Mazda 626 GE (1991-97) Rüzgar ve Yol Sesi Detaylı Yalıtımı - Tartışma

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Merhaba arkadaşlar,

Benim guzunun kabin uğultusu normalden biraz fazla. Motor, yol ve rüzgar sesini baya alıyor. Örneğin @bayraktar Hamdi'nin kuzusu benimkinden biraz daha sessiz. Ben özellikle kabin uğultusundan şikayetçiyim. Bu nedenle kapsamlı bir ses yalıtımı planlıyorum ama net olarak da karar veremedim. Bu açıdan aklımdakileri ortaya dökmek ve mümkün mertebe farklı görüşlere, yeni fikirlere zemin hazırlamak istiyorum. Böylece nihai karar sonrası malzeme temini ve uygulama yapabiliriz. :) Uygulamayı ayrı bir konuda paylaşacağım ve parça parça yapacağım.

Özellikle rüzgar sesi konusunda bazı çıkmazlarım var.

Bu arada lastikleri muhtemelen yaz sonunda yumuşak hamurlu bir lastik ile değiştireceğim. Bu nedenle hiç lastik konusuna girmiyorum.

O halde en önemli konudan başlayalım. :)

Bölüm 1: Kabin Sesi Yalıtımı

Yalıtım esasen 2'ye ayrılan bir konu. İlki rezonansı, yani titreşimi azaltmak, böylece tiz sesleri basa çevirmek. İkincisi ise özellikle orta ve düşük frekanstaki seslerin yutulmasını sağlayıp, kabine iletilmesini engellemek.

Rezonans için temelde önerilen bitüself, bu madde titreşimi engelleyerek bir nevi tiz seslerin frekansını düşürüyor.

Orta ve düşük frekanstaki sesleri absorbe etmek için de ses yalıtım süngerleri öneriliyor. Çok çeşitli süngerler var. Ben @Murat 'ın da kullandığı oto ses yalıtım süngerini tercih ettim.

Kullanacağım malzemeler şunlar;

1 - Bitüself
simself.jpg

2 - Ses Yalıtım Süngeri ( Oto ses yalıtım 7)
ARAÇ SES YALITIMI 7 (YENİ) | Adetaş Yapı
oto-ses-yalitimi-7-(1).jpg

Özellik;
4-5 mm ve kendinden yapışkanlı.
Suya dayanıklı.

3 - Ses Yalıtım Süngeri ( Oto ses yalıtım 8)
OTO SES YALITIMI - ARAÇ SES YALITIMI 8 | Adetaş Yapı

otosesyalitimi8.jpg

Özellik;
1 mm ağır ses bariyeri üzerine 5 mm 180 dns süngerli ve kendinden yapışkanlı.
Suya dayanıksız.

4 - Sprey Pütür
Moti̇p Sprey Pütür 500 Ml - n11.com

motip.jpg

Kabin yalıtımı için planladıklarım şunlar;

- Bagaj komple bitüself + yalıtım süngeri 7 ile kaplanacak.

- Kapı içlerinde dış kapı sacı kısmen bitüself, kapının döşeme tarafı kısmen bitüself ve kapı döşemesi içten çok az bitüself ve komple ses yalıtım süngeri 7 ile kaplanacak.

- A ve B sütunun iç tarafları bitüself + yalıtım süngeri 7 ile kaplanacak. A sütunundan kastım, ön camın sağı ve soludur. Buradaki trimler sökülerek, plastik kaplamanın müsade ettiği ölçüde içine izolasyon yapılacak.

- Ön çamurluklar davlumbaz sökülerek iç taraftan kısmen bitüself ile kaplanacak ki rezonans azaltılsın.

- Çamurluk içine bitüself yapanlar var ve şikayet alınmamış. Yol sesini azaltma adına yapılabilir diye düşünüyorum. Çamurluk içleri bitüself kaplanıp iç kısma komple sprey pütür uygulanabilir gibi geliyor. Böylece suya karşı ilk barikat olarak pütürü kullanmış oluruz.

