RX-8'de Niye Orta Direk Yok?

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Kısa tavan olduğu için güvenliğe etkisi olduğu düşünülmemiştir. Ayrıca spor görüntü veriyor.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
abi o bu değilde RX-8 gibi arabaya niye cam çıtasız kapılar konmamış ona yanarım çok büyük eksiklik o kapıyı acınca lantis bile cok fena dururken rx-8 e neden neden neden diyorum koymamışlar...

Dinçer

Katılımcı
Orta direk Şaban var ama onun konumuzla alakası yok dicem ama çok kötü bir espri olucak. Lütfen kusura bakmayın artık. ;D

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
RX8'de B direği yok.Bir de cam çerçevesi de koymasan ne olur? Teknik olarak RX8 kapı camları çerçeveli olmak zorundaydı.

abi o bu değilde RX-8 gibi arabaya niye cam çıtasız kapılar konmamış ona yanarım çok büyük eksiklik o kapıyı acınca lantis bile cok fena dururken rx-8 e neden neden neden diyorum koymamışlar...

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
RX8'de B direği yok.Bir de cam çerçevesi de koymasan ne olur? Teknik olarak RX8 kapı camları çerçeveli olmak zorundaydı.
Teknik olarak mümkün hale getirerek yeni RX8 in çıtasız olmasını ümid ediyorum onun havası başka abi ne dersen de :)

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Onun teknik olarak mümkün olması için gerçek tek kapı yapmak veya B direği kullanmak lazım.

Ayrıca ben istemiyorum çerçevesiz camlar. Hayatımda 6 adet çerçevesiz camlı otomobilim oldu. sadece kapı açıkken güzel görünmesi avantajı var. Gerisi külli problem!

Teknik olarak mümkün hale getirerek yeni RX8 in çıtasız olmasını ümid ediyorum onun havası başka abi ne dersen de :)

chaos

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Geçen Borusan showroomda BMW 2'ye bakıyordum. Çerçevesiz kapılar. Tabi çerçevesiz kapıda kapı koluna dokunduğunuz anda camı bir parça indirmesi lazım. Artık bu geç mi indirmiş, kapıyı açmaya çalışan müşteri şimşek hızında mı açmış bilinmez cam kanırtılmış kalmış öyle. Tam kapanmıyordu, dokununcada açılmıyordu.

Valla bana göre de değil, onu mu bekliycem az düşsün de kapıyım açıyım diye:)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu durumu bilmiyordum bak... BMW deyince aklıma geldi... 1980 öncesi 2002 tip bmw vardı, esas hayranlığım oradan gelir bu tarz camlara...

veliazak@hotmail.com

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Veli çerçevesiz camların sıkıntılarının bir kısmı daha ilk günden ortaya çıkıyor. Daha fazla rüzgar sesi.

Yapısı itibarıyla EPDM denilen bir malzemeden üretiliyor kapı lastikleri ki, aslında bir izolatör veya contadır. Ama karşı yüzeye ki, genelde boyadır bu yüzey, tam oturması, yapışması problemsiz değildir. Bu sebeple birçok üretici bu lastiklerin oturacağı yüzeydeki boyanın üzerine bazı uygulamaları yapar, bu yapışmanın mükemmeliyetini sağlamak için. Hatta zaman içerisinde gelmeye başlayan esneme sesleri, yüksek süratteki aşırı rüzgar sesi vb. de sık görülür ve bu durumda bu lastiklere yumuşatıcı silikon sprey uygulanır, karşıdaki boya ince pasta ile düzleştirilip, yine uygulama yapılır.

Lastiğin karşısındaki yüzey cam olduğunda bu şansınız yok. Sadece lastik yumuşatıcı silikon spreye güveneceksiniz.

Zaman ile sorun daha da artıyor;

1- Kış aylarında çerçevesiz camların üst kısımlarında suyun akmasına engel olacak bir kanal yok. Bu sebeple ıslak, nemli camları kapattığınızda cam ile lastik arasında donan su sebebiyle sıfır altındaki hava sıcaklıklarında kapılarınız çok daha kolay yapışıyor.

2- Diğer bir sorun yıkamacılarda veya araca binen yolcularda. Kapı çerçevesine alışık bu kişiler camı çerçeve gibi tutup, itince veya camı bastırarak silerken uygun yerden destek olmayınca problem olabiliyor.

3- Çerçevesiz camlardaki can kapanma hızları daha yavaştır. Çünkü kapı açıkken sensörün algılaması için camın dokunabileceği bir çerçeve yok. Bu görevi sadece ayna tarafındaki küçük bir lastik aksam yapar. Bu aksamın da yıpranmaması için cam açılma hızı yavaştır. Buna rağmen ben 6,5 yaşındaki araçta 2. kere değiştim bu parçayı camın lastiği yırtması sebebiyle.

