Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Subaru Forester Boxer Diesel (babamın)

Konu, 'Diğer Markalar' kısmında faroz_52 tarafından paylaşıldı.

1. faroz_52

faroz_52 Aktif

Hayırlı akşamlar....

Kısa bir zaman önce nissanı sattıktan sonra suzuki grand vitaralar hakkında araştırma yapmış ve pusuya yatmış beklemedeydim...Fakat gördüm ki temiz vitara yok ve istenen rakamlar ederinden fazla ve zatende bulamamıştım....2. seçenek arasında subaru forester vardı...Yalnız onunda rakamları bizi zorladığı ve dizel motorların 2009-2010 üretimindeki hatadan dolayı motor değişmiş olması sıcak baktırmamıştı...Daha sonra yaptığım araştırmalarda subarunun garanti kapsamı bitse dahi hatayı kabul ettiğini ve sandık yeni nesil motor ile değiştirdiğini öğrendim....bu sürecte Mustafa Tütün Abimin destekleri yol göstermesi ile markaya dahada sıcak bakmaya başladım ve subaru4ever forumuna da üye olup gerekli incelemeleri yaptım...Eğer Mustafa abim olmasaydı bu yola çıkmaya cesaret edemezdim daha önceden yazdığı yazılar ve satın alma sürecindeki verdiği bilgiler ışığında sağolsun yolumu aydınlattı ve hedefe ulaştık çok şükür :) Sonsuz teşekkür ederim....

Ağır hastamız olduğu için yola çıkış zamanlamam şaştığından kendisini Samandıra da ziyaret edemedim...Kahvelerimiz soğusada dostluğumuz hep sıcak kalacak ömür yettiğince....Bir dahaki sefere mutlaka ziyaretine geleceğim....Bu süreçte gene bana bankacılık işlemlerinde yardımcı olan Mehmet Terzi (mt53) abime de ayrı teşekkür ederim...Suborusu değil bu Subaru diyerek :) bana yek veren Bülent (ezmocesteri gomodoejderinin büyüğü :) ) Abime de ayrıca teşekkür ederim...Ulaşım esnasındaki katkılarından dolayı Mustafa Kanat (msone26) Abime...Rengini sevdim bunun kesin alın diyen Olgun kardeşime (siyah sanıyor ama değil :) )....... ve marka model araştırmasında emeği geçen Emmoğlum Harun a sonsuz teşekkürler....Çorbada tuzu olan herkes sağolsun :)

Şimdi araçtan bahsedelim....Aracın km si 150 bin aracın motor u 110 bin de değişmiş yani 40 bin...Araç Samsun dan gitme zaten bundan dolayı plaka değişikliği de istemedik...Aldığımız sahibi Sinoplu...Hüseyin abi kendisi imar teknisyeni Kosova da yaşıyor....Zaten Tr de olmadığı için mecburen satmak zorunda kalmış....Döndüğümde yeni forester alacağım diyor bundan önceki 3 aracı da Subaru...Nasıl bizler mazdacı isek oda o şekilde...Allah razı olsun güzel bir alışveriş yaptık kendisiyle Kosova ya selamlar.... :)

Aracın tüm bakımları Cadde motor Subaru resmi servisinde yapılmış en ufak şikayette yada aksesuar işlemi için bile dahi tercih edilmiş...Zaten cadde bu konuda nam yapmış bir yetkili servis....Aracın Bütün evrakları kitapçıkları yedek anahtarı muhafaza edilmiş....Ve bütün kayıtlarının da bir çıktısını servisten aldık...Ciddi bir kazası darbesi yok birkaç boyası dışında...Hüseyin abi zevkine göre araca orjinal akseusarlar taktırmış...Hatta kendiside bizim gibi aliexpress takipçisi olduğu için bazı aksesuar grubunu çok komik rakamlara temin etmiş.... :) Bilgili,titiz ve güvenilir bir karaktere sahip oto kültürü iyi düzeyde ve sohbeti keyif veriyor.....Çok ısrar ediyor beni Subaru cu yapma peşinde :).....