- Davlumbazlar dış tarafından (tekerleğe bakmayan) bitüself + su geçirmez yalıtım süngeri ile kaplanabilir ama suya dayanıklı ekonomik bir sünger bulamadım.

- Bazı araçlarda çamurluğun ön kapı ile birleştiği menteşe bölümünde bir bariyer var. Bu bizim araçlarda da mevcut ama şu anda sadece solda var ve görevini unutup rahatına bakmış vaziyette. :D Soldaki parçayı şablon olarak kullanıp sağ tarafa da aynısını eski davlumbazdan keseceğim. Aparatları takıp kenarları rüzgar geçirmeyecek şekilde davlumbazdan tarafta kalacak biçimde bitüself kaplayacağım. Buradaki amacım hem aparatı sağlam şekilde yapıştırmak hem de kenarlarındaki boşlukları hava geçirmez hale sokmak. Böylece rüzgarın ön kapı tarafına içten çarpmasını engellemek istiyorum.

Örnek Görsel;
asdsadad.JPG

Kırmızı bölüm bahsetmiş olduğum çamurluğun içindeki plastik zımbırtı, bunun görevi sanırım rüzgarın kapıya çarpmasını engellemek. Gri kısımda planladığım bitüself. Böylece kenarları hava geçirmeyecek.

- Taban izolasyonunu en sona bırakacağım. Koltuklar vs de çıkacağı için epey uğraştıracak ve çok zaman alacaktır. Buna komple bir gün ayıracağım ve bitüself üzerine de farklı olarak ön koltuk altı ve önlerine, yani göğüs altına oto ses yalıtımı 8'i kullanmayı planlıyorum. Bu süngerin fiyatı diğerinin yaklaşık 3 katı ve komple taban döşemesi için kullanmak epey masraflı olur. Bu nedenle en öneli gördüğüm 2 yere kullanacağım gibi görünüyor ama suya dayanıksızlığı kafamı karıştırıyor.

(Tavan döşemesini çıkarmaya pek niyetim yok açıkçası. Ama her şey bitip de bir orası kalınca ufaktan ufaktan içim gıcıklanmaya başlar kesin. :D )

Oto Ses Yalıtımı 8 için Örnek görsel;

20130610_104310.jpg

Bölüm 2: Rüzgar Sesi Yalıtımı

Evet, geldik işin çetrefilli tarafına. Bu bölümde mecburen ek fitiller ve bazı farklı çözümler kullanacağız gibi görünüyor.

Başta söyleyeyim, fitillerin içine silikon akvaryum hortumu yerleştirdim, rüzgar sesinde çok ufak bir değişme gözlemledim. O da şu; yan taraflardan gelen seslerde bir tokluk var elbet ama ön camdan bu sefer rüzgar sesi geliyor. Hatta elimi şoför tarafında camın sol üst bölümüne götürdüğümde bariz serin hava hissediyorum. Bu demektir ki ön cam fitillerimiz yaşlanmış ve hava akımını geçiriyor. Gerçi 120 km/sa hızlarında her taraftan ses geliyor orası ayrı. :D

Ön camdan başlayalım öyleyse.

Ön Cam

IMG_1134.JPG

Ön camın dış kısmının kaportayla birleştiği yerler farklı. Yan taraflar iç kısımda kalırken üst tarafın havanın daha iyi akmasını sağlayacak şekilde yapılmış. Yan tarafların bariyer görevi görmesi nedeniyle hava direnci artıyor ve fitilin de eski olması nedeniyle hava iç kabine geçiyor. Tabi bu bir teori. :D Bantla denemedim ama elimi iç taraftan camın kenarlarına tuttuğumda bariz serin akımını hissedebiliyorum. Buraya 2 farklı çözüm yolu düşünüyorum.

1 - Siyah silikon ya da sıvı conta ile camın fitille buluştuğu noktayı komple dolaşmak. Sanıyorum bu en basit çözüm olacak.

