Skyactiv'inizi Hangi Jenerasyon Alırsınız?

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
hero-news-skyaktiv.jpg

Mazda Türkiye pazarının en yoğun şekilde Skyactiv teknolojisiyle tanışacağı yeni 3 modelini tanıtmadan Skyactiv 2 ve 3. jenerasyon üzerinde çalışmaya başladı.

2. Jenerasyonda motor sıkıştırma oranının 16:1 ile 18:1 arasında olacağı konuşuluyor. 3. jenerasyonda ise benzinli modellerde buji ile ateşlemenin yerine dizellerdeki gibi kompresyon esnasında basınç ile tutuşma tekniği üzerinde çalışılıyor. Bu yeni tekniğin üzerinde Mercedes, GM ve Hyundai/Kia grubunun da çalıştığı ama Mazda'nın onlardan çok önde olduğu söyleniyor. Ve yine söylenenlere göre bu yeni ateşleme teknolojisinin %30'a yakın tasarruf sağlayabileceği ifade edilmiş.

3. jenerasyon ne zaman yollara çıkar belli değil. Ancak 2. Jenerasyon için 2017 yılı telaffuz edilmiş bazı haber sitelerinde. Bu eğer doğruysa, 2. jenerasyon CX-5'in 2017 yılında çıkması da muhtemel olduğuna göre, 2. jenerasyon Skyactiv de yine 2. jenerasyon CX-5 ile birlikte lanse edilebilir...

Tabi bütün bunlar şu an bir söylenti ve tahmin. Ancak kuvvetle de muhtemel görünüyor...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Biraz fanatiklik olabilir ama; her zaman Mazda'nın çağın ötesinde tasarım ve teknoloji ürettiğini söylemişimdir... Yüzde 30 tasarruf ne demek yahu... Biz bunun için arabanın anasını ağlatıp LPG montajı yaptırıyoruz, sonra da forumlarda lpg sorunlarımıza çözüm arıyoruz.

;)

Dinçer

Katılımcı
Geçen gün bir yerde haber vardı. Mazda skyactive ile dünya piyasalarını kasıp kavuracak diye. Öyle ki diğer kodaman otomotiv üreticileri Mazdanın skyavtive inden sonra yakıt tasarrufuna çok ciddi bütçeler ayırmak zorunda kalmışlar.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Bu haberi okumadan önce demiştimki bu çekik gözlüler skyactiv diye başladıkları %30 diye düşürdükleri yakıt tüketim oranını eminim
skyactiv
skyactiv II
skyactiv III
skyactiv IV
Skyactiv V
Diye devam ettirir.....
Benim asıl beklentim Wankel rotary motorları....Asıl ölümcül vuruşu onunla yapacaklar...
Hala tam manasıyla geliştirilmiş tamamlanmış vaziyette değil....
bu dediğimi yabana atmayın bu motordan tam verim almayı başardıkları taktirde ortalığı sallayacaklardır....

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Ne yazık ki bir wankel'in bir skyactiv'den daha verimli olması çok mümkün görünmüyor. Sürtünme yüzeyi çok fazla ve düşük devirde çok zengin karışım ile çalışma zorunluluğu var. Bu sebeple ne kadar düşük devirde kullanırsanız kullanın, belli bir tüketimin altına inmiyor.

Tek hedef önceki wankel'lerden daha ekonomik olması ve alınabilir limitler içinde kalması...

Bu haberi okumadan önce demiştimki bu çekik gözlüler skyactiv diye başladıkları %30 diye düşürdükleri yakıt tüketim oranını eminim
skyactiv
skyactiv II
skyactiv III
skyactiv IV
Skyactiv V
Diye devam ettirir.....
Benim asıl beklentim Wankel rotary motorları....Asıl ölümcül vuruşu onunla yapacaklar...
Hala tam manasıyla geliştirilmiş tamamlanmış vaziyette değil....
bu dediğimi yabana atmayın bu motordan tam verim almayı başardıkları taktirde ortalığı sallayacaklardır....

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2020 - Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Bence yeni skyactivelerin hybrid olması lazım, hatta %100 elektirkli üstüne çalışılmalı artık

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Konuyu havalandırayım dedim, gerçi bilimum haşerat için önlemimiz var ama yine de havalanması güvelenmesini önler... :cool:

Üst Alt