Rampa İnerken Viteste İnmek mi? Boşa Almak mı?

maytalman52

Katılımcı
Konular konular :) mustafa abi bekleniyor :) mutlu kardesimin bahsettiği hiz aralıkları beni de etkilemiyor en az 100 le sehirici 150 ve ustu sehirdışı kullandigimdan :) ayrica @faroz52 emmoglumun da dediği gibi hız ya da ekonomi odaklı olmamak gerek dikkat her yönde olmalı Mazdaysa yaksın abi :) bana soranlara hep fazla yakiyo diym gerek yok ki adam 60 in ustune çıkmıyor arabasının az yaktığını kanıtlamak icin oysa benimkinden daha cok yakıyor biliyorum :) hakkini vercez yuksek devir candır o sesi duymadan arabadan inmem markete bile gitsem yolu uzatıp bi fişeklemeden eve dönmem ;)

:::::Karadeniz Mazda:::::

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Konular konular :) mustafa abi bekleniyor :) mutlu kardesimin bahsettiği hiz aralıkları beni de etkilemiyor en az 100 le sehirici 150 ve ustu sehirdışı kullandigimdan :) ayrica @faroz52 emmoglumun da dediği gibi hız ya da ekonomi odaklı olmamak gerek dikkat her yönde olmalı Mazdaysa yaksın abi :) bana soranlara hep fazla yakiyo diym gerek yok ki adam 60 in ustune çıkmıyor arabasının az yaktığını kanıtlamak icin oysa benimkinden daha cok yakıyor biliyorum :) hakkini vercez yuksek devir candır o sesi duymadan arabadan inmem markete bile gitsem yolu uzatıp bi fişeklemeden eve dönmem ;)

Son cümleye yarıldım gülmekten... :D

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Katılıyorum dikkat konusuna 3 saat falan neyse de 7-8 saatlik yolculuklarda son 1-2 saat yüksek hızda giderim dayanamam :D ama yeri geliyor o ekonomi yapmanın gerektiği durumlar oluyor :)
En sinir olduğum sürücü tipi sinyal vermeyen ve dikiz aynasına bakmayanlardır. Adam hızlı geliyorsa hızını mümkün olduğunca kesmeyecekain. Ayrıca şehiriçi yol uygunsa eyvallah da ara sokaklarda da hız yapmak tehlikeli Sağdan soldan atlayan olur. Yandan bakmadan arabasıyla çıkan olur Allah korusun. Dikkatsiz sürücü çok şehiriçi nde.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan

Sen normal değilsin emmoğlu :) Tr nin bir polis memuru olarak bize örnek olman gerekirken neler diyosun :) Meslektaşın Veli abin hiç senin gibimi yapıyor :) Veli abi birşey de şuna :)

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Veli abinin dedikleri doğru. Beyinli bir araç belli bir devirin üstünde viteste iken gaza basmadığınız anda anlık yakıt tüketimi 0 olur. Ama bu durum sürüş tarzı ve yolu doğru süzmeye göre tasarruf sağlatır. Ben beyinsiz araçlarda uzun süren ve istediğim hızın altına düşürmeyecek kadar eğimli rampa aşağı yollarda manuel olarak yakıt sistemini kapatıyorum. Bu konu başlığı kişiye ve yola göre değişkendir. Araca zarar verme durumuna gelirsek otomatik araçlarda şanjıman yağları soğutma görevide üstlendiği için durum karışık. tork gücü ile değişkenlik gösteren yağ ısınması var. Bu durumda gaza yüklenip yüklenip boşa sallamak sakıncalı olabilir. Şanjımanı geçelim motora gelelim o da aynı şekilde gaza yüklenip yüklenip hemen ardından boşa sallanmamalı. Boşta hem tasarruf hemde hızlı gidecem diye ilk rampa aşağı yerlerde hemen boşa atmaktan kaçının. Bir süre yüksüz motor devirle soğusun rampa cok uzun ise ondan sonra boşa atın.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
hemşehrim de güzel açıklama yapmış. :)
uzun yolda uzun yokuşların ardından motorun bir süre cut off yapması motorun artan sıcaklığını indirmektedir.

oak

Sessiz
Bakalım güzel bir örnek olabilecek mi:

Bir yel değirmeniniz olduğunu düşünün ve rüzgar düzenli olarak esmiyor ancak düzenli olarak buğday öğütmek zorundasınız, bu yüzden rüzgarın esmediği günleri düşünerek değirmenin şaftına bir de motor bağladınız ki rüzgar esmese de buğday öğütebilesiniz.

