Mazda 626 GE (1991-97) Şanzımandan Gelen Uğultu Sesi

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Yaptığım yalıtımla birlikte daha az duyulsa da devam eden bir problemimden bahsedeyim. Başlık her şeyi açıklıyor ama bazı spesifik durumları da belirteyim:

* Araç manuel vites ve uğultu sesi sadece ikinci vitesteyken geliyor. Diğer viteslerde her şey normal.
* Araç sadece ikinci vitesteyken gaz vermeden aktığında veya kompresyona bindiğinde geliyor, gaza dokunduğum anda uğultu sesi kesiliyor.
* İkinci vitesteyken boşa aldığımda veya debriyaja bastığımda da haliyle ses kesiliyor.
* Şanzıman yağı yakın zamanda ATF değişti.
* Sesi tanımlamak istersek geri viteste giderken duyduğumuz sese yakın bir tonda ama onun kadar yüksek değil diyebilirim.

Konu sadece ses ise çok önemli bir durum değil tabi ki de yine de konusunu açmak istedim. Diğer viteslerde de aynı ses gelseydi kafaya çok takardım lakin.
Varsa benzer durumları yaşayanların neler yaptığını da merak ediyorum, böyle bir konu da işlenmemiş sanırım forumda. Gelelim sorularıma:

1- En önemlisi, bu durum ileride ses haricinde başka olumsuzluklara yol açar mı?
2- Bu sesin nedeni aşınma ile ilgili mi veya bunun dışında nereye ne olmuş olabilir?
3- İleride diğer viteslerde de aynı ses gelir mi?
4- Şanzımana dokunmadan PowerUp gibi şanzıman katkıları bu sorunu genelde kökten çözüyormuş da bunun için bu kadar para verilir mi?
5- Şanzıman yağını ATF ile değiştirmiştik (bu olay da çok tartışılmıştı) :) Bu onun eseri olabilir mi? Değişim öncesini hatırlamıyorum, o sıralar aracın her yerinden ses geldiğinden dolayı buna dikkat çekmemiş de olabilirim. ATF'yi normal dişli yağı ile değiştirsem düzelir mi?

Teşekkürler.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Yaptığım yalıtımla birlikte daha az duyulsa da devam eden bir problemimden bahsedeyim. Başlık her şeyi açıklıyor ama bazı spesifik durumları da belirteyim:

* Araç manuel vites ve uğultu sesi sadece ikinci vitesteyken geliyor. Diğer viteslerde her şey normal.
* Araç sadece ikinci vitesteyken gaz vermeden aktığında veya kompresyona bindiğinde geliyor, gaza dokunduğum anda uğultu sesi kesiliyor.
* İkinci vitesteyken boşa aldığımda veya debriyaja bastığımda da haliyle ses kesiliyor.
* Şanzıman yağı yakın zamanda ATF değişti.
* Sesi tanımlamak istersek geri viteste giderken duyduğumuz sese yakın bir tonda ama onun kadar yüksek değil diyebilirim.

Konu sadece ses ise çok önemli bir durum değil tabi ki de yine de konusunu açmak istedim. Diğer viteslerde de aynı ses gelseydi kafaya çok takardım lakin.
Varsa benzer durumları yaşayanların neler yaptığını da merak ediyorum, böyle bir konu da işlenmemiş sanırım forumda. Gelelim sorularıma:

1- En önemlisi, bu durum ileride ses haricinde başka olumsuzluklara yol açar mı?
2- Bu sesin nedeni aşınma ile ilgili mi veya bunun dışında nereye ne olmuş olabilir?
3- İleride diğer viteslerde de aynı ses gelir mi?
4- Şanzımana dokunmadan PowerUp gibi şanzıman katkıları bu sorunu genelde kökten çözüyormuş da bunun için bu kadar para verilir mi?
5- Şanzıman yağını ATF ile değiştirmiştik (bu olay da çok tartışılmıştı) :) Bu onun eseri olabilir mi? Değişim öncesini hatırlamıyorum, o sıralar aracın her yerinden ses geldiğinden dolayı buna dikkat çekmemiş de olabilirim. ATF'yi normal dişli yağı ile değiştirsem düzelir mi?

Teşekkürler.

Kitabında yazan dışında bişey koydun ve şimdi ses geliyor doğru mu anladım?