4- Su kaçağı problemi. Özellikle iyi oturmayan lastiklerde basınçlı yıkama esnasında iç mekana su girebiliyor. Kapı açılırken otomatik bir-iki santim cam alçaltma mekanizması olan bazı araçlarda aracın kilidinin açık olduğu anlarda, yıkamacının kapı koluna dokunması, camın yıkama esnasında kontrolsüz bir-iki santim inmesine sebep olabiliyor. Ben aracın içinde otururken (307 CC) başımdan soldan sağa bir su kitlesi geçmişti Samsun'da!

5- Bakım maliyetleri seneler içinde yükseliyor. Çünkü kapı/cam izolasyonu camın kapı lastiklerine mükemmel oturmasına bağlı olduğu için sadece, lastiklerin, cam mekanizmasının ve hatta kapı ayarlarının hep mükemmel durumda olması gerekiyor. Yani kapı lastiklerini diğer araçlarda idare edebilirsiniz ama bu araçlarda daha sık değişimi gerekebiliyor. Geçen subaru4ever.com sitesinden bir arkadaşımız hafta sonu aracı olarak bir 2000 model Mercedes CLK baktık. Kendisini de aynı konuda uyarmıştım daha önce. Birlikte gördük ki, piyasaya göre temiz olan aracın cam ve lastiği arasında en az bir mm boşluk var.

6- Çerçevesiz camlara sadece alt çıta destek olur tam yukarıdayken ve kapı açıkken. Çerçeveliler gibi başkaca desteği olmadığından, kapı içi destek takozları özellikle üst pozisyondayken biraz daha sıkıdır. Bu sebeple özellikle cam filmli araçlarda cam çizikleri daha sık ve çabuk oluşabilir.

Özetle; Çerçevesiz camlar her zaman sportif bir izlenim bırakmış ve hoş bir görüntü sağlamıştır. Bu sebeple de hemen hemen tüm markalar tarafından spor ve sportif araçlarında kullanılmıştır. Ben de onların çok güzel göründüğünü düşünüyorum. Ancak alacak arkadaşların kullanımlarının da görüntüleri gibi özel olduğunu bilmesi lazım.

Abi bana çerçevesiz kapılar daha hoş geliyor, sıkıntıları neler acaba?

veliazak@hotmail.com

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bütün çocukluk hayallerimi ve hayranlığımı 6 madde içerisinde öldürmeyi başardın abi tebrik ederim... :D

Şaka bir yana sistemin olumsuz tarafı ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi... Dışı seni, içi beni yakar misali olmuş da benim haberim yokmuş.

Estetik ve görünüş olarak hakikaten çok hoş duruyorlar(dı) :p

Bu hastalığımın müsebbibini de paylaşayım, tam olsun.

Ekli dosyalar

• 2002 a.jpg
    2002 a.jpg
    10.1 KB · Görüntüleme: 31
  • 2002.jpg
    2002.jpg
    8.6 KB · Görüntüleme: 33

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Hastalığının nedenini çok iyi anladım, Veli. Ama bir şeyi unutma, bu aracın selefi 3 serisi ve camlar çerçeveliye döndü.

Hakeza çerçevesiz camın en büyük takipçisi ve hatta marka ile özdeşleştiği araç Subaru'dur. Subaru da BRZ Coupe hariç, çerçevesiz camı tamamen bıraktı. Şikayet oranını düşürmek için...

Şimdi sadece bu tip camlar standart araçların sportif versiyonlarında ve tam spor araçlarda kullanılıyor. O araçların alıcısı çok fazla takmaz, çünkü Coupe ve Cabrio araçlar zaten taviz verme, ekonomiyi verimliliği dikkate almama, daha çok bakım yapma, görüntüden, sürüşten zevk alma araçlarıdır. Sürücüleri benim yukarıdaki 6 maddeyi takmazlar yani. Ancak bir aile aracı alıp, 10 yıl bineceksen her türlü maliyeti ve ekonomiyi takarsın.

Bu sebeple Mercedes E serisi sedan ve SW'yi çerçeveli camlarla donatırken, E Coupe'yi çerçevesiz camlarla donatıyor.

Yine aynı sebeple BMW 3 serisi sedanı çerçeveli camlarla donatırken, 3 Coupe'yi çerçevesiz camlarla satıyor.

Bütün çocukluk hayallerimi ve hayranlığımı 6 madde içerisinde öldürmeyi başardın abi tebrik ederim... :D

Şaka bir yana sistemin olumsuz tarafı ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi... Dışı seni, içi beni yakar misali olmuş da benim haberim yokmuş.

Estetik ve görünüş olarak hakikaten çok hoş duruyorlar(dı) :p

Bu hastalığımın müsebbibini de paylaşayım, tam olsun.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Çerçevesiz gözlük kullanmak ta daha havalıdır ama hem taşıması zordur hem de riski vardır!
Çerçeveli olmaktan çekinmemek lazım, insanlara sınırları hatırlatır, dirlik ve düzen getirir. Yok getirmiyorsa Connect ile Veli ve arkadaşları gelir, sizi Nizam ile tanıştırır...

Üst Alt