Araca ektra olarak limited pakette olan deri koltuk döşettirmiş sadece tek eksiği elektrikli sürücü koltuğu ona da lüzum yok belki uygun fiyat alınırsa yapılabilir :) Ön ve arka tampon koruyucuları takılmış,Çamurluk dodikleri(aliexprestten servisle aynı marka aynı kalite daha ucuz)...Cam rüzgarlıkları,Bagaj havuzu,Kameralı arka park sensörü,Havuz paspaslar,Sıfır Yokohoma lastikler ve kış lastikleri,Arka spoiler,cam filmi...yapılmış....
    Aracı yakıt olarak test etme fırsatımda olduğu için merak edenlere bilgi amaçlı aktarma yapayım....İstanbul ümraniye den gebzeye gebzeden kartal süreyyapaşa hastanesine ordan tekrar gebzeye toplam 139 km yolda 29 tl yakıt yaktı mazot 3,28 TL.....Gebze başlangıç noktasından Ankara Ulus a 550 Km yol 154 TL yakıt yaktı...Ankara-Aybastı 460 km yolda 107 tl yakıt yaktı....Totalde 1010 km yolda 260 tl yakıt tüketimi ile eve döndük yolumuz karlıydı yağış vardı ve yüksek hızlarda da kar lastiği ile seyir ettik....Arac 2.0 Boxer dizel motor 150 beygir güç ve 350 NM torka sahip akıllı dört çeker sistemine sahip bir araç yorum sizin...Kuru zeminde yaz lastiğiyle şehir içi ve dışı hesaplamaları ilerleyen zamanda yaparım....Aracın fabrika verileri Uzun yol 5.2 litre şehir içi 7.2 litre Ortalama 5.9 litre....Fabrika verilerini ne kadar yakalayıp yakalamadığını ilerleyen zamandaki sürüşlerimizden aktarırız.....

Gelelim donanım a öyle çok çok dopdolu bir araç olmamasına rağmen araçla birlikte sunulan özellikler iyki bu özellik var dedirten özellikler....Koltuk ısıtma çok başarılı 4 kademe....Ön camda rezistans var yalnız bizim impresivler gibi cam içinde değil ön camın alt selograf kısmında...Tek tuşla aynaları ön ve arka camı ısıtmak mümkün...Aracın kısalarında xenon var...Uzunların güçlü bir aydınlatması var...Far yıkama iyi iş görüyor....Cam tavan iç hacmi ferahlatıyor veaçılır olmasıda ayrı bir güzellik tabiki :) Dijitital klima yok otomatik klimanın butonlarının iri oluşu kullanım kolaylığı sağlıyor...Direksiyonu derinlik ve yükseklik olarak ayarlamanız mümkün...CD çaları 6 lı ve gerçekten temiz ses veriyor kullanılan dijital ekran renklendirmesi insanı geçmişe götürüyor :)...Göstergeler optitron ve ben bu gösterge olayını gercekten seviyorum mazda 6 ve mps den biliyorsunuzdur...Yol bilgisayarı saat ve derece ekranı çok hoş konumlandırılmış....Araç dıştan size küçük mü büyük mü dedirtiyor yalnız içine bindiğinizde yaylada çimenlere uzanmış havası veriyor gerçek bir aile otomobili diyebiliriz arka koltukların da geri yaslanması ayrı bir seyahat keyfi sunuyor....
    Bagajımız büyük ama derin değil sebebide stepnenin normal ebadında kullanılmış olması yahut tamir kitinin yerine sunulmaması....Ama sorun değil....

