Mazda 323 BG (1989-94) Rölanti Sorunu

korayavcı

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323
Selamlar. Bir mazdacı olarak yeni tanıdığım fakat çok keyif aldığım bundan sonra rahatlıkla aracımı teslim edebilme sevincini yaşadığım tek yer ekinciler oto ali ve Adem usta
Aracım 4 senedir bende Rolantine sorunu yaşıyordum ekinciler oto yu ali ve Adem ustayı tavsiye ettiler zaten oraya gittiğimde kardeş olduklarını duydum nitekim öyleler. Aracım şuan sorunsuz roket gibi ve kendi adıma çok mutlu oldum Allah böyle ustaları başımızdan eksik etmesin. Emin olun gereğinden fazla ilgileniyorlar güleryüzlülük işçilik süper. Aracımın markası ne olursa olsun gideceğim tek adres birkez daha burdan çok teşekkür ederim. Tavsiye ederim. Pişman olmazsınız :)
Mehmet Akif caddesi. Yüksel sok no 3 MERTER GÜNGÖREN EKİNCİLER OTO
Ali Usta iletişim 0536 440 94 48

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Selamlar. Bir mazdacı olarak yeni tanıdığım fakat çok keyif aldığım bundan sonra rahatlıkla aracımı teslim edebilme sevincini yaşadığım tek yer ekinciler oto ali ve Adem usta
Aracım 4 senedir bende Rolantine sorunu yaşıyordum ekinciler oto yu ali ve Adem ustayı tavsiye ettiler zaten oraya gittiğimde kardeş olduklarını duydum nitekim öyleler. Aracım şuan sorunsuz roket gibi ve kendi adıma çok mutlu oldum Allah böyle ustaları başımızdan eksik etmesin. Emin olun gereğinden fazla ilgileniyorlar güleryüzlülük işçilik süper. Aracımın markası ne olursa olsun gideceğim tek adres birkez daha burdan çok teşekkür ederim. Tavsiye ederim. Pişman olmazsınız :)
Mehmet Akif caddesi. Yüksel sok no 3 MERTER GÜNGÖREN EKİNCİLER OTO
Ali Usta iletişim 0536 440 94 48
Güle güle kullanın doğru ellerde Mazda ölmeyen bir araçtır.

Mustafa3434

Sessiz
Araç Markası
1991 Mazda 323 f
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
Arkadaşlar herkese hayırlı bayramlar benim arabada farları açınca devir düşmesi oluyor. Bir yerde okudum Toyota da yaşamış aynı sorunu birisi rolanti motoru kontrol edin demişler görevini yapamıyor olabilir demişşer.bizim arabalarda rolanti motoru var mı varsa nerede?91 Mazda 323 hatchback
Mesaj otomatik birleştirildi:

Dostum Bahsettiğin kablo karbüratörün birleşme kısmında plastik bi parça var arası metal karbüratörün contasına benzer ondan ve beyin kutusundan geliyor ben söktüğüm zaman bakmıştım hafif yanmadan dolayı erimişti o parça ve ben 12 yıldır aynı aracı kullanıyorum ve aldım alalı boşta o kablo. bir defa takayım dedim taktım ilk başta bi sıkıntı yoktu ama 5 dk sonra dumanlar çıktı beyin kurusuna kadar kablo komple yandı takmanı tavsiye etmem...
Benim karbüratörün arkasında sararmış bir plastik içi fiş girişli gibi bir parça var.bu nedir ve fişi nereden geliyor?lütfen yardım..

Son düzenleme:

Mustafa3434

Sessiz
Araç Markası
1991 Mazda 323 f
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
Birde arkadaşlar bir şey daha danışmak istiyorum.avans üzerindeki iki tane hortum çıkışı olan bi parçe var.bu hortumların bağlantıları nereye acaba?lütfen acil cevap..

Otomotivci

Rölanti
Araç Markası
1994 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
38716378_10212692385772279_123333782655729664_n.jpg

Birde arkadaşlar bir şey daha danışmak istiyorum.avans üzerindeki iki tane hortum çıkışı olan bi parçe var.bu hortumların bağlantıları nereye acaba?lütfen acil cevap..
Burda aradığın mevcut sanırım diğer kabloları takip et bulamazsanda fotoğraf atmalısın

polat1989

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 323 GLX
Araç Renk ve Tip
A.Füme / 1.6 Sedan
Çok teşekkür ederim sayın otomotivci inşallah hallederim yapamazsam tekrar rahatsız ederim.

Şimdiden geçmiş olsun. Öncelikle rolanti motorunun dışında karbüratör millerinde boşluk var mı yok mu hava alıyor mu almıyor mu onu bi öğrenin derim. İyi bir lpgci ustasına yada karbüratörcüye göstermenizi tavsiye ederim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Mustafa3434

Sessiz
Araç Markası
1991 Mazda 323 f
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
Karbüratör milinde boşluk var evet ancak LPG de kullanırken bir milim bile devir saatim oynamıyor benim sorunum daha çok elektrikle alakalı diye düşünüyorum.farları yakınca veya fan devreye girince devir düşmesi yaşyorum.

Ekli dosyayı görüntüle 36631

Burda aradığın mevcut sanırım diğer kabloları takip et bulamazsanda fotoğraf atmalısın.
Üstteki hortumun takılacak yerini bulamadım malesef..

polat1989

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 323 GLX
Araç Renk ve Tip
A.Füme / 1.6 Sedan
Karbüratör milinde boşluk var evet ancak LPG de kullanırken bir milim bile devir saatim oynamıyor benim sorunum daha çok elektrikle alakalı diye düşünüyorum.farları yakınca veya fan devreye girince devir düşmesi yaşyorum.

