Mazda 3 BK (2003-09) Silecek/Cam Yıkama Kontrol Kolu Tamiri

Ardinal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 90.Yıl
Araç Renk ve Tip
Gök Mavisi-Hatchback
Herkese selamlar...

Aracı aldığımdan beridir, silecek kontrol kolu üzerindeki ön cam yıkama kademesinde boşluk vardı. Fışkiyeleri çalıştırıyordu fakat kolu çekince yerçekimi kuvvetiyle geri geliyordu:) Pek rastlanır bir arıza olmasada parçanın içini görmüş olun diye paylaşayım istedim.

Kolun sökülmesi işlemi için bkz;
Mazda 3 BK (2004-09) Sinyal Kolu Atmama (Kapanmama) Sorunu

Parça şu şekilde;
2017-02-20 00.18.00.jpg
Öncelikle yukardaki resimdeki şeffaf parçayı tırnaklarından kurtarıp söküyoruz.
2017-02-20 00.22.02.jpg
Sonra 2. Resimdeki gösterdiğim ve dört tarafında yer alan turnakları kurtarıp kutuyu açmak gerekiyor fakat bu baya uğraştırıyor.
20170219_171105.jpg
...ve işte pandoranın kutusu açıldı. Gördüğünüz üzere tamamen mekanik bir parça.
2017-02-20 00.28.09.jpg
Benden önce "tamir eden" arkadaş yukardaki işaretli alanda kırılan parçanın yerine bir demir parçası kondurmuş. Bu parça, kolu yukarı (kendinize doğru) çektiğinizde iletken levhaya bası yapıyor. Bu parçayı yapan arkadaşın hatırasına saygımdan hiç ellemedim:)

Bu da o iletken levha;
2017-02-20 01.08.03.jpg
Sanırım bu iletken kolun altındaki bir yay gerginliği sağlıyordu. Zira benden önce yapan arkadaş bu parçanın altına sünger besleyerek süngerin eski halini alma özelliğinden faydalanmak istemiş:)

Peki ben n'aptım?
2017-02-20 00.30.43.jpg
Tahminimce yayın önceki yeri olduğunu düşündüğüm yere, yeni koyacağım yayı tutsun diye alttan 5-6 mm bir vida salladım.(Bilmem anlatabildim mi?)

2017-02-20 00.29.06.jpg

Sonra yukarıda göreceğiniz üzere tükenmez kalemden çıkarttığım yayı kısaltarak bu şekilde iletkene tutturdum. Yayın diğer ucu alttan salladığım vidaya denkgeliyor. (Şimdi anlatabildim heralde)

Ek bir bilgi olması açısından şu işaretli parça silecek kademe ayarı için var ve yaylı.
2017-02-20 00.33.00.jpg

...aşağıdaki belli belirsiz diye çizerek gösterdiğim yuvaların üzerinde gezerek çalışıyor.
2017-02-20 00.35.47.jpg

Sonuç olarak istediğim sertlikten birazcık az olsada, fevkaladenin fevkinde bir gerginlik sağlamış oldum ve gayet iyi çalışıyor.

Bir şey kafama takıldı sadece, daha önce nasıldı hatırlamıyorum, silecekler açık konumdayken fışkiyeler çalışmıyor. Mantıken "silecek açık"="zaten yağmur yağıyor" ise çalışmaması normal. Doğrusunu bilen varsa cevaplarsa sevinirim.

Herkeze iyi forumlar...

Son düzenleme:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
silecekler acik kapali yada auto fark etmez koku cekince su gelmeli

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Hasan abi eline sağlık güzel bir konu daha oluşturmuşsun çok faydalı olacağına eminim :)
Silecek normal çalışırken su gelmez. Kendine çekince su atması lazım.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Harika çalışmalardan biri daha. Ellerine emeklerine sağlık. Elinden iş gelenlere güzel yol haritası olur. :)

Son paragraftaki yazılanları tecrübe etmemiştim. Mantıken suyu atması gerek bence.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Ben sanırım yanlış anlamışım. Silecekler çalışırken kolu kendine çekince su gelmesi lazım. Yani kolun hangi konumda olduğunun önemi yok kendine çekince her daim su vermesi gerekir.

Ardinal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 90.Yıl
Araç Renk ve Tip
Gök Mavisi-Hatchback
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Son paragraftaki yazılanları tecrübe etmemiştim. Mantıken suyu atması gerek bence.

Silecekler çalışırken kolu kendine çekince su gelmesi lazım. Yani kolun hangi konumda olduğunun önemi yok kendine çekince her daim su vermesi gerekir.

Sonuç tam tersi çıkabilir:) Hatta "Vayyy be; Hadi ya; Ln get olur mu hiç öyle şey, bakiim, hakkaten haaa" gibi söylemlere sebep olabilir.:Dİnşallah bir arkadaş dener de öğrenmiş oluruz.:harika:

Ilgaz-p

Katılımcı
elinize sağlık güzel çalışma benim merak ettiğim birşey var silecek kolunda INT yazan kısım saniye süresini ayarlayacağımız bir yer var mı yoksa sabitmi zira eski aracımda silecek üzerinde saniyeyi ayarlıyabileceğim bir kol vardı

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
elinize sağlık güzel çalışma benim merak ettiğim birşey var silecek kolunda INT yazan kısım saniye süresini ayarlayacağımız bir yer var mı yoksa sabitmi zira eski aracımda silecek üzerinde saniyeyi ayarlıyabileceğim bir kol vardı

Süreyi ayarlayacak bir sistem maalesef yok, 626 dan 3'e geçtiğimde en fazla aradığım özellik bu olmuştu... :)

Ilgaz-p

Katılımcı
Süreyi ayarlayacak bir sistem maalesef yok, 626 dan 3'e geçtiğimde en fazla aradığım özellik bu olmuştu... :)
93 model 323'müzde de vardı çok kullanışlı birşey bu araçta neden düşünmemişler acaba aracın ecusundan mı değiştiriliyor süre yoksa hıza duyarlı mı bazen peş peşe 2 defa sildiği oluyor acaba diyorum bi yere mi basıyorum o sırada :))))

alican

06 MZD 49
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Valla helal olsun herkes bu parçaları sökmeye cesaret edemez, çünkü elinde kalma ihtimali yüksek; eğer birde yapabildiysen helal diyorum yani.

Üst Alt