Mazda 3 BK (2003-09) Spoiler Uygulaması

Araç Markası
2009 - Mazda3
Araç Renk ve Tip
Kum Sarı - Sedan
Kendi uğraştımla okulda ki boş zamanımda yaptığım kalıp-macun-boya işlemini burada da paylaşmak istedim. Sizce nasıl olmuş?

IMG_2047.JPG

c9f8cc3c8167574ffee4a3d2c5e7559f.jpg

Yapılış süreci;

Öncelikle strafor köpükten spoileri modelledim araca uyacak şekilde. Daha sonra artı-eksi polyester kalıp çıkarttım, modelleme ve kalıp çıkartma işlemi bir gün sürdü. Ertesi gün spoilerin hatasız olması için polyester kalıbın çıkarken oluşturduğu nokta hataları 3 kat ince macun atarak çözdüm. Daha sonra İvedik'te 2 kutu sprey boya yaptırdım aracın rengine özel (bir kutu vernik dahil 2 kutu boya 40₺) güzelce boyayıp pastaladıktan sonra bagaj kapağını delmek yerine siyah silikon ile montajını yaptık gayet de sağlam oldu.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Kendiniz mi yaptınız? Eğer öyleyse daha fazla ayrıntı bilmek isteriz? Oldukça güzel görünüyor :harika:

Araç Markası
2009 - Mazda3
Araç Renk ve Tip
Kum Sarı - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Kendiniz mi yaptınız? Eğer öyleyse daha fazla ayrıntı bilmek isteriz? Oldukça güzel görünüyor :harika:

Merhaba, evet kendim yaptım. Hacettepe de resim okuyorum, heykel bölümünde de arkadaşlarım var. Yardımlaşarak 2 günde yaptık. Spoileri kesinlikle düşünüyordum ve yabancı ülkelerde ki spoilerli Mazda 3 lere hayranlıkla bakıyordum. Türkiye'de fiyatlar çok pahalı bu yüzden Çin'den almak istedim ama 75$ ve üzeri siparişlerin gümrük vergisi olduğunu öğrenince ve Türkiye'de ki fiyata denk geldiğini anlayınca hayal kırıklığına uğradım. Bi anda buna dur demek istedim kendi kendime ve okulda finaller sonrası bi anda yapmaya karar verdim, iki kişi, iki gün gibi bi sürede tamamladık, ve komple maliyeti her şey dahil 100₺ tuttu. Kafadan 200₺ cebim de kaldı. Bi kaç haftaya da ön tampona ek karlık yapmayı planlıyorum. Malum boya arttı fazlasıyla. Değerlendirmek lazım. düşünen, yapmak isteyen olursa yardımcı olurum.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ne desem bilemedim, ayakta alkışlıyorum... :) Tebrikler... Aşırı ağır değilse ve bagaj kapağına yük binmiyorsa da tadından yenmez artık. :) Paylaşım için teşekkürler. Sipariş alarak seri üretime geçebilirsin bence. :)

Araç Markası
2009 - Mazda3
Araç Renk ve Tip
Kum Sarı - Sedan
Ne desem bilemedim, ayakta alkışlıyorum... :) Tebrikler... Aşırı ağır değilse ve bagaj kapağına yük binmiyorsa da tadından yenmez artık. :) Paylaşım için teşekkürler. Sipariş alarak seri üretime geçebilirsin bence. :)

Hahah rica ederim. seri üretim güzel fikir fakat okul engelim var maalesef. ama isteyen olursa Ankara'da yardımcı olurum tabi ki de. Bu arada montajını yapmadan tarttım, tam net ağırlık yaklaşık bir buçuk kilo. Ufakta olsa aracı hantallaştırmamak için bayağı hafif tutmaya çalıştım. Güzel de oldu. Beğenmenize sevindim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Hahah rica ederim. seri üretim güzel fikir fakat okul engelim var maalesef. ama isteyen olursa Ankara'da yardımcı olurum tabi ki de. Bu arada montajını yapmadan tarttım, tam net ağırlık yaklaşık bir buçuk kilo. Ufakta olsa aracı hantallaştırmamak için bayağı hafif tutmaya çalıştım. Güzel de oldu. Beğenmenize sevindim.

1,5 kilo olması çok değil, burada önemli olan kapağa çok yük bindirmemesi ve bagaj amortisörlerinin erken iflas etmemesi... ;) Tekrar tekrar ellerine emeklerine sağlık.

Araç Markası
2009 - Mazda3
Araç Renk ve Tip
Kum Sarı - Sedan
Yawww
HELAL OLSUN
(biliyom buyuk harf ile yazmak yasak ama bu basari icin bu kurali ezmeye deger)

teşekkür ederim. BL kasa aracınıza da çıta spoiler yakışıyor, birlikte deneyebiliriz.

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Valla çok güzel helal olsun..çok begendim.beni de listeye ala bilirmisiniz..bi hafta sonu bolu dan çıkar gelirim.;);)
Tekrar dan elinize emeğinize sağlık.bilgilendirme için teşekkürler.:harika:

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bagajla bütün duranları daha çok sevsem de gayet güzel olmuş eline sağlık, kalıp işini nasıl ayarladın, malzeme nedir vs bahseder misin? Güle güle kullanın.

Araç Markası
2009 - Mazda3
Araç Renk ve Tip
Kum Sarı - Sedan
Bagajla bütün duranları daha çok sevsem de gayet güzel olmuş eline sağlık, kalıp işini nasıl ayarladın, malzeme nedir vs bahseder misin? Güle güle kullanın.

Teşekkür ederim. öncelikle strafor köpükten spoileri modelledim araca uyacak şekilde. Daha sonra artı-eksi polyester kalıp aldım, modelleme ve kalıp alma işlemi bi gün sürdü. Ertesi gün spoilerin hatasız olması için polyester kalıbın çıkarken oluşturduğu nokta hataları 3 kat ince macun atarak çözdüm. Daha sonra İvedik'te 2 kutu sprey boya yaptırdım aracın rengine özel (bir kutu vernik dahil 2 kutu boya 40₺) güzelce boyayıp pastaladıktan sonra bagaj kapağını delmek yerine siyah silikon ile montajını yaptık gayet de sağlam oldu.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Teşekkür ederim. öncelikle strafor köpükten spoileri modelledim araca uyacak şekilde. Daha sonra artı-eksi polyester kalıp aldım, modelleme ve kalıp alma işlemi bi gün sürdü. Ertesi gün spoilerin hatasız olması için polyester kalıbın çıkarken oluşturduğu nokta hataları 3 kat ince macun atarak çözdüm. Daha sonra İvedik'te 2 kutu sprey boya yaptırdım aracın rengine özel (bir kutu vernik dahil 2 kutu boya 40₺) güzelce boyayıp pastaladıktan sonra bagaj kapağını delmek yerine siyah silikon ile montajını yaptık gayet de sağlam oldu.

Aklıma takılan montajı nasıl yaptığın olmuştu, bagaj kapağını deldiğini düşünmüştüm ister istemez su girebilir paslanma yapabilir diye düşünmüştüm ama bu düşüncelerim yersiz kaldı, buna ayrıca sevindim... İmalat serüvenini ilk mesaja ekledim... ;)

Üst Alt