Soğuk Havalarda da Yakıt Tasarrufu Sağlamanın 7 Yolu

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
* Yoğun kar sırasında bagajda birkaç kilo ekstra ağırlık bulundurmak yol tutuşu artırsa da, ekstra yük soğuk havalardaki yakıt ekonominizi olumsuz etkileyecektir. Daha az yakıtla daha uzun kilometreler gidebilmek için ekstra yükten mutlaka kurtulmalısınız. Direksiyon başına geçmeden önce aracın dışında oluşan kar ve buzu temizlerseniz, tahmin etmediğiniz kadar gereksiz yükten kurtulmuş olursunuz, buz çözücüyü gereksiz yere daha uzun süre kullanmanız da gerekmemiş olur.

Öndeki arabayı takip et!

* Öndeki arabayı sollama dürtüsüne dayanabilirseniz daha az yakacağınızı biliyor muydunuz? Özellikle karlı havalarda öndeki aracın izlerini takip etmek daha az yakıtla daha uzun gitmenizi sağlar çünkü çok az bir kar bile yağsa aracınız ilerlemek için daha fazla enerji harcamak zorunda kalması anlamına geliyor. Yapabiliyorsanız yol tamamen kardan arınana kadar beklemek veya öndeki aracın izlerinden gitmek en mantıklısı.

Park problemi

* Kış aylarında aracınızı kapalı bir garaja park etmek, kullanmadığınız dönemlerde araç sıcaklığını koruyacağından motoru uygun sıcaklığa getirmek daha çabuk olacaktır. Aracınızı sürüş öncesi 30 saniye çalıştırmanız ısınması için yeterli hatta daha fazlası Avrupa ve Amerika’da çevre kirliliği suçuna giriyor ve gereksiz yakıt israfı. 30 saniye çalıştırıp, aracınızın geri kalanının sürüş sırasında ısınmasına izin verin. İlk 5 kilometrede yavaş yavaş ilerlerseniz ekstra yakıt tüketmeden tüm aracın ısınmasını en etkili şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Aracı boşta çalıştırmak

* Hava soğukken araçta kısa bir süre beklemeniz gerektiğinde motoru ve klimayı açık tutmak kolay gelse de, eğer 10 saniyeden daha uzun süre duracaksanız motoru kapatmanız en iyisi. 10 saniye çalışır durumdayken aracınızın motoru kapatıp yeniden çalıştırdığınız duruma göre daha fazla yakıt tüketir. Motoru boşa çalıştırdığınız süreyi azaltmak kış aylarında hem yakıt tasarrufu sağlar hem de soğuk havada motorunuzu daha az zorlar.

Ufak işleri güzel havalarda birleştirmek

* Maksimum yakıt tasarrufu için halledeceğiniz küçük işler için her seferinde kısa yolculuklar yapmaktansa, önceden planlayarak tek seferde ve hatta en kısa güzergahı kullanarak halletmek de yakıt tasarrufu sağlar.Eğer yağış olmayan günleri seçerseniz ekstra tasarruf etmiş olursunuz. Eğer uğrayacağınız yerlerde fazla kalmayacaksanız, motoru fazla soğumadan yeniden çalıştıracağınız için de daha az yakıt tüketirsiniz.

Frensiz sürüş

* Uzun yol şoförlerinin iyi bildiği bir kavramı da hatırlatmakta yarar var. Sadece soğuk havalarda değil her koşulda halen geçerli olan, frensiz sürüş. Yani arabanızın frenleri çalışmıyormuş gibi düşünerek yolda olmaktan söz ediyoruz. Bu da diğer araçlarla aranıza bolca takip mesafesi koymak demek. Yani öndeki araç fren yaptığında fren yapmak yerine ayağınızı gazdan çekerek yavaşlayabileceğiniz bir mesafeden söz ediyoruz. İstanbul trafiğinde maalesef mümkün olmayan bu tekniği uzun yollarda kullanabilirsiniz.