2 - Daha alengirli bir yol da var. Ek fitil!!! Çinliler yapmış.
https://tr.aliexpress.com/store/pro...32724276259.html?spm=2114.12010608.0.0.DeOwd4

havasıyırıcı.jpg

626'nın cam fitillerine girer mi emin değilim. Üstten ve alttan girebilir ama kenarlara çözüm olmaz. Bu sefer kenarlardaki boşluk sırıtacağı için kullanmayacağım gibi.

Sanırım silikon ya da sıvı conta daha iyi bir çözüm olacak. Ama hangisi? Silikon mu sıvı conta mı?

Kapılar

Kapılar için 2-3 farklı fitil çözümü var.

fitiller.jpg

1 - Z tipi fitil
Tahmini Teslimat Zamanı

ztipi1.jpg

ztipi2.jpg

Ön kapının A sütununa, arka kapının B sütuna bakan kısımlarında kullanmayı planlıyorum. Amaç kapılar arasındaki boşluğu mümkün olduğunca ortadan kaldırmak ve olası hava dirençlerinin önüne geçmek. Böylece hava dışarıdan kesintiye uğramadan akıp gidecek. :D

2 - B tipi fitil

https://tr.aliexpress.com/store/pro...32663388532.html?spm=2114.12010608.0.0.xZEzxm

btipi.jpg

B sütunundaki iki kapının buluştuğu yerde bu fitili kullanmakta kararsız kaldım. Aradaki boşluk camların olduğu üst bölümde 1 cm kadar. Bu fitilin genişliği 13 mm. Fazladan 3 mm söz konusu. Bu kapıyı kastırabilir sanki. Bunu B sütununda kullanmak yerine kapıların üst kısmının kaportaya oturan yerine kullanmak daha mantıklı olabilir.

Yani şuraya;

btipi1.jpg

Kapılar kapalıyken üst bölümde bir boşluk oluyor ve boşluk da 2-3 mm kadar. Bu boşluk kapıdaki dış fitilin en üst noktasındaki bariyer ile örtülüyor ama kapıdaki 2 fitil arasına hava girerse bu dış bariyerin bir fonksiyonu kalmıyor. Sanırım bu fitil burası için uygun olabilir.

D tipi fitil

https://tr.aliexpress.com/store/pro..._1540121701.html?spm=2114.12010608.0.0.Jwyumm

dtipi.jpg

Bu fitili B sütünunda iki kapının birleştiği cam bölümünde kaportaya yapıştırarak kullanabilirim sanırım. Genişliği ve yüksekliği 1 cm. İki kapı da yaklaşık 4 mm'lik bir temas noktasında olacak. Aradaki boşluk da Z tipi fitilin arka kapı cam kenarına takılmasıyla giderilebilir. Denemek lazım. :D
Görüntüsü kötü olabilir, ama işlevsel olacağını tahmin ediyorum.

P tipi fitil

https://tr.aliexpress.com/store/pro...32739173556.html?spm=2114.12010608.0.0.iRkTwU

ptipi.jpg

Kapı altlarında fitil olduğu için buraya kullanmamaya karar verdim.

Siz ne dersiniz? Eksik neler var? Neler yapabiliriz başka? Ne tür çözümler daha uygun olabilir?

Ekli dosyalar

• ztipi2.jpg
    ztipi2.jpg
    71.8 KB · Görüntüleme: 68

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Hay maşallah, harika bir konu ve gayet detaylı , açık bir şekilde ifade edildiği için herşey anlaşılır, emeğin için teşekkürler Can

Fitillerin hangisinin nereye uygulanacağı konusunda aslında her birinden numune bularak deneme yaptıktan sonra karar vermek daha uygun olur ama öyle bir numune imkanı var mı bilmiyorum.