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Kitabında yazan dışında bişey koydun ve şimdi ses geliyor doğru mu anladım?
Evet ATF koyduk. Bu da ayrı bir tartışma konusu tabi. Epey de tartışıldı. Tartışmalardan kesin sonuçlar çıkmadı ama şöyle özet geçeyim:

- Güncel olarak servisler de dahil bir çok usta manuel şanzımana, otomatik şanzıman yağı koyuyor. Okuduğum/araştırdığım kadarıyla model marka fark etmeksizin diğer yetkili servisler de dahil...
- İzmir'de tanışık olduğumuz ustalar da yıllarca bu yöntemi kullanıyor ve şimdiye kadar herhangi bir problem çıkmamış, çıksaydı da böyle bir riski kimse almazdı tabi.
- ATF daha akışkan ve ince olduğu için özellikle soğuk havalarda vites geçişlerinde kolaylıklar sağlıyormuş.
- Aracın kılavuzunda yazan dışına çıkmak ne kadar doğrudur tartışılır tabi, ama bizim araçların kılavuzlarının 25 sene önce yazıldığını da unutmamak gerekir. Yoksa hala yazlık ve kışlık yağ değişimi yapıyor olurduk.
- vs. vs.

Özetle bu konu tam anlamıyla kesinlik kazanmış değil. Tabi ki her ihtimalleri düşünerek orijinale dönmek daha uygun gibi. Yalnız bu noktada da şu soru akla geliyor: Yağ değişimi öncesinde de var mıydı? Daha önce yoksaydı neden sadece benim aracımda bu durum yaşandı? Ses neden sadece ikinci viteste geliyor? Yağı normal yağa çevirsek bu dakikadan sonra ne kadar etkili olur?

İlave: Eski guzumda da yine ATF kullanılmıştı ki hiç bir sorun olmamıştı.

Bunların dışında hiç ATF kullanmamış olsaydık uğultunun nedeni başka ne olabilirdi?

Dişli yağıyla değiş o ATF yi, otomatik şanzıman değil ki o, ATF koruyamaz o şanzımanı (bence)

LIQUI MOLY Şanzıman Yağı Katkısı 50 gr (2510)
Şunu bi dene faydası olacaktır... Ses kesilirse de orijinal yağına dön bence.

Demesi kolay. Şimdi ben bu ATF olayını ilk koyduğumuz zaman Ozan Usta ile epey konuşmuştum/ısrarla tekrar tekrar soru bombardımanına sokmuştum hatırlarsanız. Bunu değiştirelim desem levyeyle kafama vurur. Cihangir Usta'ya desem işin garibi o da ATF koyuyor. Verdiğimiz cevaplara güvenin mi yok diyecekler. İzmir'de başka gidecek yer de olmadığına göre en güzeli ben kendim değiştireyim. :) 75-90 mıydı bizim yağ? :p

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
En iyi yağ katkısı erken değişimdir.
Değiştir yağı önce olması gereken bir olsun ondan sonra soruna bakalım ama.

Atf ile olması gereken yağ karıştıgında bi etkilenme olurmu acaba olursa bide çalkalama yapman gerekerecek.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
En iyi yağ katkısı erken değişimdir.
Değiştir yağı önce olması gereken bir olsun ondan sonra soruna bakalım ama.

Atf ile olması gereken yağ karıştıgında bi etkilenme olurmu acaba olursa bide çalkalama yapman gerekerecek.
Kadir özür dilerim, anlamadım yazdığını.

Değiştir derken neyi kastettiniz? Zaten 6 ay önce ATF ile değişti. Yeniden normal dişli yağ ile mi değişeyim?
Daha önce değiştirilirken içindeki yağ tamamıyla boşaltılmıştı.

Profil fotoğraflarınızı siz bir değiştirseniz ya. Hep karıştırıyorum ikinizi. @kadir @MutluTEKİR . :p

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Kadir özür dilerim, anlamadım yazdığını.

Değiştir derken neyi kastettiniz? Zaten 6 ay önce ATF ile değişti. Yeniden normal dişli yağ ile mi değişeyim?
Daha önce değiştirilirken içindeki yağ tamamıyla boşaltılmıştı.

Profil fotoğraflarınızı siz bir değiştirseniz ya. Hep karıştırıyorum ikinizi. @kadir @MutluTEKİR . :p

Bana göre atf yi komple atman gerekiyor sistemden bunun içinde klasik olan doldur boşalt az kullan boşalt doldur yapman lazım.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Safi olarak atf'nin buna sebep olduğunu düşünmüyorum, ama zayıflayan dişlileri koruyamamış olabilir, yani hiç katkısı da yok denilemez... Fakat; bu kadar araca konulan atf den olumsuz geri bildirim olmaması da atf'nin masum tarafının ağır bastığına işaret gibi...

Üst Alt