Renault Twingo Twiputer (Yol Bilgisayarı) Montajı Resimli

Konum
Bolu-Ş.Urfa
Araç Markası
Renault - Twingo
Araç Renk ve Tip
Su Yeşili-HB Coupe
#1
Garaj olarak misyonumuz; Mazda kullanıcılara faydalı olmak, Mazda çatısı altında sohbet etmek ve Mazda'yı anlatmaktı.
Vizyonumuz; elimizden geldiğince ve tecrübelerimiz çerçevesinde teknik bilgileri ve Mazda hakkında olan biten herşeyi paylaşmaktı.
Zaman geçtikte hedefimizi çoktan aştığımızı gördük ve durmak bilmiyor, sınır tanımıyor, başka markaların formunda olmayan faydalı olayları paylaşmaya devam ediyoruz

Başlıkta belirtildiği gibi Twingo'ya yol bilgisayarından daha donanımlı Twiputer adı verilen bir cihaz montajı yaptım.

Cihazın özellikleri;

- Anlık ve ortalama LPG tüketimi
- Rakamsal olarak Hararet Göstergesi
- Rakamsal ve grafik şeklinde Devir Saati
- Dış ve İç ısı derecesi
- Yapılan mesafe kaydı gibi daha birçok basit hesaplar var.

Montaj;

1.Öncelikle ön cama yakın olan torpido bölmemizi sabitlendiği 3 vidasını söküyor ve parçayı alıyoruz

2. Aracın km göstergesine giden kablo demetinden sarı, siyah ve yeşile ek yapacak şekilde soyuyor, Twiputer'ın anakartındaki 4 kablodan üçünü resimdeki gibi ek yapıyoruz

3. Paket içeriğinden çıkan 2 adet; bir ucu telefon konnektörlü bir ucunda sensörü olan kablolarımız var.
1. Lpg enjektörleri ve motor ısı müşiri için
2. Dış hava sıcaklığı için
Bu iki kabloyu telefon konektörleri kokpit içinde diğer uçları motor bölmesinde kalacak şekilde; kaput telinin geçtiği duvardaki delikten geçirerek kokpit icine salıyoruz. (Malum delik akü tarafında whestinghouse'ın tamburasının hemen arkasında kalıyor, resimde mevcut. Rahat çalışmak için hava fitre kazanına giden boruyu sökmek gerek)Daha sonra motor bölmesinde kalan uçlardan bir tanesi (injector yazan ) lpg enjektörlerinden herhangi birinin kablolarına ek yapıyoruz


Diğer ucu (motor ısı yazan) motor ısı sensorune giden kablolardan "sarı" olanına ek yapıyoruzMotor bölmesinde son kalan (dış ısı sensoru) sensorude sol farın olduğu yere plastik kelepçe ile sabitliyoruz. İsteyen kaput açma mandalına yakın bir yere de sabitleyebilir.Motor bölmesindeki işimiz burada bitti.

4.

Kokpit içine saldığımız iki ucu pedallarından ordan geçirerek sol kapıya doğru çekiyor kapı fitilinin oralardan geçirerek söktüğümüz torpido üst bölgesine kadar çekiyoruz5. Çektiğimiz kabloların konektörlerini anakartımıza takıyoruz. (Hepsinin giriş yeri anakartta yazılı)6. Yine cihaz içeriğinde lpg tankına monte olacak bir sensor daha çıkmakta onuda anakarta takıyoruzVe yine kapı fitillerinin ordan geçirerek; şoför kapısının basamağının altından geçirirerek arkaya doğru hattımızı çekiyoruz

Lpg kalibrasyonu yapılması için depomuzun boş olması gerekiyor. Şimdilik sensoru tankın oraya kadar getirip bıraktık. Depo bitince sensoru bağlayıp kalibrasyona başlayacağız.


7. Son kablo işide iç sıcaklık sensoru.
Bu sensorun konnektörünüde anakartamıza takıp Sensörü içerde uygun bir yere sabitliyoruz. Ben ön camla direk arasına sıkıştırdım.
8. Son olarak anakarttan çıkan ID kabloya benzeyen geniş yassı kabloyu Twiputer ekranımızın arkasına takıyoruz.Ve montajımız bitmiş oluyor.

Kontağı her açtığımızda Twiputer açılıyor. Araç çalışıp tüpe geçtiğinde de Twiputer aktif olarak çalışmaya başlıyor

Videoda bu ürünü icat eden Mehmet beyin tanıtım videosu var

http://youtu.be/ayixgCyG_6w

Bugün itibari ile bende kullanmaya başladım. Hararet derecesini ve devri rakamsal olarak görmek çok güzel, bir - iki haftayada kadar da lpg de anlık tüketimimizi görmeye başlarız

Bu cihaz Reno Twingo için tasarlanmış ama aynı mantıkla her araca bağlanabilir diye düşünüyorum. 88-97 Mazda 626, 87-94 Mazda 323 ve Mazda Lantis'ler için anlık yakıt tüketimi veya ortalama yakıt tüketimi görmek için kullanılabilir.

Anlatımım çok amatör oldu, telefon ile bu kadar yazıp foto ekleyebildim.
Mazda camiasından düşünen olurmu bilmiyorum ama başka marka kullanıcılarından alıp kullanmak isteyen olursa ben montaj esnasında yardımcı olmaya çalışırım. Bu ürünü satan kişide telefondan her türlü desteği veriyor.

Sağlıcakla kalın, kazasız belasız cezasız sürüşler...
 
Son düzenleme:

ezmocesteri

Kıdemli Üye
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Ankara
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
#6
Hakan paylaşım için teşekkürler, güzel bir alet..keşke öndeki bilgi ekranına uyumlu şekilde yapıp direk oraya montajlanabilse.
 
Konum
Bolu-Ş.Urfa
Araç Markası
Renault - Twingo
Araç Renk ve Tip
Su Yeşili-HB Coupe
#17
tüh olmadı orjinalinde sabitleyici olmadığı için model yükseltmekten başka yolu diyorsun yani:(
Turkiye ye distribütör ile gelen 626 larda hız sabitleyici yoktu. Amerika ve Avrupa ya satılan 626 larda herşey var ( hız sabitleyici, koltuk ısıtma vs) yani bize boş modelleri gelmiş.

Yurtdışından çıkma bir tesisat bulunur biraz uğraşılırsa orjinal donanım gibi olur.
Uğraşmam derseniz model yükseltmek lazım
 

emekli

Katılımcı
Konum
Aydın
Araç Markası
Mazda 626 AT 2000
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
#18
Turkiye ye distribütör ile gelen 626 larda hız sabitleyici yoktu. Amerika ve Avrupa ya satılan 626 larda herşey var ( hız sabitleyici, koltuk ısıtma vs) yani bize boş modelleri gelmiş.

Yurtdışından çıkma bir tesisat bulunur biraz uğraşılırsa orjinal donanım gibi olur.
Uğraşmam derseniz model yükseltmek lazım
teşekkürler kardeşim saolasın
 
Üst Alt