Yalıtım süngeri 8 i kullanacağın yer ilerleyen zamanlarda herhangi bir kanalın tıkanması sonucu içeriye su alma durumu olursa risk teşkil edecek ama ona bakarsan her yerde bu olacağı için hiç kullanmamak gerekir. Hem maliyeti hem de riskinden dolayı az tercih etmek lazım diyorum ama bunun yanında su geçirmez sünger mi yoksa bu mu daha etkili bu konuda onun da önemi çok

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Bu işlem bir kez yapılacağı için geleceğe de dönük ve bir daha uğraştırmayacak çözümler bulunmalı. Oto ses yalıtımı yerine aracın alt kısımlarında ağır ses yalıtım bariyeri kullanılması daha uygun olur. Süngerleri de pedal hizasından başlayarak eğimli yüzeyden itibaren kullanılır. Ayrıca illaki sünger kullanılmak isteniyorsa da kapalı hücre yapısı olanlardan kullanılırsa su almaz.

Davlumbazlarda da pütürün kullanılması onca işlemden sonra faydalı olmaz. Öteki konuya da yazmıştım burada da olsun.
Davlumbaz çıkartıldıktan sonra içi temizlendip bitüself, ağır ses yalıtımı ve sünger kullanılabilir. Aynı şekilde davlumbazın dış tarafı bitüself ile kaplanıp ağır ses bariyeri ile kaplanır. Aynı şekilde davlumbaz içi de yumuşak bir malzeme ile kaplanırsa çarpan taşların sesinden tamamen kurtulunur. Buraya da yine ağır ses yalıtım bariyeri kullanılabilir. Kauçuk yapıda olduğundan çarpan çakıl ve parçacıkların sesini engeller. Yapıştırma ve vida somun pul kullanarak da sabitlemek daha iyi olur.

------------------------------------

Bir hatayı da düzeltelim. Uzun yolda insanı yoran bas seslerdir. Ve bas sesleri kesmek çok daha zordur. Tiz sesler ses yalıtım süngeriyle çözülebilirken, bas sesleri sönümlemek için yoğunluğu fazla materyaller kullanılması gerekir. Bu nedenle ağır ses yalıtım bariyeri bas sesleri kesmekte kullanılır. Yol sesi ve dolayısıyla aracın rezonans sesi birleşince oluşan sesi bitüself ve bariyerle çözülebilir. Tabi bunlar aracı ağırlaştıracaktır ama oluşan sonuç buna değecektir. En azından yol sesi ve uzun yolda yoran frekansı düşük sesler azalacağından daha fazla huzur bulunur. Rüzgar sesi ve motor sesi ortaya çıkmaya başlar bu sefer de ama. Sonuç olarak bu işin sonu bitmez. :)

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Ben de diyorum neeerlerde bizimki? Meğer ders çalışıyormuş. :D Süper bir derleme olmuş kardeşim. Konuların tek bir yerde toplanması harika. Sen anlatıyordun da ben anlamıyordum pek. Şimdi görselle takviye edilince "hmmm" dedim. :hihi:
Deneyelim görelim. İşe yararsa uygularız guzuma da... :harika:

Sana da bu yakışır @aurora Can kardeşim :) senin guzuda küheylanda bahsettiğim, cam çerçevelerinin dış alt kısımda kalan fitilde boşluk var mı dikkat ettin mi?
Ekli dosyayı görüntüle 9441 Ekli dosyayı görüntüle 9442

O boşluk benim sol ön kapıda var ama oradan ses gelebileceğini düşünmüyorum. Sadece yağmur suyu kapı içine giriyor sonra kapının altında da çıkıyor. :ssrtcbya:
Ama düzeltilmesi için bir önerin varsa tavsiyelerini bekliyorum hocam.

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Ben de diyorum neeerlerde bizimki? Meğer ders çalışıyormuş. :D Süper bir derleme olmuş kardeşim. Konuların tek bir yerde toplanması harika. Sen anlatıyordun da ben anlamıyordum pek. Şimdi görselle takviye edilince "hmmm" dedim. :hihi:

O boşluk benim sol ön kapıda var ama oradan ses gelebileceğini düşünmüyorum. Sadece yağmur suyu kapı içine giriyor sonra kapının altında da çıkıyor. :ssrtcbya:
O kısımları bantlayıp denemiştim, sese kısmen etkisi olmuştu 110km'lik hızlarda. Çözümü için böyle bir ürün aldım ama henüz uygulamadım, sonuca etkisini bilemiyorum: Tahmini Teslimat Zamanı

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Maşallah kitap gibi anlatım olmuş.

Şirin Baba A sınıf araç olduğu için yalıtımdan şikayet etme lüksüm yok ama müsait zamanda bende detaylı bir yalıtım düşünüyorum. Keşke buralarda olsan önce senin guzudan başlar sonra şirin babaya el atardık, çevremde araba ile ilgili kafa dengi hic arkadaşım yok :(

Aklıma şöyle bir olayda geldi, Hamdi abi madem yeni guzu arayışında kuzu da daha sessizmiş bir dost alışverişi yapın gitsin :D :D

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Konu değil, baş ucu kitabı olmuş mübarek... Ellerine sağlık, ilgilenenler için pek bi faydalı olacaktır. :)
Teşekkürler abi. Müsait zamanda sizden izin alıp ilk konuyu daha kapsamlı güncelleyeceğim.
Hay maşallah, harika bir konu ve gayet detaylı , açık bir şekilde ifade edildiği için herşey anlaşılır, emeğin için teşekkürler Can

Fitillerin hangisinin nereye uygulanacağı konusunda aslında her birinden numune bularak deneme yaptıktan sonra karar vermek daha uygun olur ama öyle bir numune imkanı var mı bilmiyorum.

Yalıtım süngeri 8 i kullanacağın yer ilerleyen zamanlarda herhangi bir kanalın tıkanması sonucu içeriye su alma durumu olursa risk teşkil edecek ama ona bakarsan her yerde bu olacağı için hiç kullanmamak gerekir. Hem maliyeti hem de riskinden dolayı az tercih etmek lazım diyorum ama bunun yanında su geçirmez sünger mi yoksa bu mu daha etkili bu konuda onun da önemi çok
Bu su olayı benim biraz kafamı karıştırıyor ve ikilemde kalıyorum. Sanırım bunun kararını tavan döşemesini sökerken vereceğiz. :)
Sana da bu yakışır @aurora Can kardeşim :) senin guzuda küheylanda bahsettiğim, cam çerçevelerinin dış alt kısımda kalan fitilde boşluk var mı dikkat ettin mi?
Ekli dosyayı görüntüle 9441 Ekli dosyayı görüntüle 9442
Abi bu bahsettiğin sıyırıcı boşlukları bende de var. Senin linkini paylaştığın ürünü düşünüyorum ama birkaç gündür uykusuz olduğum ve iyice yorgun düştüğüm için ilk konuya ekleyemedim. Müsait Zaman'da ilk konuyu daha kapsamlı güncelleyeceğim. :) bu üründen ben de kullanmayı planlıyorum aslında.
Bu işlem bir kez yapılacağı için geleceğe de dönük ve bir daha uğraştırmayacak çözümler bulunmalı. Oto ses yalıtımı yerine aracın alt kısımlarında ağır ses yalıtım bariyeri kullanılması daha uygun olur. Süngerleri de pedal hizasından başlayarak eğimli yüzeyden itibaren kullanılır. Ayrıca illaki sünger kullanılmak isteniyorsa da kapalı hücre yapısı olanlardan kullanılırsa su almaz.

Davlumbazlarda da pütürün kullanılması onca işlemden sonra faydalı olmaz. Öteki konuya da yazmıştım burada da olsun.
Davlumbaz çıkartıldıktan sonra içi temizlendip bitüself, ağır ses yalıtımı ve sünger kullanılabilir. Aynı şekilde davlumbazın dış tarafı bitüself ile kaplanıp ağır ses bariyeri ile kaplanır. Aynı şekilde davlumbaz içi de yumuşak bir malzeme ile kaplanırsa çarpan taşların sesinden tamamen kurtulunur. Buraya da yine ağır ses yalıtım bariyeri kullanılabilir. Kauçuk yapıda olduğundan çarpan çakıl ve parçacıkların sesini engeller. Yapıştırma ve vida somun pul kullanarak da sabitlemek daha iyi olur.

------------------------------------

Bir hatayı da düzeltelim. Uzun yolda insanı yoran bas seslerdir. Ve bas sesleri kesmek çok daha zordur. Tiz sesler ses yalıtım süngeriyle çözülebilirken, bas sesleri sönümlemek için yoğunluğu fazla materyaller kullanılması gerekir. Bu nedenle ağır ses yalıtım bariyeri bas sesleri kesmekte kullanılır. Yol sesi ve dolayısıyla aracın rezonans sesi birleşince oluşan sesi bitüself ve bariyerle çözülebilir. Tabi bunlar aracı ağırlaştıracaktır ama oluşan sonuç buna değecektir. En azından yol sesi ve uzun yolda yoran frekansı düşük sesler azalacağından daha fazla huzur bulunur. Rüzgar sesi ve motor sesi ortaya çıkmaya başlar bu sefer de ama. Sonuç olarak bu işin sonu bitmez. :)
Ekonomik Su tutmayan sünger bulamadım. Aslında hiç su tutmayan sünger bulamadım. Bu nedenle bitüself üzerine pütür düşündüm. Hem dayanıklılığı da süngere göre fazladır hem de yapışması daha iyi olur diye düşündüm. Aslında taşla ilgili neredeyse hiç şikayetim yok. Çok nadiren duyuyorum taş sesini.

Bir de oto ses yalıtımı yerine ses bariyeri koyulabilir evet ama fiyatı yüksek kaldığı için maliyeti arttırıyor. Ben full sessizlik yerine olabildiğince sessizlik planlıyorum çünkü kabini aşırı yalıtırsam bu sefer motor ve rüzgar sesi aşırı ön plana çıkacaktır. Rüzgar sesine de çalışma yapacağız ama motor sesi, işte en zoru bu.

Anlatıyorum anlatıyordum tey tey. :D Grafikerci adama zaten görsel şart. Hata bende. :p Sana bahsettiğim kapı üstlerindeki boşlukları B tipi fitil ile çözmeyi planlıyorum. Bakalım sonuç ne olacak. :)

Maşallah kitap gibi anlatım olmuş.

Şirin Baba A sınıf araç olduğu için yalıtımdan şikayet etme lüksüm yok ama müsait zamanda bende detaylı bir yalıtım düşünüyorum. Keşke buralarda olsan önce senin guzudan başlar sonra şirin babaya el atardık, çevremde araba ile ilgili kafa dengi hic arkadaşım yok :(

Aklıma şöyle bir olayda geldi, Hamdi abi madem yeni guzu arayışında kuzu da daha sessizmiş bir dost alışverişi yapın gitsin :D :D
Valla keşke hepimiz aynı şehirde olsak. Neler neler çıkar ortaya. :)

Hamdi'nin guzuyu almak da mantıklı tabi ama benimki daha konforlu. :cool: (Hamdi duymasın. ) :D Eldeki kuş daldaki kuştan daha iyiymiş. ;) Hem ben Hamdi'nin guzuyu satmasını istemiyorum ki. :snzdglsn:

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
@aurora ne desem bilemedim ki şimdi.valla helal olsun abi güzel anlatım olmuş.uğraşmak isteyene bu bilgiler yeter de artar bile..insanın elinden böyle işler geldik den sonra ortaya neler çıkar neler.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Bir güncelleme geçelim, bugün ön camın kenar fitillerini komple kağıt bant ile sarıp 120 km/sa hıza kadar çıktım. Belirgin bir fark oluşuyor. Ön taraftaki ses azalırken yan taraftaki sesler daha ön planda. Müsait bir an yakalarsam yan tarafları da bantlayıp deneme yapacağım.

