Subaru Outback , Forester ve Mazda Cx-5 Bilgi Paylaşımı

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Yakında hicbir araçta stepne olmayacak. İhtiyacı olan opsiyonel olarak alacak. Benim şu an hiçbir aracımda yok.

Bu arada siz CX-5 kış performansı ile ilgili konuyu başka bir forumda da açmıştınız. Bir gün o foruma girdim, Mazda Türkiye'nin beni bir konudan haberdar ettiği ile ilgili bir uyarı aldım. Üzerine tıklayınca beni direk sizin konunuza yönlendirdi.

Bu arada mazdada istepnede yok yerinede sadece ince lastik oluyormuş oda siparişle 1200 tl ye falan geliyormuş. Subaru forester larda ince lastik istepne de mevcut. Umarım şu fiatı çok abartmazlarda en azından kendi payıma hevesim kursağımda kalmaz.

Bora Arpınar

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5
Araç Renk ve Tip
SUV
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Mustafa hocam dediğinizden hiç bir şey anlamadım donanım haberde açtığım konuyumu kast etmiş mazda Türkiye Orası farklı forum burası farklı forum.burdaki konuyu diyor ise bu konu tamamen farklı subaru ile mazda arasında kaldığım için açtım ve yardımınızı rica ettim umarım size bir sıkıntı vermemişimdir. Mazda Türkiye forum takip edene kadar önce cx 5 in fiatını açıklasında bizde nefes alalım ay sonunda araç teslim edecekler daha ortada fiat yok :). İstepne konusu ise bence önemli çünki en sonki birkaç gün önce olmak kaydı ile yaklaşık 3 defa lastiğim parçalandı arabamda köpük ve kompresörüm olmasına karşılık yaralar tamir edilemeyecek ölçüde büyüktü ve istepne gerektiriyordu. Mesela ben 3 senedir her sene datçaya giderim güzel bükler şehre 25 30 km uzaktadır deyinki böyle bir durumda lastik parçaladınız o bölgelere lastikçi veya lastik getirtmeniz size dünya paraya mal olur çektiğiniz eziyette cabası.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Biraz karışık anlattım sanırım. Donanım'da açtığınız başlığa cevap verebilmem için olacak sanırım bana bir 'konudan haberdar etme notu' göndermişlerdi. Siz buraya üye olup, aynı başlığı açınca ve ben de burada cevaplayınca, artık orada da yazmaya gerek duymadım.

Yani Mazda Türkiye müşterileri ile ilgileniyor. Ben bundan rahatsız olmam, onlar ilgilensinler de, ben elimde bir imkan varsa, seve seve yardımcı olurum. Sonuçta sevdiğim, saydığım insanlar çalışıyor firmada...

Mustafa hocam dediğinizden hiç bir şey anlamadım donanım haberde açtığım konuyumu kast etmiş mazda Türkiye Orası farklı forum burası farklı forum.burdaki konuyu diyor ise bu konu tamamen farklı subaru ile mazda arasında kaldığım için açtım ve yardımınızı rica ettim umarım size bir sıkıntı vermemişimdir. Mazda Türkiye forum takip edene kadar önce cx 5 in fiatını açıklasında bizde nefes alalım ay sonunda araç teslim edecekler daha ortada fiat yok :). İstepne konusu ise bence önemli çünki en sonki birkaç gün önce olmak kaydı ile yaklaşık 3 defa lastiğim parçalandı arabamda köpük ve kompresörüm olmasına karşılık yaralar tamir edilemeyecek ölçüde büyüktü ve istepne gerektiriyordu. Mesela ben 3 senedir her sene datçaya giderim güzel bükler şehre 25 30 km uzaktadır deyinki böyle bir durumda lastik parçaladınız o bölgelere lastikçi veya lastik getirtmeniz size dünya paraya mal olur çektiğiniz eziyette cabası.

Bora Arpınar

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5
Araç Renk ve Tip
SUV
Citroen c5 i tartıştığımız bazı forumlarda ithalatçı tarafından yazılarımız silindiği için burdada Mazda size öyle bir uyarı yaptı diye düşündüm ve canım sıkıldı. Konuyu aydınlattığınız için teşekkürler şimdi mazda ya olan saygım ve sevgim dahada arttı.

