SAAB AB’den Yerli Oto Hakkında Sert Açıklama

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Yeni Türkiye nerede kuruluyormuş, Afrika'da mı?

Bu arada Nevs tesisleri devraldığından beri tam 450 adet otomobil üretmiş. Evet, yanlış okumadınız, tam 450 adet! Adamlar Dünya otomobil pazarının % 0,000000000000000001'ini elde tutuyorlar. Biz bu firmaya 40 milyon Eur veya USD ödemişiz, geçenlerde CEO'su açıkladı. Şu an Türkiye hükümeti ile ayaktayız dedi...

Allah Hükümet'imizden razı olsun, nerede zora düşmüş varsa bizim paramızla ve helalliğimizi almadan sahip çıkıyor.

Bu tip konular o kadar çok siyasi basın bültenleri linki doldu ki! Gazetecilik okullarında öğretilen 'gerektiğinde kalemini kır ama kimseye uşak etme!' öğretisinin ne kadar önemli olduğu bir kez daha aklıma geldi...

Alıntı yapmış olduğunuz düşüncelerimi dolaylı olarak onaylanmış görmek güzeldi... Teşekkürler.

Bu ülke senin bahsettiğin şekilde yerli otomobilini yıllar önce yaptı, yani yapabildi... İkincisi; bu otomobili yapan firma hiç bir şekilde bu ülkeden gidecek potansiyele sahip değil...

Yani özet olarak; yapılıyor da, gidilmiyor da...

Eski veya yeni Türkiye diye olaya girmeye gerek yok, bir tek Türkiye var çok şükür... Yenisi için Allah nasip etmesin derim... :)

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Yok öyle değilmiş böyleymiş,yok yok şurası yanlışmış aslında böyleymiş...
Bir kereleğine herhangi bir konuda şeffaf olsunlar, olur mu olmaz,çünkü hinlik hücrelerine işlemiş...

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Haa, bende para var basar parayı yaparım diyorsan da, bizlere biraz daha fazla vergi, biraz daha fazla elektrik/su faturası ödemek düşer o ayrı... :)[/QUOTE]

Ya tam yeri aslında suyun tonuna ne kadar ödüyorsunuz arkadaşlar.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yok öyle değilmiş böyleymiş,yok yok şurası yanlışmış aslında böyleymiş...
Bir kereleğine herhangi bir konuda şeffaf olsunlar, olur mu olmaz,çünkü hinlik hücrelerine işlemiş...

İnsanların bir bölümünün kabullenemediği noktalardan birisi de bu hocam... Maalesef !!

Haa, bende para var basar parayı yaparım diyorsan da, bizlere biraz daha fazla vergi, biraz daha fazla elektrik/su faturası ödemek düşer o ayrı... :)

Ya tam yeri aslında suyun tonuna ne kadar ödüyorsunuz arkadaşlar.[/QUOTE]

Tam yeri burası değil hocam, bu yüzden ilgili bölümde bu soruya cevap veriyorum... :)

http://www.mazdagaraj.com/konular/7...konu-disi-konular-vs-post79284.html#post79284

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Yeni Türkiye nerede kuruluyormuş, Afrika'da mı?

Bu arada Nevs tesisleri devraldığından beri tam 450 adet otomobil üretmiş. Evet, yanlış okumadınız, tam 450 adet! Adamlar Dünya otomobil pazarının % 0,000000000000000001'ini elde tutuyorlar. Biz bu firmaya 40 milyon Eur veya USD ödemişiz, geçenlerde CEO'su açıkladı. Şu an Türkiye hükümeti ile ayaktayız dedi...

Allah Hükümet'imizden razı olsun, nerede zora düşmüş varsa bizim paramızla ve helalliğimizi almadan sahip çıkıyor.

Bu tip konular o kadar çok siyasi basın bültenleri linki doldu ki! Gazetecilik okullarında öğretilen 'gerektiğinde kalemini kır ama kimseye uşak etme!' öğretisinin ne kadar önemli olduğu bir kez daha aklıma geldi...
Peki abi 5 yıl sonra dedikleri süreçte neler olabilir ve bu işin sonu nasıl sonuçlanır?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Peki abi 5 yıl sonra dedikleri süreçte neler olabilir ve bu işin sonu nasıl sonuçlanır?
Devlet yarını için plan yapamazken 5 yıl sonrası çok uçuk bir rakam Enes... Kaldı ki; bu proje devlet projesi değil, siyasi bir parti/hükümet projesi olduğu için seçim öncesi ne yapılıp propaganda edildiyse o haliyle (bence) kalır.

