Sanayi Ziyaretim ve Görüşleriniz

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
evet arkadaşlar haftaiçi bahsettiğim gibi bugün hem lpg ustasını hem de bir mazda ustasını ayrı ayrı ziyaret ettim; lpg ustasından başlayalım
hem sizlerin hem de [member=66]Adem Usta[/member] mın görüşlerini bekliyorum, ona göre yol haritamı çizecem

[member=8]karardvn[/member] rıdvan hocamın bahsettiği benli otogaza gittim sabahtan, araçtaki tekleme ve lpg ye geçişte stop etme olayını göstermek, filtreleri değiştirmekti amacım
ben ustayı beğendim, gayet düzgün ve dürüst bir esnaf izlenimi verdi
bilgisayara bağlayıp gereken ayarları yaptı, 25 derece olan lpg ye geçiş motor sıcaklığını 30 dereceye çıkardı, rölanti halindeyken değil 1000 devir ve üzerinde geçmesi için ayarı yaptı,
filtrelerin çok belirleyici etken olmadığını belirtti, benimkiler de yeniymiş zaten
benim sadece ecu ve gösterge tartarini; enjektörler ve geri kalan tesisat atiker
tesisat düzgün çekilmişse farklılık olmasının önem arz etmeyeceğini söyledi; ama her şeye rağmen sıkıntılar devam ederse aracın üzerindeki ilk seri olan tartarini ecu yerine atikere geçilebileceğini söyledi
sonra aracın subap probleminden bahsedince şu an lpg üzerinden masrafa girmemi; subap probleminini de benim şikayetlerime sebep olacağını söyledi, benzinde bunu çok hissetmezsin ama lpg direk kendini belli eder dedi
buji, buji kablosunu değiştiğimi söyledim, bir tek ateşleme bobini kaldı dedim, onun da aracı fazla sarsıntı yapacağını söyledi
ben ayarlarını yapayım masraf yapmayalım hemen dedi, subap olayını halledince tekrar ayar yaparız dedi, nitekim oradan ayrılınca yine tekleme devam etti, aradım söyledim, subap olayından sonra halletmeye karar verdik, 20 tl ödedim

sonra kendisine orada mazdadan anlayan usta var mı diye sordum, o da sanayinin en temiz esnaflarından biri olduğunu söylediği, genelde japonlara bakan bir ustanın yanına götürdü, onla da tanıştım (dost otomotiv, erdal usta)
o da subap olayında kendi işçiliğinin 400 tl olacağını söyledi

to be continued... :)

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
daha sonra geçenlerde bahsettiğim , başka bir mazdacının 5-6 yılladır gittiği ve tavsiye ettiği eski kayanlar (yeni adı meb başayar) mazda servisinden dan ayrılma usta ile tanışayım dedim, eve geçerken aradım, yerini öğrendim gittim
40lı yaşlarda, uzun yıllradan beri de mazda ile uğraşıyorum dedi, benim bayağı bir mazda ustası tanır dedi, merterde arkadaşlar tanır dedi, [member=66]Adem Usta[/member] yı sordum, tanımadı :)

arabayı şöyle bir inceledi, öncelikle benim de şikayetçi olduğum sert vites geçişlerini söyledi, ben de bunlar biraz kemikliymiş dedim, ben yapayım bak nasıl yumuşacık oluyor dedi :) en acil debriyaj setini değişmek lazım dedi, yoksa şanzumanı yemeye başlar dedi, bilmiyorum durum gerçekten o kadar aciliyetli mi?
subaplardan bahsaettim, kapıda da m3 hb vardı bir tane, bunda da aynı sorunlar vardı yeni bitirdim dedi, bayağı iş yapmış subap ile ilgili söylediğine göre

