Sanayi Ziyaretim ve Görüşleriniz

sokrates

Katılımcı
İstanbul'da yaşayan ihtiyaç duyduğu her şeye( Usta parça vs) öyle ya da böyle ulaşabilen biri olarak anlayamazsın :) Deneme yanılma yöntemiyle iş yapan,içinden çıkamayacağı en küçük problemde değiştirelim diyen ustalara servet ödemektense millet keyfi yere geziyor ben de hem ziyaret hem ticaret yapıyım diye kendini avutup gitmek mantıklı geliyor bana.
arkadaşlar dohc motor bir çok marka kullanıyor... Ben yanlış anlaşılmasın diye birçok şeyi söylemiyorum fakat ankara gibi bir yerde de bu mtora bakacak bir cok usta mutlaka vardir.
biz burada forumda arkadaşlara bize soruyor mazda ustası yok parçası yok gibi... Eer şimdi biz neyi tartisiyoruz anlamiyorum.

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
arkadaşlar dohc motor bir çok marka kullanıyor... Ben yanlış anlaşılmasın diye birçok şeyi söylemiyorum fakat ankara gibi bir yerde de bu mtora bakacak bir cok usta mutlaka vardir.
biz burada forumda arkadaşlara bize soruyor mazda ustası yok parçası yok gibi... Eer şimdi biz neyi tartisiyoruz anlamiyorum.

hocam tabiki ankarada çok iyi ustalar vardır, ben de bununla ilgili konu açtım, buradan çok bir şey çıkmadı, diğer forumlara ve dh ye baktım, birkaç tane tavsiye geldi, ama bunlar herkesin ittifak ettiği isimler değildi,
tabi bu demek değildir ki onlar kötü usta
ben kendime liste yaptım, adres ve tel bilgilerini yazdım
şimdi en 2-3 tane usta çıktı tavsiye üzerine gidilecek, açıkçası benim araç önemli işlemlerden geçecekse bunun emin ellerde yapılmasını isterim, tekrar tekrar uğraşmayım, ama hiçbir şeyin garantisi yok, adem ustada yapılır yolda gelirken olmadık şeyler çıkabilir

1 defa elden geçsin, temiz geçsin
zaten sonrası için zırt bırt istanbula gidecek değilim, ankaradaki 2-3 isime giderim 1 tanesinde karar kılıp ,
tek derdimiz bu :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Katılmakla beraber, her markada Adem usta gibi öne çıkan ustalar olabilir. Kullanıcılar araçlarını bu tarz ustalara göstermek isteyebilirler. Bu markanın ustasının olmadığı anlamına gelmez Mazda'nın motorlarının normal motorlardan tamir olarak farkı yok japon araçlarından iyi anlayan her usta tamir edebilir.

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
[member=73]sokrates[/member] arkadaş haklı söylediklerinde. İstanbul'a komşu bir ildesindir yada gezme icabı gidersin, gitmişkende arabayı [member=66]Adem Usta[/member] ya gösterirsin. Burası ayrı mevzu ve gayet doğal.Benimde yolum İstanbula düşerse bende giderim Adem ustama. Ama sıradan dohc atmosferik bir motor için Ankara gibi 5 milyonluk ve koca bir sanayinin olduğu şehirden kalkıp İstanbul'a gittiğini söylersen insanlar güler ve mazda alma düşüncesi varsada aklından silerler.
Şahsen ben bir arıza için İstanbula gitmek zorunda kalacağımı düşünsem mazda yerine subaru yada saab alırdım. Mazda abartılacak düzeyde farklı bir araç değil. Döneminin mitsubishi ve toyotasıyla benzer özellikte parçalar kullanan bir marka. 3 seriside focusla aynı alt yapıda zaten. Dizel olanlarda citroen motoru biliyorsunuz.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
[member=73]sokrates[/member] arkadaş haklı söylediklerinde. İstanbul'a komşu bir ildesindir yada gezme icabı gidersin, gitmişkende arabayı [member=66]Adem Usta[/member] ya gösterirsin. Burası ayrı mevzu ve gayet doğal.Benimde yolum İstanbula düşerse bende giderim Adem ustama. Ama sıradan dohc atmosferik bir motor için Ankara gibi 5 milyonluk ve koca bir sanayinin olduğu şehirden kalkıp İstanbul'a gittiğini söylersen insanlar güler ve mazda alma düşüncesi varsada aklından silerler.
Şahsen ben bir arıza için İstanbula gitmek zorunda kalacağımı düşünsem mazda yerine subaru yada saab alırdım. Mazda abartılacak düzeyde farklı bir araç değil. Döneminin mitsubishi ve toyotasıyla benzer özellikte parçalar kullanan bir marka. 3 seriside focusla aynı alt yapıda zaten. Dizel olanlarda citroen motoru biliyorsunuz.
Burada şöyle bir ayrıntı var, dönemin japon araçlarından donanımlı ve Japonya'da üretilen bir safkan. 3 serisinin ilk versiyonları focusla aynı plarform ancak fren mesafesinden güvenliğinden donanımına tasarımına kadar focustan üstün bir araç. BL kasaların dizeli psa grubu motor bu doğru. Skyactivler diğer rakiplerinden teknoloji, tasarım vs. üstün durumda. Bunları belirtmekte fayda var. Mazda paramızın karşılığını vermede abartılacak bir araç O0