Bonus

* Unutmayın, otomobil motorları düşük ve değişmeyen hızlarda fazla efor harcamadan en verimli şekilde çalışırlar. Gaza basıp hızlandıktan sonra aniden frene basıp durmaya çalışmak motoru gereğinden fazla enerji sarfetmeye yöneltir ve sonuçta daha fazla yakıt kullanmaya neden olur. Çoğu otomobil zirve performansına 100 km’nin altında ulaşır bu hızın biraz altında sabit gitmek daha az yakıt tüketmenize neden olacaktır.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bilgiler çok güzel Kerim teşekkürler yalnız ben bunları düşünerek araba kullanmaya çalışırsam hiç bir yere gidemem ve araç kullanmaktan zevk almam Tasarruf konusunu zamanımın bol olduğu zamanlarda uyguluyorum, düşük km de Cruise en çok kullandığımdır ama yolları işgal eden o kadar çok bilinçsiz kullanıcı var ki ekonomik kullanmana bile izin vermiyorlar.

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Paylaşım için teşekkürler :) frensiz sürüş hariç ( malum İstanbul trafiği ) diğerleri rahatlıkla uygulanabilir..

nilsu_

''Bayan MATSUDA''
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Bilgilendirme çok güzel olmuş, elinize sağlık :) Ama bir bayan için bunlar biraz uzak kalabilir sanırım. Mümkün olsa guzuyu sınıfın içine bile alırdım, o derece üşengecimdir. Ayrıca aracın içine binip uçak kaldırırcasına bekleyemiyorum asla, bin çalıştır marş marşşş :) benim prensibim.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bilgilendirme çok güzel olmuş, elinize sağlık :) Ama bir bayan için bunlar biraz uzak kalabilir sanırım. Mümkün olsa guzuyu sınıfın içine bile alırdım, o derece üşengecimdir. Ayrıca aracın içine binip uçak kaldırırcasına bekleyemiyorum asla, bin çalıştır marş marşşş :) benim prensibim.
Özellikle kış aylarında soğuk motoru çalıştırdığında hiç değilse 1-2 dakika beklemeni öneririm.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Frensiz sürüş taktiğini yıllardır uygularım, şimdiye kadar kullandığım araçların sadece bir tanesinde balata değiştirdim... :)

Kerim harika bilgiler için teşekkürler...

nilsu_

''Bayan MATSUDA''
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Özellikle kış aylarında soğuk motoru çalıştırdığında hiç değilse 1-2 dakika beklemeni öneririm.
bülentcım, zaten ben arabada makyajımı yaparken bi 45 dakıka gecıyor:) ısınır heralde o süre zarfında dermişimmm :-\

nilsu_

''Bayan MATSUDA''
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
neyse gençler benım dersım baslıcak 12 de....malum 12-5 çalışıyorum..günde 5 saatçik...ben kaçar okula..sizi gidi avaralar sizi ;D

nilsu_

''Bayan MATSUDA''
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Avare olan belli hocam 12 de işbaşı oh ne güzel, iyi dersler.
Bülent yaaa :-[ benim guzunun yolcu tarasındakı on far su alıyor heralde hep hava yağınca içi buğulu buğulu damlacık oluyor..korkuyorum kablo falan yanar dıye.sonucta elektrık işi...ne yapabılırım sence...[member=56]ezmocesteri[/member]

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bülent yaaa :-[ benim guzunun yolcu tarasındakı on far su alıyor heralde hep hava yağınca içi buğulu buğulu damlacık oluyor..korkuyorum kablo falan yanar dıye.sonucta elektrık işi...ne yapabılırım sence...[member=56]ezmocesteri[/member]
Hadi ya niye aldı ki acaba, bir şey olmaz sadece buğuysa ama baktırman lazım, 15 tatilde servise uğra Antalya da

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Su aldığı yerin tersine park et aracı hocam... Anladın sen onu... :D

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Bizimkileri bilmiyorum ama bazı araçların kataloglarında, özellikle de dizellerde; aracın ısınmasını beklemeyin, aracı performanslı kullanmadan hareket ettirmeniz daha kolay ısınmasını sağlayacaktır yazar. Ve motora daha az zarar verirsiniz der. Benim eski araçta öyle diyordu en azından.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bizimkileri bilmiyorum ama bazı araçların kataloglarında, özellikle de dizellerde; aracın ısınmasını beklemeyin, aracı performanslı kullanmadan hareket ettirmeniz daha kolay ısınmasını sağlayacaktır yazar. Ve motora daha az zarar verirsiniz der. Benim eski araçta öyle diyordu en azından.
Benim katalogda da öyle yazıyor ama ben kıyamıyorum

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Ooo iyimiş kontak aç kapa yapıp direk vurdurun bence :p

Üst Alt