Mazda 3 BL (2009-13) Stop Farları Conta Yenileme

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Not: Kesin sonuç 12. mesajda.

Bagajda LPG tankından dolayı terleme olduğunu sanıyordum ne zamandır. Fakat terleme değil de hafif birikinti şeklini alınca şüphelenmeye başlamıştım. Toyotaclubtr'den abim Mehmet Akın, ziyarete gelince araçlarla uğraşırken yol gösterdi. Sökünce bagaj trimlerini stop vidalarından su sızdığını ve yol yaptığını gördük. Hal böyle olunca söktüm farları, içinde buharlanma vardı, bu bahaneyle farların içini de yıkadım.

Bagaj trimlerini çıkarmak kolay. Tüm plastik vidaları çıkardıktan sonra önce alttaki eşik trimini çıkarın yukarı çekerek, sonra da yandaki trimlerini ortaya kendinize doğru çekin. Fakat ben tamamen çıkarmaya gerek olmadığından yan trimleri ortaya doğru çektirip bıraktım. Aynı şekilde hazır el atmışken bagajdaki stoplara da el atayım dedim. Bagajdaki plastik vidaları çıkarıp düzgünce çekince geliyor trim.

1.jpg

Aşağıdaki resimlerde su yollarını, sızıntıların yerlerini ve farların vidalarını görebilirsiniz.

8.jpg7.jpg6.jpg5.jpg4.jpg3.jpg2.jpg

Farlar çıktıktan sonra... Farların içlerinde terleme vardı. Suyla çalkalayarak yıkadım. Çok az aspirin ve sıvı sabun kullandım. Bol bol duruladım. Ardından kireç izi kalmaması için de en son bulaşık makinesi parlatıcısı döktüm kola şişesi kapağına doldurup. Çalkaladım, azıcık su döktüm, yine çalkaladım. Ardından köpürme bitesiye kadar duruladım çalkalayarak. En son da içinde kalan suların çıkması için elimden geleni yaptım. Azıcık kalanlar vardı sadece.

11.jpg10.jpg9.jpg

Önce kurutma makinesi soğuktayken üflettim 5 dakika kadar her birine. Gittiği kadar gitti. Kalan su damlacıkları için de farların üst yüzeyi, yukarıda kalacak şekilde yere koydum, 1 gün sonunda bir şey kalmadı.

Takarken de hem farların contası üstüne, hem de kaportadaki oturduğu yere silikon mastik sıktım. Yalnız bagaj kaputundaki stoplarda gözüküyordu bu beyazlık üstten. Bu nedenle buraya farın üst kısmı ile kaporta arasında kalan kısma siyah çift taraflı bant yapıştırdım 3 kat. Füme renk ile aynı olan bu çift taraflı bant hem uyum sağlıyor hem de far ile kaporta arasını doldurduğundan suyun ilk buraya girmesini engelliyor.

13.jpg12.jpg

Ve en son hali. Çok az kireç lekeleri kalmış ama artık onları da kafaya takacak durumda değildim. Siyah film çekmeye çalıştım ama beceremedim. Tuningciye çektirirsem hiç biri belli olmayacak nasılsa. :)

19.jpg18.jpg14.jpg16.jpg15.jpg17.jpg

Sırada bagaj led ve ayak altı karşılama, ayak altı aydınlatma uygulamaları var. Yolcu ön ayak ucundaki sokette güç var. Led ampul takınca çalıştı ve tavan aydınlatması ile aynı şekilde çalışıyor.

Son düzenleme:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bugün çok fena yağmur yağınca mastik kuruyamadan suyu görünce akmış gitmiş su sızdırıyordu fena. Söktüm hepsini mastiğin, temizledim. farla kaportanın arasına yuvaya yalıtım malzemesi yuvarlayıp sıkıştırdım. İş görür gibi gözüküyor.
Sağlam çözüm için önerisi olan var mı?

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Bugün de bizim 626'nın bagajı için ufak bir çalışma yapıldı. Siyah silikon kullanıldı. Yine de 1noktadan su alıyor. Az önce baktım ama bulamadım. Oraları da müsait bir zamanda gözden geçireceğim. Farları da söküp arka kısmını yalıtacağım fakat siyah silikon kullanıp kullanmamakta kararsızım. Farı daha sonra sökmek istersek problem yaratır mı sizce?

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Bugün çok fena yağmur yağınca mastik kuruyamadan suyu görünce akmış gitmiş su sızdırıyordu fena. Söktüm hepsini mastiğin, temizledim. farla kaportanın arasına yuvaya yalıtım malzemesi yuvarlayıp sıkıştırdım. İş görür gibi gözüküyor.
Sağlam çözüm için önerisi olan var mı?
Mutlu gene cesur ve iyi bir çalışmaya imza atmışsın önerim tabikide var dyson kardeşim siyah slikona benzeyen bir madde kaportacılar kullanır genelde etkili ve güçlüdür kolay gelsin...

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Dyson diye aratınca süpürge çıkıyor Enes :D

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Dayson sanırım poliüretan Mastik ten bahsediyorsun sanırım. Nalburlarda var mıdır ki bu? Kargolanmasını bekleyemem :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Sağolsun Enes'in önerisiyle dayson poliüretan mastik aldım. Su geçirmez şilte gibi bir şey buldum. Fakat usta bununla conta yapmaya çalıştı. 3 kat deneyince far açıkta kalıyordu. 1 deneyince de su alıyordu. Dayson mastiği 1 kat sıktı usta, ardından 1 kat daha üstüne sıktı ve 30 dakika güneşte bekletti ki biraz katılaşsın diye. Aynı zamanda tampon plastik vidalarının olduğu yerden de su sızıyordu. Oraya da güzelce dışardan su girmesini engelleyecek şekilde daysonu sürdü.
Far contası o kadar ezilmiş ki, vidanın dibindeki contadan daha az durumdaydı. Yani far vidaları tam sıkıldığında conta tam basmıyor kaportaya.