• Pazartesi günü rüzgar hiç yok ve motor ile buğday öğüttünüz.
  • Salı günü az rüzgar var ama işi yetiştirmek için yeterli değil, dolayısıyla motordan yardım alarak işi tamamlıyorsunuz.
  • Çarşamba günü rüzgar yeterli hatta gereğinden bile fazla. Motoru çalıştırır mısınız? (aynı dönme kuvvetini verecek olsa)

Rüzgar = Rampa
Motor = Motor
Buğday (Un) = Gidilen yol

Benzinli motorlarda pistonun her bir tur (cycle) da ateşleme yapıldığından; ayağınızı gazdan çektiğinizde motora benzin gitmeyeceğinden dolayı yanma olmayacaktır. (burada motorun baz devrinden yüksek olduğunu varsayıyorum, misal 4.viteste 2500 devirde giderken ayağınızı gazdan çektiniz)

Ama yokuş aşağı giderken vitesi boşa alırsanız, motor baz devrinde çalışmak isteyecektir, dolayısıyla gaza basmasanız bile yakıt tüketiminiz motoru 700-800 devirde tutmak için belirli bir yakıt harcayacaktır.

Yukarıdaki örnekler dizel motorlar için geçerli değildir, çünkü bildiğim kadarıyla dizel motorlarda düzenli ateşleme yapılmaz. Dolayısıyla vites boşta olsa da olmasa da dizel motor belirli bir miktar yakıt yakar. Ama hangisi daha az yakar derseniz o bir araştırma konusu olabilir. (belki yapılmışı vardır)

Otomatik vites aracı olan arkadaşlar, yokuş aşağı N'ye alayım demeyin. Zaten tasarrufu yok bir de şanzımanı kucaklamayın.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Örnek çok güzel hepsine katılıyorum. , yanlız mantıken aynı durum dizel için de geçerli olur

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bakalım güzel bir örnek olabilecek mi:

Bir yel değirmeniniz olduğunu düşünün ve rüzgar düzenli olarak esmiyor ancak düzenli olarak buğday öğütmek zorundasınız, bu yüzden rüzgarın esmediği günleri düşünerek değirmenin şaftına bir de motor bağladınız ki rüzgar esmese de buğday öğütebilesiniz.

• Pazartesi günü rüzgar hiç yok ve motor ile buğday öğüttünüz.
  • Salı günü az rüzgar var ama işi yetiştirmek için yeterli değil, dolayısıyla motordan yardım alarak işi tamamlıyorsunuz.
  • Çarşamba günü rüzgar yeterli hatta gereğinden bile fazla. Motoru çalıştırır mısınız? (aynı dönme kuvvetini verecek olsa)

Rüzgar = Rampa
Motor = Motor
Buğday (Un) = Gidilen yol

Benzinli motorlarda pistonun her bir tur (cycle) da ateşleme yapıldığından; ayağınızı gazdan çektiğinizde motora benzin gitmeyeceğinden dolayı yanma olmayacaktır. (burada motorun baz devrinden yüksek olduğunu varsayıyorum, misal 4.viteste 2500 devirde giderken ayağınızı gazdan çektiniz)

Ama yokuş aşağı giderken vitesi boşa alırsanız, motor baz devrinde çalışmak isteyecektir, dolayısıyla gaza basmasanız bile yakıt tüketiminiz motoru 700-800 devirde tutmak için belirli bir yakıt harcayacaktır.

