Şimdi Antifiriz Zamanı

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
Konum
İstanbul
#1
Normal şartlarda yaz kış antifiriz olması gerekiyor antifiriz yazın sogutucudur kışın ısıtıcıdır ..

Antifirizin İşlevi

Arabamızın motoru arabayı yürütecek gücü sağlarken bir yandan da ısı üretir. Motor bloğu içinde devamlı dolaşan su ile motor soğutulur. Motordan aldığı ısı ile ısınan bu su da radyatörde havanın yardımıyla soğutulur.
Kapalı bir çevrimde ve ideal ısı dengelerinde devamlı oluşan bu olayın farkına biz ancak, herhangi bir arıza durumunda soğutma olayı yetersiz kaldığında, radyatörden buharlar çıktığında, yani bilinen tabiri ile arabamız hararet yaptığında varırız.


Kışın soğuk aylarında, hava sıcaklığı sıfırın altına düşünce, arabamız kapı önünde hareketsiz halde iken bu soğutma suyu da her su gibi donabilir. Donunca genişler ve yaptığı basınçla motor bloğunu çatlatabilir. Bu olayı önlemek için suyun içine, sıfırın çok altındaki derecelerde bile donmasına mani olacak ‘antifiriz’ dediğimiz sıvı ilave edilir.


Motorun soğutma suyunun içine ne oranda antifiriz konulacağını, o bölgede olabilecek en düşük hava sıcaklığı belirler. O zaman şöyle düşünülebilir. Tam emniyetli olması bakımından, soğutma suyunun yerine niçin tamamen antifiriz doldurmuyoruz? Antifiriz oranı yüzde yüzü bulunca sıcaklık ne kadar düşerse düşsün maksimum korunma sağlanmış olmaz mı?


Hayır, olmuyor. Mantıken ters gelebilir ama belirli orandan fazla konulan antifiriz bu sefer de tamamen ters tepki veriyor. Suya yüzde 50 oranında katılmış antifiriz -37 derecede donarken, antifirizin kendisi yani saf antifiriz -12 derecede donuyor.

Suyla karışabilen her şey onun sıfır derece olan donma noktasını düşürür. Yani donma derecesini düşürmek için suya toz şeker, şurup hatta aküdeki asit bile konulabilir. Hepsi de bir dereceye kadar aynı işlevi görür ancak hiçbiri diğer tehlikeli yan etkileri bakımından tavsiye edilmez.
İlk otomobillerde şeker ve balın antifiriz olarak kullanılmaları denendi, sonraları ise alkolde karar kılındı. Ancak bu sefer de alkolün kaynama noktası düşük olduğundan motor sıcakken sorun çıkardı. O halde ideal antifirizin donmayı önlemesi ama aynı zamanda da suyun kaynamasına sebep olmaması gerekiyordu. Günümüzde bu amaçla ‘etilen glikol’ denilen renksiz kimyasal bir sıvı kullanılıyor.


Suyun içine katılan kimyasalların donmayı önleme özelliği, suyun ve buzun moleküler yapıları ve antifirizin bu yapılara olan etkisinden ileri geliyor. Bilindiği gibi tüm sıvılarda olduğu gibi suda da moleküller serbest ve düzensiz halde, katılarda (buzda) ise sabit ve düzgün bir yapıdadırlar. Su donarken önce moleküllerinin hareketleri yavaşlar sonra da düzgün ve sabit bir pozisyona gelirler yani kristalleşirler. İşte antifirizin buradaki rolü. moleküllerinin su molekülleri ile birleşerek onların buz kristalleri oluşturmalarına mani olmaktır.


Peki öyleyse ortada su yokken antifiriz kendi kendine niçin daha çabuk donuyor?

Çünkü suya katıldığında antifirizin su moleküllerine yaptığını su da antifiriz moleküllerine yapar. Donmayı önlemek daha doğrusu geciktirmek iki taraflı çalışır, su da antifirizin donma derecesini düşürür. Sonuç olarak arabanın soğutma suyuna önerilenden fazla antifiriz konmasının hiçbir faydası yoktur aksine zararı vardır.
 
Moderatörün son düzenlenenleri:

ezmocesteri

Kıdemli Üye
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Ankara
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
#3
Teşekkürler ustam, çok güzel anlatmışsın. İhmal edilmemesi gereken bir konu antifriz konusu
 
Konum
İstanbul/Ümraniye
Araç Markası
Peugeot 106 - 1994
Araç Renk ve Tip
Beyaz - 3 kapı
#6
Yok öle bişey abi ikisini karıştırınca rengi pok gibi oluyor bitek onu biliyorum:) kırmızı antfriz genelde basıcı yüksek sistemlerde kullanılıyor. 1.1 ve üstü barda tavsiyemdir.

C5303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
 
Konum
Ankara
Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
#7
yağ bakımında suyunuda değiştirip mobil kırmızı antifiriz koymuş usta, ama bunu ben sonradan arayıp söyleyince yaptı, kendin bakıp değiştirsene, murat ustanın da üzerini bunun gibi ufak şeyler ve başka hususlardan dolayı çizdim , başka bir usta bulacam kendime muhtemelen :) kötünün iysiydi benim için
 
Konum
Karabük
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
#9
Ek bir bilgi.
Antifriz ayrıca suyun korozyon etkisini de önler metal parçalar üstünde.

Sıvıların donması olayı fizikte hala araştırılan bir durumdur, suyun donabilmesi için içinde bir düzensizliğin bulunması gereklidir. Bu toz, parçacık vs olabilir ve donma da ilk olarak bu düzensizliğin oluşturduğu çekirdekte başlar. Suyun düzensiz olmadığı halini donmadan sıfırın altındaki bir sıcaklığa düşürmek de mümkün. Buna süper soğutma (supercooling) deniyor. Yalnız süpersoğutulmuş suya dokunarak ya da hareket ettirerek anında katılaştırabilirsiniz. Youtube da videolar mevcut.

Soğutma sistemi, bildiğiniz gibi kapalı bir sistem, dışarıdaki tozlardan, pisliklerden kirlenme gibi bir olasılığı yok. Bu nedenle her yıl değiştirilen soğutma suyuna yazık, hem de paranıza. 80-100bin km.de ya da 5-6 senede 1 değiştirilmesi kafidir.
 
Konum
Ankara - Kırıkkale
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
#17
Mavi antifriz sanırım bunu değiştirip (sanırım turuncu idi) turuncu ile değiştirsem sıkıntı olur mu? Turuncu daha iyi diyorlar.
 

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Aydın-Merkez
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
#18
Bu durum aynen; Erikli mi? Pınar mı? Akçadağ mı? Gökçedağ mı? Şaşal mı? sorusu gibi hocam... Ortalama bi antifriz hatta ortalamayı da geçtim, marketlerde satılan 3 litresi 10 lira olan bi antifriz bile işlevini fazlasıyla yerine getirir. Bu senin bütçenin ne kadar müsait olduğu ile ilgili.

Ben guzuyu düşünüyorum diyorsan; Opet, BP, PO gibi markaların antifrizi ile saf su koymanı tavsiye ederim.
 
Konum
Ankara - Kırıkkale
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
#20
Bende bu konuda küçük bir katkı sunayım. Saf su yerine erikli su kullanabilirsiniz. Bizim bebişe erikli su kullanıyoruz. Önceden kaynattığımız için biliyorum kesinlikle kireç yok. Diğer sularda kaynatıp soğumaya bıraktığımızda az da olsa kireç oluşuyor.
 
Üst Alt