Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sigorta Şirketlerinin Orijinal Parça Temin Etme Zorunluluğu

Konu, 'Gündem' kısmında domestos tarafından paylaşıldı.

 1. domestos

  domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

  Şehir:
  Aydın-Merkez
  Araç Markası:
  Mazda 626 GF 1998 AT
  Araç Renk ve Tip:
  Beyaz-Sedan
  Çoğumuzun merak ettiği ve etmekte de sonuna kadar haklı olduğu konulardan birisi de sigorta şirketleri hasar durumunda orijinal parça mı yoksa eşdeğer muadil parça mı temin eder?

  Aracımızın hasar sonrasında tamiratı hepimiz için çok önem taşır. Herkes aracının orijinal parçalar ile onarılmasını, tamir edilse bile değer kaybına uğramasını istemez ama sigorta şirketleri belli durumlarda eşdeğer parça kullanır.

  1 Haziran 2015'ten itibaren hazine müsteşarlığı tarafından garanti altına alınan eşdeğer parçalar artık TSE garantili olmak zorundadır. TSE şartlarına uymayan parçalar kesinlikle kullanılmamaktadır. Kullanılan parçalar TSE garantisi altında olacak ve araç 5 yaşın üstünde ise müşteri eşdeğer parçalara itiraz edemeyecektir.

  Mazda Garaj'daki ilgili konumuzun linki aşağıda;

  1 Haziran’da Eşdeğer Parça Uygulaması Başlıyor

  Araçların yürüyen parçalarındaki hasarlarda kullanılan parçalar oldukça önemlidir. Bazı çin malı yedek parçalar çok kalitesiz olduğundan aracın ve içindeki kişilerin can güvenliğini tehlikeye atmaktadır. Bu parçaların da kontrolü ölçümü ve denetimi TSE tarafından yapılmak zorundadır.

  Aracın şartlarının orijinal parça kullanımı için uygun olduğu durumlarda bile bazen sigorta şirketleri orijinal olmayan eşdeğer parçalar gönderebiliyor. Bu durumlarda gelen parçaları red ederek sigorta şirketlerinden orijinal parça istenmelidir. Bunu sağlayacak olan da tamiratı yapan servistir ve takılacak parçalar hakkında müşterilere servis tarafından bilgi verilmelidir. Bu gibi durumlarda kesinlikle hakkınızı arayınız.

  Peki hangi durumlarda orijinal parça temin ederler:

  1-Aracın yaşı 5 yaşın altında ise kesinlikle orijinal parçalar ile tamirat yapılmak zorundadır. Ve şirketler bu kurala çok büyük oranda riayet ederler.

  2-Araç 5 yaşın üstünde ise ve marka model durumuna göre parçanın eşdeğeri bulunamazsa mecburen orijinal parça kullanılır.

  3-Bazı kurumsal otomotiv firmaları aracın yaşı ve durumu ne olursa olsun aracın hasar ekspertizini kendisi yapar ve kendi servislerinde tamamı ile orijinal parçalarla onarım yapar. Sigorta şirketinin eksperi bu durumlarda yetkisiz kalır ve fatura ne olursa olsun sigortadan ödeme yaparlar.

  4-Ayrıca orijinal parçanın temininin mümkün olmadığı durumlarda araç yaşı ne olursa olsun eşdeğer parça ile tamirat yaparlar.

  Bu şartlarda kazada mağdur olan kişiler, aracının onarımı yapılırken hatalı olan kişinin trafik sigortasının araçlarını tam anlamı ile şartlarının uygun olması durumunda orijinal parçalar ile tamiratının yapılmasını isteme hakkı vardır.

  Bu konunun bir istisnası ise, kaskosu olan araçların, müşterinin kasko bedellerinde indirim sağlayabilmek amacı ile aracın herhangi bir nedenden onarımı gerektiğinde eşdeğer parça kullanılabileceğini belirten maddeler eklenebildiği unutulmamalıdır. Bu madde sigorta bedelinde bir miktar indirim sağlayabilir. Lakin tamirat gerekince tamamı ile eşdeğer parçalar kullanılabilir ve müşteri buna itiraz edemez.