HÜSNÜ GÜRSU

Katılımcı
Araç Markası
2010 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı
Daha bir hafta önce arabayı vizeye soktum. Bütün araçlarda bagaj açtırıp yedek lastik kontrolü yapıyorlar.Olmayınca hafif kusur mu, ağır kusurmu yazıyorlar bilmem ama şu aylarda arabasını vizeye sokacaklar stepne bulundursun derim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Citroen c5 i tartıştığımız bazı forumlarda ithalatçı tarafından yazılarımız silindiği için burdada Mazda size öyle bir uyarı yaptı diye düşündüm ve canım sıkıldı. Konuyu aydınlattığınız için teşekkürler şimdi mazda ya olan saygım ve sevgim dahada arttı.

Zamanla daha da net ortaya çıkacaktır ama yazma gereği hissettim; forum olarak hiç bir yere bağlı değiliz, hiç bir yerden talimat veya tavsiye almayız, hiç kimseye veya kuruma hak etmediği eleştirilerin yöneltilmesine izin vermeyiz, genel forum kuralları ve genel ahlak kuralları dışında olmayız, olanlara olmak isteyenlere müsaade etmeyiz... Bu marka dışındaki araç kullanıcılarını eleştirmeyiz, hakarete varan söylemlere izin vermeyiz...

İşimiz Mazda, Gücümüz Garaj... ;) Her kim bu markanın yararına, sevdasına yukarıda sayılan kalemler dahilinde çalışıyorsa biz oradayız... Sıcak bir ortam oluşturmak için kurulduk; kapris, ego, çok bilmişlik yapmayız, yaptırmayız...

Herkeslere sağlıcakla, keyifli forumlar.

Daha bir hafta önce arabayı vizeye soktum. Bütün araçlarda bagaj açtırıp yedek lastik kontrolü yapıyorlar.Olmayınca hafif kusur mu, ağır kusurmu yazıyorlar bilmem ama şu aylarda arabasını vizeye sokacaklar stepne bulundursun derim.

Abi bu durumu netleştirmek gerek, özellikle yeni araçlarda stepne yok bu adam olmayan şeyi nereden bulup gidecek muayeneye...

::)

selmazda

Katılımcı
Zamanla daha da net ortaya çıkacaktır ama yazma gereği hissettim; forum olarak hiç bir yere bağlı değiliz, hiç bir yerden talimat veya tavsiye almayız, hiç kimseye veya kuruma hak etmediği eleştirilerin yöneltilmesine izin vermeyiz, genel forum kuralları ve genel ahlak kuralları dışında olmayız, olanlara olmak isteyenlere müsaade etmeyiz... Bu marka dışındaki araç kullanıcılarını eleştirmeyiz, hakarete varan söylemlere izin vermeyiz...

İşimiz Mazda, Gücümüz Garaj... ;) Her kim bu markanın yararına, sevdasına yukarıda sayılan kalemler dahilinde çalışıyorsa biz oradayız... Sıcak bir ortam oluşturmak için kurulduk; kapris, ego, çok bilmişlik yapmayız, yaptırmayız...

Herkeslere sağlıcakla, keyifli forumlar.

Abi bu durumu netleştirmek gerek, özellikle yeni araçlarda stepne yok bu adam olmayan şeyi nereden bulup gidecek muayeneye...

::)

Helal olsun, olay budur işte!

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Helal olsun, olay budur işte!

Ayrıca; kapımız herkese açıktır, isteyen ve bizleri benimseyen herkes bu garajın kapısından girebilir, herkesi memnun edemeyebiliriz, dileyen de rahatlıkla çıkıp gidebilir, kırılmayız gönül koymayız ama üzülürüz... ;)

selmazda

Katılımcı
Aslında Ocak ve Şubat ayındaki yoğun kar yağışlarında CX-5 awd sistemini kış koşullarında da deneme şansı buldum. Açıkçası beklediğimden daha iyi çıktı diyebilirim.

