arasında en iyisi.

Sürüşle ilgili detaylara geçmek gerekirse 100 beygir 1 ton Mazda 2’den sonra 114 beygir awd XV başta biraz hantal geldi ama hiçbir zaman 2008 1.6 Toyota Corolla’da hissettiğim baygınlığı hissetmedim. Detaylarını bilmiyorum ama Mazda 2’nin çok başarılı bir otomatik vitesi vardı. XV’nin CVT’si onun yanında ilk hızlanırken yavaş kalıyor ama ara hızlanmaları benim gibi ortalama bir sürücü için yeterli. Motor şu güne kadar bir iki durum dışında keşke 180 beygir Kuga alsaydım dedirtmedi ama başta da belirtiğim gibi ben güvenliği ön planda bir sürücüyüm. Bahsettiğim bir iki durumda sen 120 ile giderken bile arkana yapışıp selektör yapan biri olduğunda bazen basayım gideyim diyorsun öyle zamanlar. Yoksa arabaya ve vitese alıştıktan sonra her yokuşa da doğru hızda girip çıkıyorsun, her aracıda gaza doğru zamanda basıp geçebiliyorsun. Yol tutuş konusuna da çok girmek istemiyorum zaten XV’yi sürmenin en büyük keyfi bu. Her zaman tek bir çizgide ve kontrolün sizde olduğunu hissediyorsunuz. Kullandığım diğer awd ix35 2.0’la karşılaştırmam gerekse onda motor daha güçlü olduğu için gaz pedalıyla XV kadar muhattap olmuyorsunuz ama aynı hızlarda, aynı virajlarda direksiyonu daha sıkı tutuğumu ve kendimi XV’den daha yüksek araç kullanıyormuş gibi hissediyorum, bu durum bana XV’ye göre daha güvensiz geliyor yoksa her iki araçta yol tutuş olarak kullandığım 2 çeker araçlarla karşılaştırılamaz bile. Ben araçla otobanda gaza yeterince basarak 150-160’ları rahat görüyorum ama daha fazlasını zorlamadım hiç.O hızlara çıkmazsanız 100-140 hızları arasında aracın çok rahat ve güvenli bir sürüş kimliği var bana göre. Yine de XV bence her zaman sakin ve güvenliği ön plana çıkaran, aynı zamanda yakıt ekonomisini de düşünen insanların arabası. Eğer basıyım gideyim diyorsanız sizi güçlü motorlu rakipleri kadar memnun etmeyebilir.
Aracın ses yalıtımını değerlendirmem gerekirse premium olarak bir kez duisburg-brüksel arası gidiş geliş 450 km 2013 BMW 3.20 station vagon kullandım onun ses yalıtımı XV’den iyidi. Ama onun dışında kullandığım tüm araçlar XV’de dahil 130-140’dan rüzgar sesi alıyor. XV’nin güzel yanı gazı biranda köklemedikçe neredeyse hiç motor sesi duymuyorsunuz. Start-Stop özelliğini kullandığınızda fark ediyorsunuz bir tek motorun durup tekrar çalıştığını. Bu özelliğe değinmem gerekirse yine sadece bir kez kullandığım BMW’de vardı bu özellik ama XV’ye göre çok hassastı. XV’de kontrolünü çok iyi ayarlabiliyorsunuz fakat BMW’den biraz daha sesli ve sarsıntılı çalıştırıyor arabayı ama rahatsız edici değil.

Aracın süspansiyonları için sert deniyor ama beni İstanbul’un delik deşik, garip yerlerdeki hız tümsekli yollarında rahatsız etmedi şimdiye kadar. Eğer hızlı girerseniz arkası biraz zıplıyor sadece. Son detay olarak da araçta stepne olmaması aklımı hep karıştıran bir durum. Şimdilik hiç başıma böyle bir olay gelmedi yada stepne olsaydı da tekerleği kendi başıma değiştirebilir miydim bilemiyorum. Bir gün başa gelince tamir kiti mi stepne mi anlayacağız sanırım. Lastikler konusunda pek bilgim olmadığı için yorum yapamayacağım ama araçla beraber gelen yokohama geolander lastikler yazın frenlediğinizde çok ses çıkarıyorlar. Servise bu durumu sorduğumda 4 çeker olduğundan demişti ama diğer 4 çeker ix35’te bu durum yok.