  Kaynak; Memurlar.Net
   
  ezmocesteri ve grafff bunu beğendi.
 2. hagakure

  hagakure Aktif

  Şehir:
  İstanbul / Kadıköy
  Araç Markası:
  2004 Mazda 6
  Araç Renk ve Tip:
  Şampanya-Sedan
  Paylaşım için teşekkürler Veli,
  Merak ettiğim,bilmediğim ; Allah göstermesin ya oldu da bir kazaya karıştık aracımızı Yetkili servis'e çektirdik kaskoda muadil parça diye yazıldıysa bu eşdeğer parçalar mı takılıyor.Peki ben orjinal istersem ön cam değişiminde olduğu gibi fark mı ödeniyor.

  Sanayi de yaşadıklarım ve gördüklerim neticesinde sigorta eksperlerini sevmem, böylesi bir durumda Özel servis yerine Yetkili servis e mi götürmek mantıklı..
   
  domestos bunu beğendi.
 3. domestos

  domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

  Şehir:
  Aydın-Merkez
  Araç Markası:
  Mazda 626 GF 1998 AT
  Araç Renk ve Tip:
  Beyaz-Sedan
  Kasko poliçesinde "muadil parça" diye yazılması yine sigorta şirketinin lehine bence abi... Fakat az biraz da araç sahibine şöyle faydalı; eğer orijinal parça aşırı pahalı veya temin edilmesi uzun sürecekse bu durumda muadil parçaya baş vuruyorlar galiba. Hem zamandan hem de paradan kazanmak için.

  Ancak; muadil parçayı çoğu hayati noktada kabul etmeyen Mazda gibi teknoloji ürünü araçlar bu durumda ne yapar bilemiyorum.

  Allah, bizleri; yaptırmış olduğumuz sigorta poliçelerine muhtaç etmesin. :)
   
  grafff ve hagakure bunu beğendi.
 4. Oğuzhan

  Oğuzhan Administrator Yetkili Kişi

  Şehir:
  Aydın
  Araç Markası:
  99 Astina GT 1.8 Sport
  Araç Renk ve Tip:
  Şampanya-Gümüş H
  Teşekkürler Veli abi geçenlerde hanzonun birisi benim aynaya çarpmış aynanın içi cam kısmı kırılmış. Karşı tarafın sigorta şirketi yan sanayisini bulamamış mecbur orijinalini taktılar. Aracın piyasada yan sanayi bir çok parçası var aslında ama aynanın olmaması bana yaradı :)
   
  ezmocesteri, grafff, hagakure ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 5. domestos

  domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

  Şehir:
  Aydın-Merkez
  Araç Markası:
  Mazda 626 GF 1998 AT
  Araç Renk ve Tip:
  Beyaz-Sedan
  Mazda gibi butik markalarda bu durum var işte... Hem araç parça ihtiyacı duymadığından dolayı, hem de piyasada dolaşımda Mazda çok olmadığından dolayı yan sanayi işi yapanlar Mazda'ya dönüp bakmıyor bile, hal böyle olunca; ayna camını bile orijinal almak durumu hasıl oluyor.

  Bu durum esasında bize yarıyor tabi seneye poliçe rakamları şişmediği sürece... :)
   
  hagakure bunu beğendi.
 6. Uyumsuzelement

  Uyumsuzelement Sessiz

  Şehir:
  İstanbul
  Araç Markası:
  Mazda6
  Araç Renk ve Tip:
  Soul Red
  böyle durumlarda sürekli gittiğiniz yetkili servise gidin,hasarınızı trafik sigortasından değil özel kaskonuz üzerinden yaptırın
   
  domestos ve hagakure bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş