Rotary RX-8 RX-7 Yine Yeniden

Konum
Samsun
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
#1
İngiliz medyasında çıkan haberlere göre Mazda, RX-8’in ikinci jenerasyonu için hazırlıklara devam ediyor. Piyasaya çıkış için ise 2017 hedeflenmiş durumda. Yeni nesil de atasındaki gibi rotary motor kullanmaya devam edecek. Fakat Mazda’dan gelen haberler motorun tamamen yenilenmiş olduğu yönünde. RX-8 en son Haziran 2012’de üretilen özel seri ‘JDM-spec Spirit R’ ile birlikte hayata veda ettiğinden beri yine rotary motorlu bir serinin geleceğinden bahsediliyordu. Fakat hiçbiri dedikodudan öteye geçememişti. Yapılan resmi açıklama ise dedikoduları doğrulamakta. Açıklamaya göre RX-9’un Mazda’nın rotary motorlu ilk aracı olan Cosmo Sport’un 50. yılı şerefine piyasaya sürüleceği bilgisi geldi.

Söylentilere göre Mazda bu yeni seride rotary motorun en büyük problemlerinden olan fazla yağ ve yüksek yakıt tüketimi gibi problemleri de aşmış bulunmakta. Bunun yanı sıra Mazda mühendisleri yeni yöntemler geliştirerek turbocharger’a ihtiyaç duyulmadan yüksek tork değerlerine de ulaşmayı başarmış durumdalar. Beklentiler aracın 300bhp(224kW) gücünde ve arkadan çekiş olacağı yönünde. Bakalım kağıt üzerinde atasını geçen RX-9 gerçek hayatta da onun kadar başarılı olabilecek mi?

Japon otomobil üreticisi Mazda, ikonik 2 kişilik spor modelini 2016 yılından itibaren tekrar piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Önceki modele göre daha hafif olacak yeni Mazda RX-7, 2015 yılında satışa sunulacak Mazda MX-5 modelinin yenilikçi platformu üzerine konumlandırılacak ve halen geliştirilme aşamasında olan yeni jenerasyon Wankel motoru ile 250 beygir güç üretecek.

Resmi olarak Mazda RX-7 modeli ile ilgili bir çalışma olduğunu doğrulamasa da, üst düzey yetkililerden alınan bilgiye göre otomobil ve Wankel motorunun geliştirilme aşaması sürüyor ve RX-7’nin piyasaya çıkış tarihi markanın uzun dönem takviminde yer alıyor.

Tasarım olarak yeni Mazda MX-5 ile aynı filozofiye sahip olacak yeni RX-7, önceki modelden bir hayli farklı çizgilere sahip olacak.

Yeni Mazda RX-7 modelinin tasarımı, 1970’li yıllarda Japon şirket için ilk RX-7 modelini tasarlayan Matasaburo Maeda’nın oğlu, markanın şimdiki Tasarım Şefi Ikuo Maeda tarafından yapılacak.

Maeda yaptığı açıklamada “Henüz markamızın yeni coupe modelinin tasarımını düşünmedik, ancak emekliye ayrılmadan bu tasarımı gerçekleştirmek istiyorum.” Sözlerine yer verdi.

Mazda’nın Global Pazarlama Şefi Masahiro Moro ise yeni bir coupe model için pazarın yeterli olmadığını belirtti. Moro: “Henüz coupe otomobil satışlarında başarılı rakamlar elde edebilmek pek kolay değil.” dedi.

Yeni RX-7 modelinde daha geleneksel motorlar kullanma taraftarı olan Mazda, çark başına 600cc üretecek bir motor tasarlayarak, çark başına 654cc üreten RX-8 modelinden daha tasarruflu bir araç ortaya çıkarmak istiyor. Çift çarklı motorun 1.2 litre hacimli olması bekleniyor. Bu da standart motorlarda 2.4 litrelik bir motora denk geliyor.

Mazda, RX-8 modelinde 100 kilometrede 20 litreyi bulan yakıt tüketimi ve motorun kısa ömürlü olması gibi problemleri de bu yeni motor ile çözmek istiyor.
 

ezmocesteri

Kıdemli Üye
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Ankara
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
#3
Skyactive bu modeller için kullanılmayacak mı yani ?
 
Konum
Samsun
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
#4
Skyactive bu modeller için kullanılmayacak mı yani ?
Hocam skyactiv olacak skyactiv sadece pistonlu dizel yada benzinli motorları kapsar şeklinde bir genelleme yok wankel in daha az yakıt tüketmesi hafifleştrilmesi yağ probleminin çözülmesi
Planda var otomatikmen çıkacak olan araç skyactiv şase ve motor ve aktarım organlarına sahip olacak
 

ezmocesteri

Kıdemli Üye
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Ankara
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
#5
Farkındayım skyactive konusunun da motor anlamında sormuştum aslında.
 
Konum
Samsun
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
#6
Farkındayım skyactive konusunun da motor anlamında sormuştum aslında.
Pardon hocam hem çalışıp hemde forumu takip etmeye uğraşıyorum
Benim ümidim var Mazda nın tarihçesine bakarsanız wankel heryerde başarı kazanmasına rağmen
Yasaklanmış bir motor mazda nın ekonomisi büyüdüğü taktirde bu motordan
Tam verim alınabilir herşey arge çalışmaları ve parayla oluyor sonuçta
Wankelden vazgeçmek mazdanın felsefesine aykırı olur
Sadece wankelin kötü imajını düzeltmekte zorluk yaşanır
Düşüncelerim bu yönde
 
