Mazda 3 BK (2003-09) Sport Dynamic için Önerileriniz

badilcan

Katılımcı
Gören Otomotivden aldığım Mazda3 HB Sport Dynamic 2004 model AT aracım 202 000 km de
. Benden önceki sahibi 200 000 km aracı benzinde kullanmış.
Motor sanki ilk günkü gibi stabil çalışıyor. Şanzımandan pek anlamam ama ondada pek sorun yok gibi .
Maşallah içiyor benzini , yarasın koçuma .
İzmir Şehiriçinde 9.5lt/100 km nin altına kolay kolay düşmüyor.
Uzun yolda çok dikkat edersem 7.5 lt leri görüyorum , aşağısı çok zor biraz basınca hemenoda 110 km hızlarda 8 litreleri görüyor.
Mazda2 ile şehir içi karışıkda kolay kolay 7 litreyi geçemezdim. Ondan sonra bu aracın yakıt tüketimi epey ağır gelmeye başladı.

Bakım sırasında tüm parçalar yan sanayi ile değişti , bunun etkisi varmıdır ?
Böyle giderse Lpg ye sıcak bakacağım ama Lpg kitlerinin fiyatlarıda almış başını gitmiş .
Landi Renzo 2800 Tl istedi. Aynı yerde EmmeGas diye bir markaya 1600 Tl istiyorlar.

Aracı ilk aldığımda temel bakımlarını yaptırmak için ustaya bırakmıştım , gördüğün kritik yıpranmış parçalarıda değiştir dedim .
Öncelikle yolda kapılar kendiliğinden kilitlenip açılıuoyrdu , oto elektrikçiye götürmüş adam sol kapı motorunun arızalı olduğunu ve şimdilik iptal ettiğini söylemiş. Bu parçayı tamir etme olasılığım var mı acaba ? Şu an kapıları sadece anahtardan kapatıp açabiliyorum .
Elektrikçininde yaptığı hiç bir işi beğenmedim. Ön Konsoldaki klima göstergelerinin ve tuşlarının ışıkları çok sönüktü , Vites kolunun ordaki ışıklarda sönüktü halletmiş ama , muadil araçlara baktığımda benimkiler çok soluk duruyor. Bu tür esnafları anlamış değilim. Arkadaş paranımı vermedik , geç mi verdik ? Neden işi adam gibi kontrol etmiyorsun diyeceğim ama oraya gitmek bile zor geliyor şu an.

Birde ekde eklediğim parçaları Ford un parçaları ile değiştirmiş. Ama malesef bu parçalar değiştikten sonra aracın içinde inanılmaz bir salınım oluştu. Kayma gibi bir eğiliğim yok ama , araç tümsek ve çukur gibi yerlerden geçerken araçın içinde belirgin bir salınım oluşuyor sanki beşik gibi sallanıyor.
Ustaya söyledim ama değiştirdiği parçaların bu konu ile ilgili olmadığını ifade etti .
Birde araç tümsek ve çukurlardan geçerken sol ön taraftan tak diye bir ses geliyor.
Sizlerdende fikirlerinizi bekliyorum . Buraya kadar okuyanlarada geçmiş olsun diyorum :) .

Ekli dosyalar

• IMG_20161210_132150.jpg
    IMG_20161210_132150.jpg
    60.4 KB · Görüntüleme: 49
  • IMG_20161210_132153.jpg
    IMG_20161210_132153.jpg
    59.7 KB · Görüntüleme: 48
  • IMG_20161210_132217.jpg
    IMG_20161210_132217.jpg
    63.4 KB · Görüntüleme: 46
  • IMG_20161210_132218.jpg
    IMG_20161210_132218.jpg
    59.6 KB · Görüntüleme: 48

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
İlk nesil AT olanlar şehir içinde 9.5 den fazla yakması lazım abi bence yakıtın iyi. Benzin aldı başını gitti orası ayrı taktırıp taktırmamak tamamen senin durumuna bağlı. Ama yakıt normal.
Aşırı salınım amortisörler sertliğini yitirmişse olabilir değişen parçalardan olacağını sanmam. Amortisörler özelliğini yitirmiş olabilir. BK kasaların süspansiyonu serttir salınım olmaması lazım.

badilcan

Katılımcı
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
İlk nesil AT olanlar şehir içinde 9.5 den fazla yakması lazım abi bence yakıtın iyi. Benzin aldı başını gitti orası ayrı taktırıp taktırmamak tamamen senin durumuna bağlı. Ama yakıt normal.
Aşırı salınım amortisörler sertliğini yitirmişse olabilir değişen parçalardan olacağını sanmam. Amortisörler özelliğini yitirmiş olabilir. BK kasaların süspansiyonu serttir salınım olmaması lazım.
Vakit bulursam Amortisörleri göstereceğim , Monroe diye bir marka okumuştum forumdan . Orjinalinden fiyat ve kalite olarak çok farklımıdır acaba .

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Vakit bulursam Amortisörleri göstereceğim , Monroe diye bir marka okumuştum forumdan . Orjinalinden fiyat ve kalite olarak çok farklımıdır acaba .
Monroe muadiller arasında en iyilerinden birisidir abi. Orijinali ile arasında çok fiyat farkı yoksa orijinal almanı tavsiye ederim. Kyb dışarda da satılıyor servisten alman şart değil.