Bakın size son 3 testimden örnekler vereyim;

1- Aracın sol tekerlekleri ıslak ama asfalt üzerinde. Sağ tekerlekleri yoğun kar ve buz içinde durur vaziyette. Bu durumda yapılan kalkışta, araç beni hiç zorlamadan ve direksiyonda çekme yok denecek düzeyde rahatça kalktı. (kış lastikleri ile)

2- Yaklaşık 20 derecelik bir rampada hem ön hem arka tekerlekler kar ve buz üzerindeyken 3 ayrı araç ile kalkış denemesi. (tüm araçlar kış lastikli)

Ford Transit Connect patinaja düştü ve kalkamadı. Araç geriye salınarak hız alınıp, çıkılabildi.

Subaru Forester 2009 model (yeni kasadaki X-Mode fonksiyonu mevcut değil) Ön tekerlekler çok kısa patinaja düştü, sonrasında araç sorunsuzca yürüdü ve çıktı.

Mazda CX-5 hiç patinaja düşmeden yürüdü ve çıktı. Aynı test daha sonra geri geri ve diyagonal olarak da yapıldı. Sonuç çok iyiydi.

3- yaşadığım site içerisinde derim karlı bölümlerde yaptığım düşük sürat sürüş ve manevralarda, aracı gerçekten patinaja düşürmek için gaza acemi gibi basmak gerekti. Patinaja düştüğünde bile 4 tekerlek arasında güç dağılımını uygun yaparak ve patinaja düşen tekerlere e-lsd fonksiyonu uygulayarak sorunsuzca harekete devam edebildi.

Ben aracı çamura sokmaya kıyamadığım için o pozisyonlardaki testlerini ise aşağıdaki videolardan görebilirsiniz;

https://www.youtube.com/watch?v=S0_uFKYsAmI

https://www.youtube.com/watch?v=khYz8d5xY4o

Yine de ben arazi şartlarında yeni kasa Forester'ın (X-Mode ile birlikte) aracı, daha iyi karın ve yaklaşma açıları ile daha etkili olacağını düşünüyorum. Ancak mevcut CX-5'i bir önceki Forester ve güncel XV tarzı Subaru'ların awd sistemi ile muadil görebiliriz. Ki, bu çok başarılı demektir...

Bu videoları ben de izlemiştim daha önce. CX-5'in off-road ve 4x4 kapasitesi hakkında oldukça fikir veriyor, Beklentinin üstünde olumlu bir puanı var. Almak isteyenler bence tereddüt etmesin.

Ben daha önce Subaru Legacy 2.5(1998) kullanmış biriyim. Sıfır almıştık o yıl. Araç gerçekten güzeldi. Sürekli 4 çeker ne demek onunla öğrenmiştik. Karda, kışta iyi çekerdi. Sürüşü zevkliydi, yağ gibi, pürüzsüz bir sürüşü vardı. Ama işte, Mustafa bey'in de sürekli belirttiği gibi her ne kadar konforlu pürüzsüz bir sürüşü de olsa CVT şanzumandan kaynaklanan, sportif sürüş olmadığı için o kadar da çok mutlu etmiyordu insanı. O zamanlar bunu anlamıyordum. Gençtik, şimdi Mustafa bey'in yorumlarını okudukça daha iyi anlıyorum.

Parçası pahalıydı, Servisi çok azdı. Satarken de baya zorlanmıştık.

Çerçevesiz camlıydı, spor bir görüntüsü vardı, ama yine de kasa olarak çok gösterişli değildi! O fiyatına göre araç dışardan çok sade görünüyordu. Hatta Forester'ın eski modellerini ben Tofaş Kartala benzetiyordum. Kartal gibi uzun station kasaydı. :) Kaliteye diyecek bir şey yok, ama görüntü öyleydi.

Sonuç olarak Forester deneyimim fazla olmadı ama nedense beni çok tatmin etmedi. Hep yüksek station bir araca biniyorum etkisi yapıyordu.

