Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Şimdi Antifiriz Zamanı

Konu, 'Bakım - Periyodik Bakım' kısmında Adem Usta tarafından paylaşıldı.

1. Adem Usta

Adem Usta Mazda Ekinci Özel Servis Usta

Normal şartlarda yaz kış antifiriz olması gerekiyor antifiriz yazın sogutucudur kışın ısıtıcıdır ..

Antifirizin İşlevi

Arabamızın motoru arabayı yürütecek gücü sağlarken bir yandan da ısı üretir. Motor bloğu içinde devamlı dolaşan su ile motor soğutulur. Motordan aldığı ısı ile ısınan bu su da radyatörde havanın yardımıyla soğutulur.
    Kapalı bir çevrimde ve ideal ısı dengelerinde devamlı oluşan bu olayın farkına biz ancak, herhangi bir arıza durumunda soğutma olayı yetersiz kaldığında, radyatörden buharlar çıktığında, yani bilinen tabiri ile arabamız hararet yaptığında varırız.

Kışın soğuk aylarında, hava sıcaklığı sıfırın altına düşünce, arabamız kapı önünde hareketsiz halde iken bu soğutma suyu da her su gibi donabilir. Donunca genişler ve yaptığı basınçla motor bloğunu çatlatabilir. Bu olayı önlemek için suyun içine, sıfırın çok altındaki derecelerde bile donmasına mani olacak ‘antifiriz’ dediğimiz sıvı ilave edilir.

Motorun soğutma suyunun içine ne oranda antifiriz konulacağını, o bölgede olabilecek en düşük hava sıcaklığı belirler. O zaman şöyle düşünülebilir. Tam emniyetli olması bakımından, soğutma suyunun yerine niçin tamamen antifiriz doldurmuyoruz? Antifiriz oranı yüzde yüzü bulunca sıcaklık ne kadar düşerse düşsün maksimum korunma sağlanmış olmaz mı?

Hayır, olmuyor. Mantıken ters gelebilir ama belirli orandan fazla konulan antifiriz bu sefer de tamamen ters tepki veriyor. Suya yüzde 50 oranında katılmış antifiriz -37 derecede donarken, antifirizin kendisi yani saf antifiriz -12 derecede donuyor.

Suyla karışabilen her şey onun sıfır derece olan donma noktasını düşürür. Yani donma derecesini düşürmek için suya toz şeker, şurup hatta aküdeki asit bile konulabilir. Hepsi de bir dereceye kadar aynı işlevi görür ancak hiçbiri diğer tehlikeli yan etkileri bakımından tavsiye edilmez.
    İlk otomobillerde şeker ve balın antifiriz olarak kullanılmaları denendi, sonraları ise alkolde karar kılındı. Ancak bu sefer de alkolün kaynama noktası düşük olduğundan motor sıcakken sorun çıkardı. O halde ideal antifirizin donmayı önlemesi ama aynı zamanda da suyun kaynamasına sebep olmaması gerekiyordu. Günümüzde bu amaçla ‘etilen glikol’ denilen renksiz kimyasal bir sıvı kullanılıyor.

Suyun içine katılan kimyasalların donmayı önleme özelliği, suyun ve buzun moleküler yapıları ve antifirizin bu yapılara olan etkisinden ileri geliyor. Bilindiği gibi tüm sıvılarda olduğu gibi suda da moleküller serbest ve düzensiz halde, katılarda (buzda) ise sabit ve düzgün bir yapıdadırlar. Su donarken önce moleküllerinin hareketleri yavaşlar sonra da düzgün ve sabit bir pozisyona gelirler yani kristalleşirler. İşte antifirizin buradaki rolü. moleküllerinin su molekülleri ile birleşerek onların buz kristalleri oluşturmalarına mani olmaktır.

Peki öyleyse ortada su yokken antifiriz kendi kendine niçin daha çabuk donuyor?

Çünkü suya katıldığında antifirizin su moleküllerine yaptığını su da antifiriz moleküllerine yapar. Donmayı önlemek daha doğrusu geciktirmek iki taraflı çalışır, su da antifirizin donma derecesini düşürür. Sonuç olarak arabanın soğutma suyuna önerilenden fazla antifiriz konmasının hiçbir faydası yoktur aksine zararı vardır.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 9 Ekim 2015
    domestos, Güven, Oğuzhan ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  2. hagakure

hagakure Aktif

Araç Markası:
    2004 Mazda 6
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya
    Paylaşım ve bilgilendirme için teşekkürler :) guzuyu alır almaz soğutma suyu değişimi ve yeni antifriz eklemesini yapmıştım kafam rahat :)

Adem Usta bunu beğendi.
  3. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Teşekkürler ustam, çok güzel anlatmışsın. İhmal edilmemesi gereken bir konu antifriz konusu

4. emytoget

emytoget Aktif

Araç Markası:
    Peugeot 106 - 1994
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz - 3 kapı
    Ben 1 senede 2 kere değişiyorum mazdaya kırmızı junyıra ise en ucuzundan alıyorum :)

5. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Kırmızı kullanana mavi konunca, mavi kullanana da kırmızı konunca sıkıntı yaşanıyor diye duydum, aslı astarı nedir

6. emytoget

emytoget Aktif

Araç Markası:
    Peugeot 106 - 1994
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz - 3 kapı
    Yok öle bişey abi ikisini karıştırınca rengi pok gibi oluyor bitek onu biliyorum:) kırmızı antfriz genelde basıcı yüksek sistemlerde kullanılıyor. 1.1 ve üstü barda tavsiyemdir.

