SAAB AB’den Yerli Oto Hakkında Sert Açıklama

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
İsveç’te kurulan ve otomobil bölümünü GM’ye sattıktan sonra sadece havacılık ve hava kuvvetleri alanında faaliyet gösteren SAAB AB, yerli otomobil projesinde SAAB 9-3’ün fikri mülkiyet haklarını satın alan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na ve Çinli NEVS firmasına çok sert bir cevap verdi. Yerli otomobil projesinde SAAB adının telaffuz edilmesinden çok rahatsız olduklarını belirten şirket yetkilisi, bakandan bir açıklama beklediklerini söyledi.

SAAB AB basın sözcüsü Sebastian Carlsson, NEVS firmasının SAAB markası ile bir alakası olmadığını söyledi. Türk yetkililerin anlaşmayı NEVS ile yaptıklarının altını çizen Carlsson, artık otomobil üretmeyen bir markanın bu projede zikredilmesinin çok anlamsız olduğunu ve Fikri Işık’a SAAB adının neden kullanıldığının sorulması gerektiği cevabını verdi. Aksi takdirde Türkiye hakkında markanın imajını zedeleyecek demeçlerde bulunmaktan dolayı yasal süreç başlatabileceklerini sözlerine ekledi.

Hatırlanacağı üzere Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, SAAB’ın geçmişten gelen bilgi ve teknolojisinden faydalanmak istediklerini beyan etmişti. Çinli NEVS grubu ise SAAB isminin kullanımıyla ilgili markanın asıl sahibi olan SAAB AB ile görüşmelerin sürdüğünü açıklamıştı.Öte yandan SAAB markasını İsveçli SAAB AB’den satın alan ve 2011’de tesislerin satışı konusunda NEVS ile anlaşan General Motors’un sözcüsü Jim Cain de konuyla ilgili bir basın açıklaması yayınladı. Açıklamada GM’nin 4 yıl önce SAAB markasının sadece İsveç’teki otomobil üretim tesislerini ve 9-3 modelinin haklarını Çinli NEVS şirketine sattığı ve SAAB markasının İsveçli SAAB AB’ye ait olduğu belirtildi.

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Markanın; Türkiye ile ortaklığı bile "imaj zedelemeye" giriyor anlaşılan... Piyasada; nasıl bir intibamız olduğunu siz düşünün artık... Batmış gitmiş, yok olmuş şirket, adının Türkiye ile anılmasını hazmedemiyor...

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Hiç bişey anlamadım.
Biz bu arabaya saab diyemeyeceksek neyine para veriyoruz o zaman.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yerli bi isim bulunur hocam çok mu önemli onlar için... :)

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Çok amatörce oldu bu iş bi cacık anlamadım tavşan dağa küsmüş tencere dibin kara damlaya damlaya yaşasın 23 nisan bu ne laaaa :)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bu açıklamayla, Saab ın imajını bilmiyorum ama yerli otomobil hayalimizin imajı epey bozuldu. Ayrıca da teşekkürler SAAB AB, kendi ülkemizin yetkililerinin bize yapmadığı aydınlatmayı siz taa oralardan yaptınız.

PAN

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 sedan 2015
Araç Renk ve Tip
Power Sense Kırmız
Haber bazı gazetelerde yer almış haberde bir yanlışlık var.

Çinli NEWS firması SAAB' 9,3 tüm haklarını satın aldı. Üretim tesisleri dahil.

Bakan Fikri Işık Saab markasını satın almadıklarını. Bu ismi kullanmayacakların defalarca açıkladı. Satın alınan 9.3 platformu onun maddi ve fikri hakları ,üretim tesisleri.

Bakanın açıklamaları da burada

http://www.sabah.com.tr/ekonomi/2015/10/24/bakan-isik-saab-markasini-satin-almadik

Bu durum Hyunda'nin ford modellerinden birinin platformunu alıp kendi özgün aracını gerçekleştirmeye başladığı duruma benzer. Hyundai bunu 1976 yılında yapmıştı.

Biz geç kaldık ama sonradan otomobil üretmeye başlayan her firma bir platform satın alarak bunun üzerinden başlıyoruz.

Doğrusuda budur zaten.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Evet; sıfırdan platform ve marka oluşturmak bu devirde yapılabilir ama pazar bulup ekonomik olarak geri dönmesi imkansızdır... Bizim burada en başından itibaren karşı çıktığımız ve tartıştığımız nokta, orada başlıyor zaten...

Bu şekilde bir yerli oto projesi yapacaksan; uzaklara gitmene gerek yoktu, ülkemizde ağırlık olarak yerli üretim yapan Tofaş/Fiat vardı zaten... Cem Yılmaz'ın repliğinde olduğu gibi; "yapılmışı varken" neden uğraşıyoruz??