PAN

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 sedan 2015
Araç Renk ve Tip
Power Sense Kırmız
Kaldı ki; bu proje devlet projesi değil, siyasi bir parti/hükümet projesi olduğu için seçim öncesi ne yapılıp propaganda edildiyse o haliyle (bence) kalır.

Devlet hükümet aynı şeydir. Hükümetlerden bağımsız ayrı yönetilen karar alan bir devlet yoktur. Hükümet kimse devlet adına kararı o alır. Devleti yönetir. Doğrusu da budur.

Demokrasiler de de Hükümet seçimler sonrası siyasi partilerce kurulur.

Bunlar sosyal bilimlere giriş konularıdır.

Yerli oto evet bir hükümet yani devlet projesidir. Projenin hazırlanması ve kontrolü devlet eliyle yapılmaktadır.

Hükümet değişirse bu proje devam ettirilir mi diye soruyorsanız. Bende devam edeceğini sanmam. 1 Kasım sonraki seçim sonuçlarına göre devam edip etmeyeceğini kesin olarak söyleyebiliriz.

Saab 9,3 platformu 45 milyon euroya alınmıştır. Bu avrupa'da iyi sayılabilecek iki futbolcu parasıdır. Büyütülecek bir şey değil yani bu para

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Büyütülecek para değilse; benden vergi, elektrik, su parası almasınlar mümkünse...

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
"Saab 9,3 platformu 45 milyon euroya alınmıştır. Bu avrupa'da iyi sayılabilecek iki futbolcu parasıdır. Büyütülecek bir şey değil yani bu para"

Bu 45 milyon değil 45 kuruş olsa bile önemlidir çünkü harcanan her bir kuruş benim geleceğimi aydınlatır yada karartır ki o yüzden koskoca ülkemiz için nedir ki benzerinde cümleler de adı geçen her kuruş önemlidir.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
"Saab 9,3 platformu 45 milyon euroya alınmıştır. Bu avrupa'da iyi sayılabilecek iki futbolcu parasıdır. Büyütülecek bir şey değil yani bu para"

Bu 45 milyon değil 45 kuruş olsa bile önemlidir çünkü harcanan her bir kuruş benim geleceğimi aydınlatır yada karartır ki o yüzden koskoca ülkemiz için nedir ki benzerinde cümleler de adı geçen her kuruş önemlidir.
Bu rakamlar çerez parası :)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Ben tam duymadım, bana söyler misiniz; Devlet tarafından 9-3 platformunu şu sebeplerden dolayı şu şartlarda en doğrusu olduğu için karar verip aldık diye bir açıklama yapıldı mı, yapıldıysa ben duymadım cidden merak ediyorum, bu platformu tercih etme sebebi açıklandı mı, hangi kriterleri değerlendirip karar verildi acaba?

PAN

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 sedan 2015
Araç Renk ve Tip
Power Sense Kırmız
Ben tam duymadım, bana söyler misiniz; Devlet tarafından 9-3 platformunu şu sebeplerden dolayı şu şartlarda en doğrusu olduğu için karar verip aldık diye bir açıklama yapıldı mı, yapıldıysa ben duymadım cidden merak ediyorum, bu platformu tercih etme sebebi açıklandı mı, hangi kriterleri değerlendirip karar verildi acaba?

Evet bilgi verildi. Yerli oto projesi için 1,5 yıldır çalışma yapılıyor. Tübitak bünyesinde bir uzman kurul karar verdi.

http://www.haberturk.com/ekonomi/otomobil/haber/1140737-saab-9-3un-fikri-mulkiyet-haklari-alindi

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Evet bilgi verildi. Yerli oto projesi için 1,5 yıldır çalışma yapılıyor. Tübitak bünyesinde bir uzman kurul karar verdi.

http://www.haberturk.com/ekonomi/otomobil/haber/1140737-saab-9-3un-fikri-mulkiyet-haklari-alindi
NEDEN SAAB SEÇİLDİ?

