Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sigara İlleti ve Bırakma Kampanyası!

Konu, 'Sağlık Yaşam' kısmında Olgun tarafından paylaşıldı.

1. Olgun

Olgun Aktif

Araç Markası:
    TOFAŞ-GARTAL
    Araç Renk ve Tip:
    BEYAZ/1995
    Arkadaşlar bu konuyu açma ihtiyacı duydum çünkü sigarayı bırakmak istiyorum. Formda bir kampanya olarak düşünelim bunu ve kullanan arkadaşlarla birlikte bir gün belirleyip bırakalım derim ben. Bana katılanlar geleceği için el kaldırsın O0

Sigaranın Zararları

Günümüzde sigaranın zararları herkes tarafından bilinmekte,Dünya Sağlık Örgütünün istatistiklerine göre 'sigara içmek' dünya çapında bir problem olmakla birlikte tahmini 3 yetişkinden biri sigara kullanmaktadır. Bu istatistiğe göre 1,2 milyar kişinin sigara kullandığı ortaya çıkmaktadır. Dünya Sağlık Örgütünün yaptığı açıklamaya göre birçok ülkede akciğer kanseri görülmektedir ve bu hastalık sigaranın sebep olduğu ölümcül sonuçlardan sadece biridir.

Sigara içen kişiler kendilerine zarar verdikleri gibi çevrelerinde bulunan kişilerede zarar verir. Bunlara pasif içici denir. Sigaranın vücuttaki tüm doku ve organlara sayılamayacak kadar çok zararı vardır. Peki sigaranın zararları nelerdir?

* Öncelikle sigaranın en büyük zararını %10-15 kilo eksikliği ve zeka geriliği ile anne karnındaki bebek görür.

* Tütün içinde bulunan Karbonmonoksit, Nikotin, Katran gibi zararlı maddeler akciğer kanseri başta olmak üzere, solunum sistemi hastalıklarından olan bronşit ve amfizeme gibi hastalıklara neden olur. İçilen her sigara sizi kansere bir adım daha yaklaştırır. Sigara içenlerde akciğerlerin doğal savunma sistemi bozulur ve buda enfeksiyon kapma riskini artırır.

* Sigarada bulunan Karbonmonoksitin kandaki oksijeni yok etmesiyle damarlarda kolestrol depolanır ve bunun neticesinde kalp krizi riski artar.

* Yemek borusu ve midede ülser, kanama ve kanser oluşumu artar. Pankreas kanseri riski fazlalaşır. Sigara içen erkeklerin içmeyenlere oranla daha fazla mesane kanserine yakalandıkları görülmektedir.

* Sigara içenlerin ellerinde ve parmaklarında sararmalar ve tırnaklarında kırılmalar görülmektedir.

* Sigara kol ve bacak damarlarında çeşitli hastalıklara neden olur. Özellikle, damarlardaki tıkanıklık nedeniyle ancak organların kesilmesiyle tedavi edilebilen(Burger) hastalığı oluşur.

* Ağız kokusu, diş ve diş eti hastalıkları, diş kaybı ve tat alma duyusunda bozulmalar görülür.

* Beyin hücrelerinin ölümüne ve hafıza zayıflığına(Alzheimer) sebep olur.

* Koku alma duygusu azalır.

* Sigara içen bayanlarda rahim ve yumurtalık kısırlığı,erken menopoz ve rahim kanseri gibi tehlikeler görülür.

* Gözlerde katarakt yada körlük meydana gelebilir.

* Vücutta yorgunluk,ruhsal gerilim,aşırı stres ve uykusuzluk görülür.

* Cinsel organlarda iktidarsızlık, ereksiyonda azalma ve döllenme yetersizliği meydana gelir.

* Vücuttaki insülin salgılama yeteneğini azaltarak şeker hastalığına sebep olur.

* Sigara, deri yapısının bozulmasına ve kırışıklıklara yol açar. Bunun yanında sigara içenlerin yaraları çok daha zor iyileşir. Bazen ameliyat sonrası yaraların iyileşmediği görülür.

* Sigara bağımlılarında kronik baş ağrılarına rastlanır.

* Bu bilinen gerçekleri göz önünde tutarak daha duyarlı olmaya çalışmalıyız. Yeni nesle iyi örnek olup eğiterek onları büyük bir problem haline gelen bu ölümcül alışkanlıktan korumalıyız. Sağlıklı bir yaşam ve sağlıklı bir gelecek için sigarayı bırakın!

