Mazda 626 GF (1997-02) Subap Ayarı Sorunu

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Cümleten hayırlı akşamlar arkadaşlar.
Maalesef yine bir kötü usta kurbanı oldum.
Geçen bayramda diğer konuda bahsettiğim gibi subap ayarı yaptırmıştım.Ayar yapan üst kapakçı ilk önce sadece kapalı olan 5 adet subabı ayarladı daha sonra motor subap kapağı takılıp çalıştırınca ses yapmaya başladı.Bunun üzerine tekrar açtık ve açık olan bir subaba daha ayar yaptı.Ve ses o an geçti ama biraz yol yapıp eve vardığımda ses yine başlamıştı.Bende birkaç gün önce aynı yere tekrar gittim üst kapakçı bu sefer iki tane daha açık olduğunu söylediği subaba ayar yaptı ve benim bundan başka yapacağım birşey yok dedi gitti.Daha sonra kapak kapatılıp çalıştırınca ses aynı devam etti ve hatta daha da arttı.İş yerindeki ustalar (!) da burada yapılacak birşey yok servise git diye tabiri caizse kovdu ve son durum aşağıdaki video da :(:(
Not: Olayın geçtiği iş yeri Kahramanmaraş sanayide kalaycı oto tamirdir.Dükkandaki 2 adet 50 yaş üzeri sözüm ona usta sadece ben değil gelen hemen herkese çok aşırı kaba davranıyor.İnsani ilişkileri sıfır.Biri tavsiye etti gitmiştim ama maalesef hem arabayı bozdular hemde bir dayak yemeğimiz kaldı.

HUAWEI KII-L21 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
1-Motor ile ilgili sorunlar motor şanzıman bölümüne açılır.

2-Konuların sadece ilk harfleri büyük olur ki, yeknesaklık sağlayalım.

3-Ses sübap sesi değil, lifter sesi.

Lifter Sesi ve Çözümleri

4-Geçmiş olsun, kolay gelsin hocam.

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Hayırlı günler arkadaşlar.İlk mesajdaki videodaki motordan gelen ses problemi çözüldü.Ses subapları ilk ayarlayan kişinin işini düzgün yapmamasından kaynaklanıyormuş.İyi bir üst kapakçıda güzel bir ayarla problem çözüldü.

Not:Ustanın söylediğine göre bizim araçta lifter yokmuş.Lifter bir önceki kasalarda varmış...

HUAWEI KII-L21 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bir önceki kasa ile motor aynı motor hocam... :) Geçmiş olsun, önemli olan sesin kesilmesi.

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Bir önceki kasa ile motor aynı motor hocam... :) Geçmiş olsun, önemli olan sesin kesilmesi.
Doğrudur abi motor genel olarak aynıymış ama 98 sonrası motorda fark olarak bildiklerim distribütör yerine bobin var,öncekinde olmayan krank sensörü var bir de 98 öncesi motorlar hidrolik iticili ve otomatik ayarlı imiş 98 sonrası ise şim'li imiş.Hatta motor ustası ile üst kapakçı arasında hangisi daha iyidir diye bir muhabbet bile geçti.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Doğrudur abi motor genel olarak aynıymış ama 98 sonrası motorda fark olarak bildiklerim distribütör yerine bobin var,öncekinde olmayan krank sensörü var bir de 98 öncesi motorlar hidrolik iticili ve otomatik ayarlı imiş 98 sonrası ise şim'li imiş.Hatta motor ustası ile üst kapakçı arasında hangisi daha iyidir diye bir muhabbet bile geçti.

Bobin olduğunu biliyordum, fakat lifter yerine şim olduğunu yeni öğrendim teşekkürler hocam. :)

Serfa

Sessiz
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo Sedan
Peki bu subap boşluğunun hangi Aralık'ta olması gerekiyormuş

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Peki bu subap boşluğunun hangi Aralık'ta olması gerekiyormuş
Sendeki araçla konu sahibinin aracı farklı kasa. Motor aynı gibi ama sendeki 626'da (GE kasa) sübapları lifterler hidrolik olarak ayarlıyor. Bir nevi otomatik yani. Konu sahibinin aracındaki sistem şimli dedikleri elle ayarlanan sistem. Daha önce sorduğun soru için benim jeton şimdi düştü. Kusura bakma. :) Senin araçta sübap ayarı olmuyor.

