Mazda 6 GH (2007-13) Ses Yalıtımı

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Bir kaç mesaj üstte bahsettiğim Z tipi fitilleri sökmüştüm. Sert bir lastik yapısı vardı ve kapı kapanırken beklediğimden fazla mukavemet gösteriyordu. Yeni sipariş ettiğim kauçuk Z tipi fitillerimiz ulaştı. İki kapı arası ve kapı altlarına düşünüyorum ama kısmet, doğaçlama birşeyler yaparız artık :D
Ekli dosyayı görüntüle 23399
İki kapı arasına uyguladım maalesef hiçbir fark yok :agla:
Orayı dolduracak bir şey lazım bence. B kolonu ile kapılar arasındaki boşluğu doldurmak lazım

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
İki kapı arasına uyguladım maalesef hiçbir fark yok :agla:
Orayı dolduracak bir şey lazım bence. B kolonu ile kapılar arasındaki boşluğu doldurmak lazım
Benim arabada kapı arasından ziyade iki cam arası daha çok duyulur ses yapıyor üstad. Zannediyorum kapı altıyla birlikte devam eden bir rüzgar hareketi var. Kapı altıyla birlikte iki kapı arasını uyguladığımda gayet huzur verici bir hal almıştı ama kapı zor kapanıyordu. Bunu da deneyip sonucunu paylaşırım inşallah. Senin kapı altlarında ekstra fitil var mıydı?

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Benim arabada kapı arasından ziyade iki cam arası daha çok duyulur ses yapıyor üstad. Zannediyorum kapı altıyla birlikte devam eden bir rüzgar hareketi var. Kapı altıyla birlikte iki kapı arasını uyguladığımda gayet huzur verici bir hal almıştı ama kapı zor kapanıyordu. Bunu da deneyip sonucunu paylaşırım inşallah. Senin kapı altlarında ekstra fitil var mıydı?
İki cam arası zaten sorun. Kapı altında yok, bi deneyeyim de sonra tüm yaparım diye sadece kapıların birleştiği aralığa boydan boya yapmıştım. Camlara öyle bir film olsa ki sesi absorbe etse keşke :rolleyes:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Arka kapının ön tarafındaki çıkıntıya geçme fitil almıştım.
Tahmini Teslimat Zamanı

Maalesef ses oradan da değil. Aracın aerodinamik yapısından olduğunu düşünüyorum açıkçası artık. Pes etmeye yakınım. :D
Dolgunlaştırmak için O fitil uyguladım, üstüne fitil çektim, araya ön kapı arka kapı arasına yukardaki linkteki geçme fitili koydum. Yok yok yok. Kapı içine yalıtım malzemesi koydum komple, çok az azaldı sürüş esnasındaki ses. Cam fitillerinin olduğu yeri bantladım, gram değişmedi.
Varsa bulabilen parmak kaldırsın.

Aynı benzer şekilde bmw forumunda da rastlamıştım. Adamlar neler neler yapmamışlar, aynayı çıkartıp sürmüşler yok, ayna ile gövde arasındandır belki diye bant ile güzelce aerodinamik yapı yapmışlar, yine yok. Her tarafı bantlamışlar yine yok. yok yok yok. :(

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Kapı altında yok, bi deneyeyim de sonra tüm yaparım diye sadece kapıların birleştiği aralığa yapmıştım. Camlara öyle bir film olsa ki sesi absorbe etse keşke :rolleyes:
bunu ben de düşündüm, otopark videolarındaki 99 model bmw m5'te çift cam olduğunu görünce gözlerim bir süre bulanık gördü :D Parça parça denedim ve etkisi olmadı. Bütün halinde deneyip olmazsa vaz geçecektim bu sevdadan. Bahsettiğim gibi, oldukça fark hissettim bütün olunca. Deri koltukların üzerinde kilim kılıf vardı. Önleri temizlik amaçlı çıkardım. O bile aracın içindeki akustiği değiştirdi. Bizim sıkıntı büyük hocam :D

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
bunu ben de düşündüm, otopark videolarındaki 99 model bmw m5'te çift cam olduğunu görünce gözlerim bir süre bulanık gördü :D Parça parça denedim ve etkisi olmadı. Bütün halinde deneyip olmazsa vaz geçecektim bu sevdadan. Bahsettiğim gibi, oldukça fark hissettim bütün olunca. Deri koltukların üzerinde kilim kılıf vardı. Önleri temizlik amaçlı çıkardım. O bile aracın içindeki akustiği değiştirdi. Bizim sıkıntı büyük hocam :D

Bi mekan ve zaman bulsam toplu girişim yapacam da... Hayırlısı bakalım

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Kapılara tok kapanma fantezisi dışında gereksiz bence. Yeter ki rüzgar sesi azaltılsın.

Şu aralar ben de yol sesinden çok rüzgar sesine çok takılıyorum.
Bizimkiler Hondaya gore ses lastik ruzgar yalitimi mersedes kivaminda ben gayet sessiz buluyorum yillardir Honda da kullandik Mazda gayet sessiz Ben cok memnumun

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Arka kapının ön tarafındaki çıkıntıya geçme fitil almıştım.
Tahmini Teslimat Zamanı

Maalesef ses oradan da değil. Aracın aerodinamik yapısından olduğunu düşünüyorum açıkçası artık. Pes etmeye yakınım. :D
Dolgunlaştırmak için O fitil uyguladım, üstüne fitil çektim, araya ön kapı arka kapı arasına yukardaki linkteki geçme fitili koydum. Yok yok yok. Kapı içine yalıtım malzemesi koydum komple, çok az azaldı sürüş esnasındaki ses. Cam fitillerinin olduğu yeri bantladım, gram değişmedi.
Varsa bulabilen parmak kaldırsın.

Aynı benzer şekilde bmw forumunda da rastlamıştım. Adamlar neler neler yapmamışlar, aynayı çıkartıp sürmüşler yok, ayna ile gövde arasındandır belki diye bant ile güzelce aerodinamik yapı yapmışlar, yine yok. Her tarafı bantlamışlar yine yok. yok yok yok. :(
Kapının kapanışında zorlanma oldu mu bu fitillerden sonra kardeşim?

Ben katılmıyorum aerodinaminin rüzgar sesine sebep olduğuna. Tam rakam hatirlamiyorum ama bizim araçların rüzgar direncinin düşük olduğunu biryerlerde okumuştum. Bu nokta, bizim araçlara bu rüzgar sesini konduramamamın en büyük dayanağı.

Bizim kapi içindeki sac kısımlar oldukça yumuşak. Zamanla esneyerek camla fitil arası boşluk oluyor. Camın alt kısmındaki fitilden bahsediyorum. Geçen defa söktüğümde kapı içinde kalan iskeleti cama doğru hafif esneterek sıklaştırdım ve camın altındaki fitillerin cama daha iyi tutulduğunu fark ettim. Dediğim gibi, kapıların altı ve B sütununa gelen rüzgar kesilirse rüzgar sesi azalıyor. Bitmiyor ama azalıyor :) sesin bir kısmı da tavandan geliyor ve onu kesmek imkansız gibi birşey. Bir de B sütununun içine akustik sünger koymanın etkisini merak ediyorum. Çünkü kemerin biraz altin doğru parmakla tıklatma testinde bir bölge yüksek yankı yaptığını farkettim. Onu da deneyelim bakalım:)

Gecen yaz 2013 audi a6 inceleme fırsatım oldu. Vakumlu kapılar falan, araba kütüphane gibi. Ama onda bile araba aşırı sessiz olunca, 120'den sonra aynaların sesini duydum ve kendimi dizginlemem gerektiğini o an ciddi ciddi düşündüm :D bu işin sonu yok. Mutlu edebilecek seviyeye ulaşınca bırakmak ruh sağlığı açısından oldukça önemli :D

Bizimkiler Hondaya gore ses lastik ruzgar yalitimi mersedes kivaminda ben gayet sessiz buluyorum yillardir Honda da kullandik Mazda gayet sessiz Ben cok memnumun
Katılıyorum, birçok araca göre sessiz bizim araçlar. Yer yer bu noktaya değiniyorum, hem ben fazla beklenti içerisindeyim, hem neden daha iyi olmasın? Bu kadar aerodinamisi düzgün, rüzgar direnci az olan arabalardan bu seviye yol sesini kabullenemiyorum. Ya kuyu derin değil ip kısaysa? :D :eek::confused:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Size su kadar diyim pederde 2016 Crv var benim aracin kat kat daha sessiz 2011 olmasina ragmen benim 120 km hiz ile aldigim lastik ruzgar sesi Crv de 100 o derece

Yerden yüksek araçlar yükseklik itibariyle yol sesini daha az içeri alırlar zaten. Fakat büyük cüsseler nedeniyle aerodinamisi gereği rüzgar sesi çok olur.

Kapının kapanışında zorlanma oldu mu bu fitillerden sonra kardeşim?

Ben katılmıyorum aerodinaminin rüzgar sesine sebep olduğuna. Tam rakam hatirlamiyorum ama bizim araçların rüzgar direncinin düşük olduğunu biryerlerde okumuştum. Bu nokta, bizim araçlara bu rüzgar sesini konduramamamın en büyük dayanağı.

Bizim kapi içindeki sac kısımlar oldukça yumuşak. Zamanla esneyerek camla fitil arası boşluk oluyor. Camın alt kısmındaki fitilden bahsediyorum. Geçen defa söktüğümde kapı içinde kalan iskeleti cama doğru hafif esneterek sıklaştırdım ve camın altındaki fitillerin cama daha iyi tutulduğunu fark ettim. Dediğim gibi, kapıların altı ve B sütununa gelen rüzgar kesilirse rüzgar sesi azalıyor. Bitmiyor ama azalıyor :) sesin bir kısmı da tavandan geliyor ve onu kesmek imkansız gibi birşey. Bir de B sütununun içine akustik sünger koymanın etkisini merak ediyorum. Çünkü kemerin biraz altin doğru parmakla tıklatma testinde bir bölge yüksek yankı yaptığını farkettim. Onu da deneyelim bakalım:)

Gecen yaz 2013 audi a6 inceleme fırsatım oldu. Vakumlu kapılar falan, araba kütüphane gibi. Ama onda bile araba aşırı sessiz olunca, 120'den sonra aynaların sesini duydum ve kendimi dizginlemem gerektiğini o an ciddi ciddi düşündüm :D bu işin sonu yok. Mutlu edebilecek seviyeye ulaşınca bırakmak ruh sağlığı açısından oldukça önemli :D

Katılıyorum, birçok araca göre sessiz bizim araçlar. Yer yer bu noktaya değiniyorum, hem ben fazla beklenti içerisindeyim, hem neden daha iyi olmasın? Bu kadar aerodinamisi düzgün, rüzgar direnci az olan arabalardan bu seviye yol sesini kabullenemiyorum. Ya kuyu derin değil ip kısaysa? :D :eek::confused:

Ruh sağlığı konusuna katılıyorum abi. :D

Aerodinami konusuna şöyle bakalım. Her 2 aracında sürtünme katsayısı 0.27 olabilir. Fakat yüzdelik ve bindelik basamağındaki rakamlar da önemli. Aynı ses gibi, 3 db lik değişim çift kat etki gösteriyor, 3 db ses azaltıldığında sesin %50 azaldığını hissederiz.
Bir öteki konu da rüzgar sesinin oluşumunun nedenleri. 1.si açıklık varsa oradan havanın girmesiyle duyulan uğultu/ıslık (ki bu bizde yok), 2.si ise havanın aracın etrafından akarken oluşturduğu gürültü. Bunun da ana sebebi havanın bir cismin arkasındaki boşluğu yüksek hızda doldururken oluşturduğu vorteksler (bizim wake dediğimiz, hidrodinamide dümen suyu denilen olgu). Bu vortekslerde basınç dalgalanmaları olduğu için de bize rüzgar sesi olarak gelir. Sesin de oluşmasının sebebi zaten basınç dalgalanmalarıdır.
Bu noktadan bakarsak her iki aracın sürtünme katsayıları çok yakın olsa da vorteks oluşturan detaylar farklıdır. Mesela Alman araçlar silecek bölümünü gizleyecek kadar ön kaputun ön cama mümkün olduğunca yakınlaştırılması ve sileceklerin gömülmesi. Bizim japonlarda ise mümkün olduğunca silecekleri açıkta bırakırlar. Yüksek hızda giderken silecek çalışırken rüzgar sesinde bir değişim hissedilir silecek yukarı çıkmaya başladığı andan itibaren mesela.
Başka örnek vermek gerekirse fitillerin çıkıntı yapacak şekilde yerleştirilmesi, ya da camın çok içe gömülmesi gibi düz bir yüzeye ulaşmaktan uzaklaştıran etmenler de rüzgar sesine sebebiyet verir.

Bu nedenle bizim araçlarda ıslık olmadığından, rüzgar sesini de fitillerle çözemediğimden bu aerodinami kısmı daha ağır basıyor. Bir ihtimal yanlara çift cam kullanılsa azalacak ama onu da olimpia yapmıyormuş bizim araçlara normlar gereği.

Kapının kapanmasında bir süre sertlik oldu, sonra alıştı. Ama eski yumuşaklıkta çekince kapanmıyor, ondan çok az fazla kuvvette çekmek gerekiyor.

RGM

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Siz çoktan bitirmissiniz anlaşılan. Ben de yeni başladım bakalım bismillah

RGM

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Yumurta desenini camurluklara muazzam etki ediyor.

Ekli dosyalar

• 20190505_144607.jpg
    20190505_144607.jpg
    182 KB · Görüntüleme: 50
  • 20190505_114933.jpg
    20190505_114933.jpg
    154.4 KB · Görüntüleme: 50
  • 20190414_163744.jpg
    20190414_163744.jpg
    182.8 KB · Görüntüleme: 50
  • 20190505_144616.jpg
    20190505_144616.jpg
    169.6 KB · Görüntüleme: 48

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Yumurta desenini camurluklara muazzam etki ediyor.
Yalnız davlumbazlar yalıtım yaptığınız yeri tam koruyamıyorsa o yumurta süngerler çok fazla su ve kir tutar. Su da kokuya ve uzun vadede korozyona neden olur. Bu kısımlara kapıda kullandığınızdan kullanmanız daha iyi olurdu.

RGM

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Yalnız davlumbazlar yalıtım yaptığınız yeri tam koruyamıyorsa o yumurta süngerler çok fazla su ve kir tutar. Su da kokuya ve uzun vadede korozyona neden olur. Bu kısımlara kapıda kullandığınızdan kullanmanız daha iyi olurdu.
Su gideri kanal ile asaya iniyor. Yani sunger ler su gecen kısım ile bağlantısız. Üstten hortum ile su tutup suyun geçtiği yerleri gözlemledim ve ona göre yerleştirdim. Davlumbazı sokunce temizlemeden önce neredeyse toz almamış hiç islanmamış bölgeleri tespit ettim ve sadece oralara yaptım. Süngeri de uygulamadan önce şu ile iyice ısladim denemek için. Satıcının dediği gibi su tutmaya karşı oldukça direncliydi ve yine dediği gibi alev almıyor. Yani kendimce o dediğiniz olumsuzluklar için önlem aldım. Yine de aksi bir durum olursa davlumbazı sökmeden yukarıdan malzemenin tamamını çekebilecek şekilde yerleştirdim tek parça halinde. Zaman ne gösterir bilinmez bakalım

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Valla öyleyse şayet çok iyi. Ben de yalıtım için yumurta sünger de kullanmıştım da yanmaz değildi ve su emiyordu. Demek ki farklı malzemeymiş. Sizin aldığınız yerin linki varsa paylaşır mısınız?

Bu davlumbazlar için ben de düşünüyorum da esas bunun için üretilen malzemeler çok pahalı.

RGM

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Valla öyleyse şayet çok iyi. Ben de yalıtım için yumurta sünger de kullanmıştım da yanmaz değildi ve su emiyordu. Demek ki farklı malzemeymiş. Sizin aldığınız yerin linki varsa paylaşır mısınız?

Bu davlumbazlar için ben de düşünüyorum da esas bunun için üretilen malzemeler çok pahalı.

Ben buradan aldım. Linxx adlı satıcı vardı n11 de ordaki cengiz abi tavsiye etmişti. Yalnız hiç su emmiyor değil hocam. Sadece dirençli. Suyun uğramadığı yada nadiren uğradığı bölgelere yapabilirsiniz. Bildiğimiz sunger gibi değil halisaha pütürü gibi bir malzeme. Suyu hemen hapsetmiyor

Üst Alt