İşte bu noktada devreye siyaset ve başka faktörler giriyor ve forumda kızılca kıyamet kopuyor... :D :D

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Konunun yönünü değiştireyim :) Beyler o bu değilde öyle yada böyle yerli oto çıkacak tasarımcı olarak Hasip girgin getirilse ne dehşet olur...

PAN

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 sedan 2015
Araç Renk ve Tip
Power Sense Kırmız
Evet; sıfırdan platform ve marka oluşturmak bu devirde yapılabilir ama pazar bulup ekonomik olarak geri dönmesi imkansızdır... Bizim burada en başından itibaren karşı çıktığımız ve tartıştığımız nokta, orada başlıyor zaten...

Bu eski türkiye ye ait bakış biz yapamayız edemeyiz. Bu bakış devrim otomobillerini de anadol girişimini de yok etmişti.

Bunu ciddiye almak mümkün değil. Bu ülke isterse herşeyi yapabilir. Yapıyorda

Bu şekilde bir yerli oto projesi yapacaksan; uzaklara gitmene gerek yoktu, ülkemizde ağırlık olarak yerli üretim yapan Tofaş/Fiat vardı zaten...

İşte bu noktada devreye siyaset ve başka faktörler giriyor ve forumda kızılca kıyamet kopuyor... :D :D

Türkiye'de üretim yapan pek çok yabancı mevcut. Ancak bunlar türkiye'nin arabaları değiller. İsterlerse kapatır giderler. (opel böyle yapmıştı) Ürettikleri ve yine büyük oranda bize sattıkları arabadan elde edilen karları kendi ülkelerine gönderirler.

Elbette faydalıdırlar. İnsanlarımız iş bulur, vergi verirler, hammaddelerini buradan alırlar ama bunların yerli araç olduğunu söylemek biraz absürd olur.

Tartışmanın ne olduğunu anlamak olur.

Apple'ın neredeyse tamamı çinde üretilir ama hiç bir çinli bizim yerli cep telefonumuz apple'dir demez. Dese sanırım epey bir gülünür

Kararı kim alıyor, karı kim alıyor ana merkez neresi oraya bakılır.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Alıntı yapmış olduğunuz düşüncelerimi dolaylı olarak onaylanmış görmek güzeldi... Teşekkürler.

Bu ülke senin bahsettiğin şekilde yerli otomobilini yıllar önce yaptı, yani yapabildi... İkincisi; bu otomobili yapan firma hiç bir şekilde bu ülkeden gidecek potansiyele sahip değil...

Yani özet olarak; yapılıyor da, gidilmiyor da...

Eski veya yeni Türkiye diye olaya girmeye gerek yok, bir tek Türkiye var çok şükür... Yenisi için Allah nasip etmesin derim... :)

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Bunlar sadece başlangıç bu konu üzerine kesinlik kazanmayan durumları çokta tartışmaya gerek yok diye düşünüyorum....Biri kılıcı çekti yerli oto yapıyoruz dedi....İyi dedik nasıl olcak....Şöyle şöyle....Gidişat ve seçim yanlış dedik şu şekilde yapılması daha doğru olur dedik...Dinlenir miyiz bilinmez....Bu yola birkere girildi önümüzdeki birkaç
sene içerisinde gelinen noktalara bakarak ne doğru ne yanlış ortaya çıkacaktır...Süreci izleyip takip etmekte fayda var...Yeni gelişmeler somut adımların arkasından yorumlar yapılabilir...Siyasete girmek için değil....Muhalefet etmek için değil....Seçmen olarak benim gördüğüm şu yerli oto Akp nin gündeminde hep vardı ama seçim öncesi bu kadar aceleci ve plansız bir girişim siyasi bir hamledir....Ha laf ağızdan birkere çıktı öyle yada böyle bu projenin sonucunu vatandaş görmek isteyecektir hakkıda....Bizim eleştirilerimiz izlenilen yol ve halkı yeterince aydınlatamayan siyasi otorite....Umarım herşey güzel olur....Süreç içerisinde hatalar düzeltilir ve dünya standartında bir otomuz olur...Hepimizin beklentisi bu....İnancımızı yitirmiş değiliz....Fakat yanlışa da yanlış demek vatandaş olarak hakkımız....

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Konunun yönünü değiştireyim :) Beyler o bu değilde öyle yada böyle yerli oto çıkacak tasarımcı olarak Hasip girgin getirilse ne dehşet olur...

Olur olmasına ama, ortaya da bir şey koymak mümkün olmaz... Bu devirde, sıfırdan marka ve tasarım oluşturmak hem ekonomik değil, hem mantıklı değil...

Haa, bende para var basar parayı yaparım diyorsan da, bizlere biraz daha fazla vergi, biraz daha fazla elektrik/su faturası ödemek düşer o ayrı... :)

Üst Alt