motor kapağının açılması, contaların değişmesi, hatta pistonların dışarı çıkarılıp durumuna bakılması, gerekiyorsa karterin indirilip gereken işilemlerin yapılmasından bahsetti
subap contalarını konyada üretilen "güneş" markasından taktım yıllarca 10 numara dedi, lpg ye son derece uyumlu dedi, hatta orijnallerinden bile daha iyi diyebilir dedi, bilmiyorum [member=66]Adem Usta[/member] m ne der bu konuda?
karter işlemine gerek kalmazsa 1000 tl, gerek kalırsa 1200 tl dedi her şey dahil
ama tıkır tıkır olur dedi
lifte kaldırıp alt takıma baktı, z-rotun biri sıkıntılı dedi, amortisörler iyi duruyor dedi, çok sıkıntı görünmüyor dedi alt takımda
yağ karteri de içe doğru ezilmiş, bunu da düzeltmek lazım dedi, yağ basıncnı düşürür dedi

onun dışında el değmişken ateşleme bobinini değişelim dedi,
triger setini sordu ben de 20 bin km önce değişmiş dedim, onlar zaten sökülecek istersen onları da yenileriz dedi, 100 bin km rahat binersin dedi

parça aldığı 2 yer var, ben parça işini müşteriye bırakıyorum dedi, ister sen getirirsin, istersen benim aldığım yerden seçeriz parçaları dedi, tamamen sana bağlı dedi, ama dandik yan sanayilerden takmam dedi
mesela parça aldığı yere debriyaj setini sorduk, "daikin marka"- bizimkilerin orijinali bu galiba, 290 tl dediler
işçilik de 250 tl dedi, 500 tl hallederiz dedi, bilmiyorum makul müdür?

işinin ehli birine benziyordu, paragöz biri gibi gelmedi bana,

durum böyle, ya guzuyu emin ellere [member=66]Adem Usta[/member] ya teslim edecem ya da ankaradaki ustaları tecrübe edecem, hayırlısı olsun bakalım

bayağı uzun oldu :D

Conta işi şakaya gelmez, kesinlikle orjinal olacak, bakın başıma gelen hal şu şekilde, krank ve eksanrtik keçelerini takım contadan kullandık ve kaçırdı , yerinede resimdeki contaları 150 TL ye y.servisten aldık, heleki silindir kapak contasında yan sanayi tat vermeyebilir.. Subap lastikleri de dahil..
Dünya kadar tekrardan işçilik ödenerek tecrübe ettim..

Tecrübe ile SABİT tir.

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    48.4 KB · Görüntüleme: 48
Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Orjinalden de iyidir dedi Güneş marka conta öyle mi
orijinalden de iyidir lafı belki abartı olmuştur; ama onun demek istediği bu elemanlar lpg ye uyumlu conta yapıyorlar, ve bu zamana kadar da sıkıntı yaşamadım dedi, bunu söylerken de bayağı iddialıydı; ama son tercihi kişiye bırakıyor tabi, orijinal istenirse onu takıyor, [member=66]Adem Usta[/member] daha aydınlatıcı bilgi verebilir belki

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Conta işi şakaya gelmez, kesinlikle orjinal olacak, bakın başıma gelen hal şu şekilde, krank ve eksanrtik keçelerini takım contadan kullandık ve kaçırdı , yerinede resimdeki contaları 150 TL ye y.servisten aldık, heleki silindir kapak contasında yan sanayi tat vermeyebilir.. Subap lastikleri de dahil..
Dünya kadar tekrardan işçilik ödenerek tecrübe ettim..

Tecrübe ile SABİT tir.
bunlar komple conta seti mi hocam? fiyatı makulmüş öyleyse
yan sanayi ne takılmıştı?

Subsan, güneş subap üreticisidir. Kaliteliler meselesini bilmiyorum, daha evvel yeksan kullandım. Ama o kapağı çöpe attık çünki kapak çok taşlanmıştı.

Serviste yapıldığı belirtilen kapağın üzerindeki sübaplarda EX Made in Japon yazıyordu.

Subap gayd larında malesef serviste 16 adet 500TL yan sanayi 20-30 TL..