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
aracınız hayırlı olsun öncelikle mazda 3 ler için ustalarımızın ve piyasanın tavsiyesi bellidir kyb marka biraz pahalıdır ama memnun kalırsınız tosun ustanın tavsiyesi kyb idi

badilcan

Katılımcı
LPG için bence fazla zaman kaybetmeyin :) İyi bir usta ile fazlasıyla ekonomi sağlarsınız...

EmmeGas ı bilen var mı acaba ?
Landi Renzo Distribütörü olan Olgun Lpg tarafından takılıyor.
İnternette genelde olumlu yorumlar var . İşyerime yakında olduğu için tercih edebilirim .

badilcan

Katılımcı
Araç içindeki salınım problemim çözüldü .
@okkko Okan beyin önerisi ile ADN Teknik den Serkan Ustaya gittim . Araçla biraz gezdikten sonra Ön Amortisör lerin üstü gevşek kalmış onları sıktı .
Sonra aracı Rot a sokmamı istedi. Sanayide rastgele bir yere gittim. Sağolsunlar onlarda çok ilgilendi . Arkalarda sıkıntı varmış , lastikler içe basıyormuş .
Problemim çözüldü .

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Araç içindeki salınım problemim çözüldü .
@okkko Okan beyin önerisi ile ADN Teknik den Serkan Ustaya gittim . Araçla biraz gezdikten sonra Ön Amortisör lerin üstü gevşek kalmış onları sıktı .
Sonra aracı Rot a sokmamı istedi. Sanayide rastgele bir yere gittim. Sağolsunlar onlarda çok ilgilendi . Arkalarda sıkıntı varmış , lastikler içe basıyormuş .
Problemim çözüldü .
Hadi geçmiş olsun.

badilcan

Katılımcı
Son durum :
Ön amortisörlerim KYB olarak değiştirildi.
Aracın konforu belirgin bir şekilde arttı.
Sol Ön kapıda bulunan tüm kapıları kilitleyen elektronik aksam sıfırı ile değiştirildi .

badilcan

Katılımcı
Arkadaşlar selamlar ,
Aracı alalı yaklaşık 6 ay oldu , toplamda 7 000 km yol yaptım .
şu an 207 000 km lere gelmek üzere .
Bugün yağ çubuğunu kontrol ettiğimde yağ seviyesinin maksimun ile minimun arasında bir noktada durduğunu gördüm .
Bu km için normal deyip erkenden bakıma mı sokmalıyım ?
Yoksa farklı noktalardada kontrol yaptırmalımıyım ?

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Arkadaşlar selamlar ,
Aracı alalı yaklaşık 6 ay oldu , toplamda 7 000 km yol yaptım .
şu an 207 000 km lere gelmek üzere .
Bugün yağ çubuğunu kontrol ettiğimde yağ seviyesinin maksimun ile minimun arasında bir noktada durduğunu gördüm .
Bu km için normal deyip erkenden bakıma mı sokmalıyım ?
Yoksa farklı noktalardada kontrol yaptırmalımıyım ?
Yağı tam doğru ölçtüğünden emin ol abi, düz bir zeminde stop et 10 dk bekle. Yağı aracı aldığında değiştirmişmiydin? Birde hangi yağı kullandın?

badilcan

Katılımcı
Oğuzhan çok sağol ne zaman soracağım bir şeyler olsa yardım ediyorsun .
İlk aldığımda standart bir bakımdan geçmişti. Ustaya hangi marka yağ kullandın diye sorduğumda Opet demişti .
Ama değerlerini bilmiyorum . Yarın sabah tekrar kontol edeceğim ama her durumda Adn Tekniğe bakım için bırakacağım .

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Doğru ölçtüysen Onur, yarım litre yağ eksik. 7 bin km için o kilometre göz önüne alındığında da gayet normal. Muhtemelen 10-40 yağ vardır. Onunla devam edebilirsin.

badilcan

Katılımcı
Doğru ölçtüysen Onur, yarım litre yağ eksik. 7 bin km için o kilometre göz önüne alındığında da gayet normal. Muhtemelen 10-40 yağ vardır. Onunla devam edebilirsin.

Sağol abi , anlaşılan benim 7500 km de bir bakıma gitmem gerekiyor .
Bakıma gittiğimdede bir kontrol ettireyim .

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
o km.deki bir araç için ben olsam mobil 1 extended life 10w-60 kullanırdım. Bana göre hiçbir yağ eksiltmesi normal değildir.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Oğuzhan çok sağol ne zaman soracağım bir şeyler olsa yardım ediyorsun .
İlk aldığımda standart bir bakımdan geçmişti. Ustaya hangi marka yağ kullandın diye sorduğumda Opet demişti .
Ama değerlerini bilmiyorum . Yarın sabah tekrar kontol edeceğim ama her durumda Adn Tekniğe bakım için bırakacağım .
Motorda yağ kaçağı yoksa, yağ doğru bir şekilde ölçüldüyse eksiltme var demektir. Aşırı bir eksiltme gibi durmuyor. Bana soracak olursan 10-40 ile bir kere daha dene ama kaliteli bir marka al liqui moly Super Leichtlauf 10-40 öneririm Mazda 3 te güzel sonuç almıştık bu yağ ile. Bir dahaki değişim eksiltme artarsa Mutlu'nun dediği gibi Mobil 10-60 zamanı gelmiş olabilir.

Üst Alt