Soğutma Suyunun Değiştirilmesi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
SOĞUTMA SUYUNUN DEĞİŞTİRİLMESİ KONUSUNDA UZMAN GÖRÜŞ

Radyatörün düzenli olarak temizlenmesi araç bakımının can alıcı bölümlerinden biridir.

Aracınızın soğutma sistemi, motorun ürettiği fazla ısıdan aracınızı korur ve motorun doğru sıcaklık aralığında çalışmasını sağlar. Soğutma sistemini pas, tortu ve kirleticilerden korumak radyatörün ve motorun en iyi çalışma koşularında kalmasına yardım edecektir.

Radyatörü her iki yılda bir temizlemelisiniz.
İHTİYACINIZ OLANLAR
• Antifriz (4-8 litre)
• Damıtılmış Su (4-8 litre) Drenaj kabı ya da kovası
• Püskürtme ağızlı bahçe hortumu
• Bir çift çalışma eldiveni (tercihen su geçirmez)
• Yumuşak kıllı naylon fırça
• Bir kova dolusu sabunlu su
• Koruyucu gözlük

ADIM 1 - BAŞLAMADAN ÖNCE

ilk olarak ve her şeyden önce motorun soğuk olduğundan emin olun.
Isınmış bir motor, radyatörde yüksek basınç altında ve sıcak olan bir soğutma suyu demektir – ve radyatör kapağını açtığınızda muhtemelen fışkırma yapacaktır.

ADIM 2 - RADYATÖRÜ TEMİZLEYİN

Motor kapağını kaldırın ve kazara kapanmasını önlemek için güvenli bir şekilde açık kalmasını sağlayın. Naylon fırça ve sabunlu suyu kullanarak radyatör ızgarasında toplanan ölü böcekleri ve parçaları yavaşça fırçalayarak temizleyin. Fırçalamayı radyatör plakaları doğrultusunda yaptığınızdan emin olun. Metal narin olduğundan tersi yönde fırçalandığında kolaylıkla eğilebilir. Bu şekilde temizlendikten sonra, tüm parçaların yok edilmesi için ızgaranın üzerine hortumdan yavaş bir hızda çıkacak şekilde su püskürtün.

Sadece iki yılda bir radyatörü temizlemeniz zorunlu olsa da, radyatör ızgarasının yaklaşık her 20.000 km.de bir temizlenmesi iyi olacaktır.

ADIM 3 - BOŞALTMA KABINI YERLEŞTİRİN

Soğutma suyunun doğru bir şekilde boşaltılması çok önemlidir. Soğutma suyu çok zehirlidir ancak çocuklara ve hayvanlara çekici gelecek derecede tatlı bir kokuya sahiptir. Sıvının boşaltılması sırasında araç başıboş bırakılmamalı ve boşaltılan su öylece yere akıtılmamalıdır. Kullanacağınız kabın mutfakta da kullanılmadığından emin olun- tek kullanımlık bir kap en idealidir. Kabı aracın altına kaydırın ve radyatörün tahliye valfini (çekvalf olarak da bilinir) ortalayacak şekilde yerleştirin.

ADIM 4 - RADYATÖR KAPAĞINI KONTROL EDİN

Radyatör kapağı, motoru soğuk tutması için radyatör içindeki soğutma suyunu kapalı ve basınç altında tutar. Soğutma suyunun basıncı motor tipine göre değişir ve basınç derecelendirmesi kapağın üzerinde gösterilmiştir.

Radyatör kapağı; geniş ve düz metal üst taraf ile alt taraftaki daha küçük kauçuk conta arasında gerilmiş bir bobin yayı içerir. Yay ile kauçuk conta arasındaki gerginlik kapağın basıncı tutmasını sağlar. Yani bu ikisini sıkıştırmak kolaylaşmışsa kapak yıpranmış demektir ve değiştirilmelidir. Kapağı değiştirmenizi gerektiren bir diğer işaret kauçuk contanın paslanmış ya da kurumuş olmasıdır. Genelde kapak en az iki yılda bir değiştirilmelidir, böylece bu değiştirme işleminin radyatörü temizlerken sizin rutinlerinizden birisi olmasını sağlayabilirsiniz. Unutmayın; farklı basınç derecelendirmeleri için farklı kapaklar mevcuttur. Aracınızın özelliklerine uygun derecelendirme bilgisini not edin.

ADIM 5 - KELEPÇE VE BORULARI KONTROL EDİN

Bir sonraki adım radyatörün boru ve kelepçelerini kontrol etmektir. Biri radyatörün üstünde biri altında olmak üzere iki boru mevcuttur. Boruların değiştirilmesi için radyatördeki suyun boşaltılması gerekir. Bu nedenle motoru temizlemeden önce onları kontrol etmeniz iyi olacaktır. Bu yolla, eğer boruların çatlak ya da sızdırıyor olduğu ile ilgili işaretler bulursanız veya kelepçeleriniz paslanmışsa, radyatörü yeniden doldurmadan önce onları değiştirebilirsiniz. Boruların yumuşamış olması, değiştirilmeleri için önemli bir göstergedir.

