Şirket Veya İstasyon Arasındaki LPG Fiyat Farkının Temel Sebebi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Bana inandırıcı gelmedi bu. Bizim burada ki istasyonlar markaların kendi işletmeleri, devasa firmalar bu üç kağıdı yapmaz ;) Bunu ortaya atanlar bence otobanda tavan fiyatla lpg satanlardır.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bana inandırıcı gelmedi bu. Bizim burada ki istasyonlar markaların kendi işletmeleri, devasa firmalar bu üç kağıdı yapmaz ;) Bunu ortaya atanlar bence otobanda tavan fiyatla lpg satanlardır.
Ortada kanunsuz bir şey yok Murat. Resmi olarak ben şirket kurmuşum düşük ötv si olan lpg alıyorum ki yüksek ötv olan ile aynı gaz... Bu lpg yi dağıtım istasyonlarına satıyorum.

Buradaki yamuk olan şey, satılan gazın nerede kullanıldığını denetleyen yok.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
LPG sektöründe haksız rekabete ve milyarlık vergi kaybına yol açan çift fiyat sorunun çözümü için yürütülen çalışmalarda önemli mesafe katedildildiği belirtiliyor.

LPG'de tek fiyat geliyor - Memurlar.Net

"LPG'de tüplü, dökme ve otogazın ÖTV'si eşitleniyor. Bu konuda Ankara'da hummalı bir çalışma var. Bu çalışmanın Ankara ile sektörümüzde yer alan sivil toplum örgütlerinin el ele, birlikte yürüttüğü bir çalışma olması önemli" görüşlerine yer verdi.

"Sektörün yıllardır LPG'de farklı ÖTV uygulanmasından kaynaklı haksız bir gelir kapısı oluşturulmasına yönelik feryadına Ankara kulak verdi. Kuralsız, hileli, piyasadaki disiplini bozanlara 'dur' denilmesi için Ankara'nın hassasiyetine istinaden sektörün konuya bakışına dikkat çekmemizde fayda var" denilen yazı, şöyle devam etti:

"LPG'de ÖTV'nin eşitlenmesiyle birlikte KDV ile ilgili bir adım atılması gerektiği de sektör temsilcileri tarafından ifade ediliyor. Sektör temsilcileri iki kritik konuya dikkat çekiyorlar. (1) Tüplü ve dökmede ÖTV'nin otogaz seviyelerine gelmesi ile KDV'nin aşağıya çekilmesinin eş zamanlı olması. Burada altı çizilmesi gereken durum KDV'de yapılacak bir düzenleme için kanun değişikliği gerekiyor. Sektör temsilcilerinin 'ÖTV düzenlemesiyle KDV düzenlemesi eş zamanlı olmalı' vurgusunun bu endişe ile yapıldığını düşünüyorum. (2) ÖTV farkından rant elde edenlerin, ÖTV kaçakçılığı yapanların, KDV üzerinden de aynı tarz işleri yapmaları. Bu zaten akaryakıt piyasasının da sorunu. Evet, LPG sektörü için bu konuda alınması beklenen karar bir anlamda milad olacaktır. Böylelikle LPG'de de anormal pazar payı artışları son bulacaktır."

Vergi kaybı büyük

LPG piyasasındaki bazı oyuncuların ÖTV sahtekarlığına başvurmasının önünde yatan sebep otogaz ve tüplü-dökme gaz arasındaki Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) farkından kaynaklanıyor. Tüplü LPG'de ton başına alınan ÖTV tutarı 1.210 TL'ye karşılık gelirken, otogazdaki ÖTV 1.778 TL'yi buluyor. İşte aradaki bu 568 TL, bir diğer ifadeyle litrede 38 kuruşluk fiyat farkı, kaçakçıların bu yola başvurmasının önünü açıyor. Gazı düşük ÖTV ödeyerek satın alan ve piyasada düzgün iş yapan oyuncuların bir anda fiyat olarak önüne geçmeyi başaran bu şirketler, düşük ÖTV'li aldıkları bu gazı piyasada otogaz olarak satıyor.

Elde ettikleri bu avantajı, benzin veya motorin piyasasının aksine, aşırı indirimler yaparak ucuz otogaz satan bu firmalar, hem haksız rekabete sebep oluyor, hem de milyarlık vergi kaybına yol açıyor.

Üst Alt