Mazda 323 BJ (1999-03) Subap Değişim Maliyeti ve İzlenimler

Amca

Sessiz
Araç Markası
1999- Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Sedefli Yeşil- HB
99 model 323ün supaplarını geçen hafta yaptırdık. Supap değişimi + bakım (yağ, hidrolik, hava, yağ, benzin filtreleri) 1190 lira tuttu. Kapağı taşlayacak olan rektefiyeci tanıdıktı. Diğer işleri yapan usta da onun tanıdığıydı. Fiyat bana mükemmel geldi. Şuan aracı benzinde kullanıyorum.

Şehir dışı 5,2 litre gibi bir şey yakıyor sanırım. Kuruş olarak tam 30 kuruş hesapladım. Benzin 5,30 dan. Şehir içini daha hesaplamadım. Supaplar yandığında aracın çekişi çok düşmüştü. Hergün çıktığım yokuşu 1.vitesle zor tamamlıyordum. Supap sorunundan önce 2 ile rahat tamamlıyor, hızımı alırsam 3 le bile tamamlıyordum. Şuan araç bu yokuşta 4 istiyor. 3 le çok rahat tamamlıyorum.

Ama dikkatimi çeken 2 şey var. Birincisi aracın sesi tuhaf. Sanki egzoz patlak gibi bir sesi var. 2500 devir 5.vites 90km hızla bu ses nerdeyse yok. Hatta yokuş aşağı inerken sanki boşta gibi sessiz. Bu ses de yavaş yavaş azalıyor gibi ayrıca. Bu sesin olması normal midir? Usta, zamanla sesinin değişeceğini söyledi. Diğer dikkatimi çeken şey ise, eskiden araç 3000 devirde vites istiyordu şimdi 2500-2600 devirde vites istiyor. Bu iyi birşey midir yoksa olumsuz bir durum mu? Herkese iyi forumlar :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İşlemler sonrasında sesin değişmesi normal bir durum, zamanla normale dönecektir. Maliyet olarak çok uygun fiyata yapılmış, geçmiş olsun.

STW 323

Sessiz
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Mavi
1999 model Mazda 323(ZL) sübaplarda erime sorunu vardı ve onarım gerçekleşti. Victoreinz marka canta takımı ve Güneş marka sübaplar kullanıldı.Fakat aracımda ilk marşta yoğun bir duman söz konusu. Usta zamanla azalacağını söyledi. Deneyimi olan arkadaşlar yorum yaparlarsa sevinirim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
1999 model Mazda 323(ZL) sübaplarda erime sorunu vardı ve onarım gerçekleşti. Victoreinz marka canta takımı ve Güneş marka sübaplar kullanıldı.Fakat aracımda ilk marşta yoğun bir duman söz konusu. Usta zamanla azalacağını söyledi. Deneyimi olan arkadaşlar yorum yaparlarsa sevinirim.
Daha önce de okumuştum sübap değişimi sonrası duman attığını ve ustanın zamanla geçecek dediğini.

:rolleyes:

Üst Alt