ADIM 6 - ESKİ SOĞUTMA SUYUNU BOŞALTIN

Radyatörün tahliye valfinin (çekvalf), kolayca açılabilir olması için bir kolu olmalıdır. Çekvalfi çevirerek açın (soğutma suyu zehirli olduğundan çalışma eldivenlerinizi giyin) ve sıvının aracın altına yerleştirdiğiniz kaba akmasını sağlayın. Tüm suyu boşalttıktan sonra çekvalfi değiştirin ve eski soğutma suyunu yanınızda bulundurduğunuz kapanabilir başka bir kaba koyun. Sonra boşaltılan soğutma suyunu toplamak için kullandığınız kabı tekrar valfin altına koyun.

ADIM 7 - RADYATÖRÜ TEMİZ SU İLE DURULAYIN

Şimdi asıl durulamayı yapmak için hazırsınız! Bahçe hortumunuzu alın, püskürtme ağzını radyatörün doldurma ağzına koyun ve dolana kadar su ile doldurun. Valfi açın ve içerdeki suyu valfin altındaki kaba akıtın. Su temiz olarak akana kadar işlemi tekrarlayın ve durulama işleminde kullanılan tüm suyun, eski soğutma suyunda olduğu gibi, kapanabilir kaplara koyulduğundan emin olun. Bu noktada gerekirse yıpranmış boru ve kelepçeleri değiştirmelisiniz.

ADIM 8 - SOĞUTMA SUYU EKLEYİN

İdeal bir soğutma suyu karışımı %50 antifriz ve %50 sudan oluşur. Musluk suyunda yer alan ve suyun işini doğru olarak yapmamasını sağlayan mineraller soğutucu karışımının özelliğini bozabileceğinden, formülde damıtılmış su kullanılmalıdır. Çoğu radyatör yaklaşık iki galon sıvı tutabilir. Bu nedenle kullanacağınız sıvı miktarına karar vermeniz zor olmayacaktır.

ADIM 9 - SOĞUTMA SİSTEMİNİN HAVASINI BOŞALTIN

Son olarak soğutma sisteminde yerleşmiş olabilen hava boşluklarını almak gerekli olacaktır. Radyatör kapağı açıkken motoru çalıştırın (basınç oluşumunu engellemek için) ve yaklaşık 10 dakika çalışır durumda bırakın. Sonra kaloriferi sıcak konumuna getirerek açın. Bu, soğutma suyunun devir-daimini sağlayacak ve sıkışan havayı dağıtacaktır. Hava dışarı bırakıldıktan sonra biraz daha soğutma suyu ekleyin ancak dikkatli olun; radyatörden serbest bırakılan hava kabarcık şeklinde çıkabilir ve çok sıcak olabilir.

Sonra kapağı takın ve taşan suyu bir bezle silin.

ADIM 10 - TEMİZLİK VE ORTALIĞIN TOPLANMASI

Valfte sızıntı olup olmadığını kontrol edin, bezleri, eski kelepçe ve boruları ve tek kullanımlık kabı ortadan kaldırın. Şimdi yola çıkmak için neredeyse hazır sayılırsınız.

Eski yağı imha ederken çok dikkatli olunması gerektiği gibi, eski soğutma suyunu da doğru bir şekilde imha etmek önemlidir. Eski soğutma suyunun kokusu ve rengi çocuklara, çekici gelebilir. Bu nedenle uzun bir süre ortada kalmasına izin vermeyin. İlgili kapları, tehlikeli malzemelerle ilgilenen geri dönüşüm merkezlerine vakit geçirmeden götürmelisiniz.

Yukarıdaki yazılanlar, bilgilendirme amaçlıdır, bu konuda yaşanabilecek herhangi bir olumsuzluktan mazdagaraj.com sorumlu tutulamaz.

Dinçer

Katılımcı
Geçenlerde konuşulmuştu, su değişimi sırasında hava alınmadığı için araç conta yakmış, üstüne üstlük işlem yapan usta sorumluluk kabul etmemiş. Onun için bu antifiriz koyma, su değiştirme yada radyatör temizleme gerçekten çok önemli bir konu. Teşekkürler abi.

mcmelankolia

Aktif
Araç Markası
1997 Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Sedan
97/626 Aracımın Radyatörünü Boşaltıp 3 litre Antifiriz 1 litre ye Yakın Su Koydum O Kadar Aldı..Sizce Normal mı..