Bakan Işık, “TÜBİTAK projede lider olacak ama NEVS firmasıyla bu alanda işbirliğimizi sürdüreceğiz” diye konuştu. Işık ayrıca, “Saab kaliteli, konforlu ve sağlam olmasıyla biliniyor. Böyle bir başlangıç Türkiye’nin menfaatine olacaktır” dedi.

Açıklama bu sadece benim merak ettiğim soruya karşın, ama cevap yetersiz. Yani sağlam, kaliteli ve konforlu olduğu için Saab ı seçtik demiş, tamam eyvallah bu kısmı güzel ama Saab dan başka kaliteli konforlu platform yok mu vardı, neden Saab tercih edildi diye merak ediyorum; başka 3-5 firmayla daha görüşüldü mü, görüşüldüyse hangileriydi, hangi kriterler değerlendirildi, hangi nedenlerden dolayı diğerleri elendi gibi

PAN

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 sedan 2015
Araç Renk ve Tip
Power Sense Kırmız
NEDEN SAAB SEÇİLDİ?

Yani sağlam, kaliteli ve konforlu olduğu için Saab ı seçtik demiş, tamam eyvallah bu kısmı güzel ama Saab dan başka kaliteli konforlu platform yok mu vardı, neden Saab tercih edildi diye merak ediyorum; başka 3-5 firmayla daha görüşüldü mü, görüşüldüyse hangileriydi, hangi kriterler değerlendirildi, hangi nedenlerden dolayı diğerleri elendi gibi

Olsa dükkan sizin... araba üreticileri kendi platformlarını satmaya pek istekli olmuyorlar. Sonuçta türkiye araba üretince pastada ki payları azalıyor.

Çok zorlarsanız satar tabi ama astarı yüzünden pahalı gelir.

yoksa bende isterim Mazda 3-6 platformlarını satın alıp yapalım. Ama işte niyeyse satmıyorlar

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2020 - Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Devlet hükümet aynı şeydir. Hükümetlerden bağımsız ayrı yönetilen karar alan bir devlet yoktur. Hükümet kimse devlet adına kararı o alır. Devleti yönetir. Doğrusu da budur.

Siyasete girmek istmiyorum ama burda maalesef yanlış bir bilgi var ve düzeltmek istedim.

Devlet ve hükümet kavramları tamamen birbirnden bağımsız olması gerekn kavramlardır.
Eğer aynı olursa siyasette biliminde demokrasi denmez, diktatörlük, faşizim veya kominizm gibi isimler verilir.

Niye derseniz devlet bu ülkenin tüm kamu kurumlarını temsil eder, eğitim, hukuk vs...
Ve Türkiye Cumhuriyeti Anayasısına göre özellikle Hukuk özgürdür.
Siyasi belirleyici yani Hükümet yasaları koyar fakat bunu işletecek olan bağımsız yargıdır.
Yargıda eğer hükümetin elinde olursa bağımsız olması düşünülemez.
İkisinin aynı kişide olduğu devletler tabiki vardır ama buna demokrasi denemez.

Kişisel ve siyasal tercihtir ama bece devlet ve hükümet aynı şey olmaya başlamışsa ordan korkmak ve acil önelmeler almak lazımdır.

Devlet ile hükûmet arasındaki farklar:

• Devlet, hükûmetten daha geniştir. Hükûmet ise devletin bir parçasıdır.
  • Devlet, devamlı ve süreklidir. Hükûmet ise geçicidir, kısa ömürlüdür.
  • Hükûmet, devlet otoritesinin işletilmesini sağlayan bir araçtır. Hükûmet sadece devletin beyni olma görevindedir.
  • Devlet, kişisel olmayan bir otoritedir. Memurlar bürokratik usullere göre işe alınır ve görevliler, hükûmetin ideolojik isteklerine duyarsız olacak şekilde seçilir.
  • Devlet, ortak iyiyi ve genel iradeyi temsil etmeye çalışır. Fakat hükûmet ise belli ideolojileri temsil eder.

PAN

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 sedan 2015
Araç Renk ve Tip
Power Sense Kırmız
Siyasete girmek istmiyorum ama burda maalesef yanlış bir bilgi var ve düzeltmek istedim.