DSC_0022.jpgDSC_0023.jpg

Yerine düzgünce yerleştirip vidalandı ve 2 gün kurumasını bekliyorum. Sonra test yapacağım. Ama bu dayson poliüretan mastik, silikon mastiğe oranla çok daha kıvamlı ve esnekliğini kaybetmiyor gibime geliyor. Yapıştırma ve yalıtım amaçlı vs. de kullanılıyormuş zaten.

Elektrik ustasındaki iş bitince lpg cinin yolunu tuttum ve tankı sökmesini istedim. Söyledim durumu bagaja su sızdığını vs. Tankı çıkardığımızda karşılaştığım manzara korku filmi gibiydi. Tamamen pas, 3 parmak su doluydu. Hemen tıpayı açtım, girdap etkisiyle su boşaldı. Havlularla kurulayıp temizledikten sonra 2 kez wd40 pas sökücü sıktım 2-3 dakika bekledim paslara işlesin diye ve sonra havluyla sildim. Temizleyebildiğim kadarını temizledim, kaldı çıkmayanlar.
Mehmet Akın abimin aklıma soktuğu stepne yuvasını vurdurarak yüksekliğini azaltma yöntemini söyledim. Vurdurarak stepnenin orta kısmındaki yükselti indirildi ve dümdüz bir zemin elde edildi. Buraya tankı koyunca çok güzel oturdu. Eskiden 5 parmak yükseklik farkı varken, şimdi 1-2 parmak civarına düştü ve bagaj hacmi daha da arttı. Olası su olaylarına karşın zemindeki 2 tıpayı da açık bıraktırdım.

DSC_0034.jpgDSC_0033.jpgDSC_0032.jpgDSC_0031.jpgDSC_0030.jpgDSC_0029.jpgDSC_0028.jpgDSC_0027.jpgDSC_0035.jpg

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Bagaja su girmesi durumu devam ediyordu. Bunu da bagaj eşiği plastiğini sökünce görebiliyordum ancak, bagajın başka hiç bir yerinden su sızması gözükmüyordu. Araştırınca tamponun bagaja bağlanan ek yerlerinden olduğunu anladım. Resimde de bu ek yerini, contasını görebilirsiniz. Buradan geldiğini düşünüp su dökünce içeri sızdığını görünce tamam dedim. Yağmurlardan etkilenmemesi için geçici olarak yalıtım malzemesi sıkıştırdım kenarlarından, su gelmeyecek şekilde.
Bugün de hava güzelken oralara dayson sıktım. Önceden kalma ağzı bastırarak tamponla fitilin arasına girebilecek şekilde düzelttim ve sonra oraya bolca sıktım. Aslında arka tamponu söküp bu işlemi yapsam daha sağlıklı olabilirdi, ama farlar daysonla yapıştırılmıştı, uğraşmak istemediğimden basit bir yol olarak gördüm bunu.

12528647_10154057387223256_517607639_o.jpg12873523_10154057387258256_802309536_o.jpg12894312_10154057387173256_761995609_o.jpg12874674_10154057382528256_310018044_o.jpg12894391_10154057382603256_1215444658_o.jpg12887263_10154057382453256_492858262_o.jpg

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Maalesef sorun nüksetti. :) Arkadan gelen asfalt üzerinde giderken çıp çıp sesinin kaynağı için oynayan birşeyler bakayım derken bagaja eğilirken şans eseri tuttuğum dış stop farının oynadığını farkettim. Sonra korkarak stepne çukuruna baktım ki su birikintileri gördüm.

Kalıcı çözüm için ne düşünülebilir?

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Maalesef sorun nüksetti. :) Arkadan gelen asfalt üzerinde giderken çıp çıp sesinin kaynağı için oynayan birşeyler bakayım derken bagaja eğilirken şans eseri tuttuğum dış stop farının oynadığını farkettim. Sonra korkarak stepne çukuruna baktım ki su birikintileri gördüm.

Kalıcı çözüm için ne düşünülebilir?

Her BL kullanıcısı bu olayı yaşayacaktır...
Kabul edilmese de bu kronik bir üretim hatasıdır.
:)

@MutluTEKİR çözüm belli; stop contalarını değiştir. bütün birleşim noktalarını daysonla. tampon ayak contalarını daysonla.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Her BL kullanıcısı bu olayı yaşayacaktır...
Kabul edilmese de bu kronik bir üretim hatasıdır.
:)

@MutluTEKİR çözüm belli; stop contalarını değiştir. bütün birleşim noktalarını daysonla. tampon ayak contalarını daysonla.
Tampon ayakları daysonlu zaten farlardan girdiğine eminim. Yaptığım daysonun 1 senede iş görmez hale gelmiş olması sıkıntı verici.

Bu stop contaları çoğu markada sıkıntı veriyor. Ama bizim araçlarda 7. senesinde bu sorunun çıkması saçma.

ReaL

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Oto yıkamaya gidin. Elinize fener alıp bagaja girip kapağını kapatın. Oto yıkamacı o bölüme bol bol su tutsun, suyun nerden girdiğini tespit edin. Hiç aklınıza gelmeyen yerden suyun gelebileceğini unutmayın.

Bende de vardı. Megesler çatlamış, su ordan sızıyormuş.

Üst Alt