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
İçi tam doludur ama demekki suyu 4 litre kadar boşalmıs. Suyunda eksik olursa motor sıcak olmasına rağmen rolenti yüksel olur aynı soğuk motorda olduğu gibi. He bide cok fazla fan açmaya baslar. Bunları takip ederseniz yeter. Olurda sıcak motorda rolenti yüksek seyredirse sıkıntı vardır. Bu dediğim hareret yapmadan önce erken teşhis içindir. Henüz hararet göstergeniz bile artmamış olur.

mcmelankolia

Aktif
Araç Markası
1997 Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Sedan
İçi tam doludur ama demekki suyu 4 litre kadar boşalmıs. Suyunda eksik olursa motor sıcak olmasına rağmen rolenti yüksel olur aynı soğuk motorda olduğu gibi. He bide cok fazla fan açmaya baslar. Bunları takip ederseniz yeter. Olurda sıcak motorda rolenti yüksek seyredirse sıkıntı vardır. Bu dediğim hareret yapmadan önce erken teşhis içindir. Henüz hararet göstergeniz bile artmamış olur.
Rolantide Herhangi Bir Yükselme Yoktu 1000 Devirin Altındaydı..15-20 Dakika Rölantide Fan 4 Sefer Açtı..Çok Şükür Tekleme Yapmadı..Sadece Hava Karardı Diye Çıkıp Gezinti Yapmadım..Eyvallah Murat Hocam..

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Rica ederim.Bugun bende suyla ilgili bişeyler yaptım suyu aktığı için su ekledim ama tam dolduramadım yada hava yaptı galiba oyüzden rölentim yükseliyor. Yükseldiğinde tam gaz yapıyorum bırakıyorum bir süre düzeliyor. Rolenti motoruna su devirsizken gidemiyor demek oluyor bu. Hava karardığı için şimdilik böle sürüyorum yarın sabah motor soğuyunca tamamlıyacam. Örnek olsun diye anlattım siz tam kıvamında becermişsiniz demekki o yüzden sorun yok sizde.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Soğutma suyunu yenileyeceğim merak ettiğim bir konu var. Antifrizle beraber çeşme suyu koymayacağız burası tamam. Saf su koysak ne olur? Marketteki sulardan koyanların yanında saf su tavsiye edenler de var. Damacana suyu kaynattığımız halde kireçlenme gözlemliyorum. Araştırınca da net bir sonuca ulaşamadım.

Soğutma suyu için saf su kullanılması hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Suyu kaynatıp da koyabilirsin, saf su koyulmasının sebebi kireçlenme yapmaması, yağmur suyu da olur, kar suyu da... Temel sebep kireçlenme ve her hangi bir etkileşime girmemesi.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
3 litre antifrizin üzerine 4 şişe daha saf su alıp işlemi tamamlayabilirsin... :) Geriye kalan mesajlar silinecektir, konu çorba oldu çünkü... :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
3lt Antifriz üzerine aldığı kadar saf su koyacaksın. Antifriz üzerinde karışım oranları yazar.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Tamam şimdi anladım. Peki ben 3 lt üzerine ne koyacağım? :D
Senin soruna net cevap hala gelmedi, ben anlıyorum seni :D

Mutlu diyor ki, tamamını antifrizle doldur radyatörün, o zaten suyla karıştırılmış çünkü. Sen de diyorsun ki ben sadece 3 lt lik kısmını antifrizli su düşünüyorum gerisini neyle doldurayım, cevabım; saf su satın al, daha sağlam olsun.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
3 litre antifrizin üzerine 4 şişe daha saf su alıp işlemi tamamlayabilirsin... :) Geriye kalan mesajlar silinecektir, konu çorba oldu çünkü... :)
3lt Antifriz üzerine aldığı kadar saf su koyacaksın. Antifriz üzerinde karışım oranları yazar.
Senin soruna net cevap hala gelmedi, ben anlıyorum seni :D

Mutlu diyor ki, tamamını antifrizle doldur radyatörün, o zaten suyla karıştırılmış çünkü. Sen de diyorsun ki ben sadece 3 lt lik kısmını antifrizli su düşünüyorum gerisini neyle doldurayım, cevabım; saf su satın al, daha sağlam olsun.
Anlaşıldı merkez. :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Paslanmanın önü açılır, gözünüz aydın ne diyim. :) Herkes istediğini yapmakta özgür. 3 lt nin %50 si antifriz. 7 litreye tamamlanacak %21 e düşecek antifriz oranı. Antifrizi sadece donmayı engeller diye görmemek lazım.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Paslanmanın önü açılır, gözünüz aydın ne diyim. :) Herkes istediğini yapmakta özgür. 3 lt nin %50 si antifriz. 7 litreye tamamlanacak %21 e düşecek antifriz oranı. Antifrizi sadece donmayı engeller diye görmemek lazım.
Mutlu %100 antifriz doldurulmaz araca bunu nerde okudun bilmiyorum ama yanlış bilgi. Mazda'nın kullanım kılavuzunda bile karışımın oranı verilmiş durumda. Tamamen antifriz doldurursan akışkanlıkta da sıkıntı olur soğutma sistemi olumsuz etkilenir.

Üst Alt