Renault’un 25 Yıldır Emisyon Değerlerinde Hile Yaptığı Belirtiliyor

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
Haksız Rekabetle Mücadele ve Tüketiciyi Koruma Kurumundaki (DGCCRF) araştırmacılar, şu sıralar otomotiv sektörünün en büyük isimlerinden olan Renaultu yakın takibe aldı. Fransız üreticinin "çevreci" sertifikasını alabilmek için dizel motorlarında hile yaptığını belirten DGCCRF, laboratuvarda ve yol şartlarında elde edilen veriler arasında oldukça büyük ve şüpheli farklar olduğunu dile getiriyor. Fransasız Libération gazetesinde yer alan 39 sayfalık dokümana göre Renault’un azot oksit (NOx) değerlerini değiştirmek için hileli cihaz kullandığı, böylelikle gerçek değerlerin çok daha altında sonuçlar çıkardığı söyleniyor. İlgili araştırma raporundan iddiaları doğrulayacak bölümleri paylaşan gazete, Clio IV’ün karbondioksit emisyon sınırını yüzde 305 ve Captur’un ise yüzde 337 oranında aştığını ifade ediyor.

25 yıldır hile yaptığı söylenen Renault'a milyarlarca avro ceza kesilebilir
Habere göre Renault motorların çalışmasını etkileyen özel bir cihaz kullanıyor. Üstelik geçtiğimiz ocak ayında düzenlenen baskında elde edilen şirket içi yazışmalara dayanarak CEO Carlos Ghosn da tüm süreç hakkında bilgi sahibi olduğu belirtiliyor. 25 yıldır emisyon hilesi yapan üreticinin en az 900 bin aracının etkilendiği ve yaklaşık 3.5 milyar avro para cezası alabileceği düşünülüyor.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bunlara hiç birşey olmaz, minareyi çalan kılıfını hazırlamıştır, oradan ödeyeceği cezayı Tr den anında çıkartırlar.

Dizel motor üreticilerinin çoğunun hileli olduğunu düşünüyorum, bu başlıklardan bir kaç tane daha görebiliriz tahminimce

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Şaka gibi... :( Söyleyecek söz bulamıyorum şahsen. Bu kadar yıldır; doğaya verilen zararı çoğu insanın düşüneceğini sanmıyorum ama bu yöntem ile aldatılan ülke ve insanların durumu gerçekten içler acısı... Yazık !!

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Atıyorum, Türk Hava Yolları küçük bir hata yapsa, ne bileyim; Vestel bir ürünü kazaen arızalı çıkartsa vay Türkiye'nin haline... Yapmadıklarını, söylemediklerini bırakmaz bu pislikler... Ama kendileri için her şey normal...

chaos

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Dizel motorun 5-10 senesi kaldı diye tahmin ediyordum ama beklenenden çabuk ölecek gibi. Bu arada ülkemiz de dizel çöplüğüne dönüşmüş olacak ne yazık ki. Şu an segmentinin en çok satan aracı olan Passat'da benzin-dizel farkı 30.000 tl'ye çıkmış durumda (comfortline 1.4tsi 125bg vs 1.6tdi 120bg). Daha da inanılmaz olan halen dizel satışlarının önde olması! Yahu çok hesap kitap yapmayı seven bir millet değiliz eyvallah da bu kadar da körü körüne araç alınmaz ki.

SemihC

Sessiz
Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
O kadar para cezası az bence daha fazla kesilsin;kesilmesinede adamların umrunda bile olmaz kazancaklarını kazanmış adamlar zaten dokunmaz bile .

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Duyduğuma göre evlilik programı ve bitkisel ilaç reklamlarına yüklü miktarda ceza kesiliyormuş. Fakat cezalar devasa kazançlarının yanında ufacık kaldığından dolayı adamlar bildiğini okumaya devam ediyormuş.
Bence ülkemizde bu emisyon maceraları tıpkı yukarıdaki örnekler gibi seyir eder.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Dizel motorun 5-10 senesi kaldı diye tahmin ediyordum ama beklenenden çabuk ölecek gibi. Bu arada ülkemiz de dizel çöplüğüne dönüşmüş olacak ne yazık ki. Şu an segmentinin en çok satan aracı olan Passat'da benzin-dizel farkı 30.000 tl'ye çıkmış durumda (comfortline 1.4tsi 125bg vs 1.6tdi 120bg). Daha da inanılmaz olan halen dizel satışlarının önde olması! Yahu çok hesap kitap yapmayı seven bir millet değiliz eyvallah da bu kadar da körü körüne araç alınmaz ki.

Tamamen katılıyorum... :)

Geçenlerde bir yerde okudum; adam kendi kendine soru sormuş güya: "Mazda neden turbo dizel motor ile piyasanın altını üstüne getirmiyor"

Verilecek o kadar çok cevap var ama vakit harcamaya değmez dedim ve yazmadım.

1-Senin muz cumhuriyeti kanunların ile adamlar uğraşmak istemiyor.

2-Ürettiği arabanın ederinden çok vergi alınmasına taraftar değiller.

3-Bahsettiğin motor, daha fazla verimli değil, daha çevreci değil, daha az yakmıyor.

4-Zaten Skyactiv ile otomotiv dünyasında çığır açmışlar, kıçı kırık ülkelerdeki dizel fetişizmine neden alet olsunlar...

Dedim içimden yüzüne karşı... :D

SemihC

Sessiz
Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring

Aynen katılıyor ve ekliyorum.
Dizel Araçları 100 binden sonra kimse almak istemiyor kimsede tavsiyede etmiyor zaten arızaları başladımı bitmiyor
Özellikle yok egzosu tıkıyor yok katalizörü yok dpf'i yok enjektörleri bozuluyor çogunda da ayar tutmuyor hayde yenisi,yenisi bir pahalı'ki sorma gitsin
Ve en büyük problem turbo gidiyor (bakımsızlıktan) ses yapıyor ve kimse dikkat umursamadığı için turbo patladığında yada mil kestiğinde komple motora kadar gidebiliyor iş Dizelmi masraf :)
Tecrübeyle sabit.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Bir motorun teferruatı ne kadar fazlaysa çalışan parçalar ne kadar fazlaysa arıza yapma ihtimali o kadar yüksek olur. Turbo motor kullanmak incelik ister bakım ister. Çoğu kullanıcı aracının yağını bile kontrol etmekten aciz olduğu için dizel motor nasıl kullanılıyor siz tahmin edin.

Üst Alt