Durum bundan ibaret arkadaşlar, silindir kapak ve keçe konusunda orjinal alınmalı..

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Aracı her nerede yaptıracaksan en ince ayrıntısına kadar konuş ve yazılı bir metin yapıp imzalattır, yaptıkları işleme garanti iste, kısaca servis sözleşmesi gibi bir şey yapın aranızda.

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Subsan, güneş subap üreticisidir. Kaliteliler meselesini bilmiyorum, daha evvel yeksan kullandım. Ama o kapağı çöpe attık çünki kapak çok taşlanmıştı.

Serviste yapıldığı belirtilen kapağın üzerindeki sübaplarda EX Made in Japon yazıyordu.

Subap gayd larında malesef serviste 16 adet 500TL yan sanayi 20-30 TL..

Durum bundan ibaret arkadaşlar, silindir kapak ve keçe konusunda orjinal alınmalı..
evet bir de subsan dan bahsetmişti, ben yazmayı unutmuşum, ben de şaşırdım açıkçası bayağı kaliteli deyince, çok kişiye taktım ondan dedi,
riske girmeden en iyisi orijinal taktırmak

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Orjinalden de iyidir dedi Güneş marka conta öyle mi

Şaşırma Bülent doğru çünki... :) Nasıl doğru açıklayayım...

Orijinal sübap yatakları (bagaları) magnezyum alaşımdan yapıldığı için zaten bu problem ortaya çıkıyor, Güneş marka veya başka marka her neyse "çelik" takıldığı için hiç bir şekilde yıpranma olmuyor...

Yani; orijinalinden iyi oluyor, araç bir daha sübap bagasından sorun çıkartmıyor...

;)

Aşağıdaki yorumlarım hoşuna gitmeyebilir ama yazmadan geçmem.

Abdülkadir, ilk günkü düşüncelerim şimdi daha da pekişti... Bu arabaya bakıp "alınır" diye onay veren ya insan değil, ya usta değil... Sanayide esnaf olduğu düşünülürse de bence; insan değil...

Her zaman şunu söylüyoruz; kurcalanmış ve bakımsız bir Mazda yeni sahibinin yüzünü hiç bir zaman güldürmez, hatta Mazda dan nefret eder hale getirir...

Allah sana sabır selamet ve kolaylık versin, ben ümidimi tamamen kestim.

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Şaşırma Bülent doğru çünki... :) Nasıl doğru açıklayayım...

Orijinal sübap yatakları (bagaları) magnezyum alaşımdan yapıldığı için zaten bu problem ortaya çıkıyor, Güneş marka veya başka marka her neyse "çelik" takıldığı için hiç bir şekilde yıpranma olmuyor...

Yani; orijinalinden iyi oluyor, araç bir daha sübap bagasından sorun çıkartmıyor...

;)

Aşağıdaki yorumlarım hoşuna gitmeyebilir ama yazmadan geçmem.

Abdülkadir, ilk günkü düşüncelerim şimdi daha da pekişti... Bu arabaya bakıp "alınır" diye onay veren ya insan değil, ya usta değil... Sanayide esnaf olduğu düşünülürse de bence; insan değil...

Her zaman şunu söylüyoruz; kurcalanmış ve bakımsız bir Mazda yeni sahibinin yüzünü hiç bir zaman güldürmez, hatta Mazda dan nefret eder hale getirir...

Allah sana sabır selamet ve kolaylık versin, ben ümidimi tamamen kestim.

evet abi subap konusunda konuştuğum usta da hemen hemen aynı şeyleri söyledi, ama japaonlar neden çelik subap üretmemişler, ya da sonradan işin içine giren lpg faktörü mü süreci etkilemiş acaba?