C5303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

7. DarK PaSSenGeR

DarK PaSSenGeR Aktif

Araç Markası:
    94-Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri-Sedan
    yağ bakımında suyunuda değiştirip mobil kırmızı antifiriz koymuş usta, ama bunu ben sonradan arayıp söyleyince yaptı, kendin bakıp değiştirsene, murat ustanın da üzerini bunun gibi ufak şeyler ve başka hususlardan dolayı çizdim , başka bir usta bulacam kendime muhtemelen :) kötünün iysiydi benim için

8. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    Mazda Atenza - 07
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri
    Antifiriz alırken dikkatli olun, mümkünse yapı marketlerden alın. Sanayiide satılanların bir çoğu boyalı su...

Oğuzhan bunu beğendi.
  9. MutluTEKİR

MutluTEKİR Aktif

Araç Markası:
    2010 Mazda3 98500km
    Araç Renk ve Tip:
    Granit Gri - Sedan
    Ek bir bilgi.
    Antifriz ayrıca suyun korozyon etkisini de önler metal parçalar üstünde.

Sıvıların donması olayı fizikte hala araştırılan bir durumdur, suyun donabilmesi için içinde bir düzensizliğin bulunması gereklidir. Bu toz, parçacık vs olabilir ve donma da ilk olarak bu düzensizliğin oluşturduğu çekirdekte başlar. Suyun düzensiz olmadığı halini donmadan sıfırın altındaki bir sıcaklığa düşürmek de mümkün. Buna süper soğutma (supercooling) deniyor. Yalnız süpersoğutulmuş suya dokunarak ya da hareket ettirerek anında katılaştırabilirsiniz. Youtube da videolar mevcut.

Soğutma sistemi, bildiğiniz gibi kapalı bir sistem, dışarıdaki tozlardan, pisliklerden kirlenme gibi bir olasılığı yok. Bu nedenle her yıl değiştirilen soğutma suyuna yazık, hem de paranıza. 80-100bin km.de ya da 5-6 senede 1 değiştirilmesi kafidir.

10. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Ve eski tarihli, ayrıca ekleme yapmak için de olsa sakın açık antifriz almayın

11. Adem Usta

havalar soguyor arada hatırlatma yapalım :)

domestos ve ezmocesteri bunu beğendi.
  12. ALPEREN58

ALPEREN58 Katılımcı

Adem Ustam Bursa'da Mazda'dan anlayan iyi bir usta tavsiyeniz var mı?

13. Adem Usta

abi istanbul dışına çıkamadıgım için yok tanıdık ev servis servis parçacı topkapı topkapı merter sorma valla :)

kadir bunu beğendi.
  14. ALPEREN58

ALPEREN58 Katılımcı

Canın sağolsun ustam. Istanbul'a yolum düşerse yanına uğrayacağım

15. grafff

grafff Aktif

Araç Markası:
    2006 - Mazda 3
    Araç Renk ve Tip:
    Bakır Kırmızı
    Mazda 3 2006 guzum için hangi marka ve renk antifiriz önerirsiniz.

16. Oğuzhan

Oğuzhan Administrator Yetkili Kişi

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Orta kalite herhangi bir antifiriz olabilir. Mevcut üzerindeki antifirizin rengi ne ise o şekilde devam etmenizi öneririm.

17. grafff

grafff Aktif

Araç Markası:
    2006 - Mazda 3
    Araç Renk ve Tip:
    Bakır Kırmızı
    Mavi antifriz sanırım bunu değiştirip (sanırım turuncu idi) turuncu ile değiştirsem sıkıntı olur mu? Turuncu daha iyi diyorlar.

18. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Bu durum aynen; Erikli mi? Pınar mı? Akçadağ mı? Gökçedağ mı? Şaşal mı? sorusu gibi hocam... Ortalama bi antifriz hatta ortalamayı da geçtim, marketlerde satılan 3 litresi 10 lira olan bi antifriz bile işlevini fazlasıyla yerine getirir. Bu senin bütçenin ne kadar müsait olduğu ile ilgili.

Ben guzuyu düşünüyorum diyorsan; Opet, BP, PO gibi markaların antifrizi ile saf su koymanı tavsiye ederim.

grafff bunu beğendi.
  19. Oğuzhan

Oğuzhan Administrator Yetkili Kişi

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Hiç gerek yok öyle bir şeye ben daha iyi olduğunu düşünmüyorum önemli olan zamanında değişimdir.

grafff bunu beğendi.
  20. grafff

grafff Aktif

Araç Markası:
    2006 - Mazda 3
    Araç Renk ve Tip:
    Bakır Kırmızı
    Bende bu konuda küçük bir katkı sunayım. Saf su yerine erikli su kullanabilirsiniz. Bizim bebişe erikli su kullanıyoruz. Önceden kaynattığımız için biliyorum kesinlikle kireç yok. Diğer sularda kaynatıp soğumaya bıraktığımızda az da olsa kireç oluşuyor.

Sayfayı Paylaş