Rampa İnerken Viteste İnmek mi? Boşa Almak mı?

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Yol bilgisayarında birkaç arabada tecrübe ettiğim kadarıyla yokuş aşağı viteste 0 gösteriyor boşta ise 2. Tabi anlık tüketim ne kadar doğru bilgi verir bilinmez. Bir de şu var yokuşun başında viteste inerken anlık tüketim ağır ağır 0'a düşüyor. Fakat araç boşa alınınca anlık tüketim çok hızlı bir şekilde 2'ye iniyor. Yol boyunca anlık tüketimin ağır ağır 0'a düşmesi mi daha tercih edilebilir yoksa aniden 2'ye düşmesi mi bilemiyorum. Ben viteste inmeyi tercih ediyorum genelde. Hem daha az fren kullanıyorum hem de daha güvenli geliyor.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Mustafa abinin de bahsettiği gibi çok nadir de olsa boşa atmak çok cüzi tasarruf yaptırsa bile buna minnet edilmemeli, güvenlik her daim ön plânda olmalı.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Ben ne dedim Mustafa abim gelir noktayı koyar diğer etmenleride işin içine katınca bir miktar tasarruf dahi edilse vitesten vazgeçmemek en doğru seçim...Tasarruf Mühendis Bey in dediği şartlarda geçerli olduğunu anladık fakat ağır bedeller için vites diyoruz...
[member=34]mtutun[/member] Mustafa abi bu video sana gelsin....

http://youtu.be/JYC0LaicDq4

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Sağolasın dostum.

Diğer yazdığına ise katılmıyorum. ESP sistemi olmasa bile, zaman zaman yolda karşımız çıkabilecek durumlardan gaz ile de kurtulabiliriz. Ayrıca yaptığınız kaçınma manevralarında tecrübeli sürücülerin bileceği gibi, ESP olmayan eski modellerde, gazın kumandası sizdeyse sürücülük becerileri ile halen şansınız olabilir. Gaz kumandası sizde değilse hiç bir şansınız yok, işiniz kadere ve şansa kalmış...

Diğer bir büyük risk ise, vitesteki araç kolay kolay stop etmez. Boştaki aracın ise ne yapacağı belli olmaz. Bildiğiniz gibi, eski modellerde bile fren sistemi merkezi elektrik ile çalışır. Bu gibi durumlarda ciddi sıkıntı ile karşılaşılabilir. Hatta yeni modellere gelindikçe elektrikli direksiyon gibi diğer unsurlar da devreye giriyor.

Ben ehliyet alırken bile vitesin boşa atılmayacağı söyleniyordu ve direksiyon testinde boşa atanlara ehliyet verilmiyordu. Neden bu kadar eski zamanlardan beri bilinen bir güvenlik kuralını 21. yüzyılda tartışıyoruz acaba?

Mesela şunu diyor muyuz? Araçtaki bazı güvenlik mekanizmaları ağırlığa sebep olarak yakıt tüketimini arttırır, o zaman bunları çıkartıp tasarruf yapalım!

Lütfen yanlış anlamayın, ne ben de boşa para harcamak isterim ne de size sadece itiraz etmek için yazıyorum. Ama bence önce emniyet ve insan hayatı geldiği için, emniyet için kanıtlanmış standartlarla oynanması taraftarı değilim.

Ayrıca lütfen benim kullanma sitilim bu da demeyiniz. Çünkü benim için sizin emniyetiniz de önemli olduğu gibi, o yolda sizinle beraber yolculuk eden diğerleri de önemli.

Biz çok basit hatalar yüzünden her yıl savaş gibi insan kaybediyoruz yollarda. Konuları bu açıdan ele almamız gerekir diye düşünüyorum.

Haklısınız, eski araçlarda stop etme, bunun yanında direksiyon ve frenin sertleşmesi sorunlarına yol açabilir. Fakat stop eden bir araçta da sıkıntı vardır.
Yeni nesil araçlarda stop etme sorunu önemli birşeyi olmadıkça karşılaşılmamakta (LPG bakımsızlığı vs. harici)
Motor rölantide döndüğü için de frene ve direksiyona yeterli hidrolik basıncı sağlayacaktır. Sağlayamıyorsa yine problem. Kontrol ettirilmesi gerekir.
Bu metod şehiriçinde ya da yerleşim birimlerine yakın şehirlerarası yollarda denenmemeli tabiki de, otobanda ama rahatça uygulanabilir.

Manevradan kaçınma konusunda nasıl yeri geldiğinde vites düşürüp ani hızlanma sağlanabiliyorsa, bunu yapabilen sürücünün hemen boştaki vitesi 5'e de atabilmesi çok kısa bir süre alacaktır.

Artık otomatiğe geçtiğim için bunu yapmak hayal oldu zaten :)
Fakat Gerede'den Ankara-Cankurtaran tepesine kadar yokuş çıkarak 6.5-7 lt olan ortalamayı uygun eğimlerde vitesle, daha az eğimlerde ise boşta inerek 5-5.5 lt.lere düşürdüğüm çok olmuştu. Karabük-Kayseri arasında ise (540 km.lik yol) ş.dışı fabrika verisi 5.3 lt olan aracımı 4.7 lt yaktırdığım oldu.

DSC konusunda ise yanal kaymayı kontrol ederek olası durumlarda ilgili tekerlere anlık frenlemeler vermekte. Kış koşullarını düşünürsek, onu geçtim yazın virajda dönerken önümüze birşey çıktı ve ani frenleme yapmak durumunda kaldık. Düz yolda frenleme yapsak sıkıntı yok abs devreye girecek, yanal kayma yok. Fakat virajda ani frende hem abs hem de yanal kaymayı engellemek için ESP devreye girecek. Değil mi? Ani frende de debriyaj ve fren ful basılıyor. yani motor ile şanzımanın bağlantısı kesiliyor.
Aynı mantıklı vites boşta yokuş aşağı gidiyoruz, ve Allah korusun virajda dönerken bir su birikintisine girdik arka attı. Bu ESP sistemi araç viteste gitmiyor diye çalışmayacak mI? ya da zaafiyet mi gösterecek? Sanmıyorum. Ani frende nasıl çalışıyorsa boş viteste de çalışacaktır güvenlik sistemleri.
Ha derseniz ama eski araba stop edebilir, hak veririm. Ama stop eden arabada da kimse böyle bir risk almasın zaten.

Hepimiz araçlarımızı biliyoruz, kendimizi biliyoruz. Önce güvenlik tabiki de.
Yasal hız sınırları içerisinde eğimi az yollarda vitesteyken aracın hızını koruyamadığı eğimlerde vites boşta sabit hızla gitmek, 150-180 ile yoğun trafikte gidenlerden, önündeki aracın arka tamponuna yapışanlardan, dikiz aynasına bakmadan sinyal vermeden sollayanlardan çok daha güvenlidir diye düşünüyorum.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Haklısınız, eski araçlarda stop etme, bunun yanında direksiyon ve frenin sertleşmesi sorunlarına yol açabilir. Fakat stop eden bir araçta da sıkıntı vardır.
Yeni nesil araçlarda stop etme sorunu önemli birşeyi olmadıkça karşılaşılmamakta (LPG bakımsızlığı vs. harici)
Motor rölantide döndüğü için de frene ve direksiyona yeterli hidrolik basıncı sağlayacaktır. Sağlayamıyorsa yine problem. Kontrol ettirilmesi gerekir.
Bu metod şehiriçinde ya da yerleşim birimlerine yakın şehirlerarası yollarda denenmemeli tabiki de, otobanda ama rahatça uygulanabilir.

Manevradan kaçınma konusunda nasıl yeri geldiğinde vites düşürüp ani hızlanma sağlanabiliyorsa, bunu yapabilen sürücünün hemen boştaki vitesi 5'e de atabilmesi çok kısa bir süre alacaktır.

Fakat Gerede'den Ankara-Cankurtaran tepesine kadar yokuş çıkarak 6.5-7 lt olan ortalamayı uygun eğimlerde vitesle, daha az eğimlerde ise boşta inerek 5-5.5 lt.lere düşürdüğüm çok olmuştu. Karabük-Kayseri arasında ise (540 km.lik yol) ş.dışı fabrika verisi 5.3 lt olan aracımı 4.7 lt yaktırdığım oldu.

DSC konusunda ise yanal kaymayı kontrol ederek olası durumlarda ilgili tekerlere anlık frenlemeler vermekte. Kış koşullarını düşünürsek, onu geçtim yazın virajda dönerken önümüze birşey çıktı ve ani frenleme yapmak durumunda kaldık. Düz yolda frenleme yapsak sıkıntı yok abs devreye girecek, yanal kayma yok. Fakat virajda ani frende hem abs hem de yanal kaymayı engellemek için ESP devreye girecek. Değil mi? Ani frende de debriyaj ve fren ful basılıyor. yani motor ile şanzımanın bağlantısı kesiliyor.
Aynı mantıklı vites boşta yokuş aşağı gidiyoruz, ve Allah korusun virajda dönerken bir su birikintisine girdik arka attı. Bu ESP sistemi araç viteste gitmiyor diye çalışmayacak mI? ya da zaafiyet mi gösterecek? Sanmıyorum. Ani frende nasıl çalışıyorsa boş viteste de çalışacaktır güvenlik sistemleri.
Ha derseniz ama eski araba stop edebilir, hak veririm. Ama stop eden arabada da kimse böyle bir risk almasın zaten.

Yasal hız sınırları içerisinde eğimi az yollarda vitesteyken aracın hızını koruyamadığı eğimlerde vites boşta sabit hızla gitmek, 150-180 ile yoğun trafikte gidenlerden, önündeki aracın arka tamponuna yapışanlardan, dikiz aynasına bakmadan sinyal vermeden sollayanlardan çok daha güvenlidir diye düşünüyorum.
Dsc ile ilgili forumda gerekli veriler var araştırıp okursan yazdığının cevabı mevcut zaten, bu konu orada açıklanmış, frene bastığında esp aynı şiddette etki etmiyor zaten, doğru orantılı gaz esp yi tam kıvamında kullanmamızı sağlamış olur. Bu başlığın konusu esp değil zaten.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
[member=775]MutluTEKİR[/member] Bak Mühendis Bey anlattığın olayı hem denedim hemde Mustafa abinin açıklamalarınıda okudum evet bahsettiğin tüketim farkı var lakin uçurum derecesinde fark değil tasarruf konusunda bahsettiğin yöntemde haklı olabilirsin...Yalnız burada insanları bu yapmış olduğun sürüş şekline yönlendiren cümleler kullanman yanlış nedeni ise şu boştan 5. Vitese alışın zor olmaz saniyelik olay demişsin kaza denen olay kimi zaman saniyeninde altındaki sürede oluyor hiç kimse bu kadar duyarlı bu kadar hızlı reflexi diğer etmenlerle harmanlayıp kaza anında hamle yapacak kadar her sürüş
Her faktörde hazır değil....Katılmadığım bir diğer konu ise yeni nesil araçların lpg bakımı yapılmış olması şartı ile boşta stop etmemesi iddası....
Fabrika bu araçları benzinle üretmiş yakıt fiyatları yüzünden orjinal olan bir aracın doğasıyla oynuyoruz...En önemli etmen yakıt ile oynadığımız bir araçta orjinal halindeki gibi güven duymamız anlamsız olur....
Ne tasarruf için refleximize bu kadar aşırı güvenmeyelim
Nede aracımız yeni nesil tüp bakımınıda yaptırdık stop etmez demeyelim
Burdaki üzerine bastığımız noktalar örnek olmalı ki ziyaretçiler üyeler okuduğunda buradan kendini ailesini aracını riske atacak davranışlar içerisine girmesin...
Senin yazdıkların da aynen dikkate alınacaktır çünkü hem mesleğin hemde tecrübelerin insanların aklında fikir edinme açısından etkili olacaktır...
Güzel bir konu oldu hortlatan ben oldum fakat sonuca vardığımız noktalarda özellikle güvenlik konusunda birleşelim isterim hepsi bu :)

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Sonuçta sizin kendi iradeniz ve tecrübeniz doğrultusunda yapıp, yapmamaya karar vereceğiniz bir olay. Yazdıklarınızda katılmadığım bölümler var ama zaten yapılmaması işin uzmanları tarafından ısrarla tavsiye edilen bir konuda burada daha uzun yazmak istemiyorum.

Ben forum ortamlarında güvenli olmayan sürüş şekillerinde tavsiyelerde bulunmayı veya özendirecek öneriler yapmayı doğru bulmadığım için yazdım. Çünkü bunlar herkese açık konular ve yeni sürücülüğe başlayan genç arkadaşlar da okuyor.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Sonuçta sizin kendi iradeniz ve tecrübeniz doğrultusunda yapıp, yapmamaya karar vereceğiniz bir olay. Yazdıklarınızda katılmadığım bölümler var ama zaten yapılmaması işin uzmanları tarafından ısrarla tavsiye edilen bir konuda burada daha uzun yazmak istemiyorum.

Ben forum ortamlarında güvenli olmayan sürüş şekillerinde tavsiyelerde bulunmayı veya özendirecek öneriler yapmayı doğru bulmadığım için yazdım. Çünkü bunlar herkese açık konular ve yeni sürücülüğe başlayan genç arkadaşlar da okuyor.
Örnek teşkili açısından yazdıklarımızında bir hak hukuk boyutu var özen göstermek gerek insanların hayatı söz konusu sonuçta :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Güvenlik konusunda ben kimseye %10 eğimli yolda boşa al kontrolsü şekilde hızlan demiyorum ki. Ya da boşa attığında araç hızlanıyorsa vitese geçme de demiyorum. Ya da yüksek hızlarda boşa al da demiyorum.

Seviyelice ne güzek tartışıyoruz burada.dsc debriyaja basılıyken ya da vites boştayken çalışıp çalışmadığına bir örnek verdim, doğru mudur diye paylaştım. İnsanlık hali benim de hatalı olduğum bilmediğim noktalar olabilir. Dsc konusunu da örnek vererek bu yüzden sordum.
Güvenli sürüşe teşvik edeceksek yasal hız ınırları üstündeki hızlarda sürüşleri de imrendirecek açıklamaların yasaklanması gerekir.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Yani sonuç olarak şöyle diyelim, aracı mümkün mertebe güvenliği ön planda tutarak kullanmamız gerekir, boşa atmak bazı durumlarda az da olsa yakıt tasarrufu sağladığını düşünsek bile, çok da tasarruf edilmeyeceği gibi güvenliği de riske atmış oluruz. En güzeli viteste devam

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Tartışmıyoruz aksine sohbet ediyoruz bu biiir
Yasakçı zihniyet bu forumda asla olmadı olmayacak bu ikiii
Burada bir aile ortamında olduğumuzdan hasasiyet gereken noktalarda mutabık kalmakta fayda olduğunu dile getirdik bu üüüüç :)
Alınacak gücenecek üzecek yada üzülecek herhangi bir konuşma kesinlikle geçmedi herkes kendi hür iradesi ile istediğini yazmakta ve yapmakta serbest...
Sınırları aşan garaj düzenini bozan söylemler olursa şayet forum moderatörleri gereken uyarıları gereken yolla yapar...
Bu konuda bu bahsettiğim tatsız durumlar olmadı gayet seviyeli şekilde paylaşımlar oldu...Bu kadar...
Birde forum üyelerinide çok iyi tanıyıp onların uzman olduğu alanları paylaştığı konuları yazdığı yazıları okuyup fikir sahibi olmadan yazmayalım :)
Garajımızda her katagoride uzmanlaşmış kardeşlerimiz abilerimiz var umarım sende onlar arasındaki yerini alır kadromuzu güçlendirrsin sağlıcakla kal :)