2. Olgun

Olgun Aktif

Araç Markası:
    TOFAŞ-GARTAL
    Araç Renk ve Tip:
    BEYAZ/1995
  3. matkap39

matkap39 Sessiz

Yaklaşık 7-8 aydır sigarayı bırakmıs biri olarak bu kadar zararı olmasina rağmen halan cok özlüyorum

nilsu_ bunu beğendi.
  4. Olgun

Olgun Aktif

Araç Markası:
    TOFAŞ-GARTAL
    Araç Renk ve Tip:
    BEYAZ/1995
    Sizi sonsuz tebrik ediyorum... Aslında siz onu değil o sizi özlüyor bence...
    Bırakın ne hali varsa görsün artık!
    8 ay olmuş hocam Maşallah yani 1 gün bile bırakamadım ben. 23 saat bıraktım en fazla inanın buna. 12 yaşımda başladım. 12 yıldır içiyorum... Siz düşünün artık durumu...
    Maddi manevi........................

5. yakup

yakup Aktif

Araç Markası:
    2000 - Mazda 323 GT
    Araç Renk ve Tip:
    Bej - HB
    Daha sigara içecek kadar zengin olamadım o yüzden bana uzak bu illet O0

6. matkap39

matkap39 Sessiz

Maddi anlamda degisiklik şöyle olmuyor oraya harcadığın parayı başka yere harcıyorsun para illa gidiyor bence..Sağlık boyutu onemli birkaç ay sonra kontrole gideceğim bakalım ne gibi faydası olmuş olmadiysa basliyayim bari

7. matkap39

matkap39 Sessiz

@Olgun abi valla senin geçmiş çok vahim tiryakinin kralisin valla..

8. Olgun

Olgun Aktif

Araç Markası:
    TOFAŞ-GARTAL
    Araç Renk ve Tip:
    BEYAZ/1995
    [member=18]yakup[/member] hocam helal olsun sana...

[member=82]matkap39[/member] üstadım ne güzel bir yol haritası çizmişsin. Maddi konuda evet katılıyorum sana ama başlama asla bence. Bu kadar dayanmışsın bozma düzeni ne güzel oh mis gibi ciğerler... O0

9. Olgun

Olgun Aktif

Araç Markası:
    TOFAŞ-GARTAL
    Araç Renk ve Tip:
    BEYAZ/1995
    SİGARADA BULUNAN TEMEL İLLETLER >:(

* Polonyum-210 (kanserojen)

· Radon (radyasyon)

· Menatol (füze yakıtı)

· Toluen (tiner)

· Kadmiyum (akü metali)

· Bütan ( tüp gaz)

· DDT (bocek oldurucu)

· Hidrojen siyanür (gaz odalarında kullanılan zehir)

· Arsenik (fare zehiri)

· Amonyak (tuvalet temizleyicisi)

· Karbon (egzoz monoksit gazı)

· Aseton (oje sokucu)

· Naftalin (güve kovucu)

· Nikotin veEE
    3885 toksik madde.

10. Olgun

Olgun Aktif

Araç Markası:
    TOFAŞ-GARTAL
    Araç Renk ve Tip:
    BEYAZ/1995
    Fotoyu kes :D
    Sonunda olacağı bu işte ...

Ekli Dosyalar:

• a.jpg
      a.jpg
      Boyut:
      38,8 KB
      Okunma:
      31
  11. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Allah a şükür yeşilaycıyımdır, işim olmaz cigarayla migarayla :D

12. matkap39

matkap39 Sessiz

Bugün zararı yok desinler bugün başlarım yine

13. Olgun

Olgun Aktif

Araç Markası:
    TOFAŞ-GARTAL
    Araç Renk ve Tip:
    BEYAZ/1995
    Bugün zararı yok desinler ben bu işe girerim arkadaş :)
    İçen mecbur alıyor bu illeti cebine... Zararlı bir şeyin ticareti olmaz kanımca. İnsanlığa zarar...
    Ama dediğin gibi olursa ilk işim bu sektöre girmek olur :D
    Şu an da en temiz kazanan sağlık sektörü ve sigara terörü... Kardeşce paslaşıp golü insanlığa atıyorlar. Maçı kazanan kim?

14. matkap39

matkap39 Sessiz

Maci kazanan her ikiside hocam

15. Olgun

Olgun Aktif

Araç Markası:
    TOFAŞ-GARTAL
    Araç Renk ve Tip:
    BEYAZ/1995
    Aslında insanlık kaybediyor, çürüyor...
    Bu konuda kazandıklarını sanıyorlar ama nefes almayan bir toplumun kimseye hayrı olmaz...
    İnsanda kalp atacak, yüz gülecek, nefes canlı olacak arkadaş...
    Biri kanser eder, diğeri kanser ilacı satar. Bu nasıl sistemdir. Nasıl bir sömürüdür?

16. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Dönem dönem içiyorum, dönem dönem bırakıyorum, ama bırakınca çok kilo alıyorum... En son amcamın vefatıyla 10.10.2012 yılında başlamıştım, 29 Mayıs 2014 tarihinde tekrar bıraktım... Ara ara tek tük arkadaş ortamında canım çekerse yakıyorum.