Bu arada 626 GE'nin arka kapısını B sütunu tarafındaki bölüme Z tipi fitil uygun değilmiş. U tipi uygun olabilir mi derken onun yerine 8 tipi fitil (adını ben uydurdum :D ) buldum. Ölçtükten sonra net olarak olup olmayacağı belli olacak ama şu an için uygunmuş gibi görünüyor.

8 Tipi Fitil
Tahmini Teslimat Zamanı

8tipi1.jpg

8tipi2.jpg

Çift halde satılıyor.

T Tipi Fitil (Göğüs ile cam arası fitil)
Resimler zaten herşeyi anlatıyor.
https://tr.aliexpress.com/store/pro...32671535889.html?spm=2114.12010608.0.0.TPlTDx

ttipi3.jpg

ttipi1.jpg

ttipi2.jpg

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Bu yalıtım işi işe yarar mı yaramaz mı bilmem ama konu muhteşem olmuş. Bu işi düşünenler için ansiklopedi niteliğinde. Elinize sağlık.
Tüm yalıtım işlerinden anladığım kadarıyla bu işin sonu yok. Eee yalıtımlı araba alacak paramız da yok. O halde yalıtıma devam .

ivons

İbrahim
Araç Markası
1994 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
@aurora eline koluna sağlık güzel ve açıklayıcı konu olmuş. Bu yalıtım işini bende düşünüyorum. Senin kadar kapsamlı araştırma yapma fırsatım olmadı ama bitüself için en uygun fiyatı burada buldum.. Bitüself..

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Bu yalıtım işi işe yarar mı yaramaz mı bilmem ama konu muhteşem olmuş. Bu işi düşünenler için ansiklopedi niteliğinde. Elinize sağlık.
Tüm yalıtım işlerinden anladığım kadarıyla bu işin sonu yok. Eee yalıtımlı araba alacak paramız da yok. O halde yalıtıma devam .
Öncelikle teşekkür ederim. :) Aynen katılıyorum, yalıtım işinin bizim için sonu yok. :) Ama belli bir noktada bitirmeye mecburuz. Örneğin motor sesi izolasyonu için bir çalışma yapmak maddi anlamda çok yorucu, çünkü motor bölümünden yapılacak izolasyon için çalışma alanı aşırı dar olduğundan dolayı manifoldu ve orada bulunan birçok unsuru sökmek lazım. Ya da kabin tarafından yapılacak izolasyonda ise göğsün komple sökülmesi ve dışarıya alınması lazım. Kabaca bu işlemlerin biri bile tüm araç izolasyonundan daha fazla bütçe gerektiriyor. O nedenle biz "elimizden geldiğince" sınırına kadar izolasyonu ancak yapabiliriz. :)

@aurora eline koluna sağlık güzel ve açıklayıcı konu olmuş. Bu yalıtım işini bende düşünüyorum. Senin kadar kapsamlı araştırma yapma fırsatım olmadı ama bitüself için en uygun fiyatı burada buldum.. Bitüself..

Teşekkür ederim, araçlarımız nasılsa aynı, ben uyguladıktan sonra hem aşamaları hem de sonucu nasılsa paylaşacağım. Siz de ona göre karar verebilirsiniz.

Bu arada verdiğiniz linkteki bitüselfi önermem. Genişliği itibari ile uygularken çok yorulursunuz çünkü sürekli olarak parça parça kesmeniz gerekir. Bunun yerine 15-20 cm genişlik ve 10-15 mt uzunluğundaki rulo bitüselfleri öneririm. Uygulaması daha kolay olur.

ivons

İbrahim
Araç Markası
1994 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Genişliği itibari ile uygularken çok yorulursunuz çünkü sürekli olarak parça parça kesmeniz gerekir. Bunun yerine 15-20 cm genişlik ve 10-15 mt uzunluğundaki rulo bitüselfleri öneririm. Uygulaması daha kolay olur.

Bakarken bunu pek düşünmemiştim...Öncelikle fiyata bakmıştım :) :)

Üst Alt