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Yani sonuç olarak şöyle diyelim, aracı mümkün mertebe güvenliği ön planda tutarak kullanmamız gerekir, boşa atmak bazı durumlarda az da olsa yakıt tasarrufu sağladığını düşünsek bile, çok da tasarruf edilmeyeceği gibi güvenliği de riske atmış oluruz. En güzeli viteste devam

Katılıyorum ,yarım litre tasarruf yapılacak diye güvenlik asla riske atılmamalı.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Peki merak ediyorum virajda ani frende DSC kontrolü sağlayabilir mi? Kış koşulları gibi ekstrem durumlar hariç. Eğer kontrolü sağlayabiliyorsa boş viteste gitmenin başka ne güvenlik sakıncası olabilir? (motor stop etmesi, ani kaçma gerektiği durumlar hariç, kontrolsüz hızlanma yoksa)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Ben rampa aşağı viteste inerim her zaman yol bilgisayarı 0.0 gösterir. Hem güvenli hem ekonomik.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
DSC hakkında aşağıdaki başlık var okumak isterseniz. DSC ile ilgili konuları orada yazabilir ve sorabilirsiniz. Başlıklar ile altında yazılanlar ilgili olduğunda siz de, bizler de bunu nerede yazmıştım? dediğimizde kolay buluyoruz...

http://www.mazdagaraj.com/dsc-ve-limitleri-t156.0.html

Peki merak ediyorum virajda ani frende DSC kontrolü sağlayabilir mi? Kış koşulları gibi ekstrem durumlar hariç. Eğer kontrolü sağlayabiliyorsa boş viteste gitmenin başka ne güvenlik sakıncası olabilir? (motor stop etmesi, ani kaçma gerektiği durumlar hariç, kontrolsüz hızlanma yoksa)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Benim otomatik de 90 km hıza kadar 2 3 lt yakıyor, 90 dan sonra sıfırlanıyor.

Mustafa hocam konuyla alakalı aslında sorduğum. Güvensiz sürüş ortamı yaratıyor diylrsunuz ya yukarıdaki mesajımda açıkladığım durumlar haricinde başka neler yaratabilir onu merak ettim

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Benim gösterge hiç 0 göstermiyor, en düşük 1,1 olarak gördüm...
[member=83]Olgun[/member] a verdiğim guzuda hiç 0.0 göstermiyordu 0.7 ye kadar görebilmiştim benzinliydi zaten lpg yoktu biliyorsun ama dizelde 0.0 ı görüyorsun sebebi ne acaba ?

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Dizek ile benzinli motorların Cut off devri başlangıcı farklı olabilir.
Ayrıca lpgli mazdamda da Cut off A girebilmesi için hızın 90 üstünde olması gerekiyor. Daha düşük hızlarda eğimli yollarda hız sabit kalsa da 1-2-3 lt yakıyor.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
DSC hakkında aşağıdaki başlık var okumak isterseniz. DSC ile ilgili konuları orada yazabilir ve sorabilirsiniz. Başlıklar ile altında yazılanlar ilgili olduğunda siz de, bizler de bunu nerede yazmıştım? dediğimizde kolay buluyoruz...

http://www.mazdagaraj.com/dsc-ve-limitleri-t156.0.html
[member=34]mtutun[/member] abi oraya bağlayacaktım mesajları ama dsc "boş viteste gitmenin başka ne güvenlik sakıncası olabilir" diye bağlanınca ellemedim. Ayrıca bilgilendirme ve uyarı için teşekkürler ;)

Üst Alt