Gökan Turmuş

Katılımcı
Araç Markası
Citroen C5 DC
Araç Renk ve Tip
Gümüş
Bobin olduğunu biliyordum, fakat lifter yerine şim olduğunu yeni öğrendim teşekkürler hocam. :)
Gf
15281381659391294898486.jpg
ge
15281382711171218022998.jpg

Serfa

Sessiz
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo Sedan
Benim öğrenmek istediğim kapakcının yaptığı işlem 93 ge kasa kusur ne demek ilgilenmen yeter sağolasın bir boşluk veriyor LPG için acaba bu boşluğu fazla mı veriyor

Gökan Turmuş

Katılımcı
Araç Markası
Citroen C5 DC
Araç Renk ve Tip
Gümüş
Ucuz arıza tespit cihazı alanlara hediye gönderiyorlar,bendekini netten indirmiştim 4-5 yıl önce model yılı 2010 a kadar var

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Hayırlı geceler arkadaşlar.Konu başlığındaki problem ile ilgili son durumları paylaşmak istedim.
İlk mesajda yazdığım gibi maalesef kötü bir usta benim aracın subap ayarını bozdu.Bozuk ayarda motorda şıkırtılı çalışma,lpg de tekleme silkeleme ve tabiki de düşük performans ve fazla yakıt problemleri vardı.Birkaç defa daha başka yerlerde ayar yaptırıp değişen birşey olmayınca 2018 ocak ayında komple üst kapak yaptırmaya karar verdim ve işçiliği Antep serviste kapak ise sanayide yapıldı.Tekleme gitti ama ses biraz azalsa da devam etti.Servisteki işçiliğini yapan ustaya sorduğumda kapakçı subapları bir miktar açık bıraktığını zamanla oturup sesi keseceğini söylemiş.7 ay ve 7bin km kullanımdan sonra değişen hiçbir şey olmayınca tekrar servise gittim usta biraz daha uğraştı yine değişen birşey olmadı.En sonunda servise orijinal parçalarla komple üst kapak tamiri (şimler dahil) için gelen başka bir araçtan çıkan şimler benim araca takılıp ayarlandı ve çok şükür subap ayar probleminden kurtuldum.Şu anda subaplar 28-32 arasına (ideal değerler 22,5-29,5 arası)ayarlandı ve ses falan hiçbir problem yok.
Benim aynı aracı kullanan arkadaşlara tavsiyem Mazda araçtan anlayan çok iyi bir usta olmadıktan sonra bu subap işine hiç el attırmayın derim.Ben bununla çok uğraştım hem zaman hem çok para harcadım.Bu subap ayar problemi tahminen 3bin liradan fazlaya maloldu ki bunun içinde aslında problem subap ayarından kaynaklı olduğu halde bizim lpg sisteminde sıkıntı var zannedip sistemi komple değişmemiz de var.
Benim bu konuda anlatacak yazacak çok şeyim var ama buraya yazmak için kelimeler yetmez bana.
Kazasız belasız sürüşler dilerim.

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Sente konusu göremedim. Bugün üst kapak yag kaçırdığı için conta tazeledik. Sente ayarı nasıl fotolardan belli oluyor mu? fotolarda daha farklı görmüştüm sanırım

Ekli dosyalar

• IMG_20181119_164228.jpg
    IMG_20181119_164228.jpg
    198.9 KB · Görüntüleme: 127
  • IMG_20181119_164224.jpg
    IMG_20181119_164224.jpg
    203.3 KB · Görüntüleme: 131
  • IMG_20181119_164222.jpg
    IMG_20181119_164222.jpg
    204.6 KB · Görüntüleme: 130
  • IMG_20181119_164223.jpg
    IMG_20181119_164223.jpg