Tasarımsal anlamda mazda kadar iddalı omasada aynı sınıftaki diğer araçlardan ayrılan çizgilere sahip önden hırçın bakışlı fakat bu bakışı far içi reflektörleri siyah yapıp mercek far kullanarak dahada arttırabilinirdi...Her subaru modelinde olduğu gibi sis farlarının yerleşim noktası ve büyüklüğü göze batan detaylardan birisi....Araç resimlerde daha basit duruyor canlı gördüğünüzde sizin kalbinizi çalıyor biraz hırçın biraz sevimli birazda kaslı bir yapısı varki bana kayığı anımsattı yan profilden gayet esnek bir tasarımı var sıcakkanlı bir japon diyebiliriz....İç dizayn için çok başarılı demek mümkün olmasada 2009 yılında üretilmiş araçlara nazaran fena sayılmaz kullanılan rekler kaplamalar kalite ve estetik algısını arttırıyor ufak tefek trim sesleri kabul edlebilir düzeyde :)

Gelelim performansa 150 beygirlik 350 torkluk bu araç 1500 kg ağırlığında ve hangi vites olursa olsun ayağınızın altında herzaman dolu bir gaz pedalı mevcut....sollama kabiliyeti hızlanması çok üst seviyede....Araç o kadar değişken bir yapıya sahip ki sanki suv değil binek otomobil gibi yol tutuyor viraja giriyor hızlanıyor ve panik frende çok kolay durabiliyor...Ama tam tersi karlı buzlu yola araziye girdiğinizde tam bir canavara dönüşüyor....Tıpkı kendi rengi gibi bukelemun gibi bir araç...Az sonra atacağım fotolarda araç sizede siyah gelebilir ama değil :) Hava şartlarına göre aracın rengide kendiside kabuk değiştiriyor.... :)

Ve motor biliyorsunuz mazda nasıl wankel de ısrarcıysa subaru da boxer motordan vazgeçmiyor...Peki neden vazgecmiyor...Boxer motorun araca konumlandırılış şekli çalışma prensibi aractaki sarsıntıyı büyük anlamda ortadan kaldırıyor subaru da sürüş zevkini önemseyen bir marka :) Bu motor o kadar sessiz ki aracın içinde seyahat eden benzinli olduğuna inanabilir...Motor konusundaki bu tutumu ve felsefesi markaya olan saygımı dahada artırdı...Ve irili ufaklı her modeline koyduğu akıllı dört çeker isitemi....Aslında bu sistem de sadece zorlu koşullar için değil sürüş keyfi için geliştirilen bir sistem....Şasi noktasında zaten subarunun eline suyu bi mazda dökebilir galiba....Tüm bunları bir arada değerlendirip yola çıktığınızda bütün bu farklı düşünce sisteminin meyvesini aractan alabiliyorsunuz...Bu saatten sonra subaru yu daha fazla araştırıp incelemek istiyorum ve aklıma şu geldi....Mazda ve subaru aynı çatıda buluşup harika otomobiller üretebilir diye düşündüm...Çünkü otomobil üretme becerileri ve farklı duruşları ile tüm dünyaya kafa tutan iyi markalar eğer güçlerini birleştirirlerse atıyorum tasarım noktası mazdaya bırakılsa çekiş sistemi subaru alsa aktarma organları ve motordaki gücü kaybetmeden lastiklere iletme noktasında mazda olsa....Verimliliği mazdadan gücü ve performansı subarudan alsalar.... :) Hayaller işte....Umarım bizi üzmez mazdayı da alırken tanımıyorduk ve tereddüt içindeydik ama cesaret edip aldık ve ondan kopamadık umarım subaru da aynı şeyleri bize yaşatır ve kardeş marka olarak ailemizin vazgeçilmez bir parçası olur.....Fotoğrafları birazdan yüklüyorum :) Okuduğunuz için teşekkürler :)

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 22 Ocak 2016
    radoman, alper, grafff ve 7 kişi daha bunu beğendi.
  2. faroz_52

faroz_52 Aktif

3. faroz_52

faroz_52 Aktif

4. faroz_52

faroz_52 Aktif

5. DarK PaSSenGeR

DarK PaSSenGeR Aktif

Araç Markası:
    94-Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri-Sedan
    hayırlı olsun Allah ağız tadıyla binmeyi nasip etsin, benim de hayallerimi süslüyor namıssızz subaru:)

faroz_52 bunu beğendi.
  6. faroz_52

faroz_52 Aktif

Allah razı olsun Allah herkesin gönlüne göre versin inşallah :)

7. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Tekrardan hayırlı uğurlu olsun, umarım gelecekte iyi ki diyebileceğin bir tercih olmuş olur. Sahibi olup kullanmasam da araştırıp görüp duyduklarımız sayesinde Subaru her daim saygı duyduğum ve sahibi olmak istediğim markalardan birisi olmuştur. Sayende ilerleyen zamanlarda da vereceğin bilgilerle Subaru hakkında daha net şeyler öğrenmiş olacağız. Kazasız belasız sürüşler diliyorum.