Yeni modelleri görüntü olarak daha iyi ama yine de CX-5 havası yok bence. Tabi Turbolu olanla kıyaslayamıyorum. O farklı olabilir. Yeni Forester'ın görüntüsü, ve iç dizaynı, bence CX-5 kadar görkemli değil. Sürüş keyfinin de daha iyi olduğunu düşünmüyorum. Tabiiki off-road üstünlüğünü bir kenara bırakıyorum.

Bora ve Vedat beylere CX-5 öneriyorum. Forester benim için her zaman 2. sırada gelir. Avntajlı bir ilan bulursam alabilirim ancak.

Bora Arpınar

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5
Araç Renk ve Tip
SUV
Fatih bey katkınıza teşekkürler zaten kaporamı vermiştim bekliyorum umarım fiatı 2014 lerle aynı veya fazla abartılı olmayan bir fiat olursa cx-5 ile kavuşacağız.

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
Kemal1963 değerlendirmesi:

Bende kış lastikleri var. Bursa genelde uludağ eteklerine kurulmuştur. ilk kar yağdığında yaklaşık 1 km lik mahalle arasındaki dik yokuşu donmuş takır takır kar üzerinde hiç zorlanmadan,santim kaymadan hatta dur kalk yaptım çıktı.hatta kayınvalide çok korktu olum karda burdan kimse inmez çıkmaz kalmayalım yolda dedi. :)çünkü kar yağdığında o mahalleler hiç tuzlanmaz öylece donar yollaruludağ a 2 kez geçen ay ve bu ay çıktım kayma,tutunamama vs. Hiç sorunsuz çıktım. Şehir içinde her yer felç buzlu iken hiç sorunsuz istediğim her yere bmw audilerin arasından geçip gittim :) kısaca bu kadar iyi kar buz performansını bende beklemiyordum şaşırdım diyebilirim. :)

« Son Düzenleme: 27 Şubat 2015, 16:47:26 Gönderen: kemal1963 »

Evet bu deneyimimi daha önce paylaşmıştım. Bende forester xt ile cx-5 arasında çok gidip gelmiştim biraz şartları zorlasaydım 2013 forester xt alabilirdim. İyiki mustafa abiyi dinlemişim ve cx-5 almışım. Hep söylüyorum cx-5 in tek olumsuz tarafı bu kalitede bir arabaya yakışmayan ses yalıtımı yeni modelinde bu da hallolmuş artı bir çok yenilik gelmiş kesinlikle tercihim cx-5 olurdu. Kullandıkça bunu anlıyacaksınız. Kış performansına gelince yukarıda detaylı anlatmaya çalıştım, uludağ da bu yıl 3 metre kar var ve iki kez çıktım inanın bu araba karda, çamurda hatta buzda mükemmel diyebilirim. Üzerinde o kadar donanım var hiçbiri bir kez bile kafasına göre çalışmadı hep olması gereken yerde doğru çalıştı.

Bora Arpınar

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5
Araç Renk ve Tip
SUV
Bu kadar yazılandan sonra daha bir merak ile bekliyorum. Artık Hedefte bursa uludağ da var sucukları mangalı ben alırım yol göstermek te kemalden hayde dağ yolcusu kalmasın. :)

Bora Arpınar

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5
Araç Renk ve Tip
SUV
Vedat hocam senelerdir araba sırtındayım genelde soğutuculu kamyon ile dünyanın yolunu yaptım senelerce eski kışlar malumunuz şimdiki gibi değildi özellikle şile ye ve bursaya karda buzda korka korka giderdim. Defalarca zincir söküp taktım ve kardan buzdan öylesine tırsmışımki şimdi kar lastiklerim olduğu halde korka korka gidiyorum.Kar lastiği olmadığı halde artistlik yapanlarında cesaretine hayret ediyorum. Sırf korkumdan dolayı burnumuzun dibinde olan kartepe kartalkaya ve uludağa çok merak etmeme karşılık gitmedim ama bu araba ile inşallah gezme planları yapmaktayım tabi kısmet olursa.

Üst Alt