ikincisi
umudunu neden kaybediyorsun abi, moral bozmaya gerek yok, daha önce de söylediğim gibi, piyasada az olan arabaya talip olduk, sağına soluna takılmadan alayım dedim, yoksa ne temiz araba denk geliyordu ne de temiz insan, iyi olacağını umut ederek aldım
biliyorum kurcalanmış mazda için söylediklerini; ama bayağı bir süre aradım, artık alamam gerektiği için biraz masrafı da göze alarak bunu aldım, zaten sen ve diğer arkadaşlar da tolere edilebilir şeylere takılmayın diyordunuz, belki subap sıkıntısı tolerans eşiğinin üzerinde kalmış olabilir; piyasada eli yüzü düzgün mazda bulmak gerçekten çok zordu

burada ustayı ne bütün bütün savunuyorum ne de eleştiriyorum
keşke şu aralar ankarada tavsiye edilen ustaları o zaman bulsaymışım, belki daha ayrıtınlı bakarlardı
gösterdiğim usta çok detaylı bakmadı, hatta getirdiğin araçlar içinde en iyisi bu ama bu da % 50-50 dedi, motoru iyi sayılır dedi, sıkıntısı var dedi; yani son kararı veren ben oldum, bilerek aldım, ustayı suçlamanın gereği yok bence, bu araba dökük bir araba değil ama mükemmel de değil, sizlerin yardımıyla adam gibi araba olacak, yoksa bu forumun anlamı kalmaz :) ki burada belli bir modelin altına binen tüm arkadaşlar bu gibi sıkıntılar yaşamışlar, diğer türlü araç olsaydı piyasada gider alırdım, ki gösteren de olmadı zaten
bundan daha iyisi bulunabilirdi belki ama hakkımda hayırlı olan bu diye düşünüyorum
benim hatam tez canlı davranmam , acele karar vermem oldu;
ama tüm bunlara rağmen şikayetçi değilim
evet biraz masraf olacak, ama bu masraflar sonrasında tıkır tıkır çalışacaksa sorun etmiyorum, ki bu masrafların çoğunu yaptığımda uzun yıllar da binerim araca

yeterki siz destek olun, utandırmaz inşallah Allah; ben hayırlısını diledim, öyle de olduğuna inanıyorum

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Japonlar bu araçların motorunu adam gibi benzin ile kullansınlar diye yapmışlar ki; benzin ile kullanıldığında bu motoru normal şartlarda öldüremezsin...

Geri kalanı için yorum yapmak istemiyorum, çünki; "benim tercihim, memnunum" diyorsun... Üzerine edilecek laf yok artık... ;)

Allah kolaylık versin derim sadece. O0

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
konudan uzaklaşmayalım :)

adamlar benzine göre tasarlamış doğru, nereden bilsinler cayır cayır lpg ile binileceğini :D
1- debriyaj seti acil değişmeli mi yoksa usta abartmış olabilir mi?
2- subap olayı ne kadar ertelenebilir? [member=66]Adem Usta[/member] bahsi geçen yan sanayi markalara da yorum getirir inşallah

riske girmeden istanbula mı gitmeliyim yoksa bu ustaya şans vermeli miyim?

Ben benim araca bilinçsiz insanlar ve sahtekarlar sebebiyle 6000TL harcadım ve halen devam ediyorum..
En güzeli kesinlikle el değmemiş Mazda almak ama malesef yaşları konusuyla ve önüne gelen kurcaladığı için bu zor bir ihtimal oluyor..

Ben Afyonda aracı çalıştırttıramadım, 900 tl verip Adem Ustaya götürdüm aracımı sağolsun ilgilendi çalıştırdı ve nasıl düzleceği konusunda, yani ana sorunu konuştuk. O güne kadar ana sorun olduğu gibi duruyormuş..

Kişisel görüşüm şu şekilde sizin için..
Y.servise gitmeyecekseniz, adem ustaya bırakın gelin aracı..
En azından tam teşhisi koysun, yaptır yaptırma size kalmış birşey ama teşhisi koydurun..

Yine defalarca olan tecrübelerden birini daha aktarayım size..