Aracın sürekli lpg de kullanılmasından dolayı karbüratör krum bağlıyor ve aşınmaya başlıyor. Aşınan yerlerden hava aldığı içinde rolanti de sürekli düzensizlikler oluşuyor. Rolanti motorun sağlam olsa dahi ordan hava aldığı için rolantiyi toparlayamayıp bu şekilde hatalar oluşabilior. İlk başlarda bende senin dediğin gibi rolanti motorundan zannetmiştim. Sonra karbüratörü yaptırıp işin ehli birisine avans rolanti lps ayarı yaptırdım. Sonra denediğimde şunları gözlemledim;

Araç stabil 850-900 devirlerde farları açtın 750 ye düşüp çok kısa sürece normal devrini buluyor hemen aynısı fan içinde kalorifer içinde yani kısacası tüm elektrik tesisatını açmama rağmen sonuç böyleydi.

Eğer karbüratöründe hava alma aşınma varsa sana tavsiyrm ilk başta onu yaptırt. Aracın çalışmasında sesinde ve yakıt tüketiminde fark edeceğini kendinizde gözle görebilirsiniz...

polat1989

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 323 GLX
Araç Renk ve Tip
A.Füme / 1.6 Sedan
Daha sonra da lpg ve avans ayarı yaptırın sorununuz %90 çözülecektir.

Mustafa3434

Sessiz
Araç Markası
1991 Mazda 323 f
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
İnşallah polat Allah razı olsun.benim düşüyor ve geri toparlamıyor malesef.önümüzde ki hafta içi hemen yaptıryorum Allahın izniyle.bu emme manifoldu hortumunun üsteki nereye bağlı sizde bir foto koyabilirmisin rica etsem.

polat1989

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 323 GLX
Araç Renk ve Tip
A.Füme / 1.6 Sedan
İnşallah polat Allah razı olsun.benim düşüyor ve geri toparlamıyor malesef.önümüzde ki hafta içi hemen yaptıryorum Allahın izniyle.bu emme manifoldu hortumunun üsteki nereye bağlı sizde bir foto koyabilirmisin rica etsem.

Benimkisi Boşta Duruyor ve hiçbi şekilde sıkıntı yaşamadım daha doğrusu ben alalı 13 yıl oldu aldık alalı boşta o
9c3614b8e3d0ce3af3c033aa9402c2ef.jpg

Mustafa3434

Sessiz
Araç Markası
1991 Mazda 323 f
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
Başka bir hortumu sormuştum sanırım adını yanlış hatırladım..şu distrübütörün üzerindeki 2 tane hortum çıkışı olan yuvarlak parça varya onları kast etmiştim.13 yıl dile kolay darısı başıma.

polat1989

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 323 GLX
Araç Renk ve Tip
A.Füme / 1.6 Sedan
Başka bir hortumu sormuştum sanırım adını yanlış hatırladım..şu distrübütörün üzerindeki 2 tane hortum çıkışı olan yuvarlak parça varya onları kast etmiştim.13 yıl dile kolay darısı başıma.

Elimizden geldiğinde hepbirlikde deneyimlerimizi paylaşıp birbirimizin derdine derman olma çanasında ilerliyoruz çok şükür

Soruna gelecek olursak;

Kırmızı ile işaretlediğim hortum üstde bulunan yani yeri baya bi dar resimleyebilmek için cambaz oldum resmen

Üstdeli hortum Otomatik jiklenin alt tarafında motor bloğu kısmından çıkan bi yuva var oraya takılı. Alt kısımdaki hortum mavi kesik çizgili olan da motorun arka kısmında karbüratöre takılı.

Resimlerde işaretledim elimden geldiğince. Altdaki mavi çizgili hortum belli olduğu için sadece motorun arka kısmındaki takılan yerini işaretledim. Eğer seninkinin yerleri yanlışsa ve bulmakda sıkıntı olursa video çekip atabilirim sorun değil.

6e658e25e8ecc53106857f925db541dd.jpg
75e29d06fa56f127c42b0c1955639146.jpg
979064fcb1feace464052856a5dbce51.jpg
2892eca47c060c7e4afb8bac18533635.jpg

Mustafa3434

Sessiz
Araç Markası
1991 Mazda 323 f
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
Öncelikle Allah razı olsun emeklerinize sağlık zahmet veriyorum..O zaman Kırmızı ile işaretlediğiniz kısmın ön tarafına takılacak doğrumu anladım.

polat1989

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 323 GLX
Araç Renk ve Tip
A.Füme / 1.6 Sedan
Öncelikle Allah razı olsun emeklerinize sağlık zahmet veriyorum..O zaman Kırmızı ile işaretlediğiniz kısmın ön tarafına takılacak doğrumu anladım.

Distribütörün üstündeki kırmızı ile işaretlediğim hortum otomatik jiklenin alt tarafında motor bloğunun karbüratörle birleşme yerinin orda bi giriş var 3. Resimde gösterdiğim yere takılacak yer.

Mustafa3434

Sessiz
Araç Markası
1991 Mazda 323 f
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
Tamam hemen bakıcam inşallah halledebilirim.ne kadar teşekkür etsem az..

3. Deilde sanırım 2. Resim 3. Resim karbüratörün arkasına gidiyor yanılmıyorsam..

polat1989

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 323 GLX
Araç Renk ve Tip
A.Füme / 1.6 Sedan
Karbüratörün arkası değil motora düz baktığın zaman sağ tarafı gaz halatının olduğu kısımda

Üst Alt