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Burada şöyle bir ayrıntı var, dönemin japon araçlarından donanımlı ve Japonya'da üretilen bir safkan. 3 serisinin ilk versiyonları focusla aynı plarform ancak fren mesafesinden güvenliğinden donanımına tasarımına kadar focustan üstün bir araç. BL kasaların dizeli psa grubu motor bu doğru. Skyactivler diğer rakiplerinden teknoloji, tasarım vs. üstün durumda. Bunları belirtmekte fayda var. Mazda paramızın karşılığını vermede abartılacak bir araç O0
Anlatmak istediğim şu Oğuzhan: Bazı insanların burnu sivri , bazılarının kemerli, bazılarının yamuk vs.. Ama tüm burun sorunlarına aynı kbb uzmanı bakıyor. Yani burnunda kulağında ufak tefek şekil farkları var diye diğer japonlardan çok farklı bir araç değil. 626 nın elektrik sistemi mitsubishi genel olarak. ge kasaların koltuklarıyla corollanın koltukları çok benzer. Ön taraftan bakarsan gf kasalar carisma ile epey benzer vs.. gidiyor bu böyle.

Donanım/fiyat oranına gelince nissan, kia ve hyundai D segment araçlarının hepside donanımlı ve fiyatlarıda yerlerde

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Anlatmak istediğim şu Oğuzhan: Bazı insanların burnu sivri , bazılarının kemerli, bazılarının yamuk vs.. Ama tüm burun sorunlarına aynı kbb uzmanı bakıyor. Yani burnunda kulağında ufak tefek şekil farkları var diye diğer japonlardan çok farklı bir araç değil. 626 nın elektrik sistemi mitsubishi genel olarak. ge kasaların koltuklarıyla corollanın koltukları çok benzer. Ön taraftan bakarsan gf kasalar carisma ile epey benzer vs.. gidiyor bu böyle.
Donanım/fiyat oranına gelince nissan, kia ve hyundai D segment araçlarının hepside donanımlı ve fiyatlarıda yerlerde
Ben ona katılıyorum çok farklı değil. Sonuç olarak Ay'da üretilmiyor bu araç japonların bir çok aksamları da benzer dediğin gibi. Mitsubishi de Mazda gibidir benim gözümde. Nissan aynı şekilde ancak Kia ve Hyundai için aynı şeyleri söyleyemem kötü bir japon kopyası olmaktan öteye gidemezler benim gözümde.
Konuyu da fazla dağıtmak istemiyorum. Mazda donanım,tasarım,güvenlik,farklılık,araç üretim felsefesi vs sebeplerden Japonlarında japonu gibi geliyor bana herkes için aynı şekilde olmayabilir tabi. Hayalimdeki araba Nissan GTR o ayrı :D
Sonuç olarak Japon ve Kore araçlarına bakan ustalar haliyle Mazda'ya da bakabilir.

karardvn

Aktif
Araç Markası
Opel Astra
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Hb
Mesele olan tamir edilip edilememesi değil bu olayın en büyük tanığı ali abi mesele olan ankarada güvenilir işinin ehli usta bulmak yoksaki yoktur demek değil eğer tanıdık bildik usta yoksa macera aramak yerine ıstanbula doğru yol alırım daha iyi

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Ben ona katılıyorum çok farklı değil. Sonuç olarak Ay'da üretilmiyor bu araç japonların bir çok aksamları da benzer dediğin gibi. Mitsubishi de Mazda gibidir benim gözümde. Nissan aynı şekilde ancak Kia ve Hyundai için aynı şeyleri söyleyemem kötü bir japon kopyası olmaktan öteye gidemezler benim gözümde.
Konuyu da fazla dağıtmak istemiyorum. Mazda donanım,tasarım,güvenlik,farklılık,araç üretim felsefesi vs sebeplerden Japonlarında japonu gibi geliyor bana herkes için aynı şekilde olmayabilir tabi. Hayalimdeki araba Nissan GTR o ayrı :D
Sonuç olarak Japon ve Kore araçlarına bakan ustalar haliyle Mazda'ya da bakabilir.