Genel olarak toparlamak gerekirse aracımdan çok memnunum, hatta 2014 modellerinde bazı konularda iyileştirme bile yapmışlar. Mazda 2 ile giremeyeceğim bir çok yere korkmadan girebiliyorum. Sadece hafta sonları aracı kullanan eşim kullanımının çok kolay ve rahat olduğunu söylüyor. Eğer güçlü bir performans sizin için ilk sırada değilse güvenli, sorunsuz bir araç istiyorsanız özellikle de geçen seneden bu yana benzer araçlar 10000 TL üzeri zamlanmışken XV fiyat-performans-kalite olarak çok başarılı bir seçim olacağını düşüyorum.

Bunlar dışında da aklınıza takılan her türlü sorunuzu cevaplayabilirim.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Abi açıklamaların bir çok kişiye ışık tutacak, çok teşekkürler. Geçmiş yıllarında otomobil merakı olmayan bir kişi için gayet tatmin edici açıklamalar yapmışsın. Bahsettiğin minik ayrıntılardaki eksiklikler benim de keşke diyebileceğim şeyler ama olmazsa olmaz değiller.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Hem zevkle okudum, hem de okunabilir hale getirdim... :) Emeklerine sağlık hakikaten güzel anlatım...

aytacesen

Katılımcı
Bir ara bu tarz araçlara merak saldığımdan dolayı bende bütçeme en uygun olan ASX i seçmiştim.Bu segmentte ki birçok aracı (ix35,sportage,kuga,tiquen) az ya da çok deneme fırsatım oldu.En sonunda Subaru 15 i ,allah kendisinden razı olsun,bir tanıdık vasıtasıyla incelme fırsatı bulmuştum.Subaru 15 e kadar kesinlikle kuga derken gördükten sonra Subaru dedim.Yalnız üzüldüğüm tek nokta motoruydu.Aracın sert görünen imajıyla bütünleşmeyen zayıf bir motor vardı.Daha doğrusu benim beklentim yüksekti.Yinede en doğru tercihi yapmışsınız.Allah kazasız belasız sürüş versin..

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Çok güzel bir değerlendirme olmuş, Onur. Aracı düşünenler için iyi bir klavuz olacaktır, teşekkürler.

Subaru bu araca yeni 1.6 170 bg turbo benzinli motorunu koysa veya 1.6 boxer dizel geliştirse, tadından yenmez.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Abim de Focus unu satıp ev almayı düşünüyor yalnız sadece düşünce aşamasında ciddi bir girişim henüz yok. Daha düşük model (ucuz olsun diye) yerden yüksek SUV diye adlandırabileceğimiz bir şey düşünüyordu, kafasında sadece Suzuki vardı ta ki benle ciddi ciddi bu muhabbeti yapıncaya kadar. Şu an kafası allak bullak, ya eski model Forester diyor ya da evi almayım Subaru XV alayım diyor :D

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Yani mantık çerçevesinde haklısınız, o da öyle düşünüyor. Ama ben bazen çok zıt düşünebiliyorum 'bir daha mı geleceğim dünyaya diyorum' genelde. :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Mustafa Abi'yi bırakıp biraz da İlhan'a katılayım... :)

Bence de önce ev derim... Fakat Bulent'in Bi daha mı düşüncesi de hep beynimi kemirmiştir... Son guzuyu da bu bakış açısı ile borçlanarak aldım...

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör

Bence de önce ev derim... Fakat Bulent'in Bi daha mı düşüncesi de hep beynimi kemirmiştir... Son guzuyu da bu bakış açısı ile borçlanarak aldım...
Yaptın ve pişman değilsin, işte bu, bir daha mı geleceksin dünyaya abi.
Öbür dünyada guzular bana binecek bol bol, bu dünyada da ben bineyim guzulara fırsat varken :D :D

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yaptın ve pişman değilsin, işte bu, bir daha mı geleceksin dünyaya abi.
Öbür dünyada guzular bana binecek bol bol, bu dünyada da ben bineyim guzulara fırsat varken :D :D

Ben guzuyu almaya gittiğimde Damla'da tanıtım ve satış başlamıştı, çok yakın olmasına rağmen gitmedim... Bir çılgınlık yapar borcu üçe beşe katlar yeni mazda3 alırım diye...

Okan'a (Muğla Gören) gittiğimizde bile az düşünmedim değil. Fakat biraz daha zamana ihtiyacım var gibi.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Uçmamakta fayda var abi, hayırlısı buymuş, acele etmeye gerek yok, skyactive de olur zamanla.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
İlhan'a katılman konusunda sana katılarak, İlhan'a da katılmış ve ezmocesteri dostumuza da katılmakla birlikte, arkadaşlara katıldığımı da bildirmek isterim.

Saygılarımla arz ederim.

Üst Alt