Devlet ve hükümet kavramları tamamen birbirnden bağımsız olması gerekn kavramlardır.
Eğer aynı olursa siyasette biliminde demokrasi denmez, diktatörlük, faşizim veya kominizm gibi isimler verilir.

hayır tam tersi olunca bu ismi veriyoruz. Hangi partinin seçildiğinin hiç önemi olmaz. Devlet kendi bünyesinde kendi kararlarını alır ve hükümetler bu alınan kararları kendi tercih hakkı olmadan uygular.

Normali hükümetin devleti belirliyor oluşudur..

Eski vesaset sistemimiz böyleydi

Bunun için isterseniz izinde varsa ayrı başlık açık uzun uzun anlatalım

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
5 yıl süre içinde bu projenin başarılı olması mümkün değil. Bak siyasi bir partinin fanatiği bile Hyundai hikayesini
anlatırken 40 yılda buralara geldiler diyor. Bir de unutmamak gerekir ki, o projenin arkasında korkunç bir endüstri
ve Devlet vardı. Aynı Güney Kore o tarihlerde başlattığı her projede başarılı olmuş ve bugün tüm Dünya'da saygı ile örnek gösterilen bir ülkedir.

Biraz gerçekçi olursak, Hyundai örneği ile kıyaslanabilecek hiçbir özelliği ne Devlet yapısı, ne özel sektör yapısı olarak
göstermiyoruz. Onlar müthiş bir iç savaş sonucu parçalandılar, sıfırlandılar, hep tehdit altında yaşadılar. Bugün her konuda bir
başarı hikayesidirler. Bizim ne ğitim

Bunun yanında bir de proje bence çok hatalı tercihlerle ve siyasi bir süratle başladı. Siyasi projelerle verilen inşaat ruhsatlarının,
siyasi süratle yapılan hızlı tren vb. projelerde neler olduğunu biliyoruz.

Türkiye milli bir otomobil markası yaratabilir, buna hiç şüphe yok. Ancak bunu başarılı kılmak ve özel sektör için verimli hale getirmek
ise aynen Kore örneğinde olduğu gibi 30-40 yıl alır. Bu süreçte hem özel sektörün hem Devletin çok büyük bir dirayet
ve azim ile mücadeleyi bırakmaması gerekir. Aynı zamanda süreç uzun, maliyet çok fazla, bütçe sınırlı olduğu için,
yanlış yapmamaya ve süreci kesintiye uğratmamaya gayret sarf edilmelidir.

Bugün 13 yıllık bir iktidar var ve 20 yıldır da İstanbul belediyesi onlarda. Geçen gün iktidar partisinin bir bakanı açıklama yapıyor.
Eğer beklenen İstanbul depremi olursa, egemenliğimiz bile sorgulanır hale gelir diyor. Yani hükümetin yetkilisi diyor ki,
bu deprem bizi öyle bir vurur ki, bağımsızlığımız ve/veya bütünlüğümüz tehlikeye girer.

Şimdi biz hiçbir deniz aşırı ülkede operasyon yapmak niyetinde olmayan Türkiye, uçak gemisi yaptırıyoruz. 5 bin
deprem mağdurunu ikame edebilecekmiş. Yahu biz bu gemiyle nereye saldırmayı planlıyoruz? Bizim uçakların bizi tehdit eden
bölgelere uçabilmesi için böyle bir gemiye ihtiyacımız yok. Eğer bu gemiyi deprem mağdurlarına ikamet olarak yapıyorsak,
bunun yerine evleri acilen ve doğru şekilde yenileme projeleri yapmamız lazım.

Bence Türkiye'nin şu andaki sanayi anlamında en acil ve önemli projesi deprem tedbirleridir. Yoksa bu deprem bizi tedbir almadan bir vurursa,
ondan sonra yerli otomobilin olmuş, uçak gemin olmuş......

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Konuya döneyim ben... Süper proje bu onun için üretildiğinde satışa çıktığında birer tane almak şart hatta oy kullanmak istemiyordum sırf bu proje ve vaat edilen evlilik projesi için oyumu muhabbet tellallığı yapanlara vercem...

Yakın zamanda araba olmadı hatun düşer bize... :p

:D :D

Saab iyi olmuş, iyi...

Üst Alt