Zararını hiç kimse tartışamaz ama bırakabilmek çok önemli. Konu için teşekkürler Olgun.

17. Olgun

Olgun Aktif

Araç Markası:
    TOFAŞ-GARTAL
    Araç Renk ve Tip:
    BEYAZ/1995
    Veli abi öncelikle Amcan için Allah rahmetler versin...
    Evet genellikle "Tekrar Başlayanlar" belirli şeyleri bahane etmiş oluyorlar, ya da yenik düşüyorlar sıkıntının direncine...
    Haklılar da...
    Çünkü içimizde, damarlarımızda gezen bu canavardan kurtulmak için ona ciddi bir savaş açmamalı, iddalaşmamalıyız. Yoksa yine kaybederiz...
    1 ay boyunca "Ben bugün içmeyeceğim bunu" demek yetecektir kanımca.
    Ben sadece bunu denemedim :)
    Bu sefer olacaktır İnşallah..
    Bu konuyu açma sebebime gelince;
    Sağlık çok önemli bir konu gerçekten...
    5 gün önce kanserden, üniversite öğrencisi bir komşumuzun kızı vefat etti...
    Çok ağır bir süreç yaşadılar... Siggaradan değildi sorun. Öyle oldu işte...
    Ama biz ısrarla çağırıyoruz, göz göre göre...
    Bu başarılmayacak bir problem değil...
    Hep birlikte çözülür...
    Ben niyetliyim bırakmaya ciddi ciddi ...
    "Yazarken bile kriz geldi az mola vereceğim 5 dk :2funny: " ...demeyiniz lütfen!!!

Ekli Dosyalar:

• a3.jpg
      a3.jpg
      Boyut:
      120,8 KB
      Okunma:
      12
  18. immmir

immmir Aktif

Araç Markası:
    2012 Mazda 3 Touring D
    Araç Renk ve Tip:
    Kristal Beyaz-Sedan
    1974 yılında sigaraya başlamış biri olarak, aralıklarla bıraktığımda oldu, en son 2003 yılının mayıs 15 inde bıraktım ve 2009 yılının mart ayı na kadar içmedim, sonra BANA BİRŞEY OLMAZ diyerek tek tük içmeye başladım ve devam ettim, sonrasında 2013 yılı mart 15 te tekrar bıraktım, halen içmiyorum, ama bu sigara ayrı bir pislik arkadaşlar aman uzak durun, hala içesim varrrrrrrrr. ama direniyorummmmm.!!!!!!
    sağlıkla.

19. Olgun

Olgun Aktif

Araç Markası:
    TOFAŞ-GARTAL
    Araç Renk ve Tip:
    BEYAZ/1995
    [member=62]immmir[/member] hocam vallahi süper yapmışsın, çok haklısın kanımıza öyle işlemiş ki!
    Tek tük ayağı ile illaki hayatımızda olmak zorunda sanki!
    Aman ne güzel içmiyormuşsun işte sakın başlama da...
    Sağlık ve mutluluk seninle o zaman.

Peki sigara ile ilgili enteresan bir anısı olan var mı merak ediyorum :)

20. Olgun

Olgun Aktif

Araç Markası:
    TOFAŞ-GARTAL
    Araç Renk ve Tip:
    BEYAZ/1995
    Bu konu güncel arkadaşlar...

5 arkadaş bir araya gelip sigarayı bırakmaya karar vermişler. Fakat bir de anlaşma yapmışlar. Sigaraya verecekleri parayı hesaplamışlar. Her ay sonunda ortak bir hesaba 10 yıl yatırmışlar...
    Aksatmamışlar.
    Sonra bir arazi bulmuşlan ve bu araziye ortak olmuşlar. Sonra araziyi satmışlar ve her birinin 10 yılda birer dairesi olmuş... Bunu 1. ağızdan dinledim arkadaşlar...

Diğer 1. ağızdan dinlediğim, gördüğüm bir olay da var tabiki...
    Bu abi günde 1 paket sigara içen memur bir arkadaşımız abimiz. 30 yıldır içiyor. Bir anda sol ayak damar tıkandı. Geçende baypas oldu. (Allah korudu) 2 gün sigara içmedi. En son kavga ettik bırak abi artık bunu dedim diye... Birlikte bırakalım dedim diye...(sonra barıştık ama hala sigara uzatır bana gördükçe >:( )

Ben burada sigara kullanan abileri ve kardeşleri görmek, niyetini ve amacını öğrenmek, birlikte gerekli adımı atmak, BIRAKMAK İSTİYORUM...
    SAĞLIKLI NEFESLER...

Sayfayı Paylaş