Konum
Samsun
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
#10
Haziran ayında RX-8'in üretiminin sonlandırılmasının planlanmasına ve Mazda yönetiminin RX-8 yerine yeni bir wankel motorlu aracı piyasaya sürmeyi düşünmemesine rağmen, Mazda wankel konusunda yeni bir atılımın hazırlığı içerisinde olabilir.
Mazda'da genel müdür ve motor geliştirme sorumlusu olan Mitsuo Hitomi, yakında gelecekteki yakıt ekonomisi ve emisyon standartlarını karşılayan bir yeni rotary motor geliştirmesini tamamlayacaklarını söyledi.
Hitomi kesin bir tarih vermemiş olsa da, bu açıklama wankel motorlu yeni bir aracın yolda olduğunu kanıtlamakta.
Hitomi, WardsAuto ile yaptığı bir röportajda: "Rotary motorunun yakıt tüketim değerlerini eşdeğer hacimdeki pistonlu motorlara benzer değerlere indirebilecek bir yol bulduğumuzu düşünüyoruz ve bunu gerçekleştirebilirsek rotary motorlu araçları tekrar pazara sunabileceğiz" diye anlatıyor.
Hitomi Bunun olabileceğine dair ne zaman kesin olarak belirlemek için reddetse de, ancak süre kabaca Mazda'nın araç programlarından birine takılı diğer motor ile eşdeğer olacağını göstermektedir. Uygulama tespit edildikten sonra en iyi tahmin, iki yıldır.
Mazda yöneticisi, yakıt ekonomisi ve düşük emisyon değerlerini sağlamak için yapılacak en önemli değişikliklerden birisinin rotor housinginin şeklinde yapılacak değişiklikler olarak belirtmekte.
1960'ların ortalarında üretilen Cosmo Sport, Mazda'nın ilk rotary motorlu arabasından bu yana rotary motorunda özellikle rotorun tepe veya uç noktalarıyla housing birleşim noktası arasındaki sızdırmazlık uzun süredir devam eden sorun olmuştur".
"Hatta mevcut 1.3L Renesis rotary'de bile hafif yük esnasında apex contası ve housing arasındaki boşluklar nedeniyle gaz basıncı dengesizlikleri gelişebilir" diyor.
Spesifik olarak, santrifüj kuvveti apex sealını housing üzerine doğru iter. Düşük motor devir aralıklarında veya düşük yük koşullarında, yanma odasındaki gaz basıncı apex sealından diğer odacığa gaz sızmasına neden olabilir.
Motor housing biçimi değiştirilerek, seal ler housinge her zaman teğet kalabilir. Hitomi şöyle devam ediyor: "Bu değişiklik emisyonlarını azaltmanın yanı sıra, daha iyi sızdırmazlık yakıt ekonomisi sağlar ve genel performansı artırır."
İkinci bir geliştirme ise ateşleme odaklı.
Mazda mühendisi, "rotary motorun bujileri pistonlu motorlardan farklı olarak motor gövde yüzeyinin altında yer almaktadır.
Bu ateşleme sorunlarına neden olur ve yakıt tüketimini arttırır. Biz dramatik iyileştirmeler yapmak için iyi bir yol bulduk, "diyor.
Haziran ayında, Autocar dergisi Mazda'nın konvansiyonel bujilerin yerine bir lazer-ateşleme sistemi getireceğini bildirmişti.
Hitomi , rotary motorun yakıt ekonomisinin doğası gereği kötü olduğunu ancak bunun gelecekte değişeceğini söylüyor.
"Geçmişte, Mazda mühendisleri en döner zayıf noktalarına odaklanmak için bilinçli bir karar aldı. - örneğin düşük tork," diyor. "Bu örnek olarak, bir karmaşık ve büyük değişken emme sisteminin kabulune yol açmıştır.
"İleriye hareket olarak biz rotary motor'un güçlü noktalarından daha fazla önemli olduğunu planlıyoruz - düşük titreşim, kompakt boyutu ve yüksek güç çıkışı. Ve bu şekilde, bu yakıt ekonomisi artırabilir. "
Bunun bir sonucu: Mazda da motor büyüklüğü azaltacak olan, emme sistemi basitleştirecek.
Hitomi yeni motor sonunda Chevrolet Volt gibi genişletilmiş-menzilli elektrikli araçlar için kabul edilecektir inanmaktadır. O öyle demiyor, ama anlamına gelebilir bir gelecek RX-8, RX-9 veya bir RX-7 Erev bile.
Mazda Kompakt boyutları ve hafif mühendislik uzmanları AVL dahil diğerlerinden ilgi çekiyor.Rotary motorları için Erev uygulamaları bakarak yalnız değildir.
Yeni Mazda Motor mutlaka bildirildi.Hacim 1.6 litra olarak hedef alındı ve 350 hp üretecek 2007 Tokyo Motor Show'da, sergilenen 16-X prototip olmayacaktır.
Mazda'nın Skyactiv yakıt verimliliği teknolojisinin yanı sıra, yeni rotasyon için uygulanması muhtemel olabilir.
"Ben ne olursa olsun motoru tanıtmamızın gerekli olduğunu düşünüyorum - konvansiyonel benzinli ve dizel rotary motor olarak,teknoloji uygulanabilir," diyor Hitomi.
Benzinli Skyactiv-G artık piyasada, dizel Skyactiv-D ve döner Skyactiv-R: Aralık ayında bir basın toplantısında, Hirotaka Kanazawa, Mazda'nın teknik operasyonlarından sorumlu kıdemli genel müdür, açıkça üç Skyactiv motor serisi tartışıldı.
1967 yılından bu yana, Mazda Cosmo Sport tanıttı, oto üreticisi yaklaşık 2 milyon rotary motorlu araç sattı. Motorun 1970'lerde parlak döneminde ABD'de satılan beş Mazda modeli içerisinde dördünden biridir.
 

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Aydın-Merkez
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
#12
Benim düşüncem; sorun olan bu motorun yakıtı değil, kullanım ömrünün az olması ve kullanım tekniğinin bilinmesi gerektiğidir...

Çık sokağa sor bakalım; motordan anlayan kaç kişi bu motoru sana övecek... Bilenlerin ilk söylediği söz şu olur; "yağ yakıyor"

:D
 

ezmocesteri

Kıdemli Üye
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Ankara
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
#13
Veli abi bu konuda ben dahil bir çok kişi böyle düşünüyordu taa ki [member=34]mtutun[/member] abimin bu motor hakkındaki bilgilendirme yazısını okuyuncaya kadar. İnsanların öğrenmesi lazım, keşke yapılsa yeniden.