İşte sokrates arkadaşında benimde anlatmak istediğimiz bu. Mazdanın donanımı, tasarımı falan değil konu.

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
İşte sokrates arkadaşında benimde anlatmak istediğimiz bu. Mazdanın donanımı, tasarımı falan değil konu.
dediklerinizin hepsine katılıyorum hocam;
bu araç uzay mekiği değil sonuçta :D
dediğim gibi ankarada mazda geçmişi olan 2 usta
ağırlıklı olarak japonlara bakan 2 usta
her araca bakan 30-35 yıllık bir usta olmak üzere toplam 5 usta var halihazırda gidilecek
burada ben tercihimi uzun yıllar mazda ile uğraşmış 2 ustadan yana kullanırdım,
bu ustalara birileri gitmiş memnun kalmış, bana da tavsiye etmiş
ama hiçbirinde adem ustada olduğu gibi bir ittifak yok ve ben de güvenemiyorum açıkçası, ama onlar da iyi ustalar bunu tahmin edebiliyorum, esnaflıkları nasıldır, ilgi ve alakaları nasıldır bunu bilmiyorum
birçok insanın referans olduğu, rüştünü ispat etmiş adem ustaya gidip risk almak istemedim
evet kime desem ankarada usta mı kalmadı istanbula gideceksin diyor, varsın desinler ne yapayım? :)
zaten dediğim gibi aracı a dan z ye kontrolden geçirip gereken işlemleri yaptırıp temiz şekilde binmek, sürprizlerle karşılaşmazsak tabi
ondan sonra zaten yukarda bahsettiğim ankaradaki ustalara devam edeceğim, çok çok büyük problem olmadıkça tabi
belki nasip olmaz istanbula gidemem, ankarada halletmek zorunda kalırım
her şey nasip, Allah hayırlı insanlarla karşılaştırsın cümlemizi :)

javier

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Şampanya
ben Eskişehir'de o kadar araştırdım, mazda ustası bulamadım. mecbur servis..

bahar kampanyalarını mı bekleyeyim, kış kampanyası yok mu arkadaşlar?? bir de ne kadar farkder kampayalar??

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Kış bitti, istikamet bahara artık...

%30 indirim oluyor. Forumda duyuru yapılır vakti gelince... ;)

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
ben Eskişehir'de o kadar araştırdım, mazda ustası bulamadım. mecbur servis..

bahar kampanyalarını mı bekleyeyim, kış kampanyası yok mu arkadaşlar?? bir de ne kadar farkder kampayalar??
olmadı ankaraya gelirsin latif, yakın zaten :)
ben kendim istanbula gitmeyi düşünüyorum ilk ayrıntılı elden geçirme için parayı denkleyince; ama sonrası için ankaradaki ustalara devam edecem, 2-3 tane usta var mazda geçmişi olan
servis altrenatifi aklına yatmazsa, her zaman beklerim

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Bahar indirimi değilde yaz indirimi oluyor o. Mayıs sonu genelde.
Yılda 2 defa yaza girerken, kışa girerken.

javier

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Şampanya
şimdi şu yüzden soruyorum. benim yağ değişim zamanı geldi, haliyle filtreler falan da değişir gibi. servis 320 lira hesap çıkarmıştı bana polenle beraber...

yüzde 30 indirimli olduğunda 96 lira indirimli olacak o yüzden. ne yapayım?

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
şimdi şu yüzden soruyorum. benim yağ değişim zamanı geldi, haliyle filtreler falan da değişir gibi. servis 320 lira hesap çıkarmıştı bana polenle beraber...

yüzde 30 indirimli olduğunda 96 lira indirimli olacak o yüzden. ne yapayım?
Poleni erteleyebilirsin ama yağı erteleme bence

Üst Alt