Renault Laguna'nın Veliahtı : Atalans

Konum
Ankara
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
#1
Renault, Laguna ve Latitude modellerinin yerini alacak yeni d segmenti modelini Atalans ismiyle 6 Temmuz'da taıtmaya hazırlanıyor.Kompakt SUV segmentinde Koleos ile istediği başrıyı yakalayamayan Renault bu durumun izlerini tamamen yeni bir model olan ve aynı zamanda yeni bir ismin kullanıldığı Kadjar ile silmeye hazırlanıyor. D segmentinde de hatchback karoserli Laguna ile, sedan gövdeye sahip Volkswagen Passat ve Ford Mondeo gibi segmentinin önde gelen modelleri karşısında zorlanan Renault, yeni modelini sedan bir karoser ile Atalans adıyla pazara sunmayı amaçlıyor. İlk olarak 6 Temmuz tarihinde resmi olarak tanıtılması beklenen yeni Atalans, başarısız olan coupe versiyona veda edecek ve sadece sedan ile station gövde tiplerine sahip olacak.

Laguna'dan biraz daha uzun ve güncel Latitude'den ise kısa olacak Atalans, Renault-Nissan ortaklığının ürünü olan ölçeklenebilir platform mimarisi CMF'nin d segmentine uygun olan hali CMF/D üzerinde yükselecek. Yeni alt yapısı sayesinde daha uzun bir aks mesafesine sahip olacak araç daha fazla iç hacim vaat edecek. Ağırlık merkezi de daha aşağıda konumlandırılacak araç, azalan ağırlığının da desteği ile daha dinamik sürüş karakterine sahip olacak.Kamufajlı olarak testleri devam ettiğinden henüz tasarım detayları netleşmeyen araçta, yeni Espace ve Kadjar'dan izler mevcut olacak. Ön yüzünde Fransız üreticinin sergilediği DeZir konseptinden alıntıların bulunacağı aracın far tasarımları da ilgi çekecek. Motor gamı ve teknik detayları açıklanmayan yeni Atalans'ta Fransız medyasına göre giriş seviyesi olarak 1.2 litrelik 130 hp güç üreten TCe motor yer alacak. Yeni Espace'te de yer bulan TCe 200 isimli 1.6 litre hacimli olarak ifade edilsede ülkemizde çok az bir fark ile üst vergi diliminde kalan farklı bir benzinli motor seçeneğine de sahip olacak yeni Atalans'ta 2.0 litre hacimli daha güçlü bir benzinli motorunda yer bulması gündemde. aracın dizel motor cephesinde ise 110 hp güç üreten 1.5 litrelik dizel motorun giriş seviyesi olarak yer bulması bekleniyor. 130 hp ve 160 hp güç alternatiflerine sahip 1.6 litrelik dCi dizel motorunda EDC otomatik şanzıman opsiyonuyla kullanılmasının beklendiği yeni Atalans'ta bir de yeni 220 hp ile 240 hp arasında güç değerine sahip yeni bir 2.0 litrelik dizelin görev yapacağ gelen bilgiler arasında. Yeni Atalans bu sayede 240 hp'lik 2.0 dizel yeni Vw Passat'a ve 210 hp'lik 2.0 dizel yeni Ford Mondeo'ya farklı bir alternatif olacak. Geniş bir motor yelpazesine sahip olacak yeni Atalans, Espace'de sunulmaya başlanan ve dört tekerleğe de hükmeden direksiyon sistemi ile de donatılacak. 2015 Eylül ayında Frankfurt Otomobil Fuarı'nda sergilenip 2016 yılında yollara çıkacak yeni Renault Atalans'ın 2018 yılında benzinli hibrit motor alternatifine de kavuşacağı belirtiliyor.

 

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Aydın-Merkez
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
#2
Önden bakınca sanki Passat'ı anımsattı... Geri kalanı için yorumum yok hakim bey... :D
 
#5
Passat'ta bu tip nerde arabaya haksızlık etmeyelim :)
Harika duruyor. Birde reno'nun elindeki 90 hp'lik 0.9 TCE motorunu koyup üstünede 80.000 etiketini yapıştırdın mı bu iş tamamdır. :)
 

ezmocesteri

Kıdemli Üye
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Ankara
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
#6
Yeni Passat tipi aynı böyle belki CC dir, forumda var bak