Son düzenleme: 22 Ocak 2016
    faroz_52 bunu beğendi.
  8. faroz_52

faroz_52 Aktif

Eyvallah abi inşallah deneyimlerimi aktaracağım ilerleyen süreçte....

ezmocesteri bunu beğendi.
  9. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    Hayırlı olsun Enes, çok dehşet görünüyor. Nazar değmesin gule gule binin

faroz_52 bunu beğendi.
  10. faroz_52

faroz_52 Aktif

Sağolasın Hakan ben sevdim gerçekten zaten legacy hayranlığım vardı forester alarak markayı iyce tanıma eğlimine girmiş bulunmaktayım :)

hakan_emre bunu beğendi.
  11. hagakure

hagakure Aktif

Araç Markası:
    2004 Mazda 6
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya
    Süper seçim ,renk çok güzel sanırım füme diye geçiyor.Allah kaza bela vermesin iyi günlerde kullanılsın :)

faroz_52 bunu beğendi.
  12. faroz_52

faroz_52 Aktif

Sağolasın abi renk gri geciyor füme diyoruz güneş açıyor yeşile çalıyor hava kararıyor siyahı andırıyor gölge düşüyor koyu maviyi andırıyor yanar döner bir renk :)

domestos ve hagakure bunu beğendi.
  13. maytalman52

maytalman52 Katılımcı

Daima Farklılık :) Alışılmışa Meydan Okuyoruz yine :) tekrar hayırlı olsun amcama güzel günlerde kullanın emmoğlu :)

domestos ve faroz_52 bunu beğendi.
  14. MutluTEKİR

MutluTEKİR Aktif

Araç Markası:
    2010 Mazda3 98500km
    Araç Renk ve Tip:
    Granit Gri - Sedan
    Hayırlı uğurlu olsun, güzel günlerde kazasız belasız binin inşallah :) suzukiye göre subaruyu tek geçerim.

faroz_52 bunu beğendi.
  15. faroz_52

faroz_52 Aktif

Sağol mutlu ikiside arazi konusunda iyi fakat motor konusunda suzuki eski nesil reno motoru kullandığı için hem yakıt hem performans noktasında geri kalıyordu....Subarunun akıllı çeker sistemi bir başyapıt her iki araçta tercih edilebilir ama subaru ya uzanmak mümkünse eğer seninde dediğin gibi tek geçmek gerek :)

16. ogzhn38

ogzhn38 Katılımcı

Araç Markası:
    1999 323f 1.8 Astina
    Araç Renk ve Tip:
    Gri - Hatchback
    Hayırlı uğurlu olsun, ben çok ısındım arabanıza maşallah evlatlık edinesim geldi. :)

faroz_52 bunu beğendi.
  17. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Hayırlı uğurlu olsun Enes, amcama da sağlıklı hayırlı ömürlerde kullanmak nasip olur inşallah... :nazar:

faroz_52 bunu beğendi.
  18. hus3yn

hus3yn Katılımcı

Hayırlı ugurlu olsun.. Şu vergiler yuksek olmasa gözüm kapalı gireceğim bu forester işine ama ama işte...

faroz_52 bunu beğendi.
  19. faroz_52

faroz_52 Aktif

İnşallah abi Babama kalk gidiyoruz dedim nere dedi subaru alıyoruz o ne diyo adını hala söyleyemiyor sabuha taktı ismini :)

alper bunu beğendi.
  20. faroz_52

faroz_52 Aktif

Süt kardeşinide sana veririz :)

ogzhn38 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş