Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Şasi Bağlantısı Bakımı

Konu, 'Bakım - Periyodik Bakım' kısmında ktaskan tarafından paylaşıldı.

 1. ktaskan

  ktaskan Aktif

  Şehir:
  Utrecht-Hollanda
  Araç Markası:
  2014 Mazda 3 Power
  Araç Renk ve Tip:
  Sedefli İnci Beyaz
  Her araçta belli aralıklarla kontrol edilen çeşitli parçalar vardır ve travers ile şasi bağlantıları da bunların içerisinde yer alır. Ancak bu bağlantıların kontrolleri ihmal edildiğinde aracın mekanik parçalarının geometrileri de etkilenir.

  Üreticiler, otomobilleri geliştirme aşamasında her türlü yol koşullarında zorlu testlerden geçirerek, tasarım ve sağlamlıklarını tescillerler. Aracın kullanım sürecinde travers ve şasi bağlantıları yol titreşimlerinden ve yükten dolayı uzun vadede gevşeyerek bağlantı noktalarının merkezlerinin kaymasına neden olur. Özellikle motor, şanzıman, süspansiyon ve diğer parçalar üzerinde taşıyarak aracın karoserine bağlayan traversin bağlantı cıvatalarının gevşemesiyle, motor ve şanzıman takozları yıpranmaya başlayabilir.

  Motor takozlarının yıpranmaya başlamasıyla aracın motor veya şanzımanı ile aksları arasında oluşan boşluklar sonucu bu parçalar deforme olmaya başlarken özellikle ilk kalkışlarda da 'tak' şeklinde gürültülere neden olurlar. Bu hareketlilikler milimetrikliktir ve zamanında uygulanan periyodik bakımlar ve kontrollerinde yetkili servis tarafından üreticinin belirttiği tork değerlerinde sıkılarak aracın ilk günkü canlılığına yaklaşması sağlanıyor. Her otomobil için 5 dakika bile sürmeyecek olan bu işlemin maliyeti neredeyse yok. Buna rağmen yetkili servis haricinde travers ve şasi bağlantıları da kontrol edilmemeye başlar.

  Bu sürede aracın traversi herhangi bir sebepten sökülmezse bağlantı noktalarındaki gevşemeler aracın diğer parçalarının gevşemesine, kırılmasına veya kopmasına da neden olur. Ayrıca geçmiş dönemlerde bağlama elemanlarının sıkılması sırasında (mesela 21'lik bir civata için) belli standart değerler vardı ve o sayılara göre belirlenirdi. Ancak civata veya somunların malzemesi ve bağlantı özellikleri dikkate alındığında bu kontroller torkmetreyle ve üreticinin önerdiği tork değerinde sıkılmasında yarar var.

  Şasi bağlantılarını sıkmanın maliyeti neredeyse yoktur.
  [​IMG]

  Periyodik bakımda bu bölgelerin mutlaka sıkılması gerekir.
  [​IMG]
   
 2. domestos

  domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

  Şehir:
  Aydın-Merkez
  Araç Markası:
  Mazda 626 GF 1998 AT
  Araç Renk ve Tip:
  Beyaz-Sedan
  Göze görünmeyen ama önemli bir konu... O0
   
 3. ezmocesteri

  ezmocesteri Moderatör Yetkili Kişi

  Şehir:
  Ankara
  Araç Markası:
  2013 - Mazda 3 Dizel
  Araç Renk ve Tip:
  Beyaz Sedan İmp.
  Aracımı bakıma götürdüğümde sıkılıyor.
   

Sayfayı Paylaş