Yolda giden aracın 200 devir kadar kendi kendine gaz vermesi sorununu ben kimseye bulduramadım, Adem usta görmeden bir tek videoyla sorunu çözdü..
Full motor yaptırdım halen komprasyon 2. gözde çok çok düşüktü, çözüm bulamadılar ademe gidene kadar.
Kimse lifter arızasını anlamıyor, adam tak diye lifteri değiştirdi, komprasyon düzeldi..
Lifterlerinede bakar güzelce çözer, yaptırır biner gelirsin.. Anamı ağlattılar tabir yerindeyse..

Bu forum bilgi ve tecrübe paylaşımı için var ise şayet, alın size tecrübe..

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Ben benim araca bilinçsiz insanlar ve sahtekarlar sebebiyle 6000TL harcadım ve halen devam ediyorum..
En güzeli kesinlikle el değmemiş Mazda almak ama malesef yaşları konusuyla ve önüne gelen kurcaladığı için bu zor bir ihtimal oluyor..

Ben Afyonda aracı çalıştırttıramadım, 900 tl verip Adem Ustaya götürdüm aracımı sağolsun ilgilendi çalıştırdı ve nasıl düzleceği konusunda, yani ana sorunu konuştuk. O güne kadar ana sorun olduğu gibi duruyormuş..

Kişisel görüşüm şu şekilde sizin için..
Y.servise gitmeyecekseniz, adem ustaya bırakın gelin aracı..
En azından tam teşhisi koysun, yaptır yaptırma size kalmış birşey ama teşhisi koydurun..

Yine defalarca olan tecrübelerden birini daha aktarayım size..

Yolda giden aracın 200 devir kadar kendi kendine gaz vermesi sorununu ben kimseye bulduramadım, Adem usta görmeden bir tek videoyla sorunu çözdü..
Full motor yaptırdım halen komprasyon 2. gözde çok çok düşüktü, çözüm bulamadılar ademe gidene kadar.
Kimse lifter arızasını anlamıyor, adam tak diye lifteri değiştirdi, komprasyon düzeldi..
Lifterlerinede bakar güzelce çözer, yaptırır biner gelirsin.. Anamı ağlattılar tabir yerindeyse..

Bu forum bilgi ve tecrübe paylaşımı için var ise şayet, alın size tecrübe..

aynen öyle hocam, piyasada temiz araç bulmak imkansıza yakınken temiz mazda bulmak :( benim düşüncem de adem ustaya götürüp bırakma; ama ankarada da iyi bir usta edineyim diye araştırmalarımı yaptım, çok araştırınca bu sefer acaba bu usta mı şu usta mı, ikilemine düşüyor insan

büyük sıkıntıları adem usta ile hallettikten sonra ufak tefek sorunlar , ankarada halledilir Allah' ın izni ile

[member=9]domestos[/member] veli abi [member=41]aliparlar1983[/member] bu kadar şeyle arabayı yakmadıysa ve umutsuzluğa düşmediyse ben neden düşeyim ;) hepimiz birlik içindeyiz burada, gerisi halledilir.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
konudan uzaklaşmayalım :)

adamlar benzine göre tasarlamış doğru, nereden bilsinler cayır cayır lpg ile binileceğini :D
1- debriyaj seti acil değişmeli mi yoksa usta abartmış olabilir mi?
2- subap olayı ne kadar ertelenebilir? [member=66]Adem Usta[/member] bahsi geçen yan sanayi markalara da yorum getirir inşallah

riske girmeden istanbula mı gitmeliyim yoksa bu ustaya şans vermeli miyim?

Sübap denilmiş, baskı balata denilmiş, triger diye söylenmiş...

Bütün bunlar için; "evet arıza var" veya "hayır arıza yok" diyebilecek birileri var mı?

Görüldüğü üzere yok !!

Adem usta ile görüş, derdini anlat cevabını dinle ve tası tarağı ve parayı topla doğru Mazda Ekinciler'in usta kollarına guzuyu emanet et derim son kez... ;)

Üst Alt