Yukarıdaki örnekler dizel motorlar için geçerli değildir, çünkü bildiğim kadarıyla dizel motorlarda düzenli ateşleme yapılmaz. Dolayısıyla vites boşta olsa da olmasa da dizel motor belirli bir miktar yakıt yakar. Ama hangisi daha az yakar derseniz o bir araştırma konusu olabilir. (belki yapılmışı vardır)

Otomatik vites aracı olan arkadaşlar, yokuş aşağı N'ye alayım demeyin. Zaten tasarrufu yok bir de şanzımanı kucaklamayın.
Son cümleye koptum :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Örnek güzel olmuş... Bu durum bir çok örnekle izah edilebilir çünkü gerçek hayatta biz bunları zaten yaşıyoruz... ;)

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Öncelikle emniyet söz konusu olduğunda ekonomi 2. plana atılır. En eski teknolojiye sahip otomobillerde bile hareket halinde vitesi boşa almak asla tavsiye edilmez.

Yeni teknolojiye sahip otomobillerde ise ilerleyen teknoloji sayesinde ekonomi maksatlı vitesi boşa alma gerekliliği zaten mevcut değildir. Elektronik yakıt besleme sistemi araç vitesteyken gaz verilmediğinde yakıtı minimum değerlerde besler ki, bu sıfır olmasa bile çoğu yol bilgisayarında sıfır olarak gösterilir. Rölantide ise, sıcak motor ile bile araç biraz zengin karışım çalışır. Stop etme riskinin önüne geçmek ve rölanti konforunu yükseltmek için. Hele ki, bu sırada aracın elektrik kullanan diğer aksamları açık ise, rölanti yakıt beslemesi de artabilir.

Otomatik vitesliler için değerlendirmeye bile gerek yok. Otomatik şanzıman teknolojisi gereği hareket halinde şanzımanı N pozisyonuna getiremezsiniz. Getirirseniz şanzımanın ömrü açısından risk alırsınız...

Daha da modern teknolojiye sahip otomatik şanzımanlarda (örneğin BMW)sailing mode (yelken modu) denen ve aynen Veli'nin açıkladığı durum için geliştirilen bir fonksiyon var. Otobanda (eğim var veya yok her durumda) gazdan ayağınızı çekerseniz ve bir süre fren yapmazsanız, şanzıman bu moda geçiyor ve tüm fonksiyonları ile çalışıp, hazırda beklediği halde, motor frenini iptal ediyor.

Sonuçta vitesi hareket halinde iken boşa atmak sürüş emniyeti için tavsiye edilebilir bir şey değil. Otomatiklerde bunu yapmak ise hem sürüş emniyeti hem de şanzımanın emniyeti için tavsiye edilir bir şey değil.

Modern enjeksiyon beslemeli, elektronik yönetimli yakıt sistemli bir araçta, bir yokuş aşağı iniş esnasında ml düzeyinde tasarruf yapmak için sürüş emniyetini tehdit edecek hiçbir şeyi tavsiye edemem.

Sadece bir örnek vereyim; Aracınızdaki modern DSC (ESP) sistemi zor durumlarda araca müdahale etmek için sadece her bir tekerlekteki frenleri tek tek kullanmaz, aynı zamanda motor işletme sistemi ve gaz kumandasını da kontrol etme yeteneğine sahiptir. Şanzımanı boşa almak demek ESP sisteminin kollarından birini kesmek, yeteneklerini kısıtlamak demektir. Kaza ihtimali olan riskli durumların ne zaman ortaya çıkacağını bilemeyiz. Vitesiniz boştayken ani bir kaçınma manevrası yapmanız gereken bir durum meydana gelirse, bu fonksiyonların tamamına çok ihtiyacımız olacaktır.

Domestos hocam gerekli açıklamaları yapmış.
Bir.makine mühendisi olarak cut-off sisteminden haberim var.
Viteste gitmeyi savunanlar manuel araçlarıyla yokuş aşağı olduğundan emin oldukları ama viteste aracın hızının azaldığı bir yolda denesin. Viteste sabit hızda giderken 2-3 lt yakarlarken, boşta sabit hızlarını koruyarak 0.5-1 lt yapacaklardır. Bu genel ortalamayı da 0.3-0.5 lt kadar düşürebilmektedir de.

Otobanda ankara İstanbul istikameti bolu tüneli girişinden sonra 10 km yolda ve istanbıl ankara istikameti cankurtaran geçidinden sonraki yolda denesinler. Viteste gaza basmasken hızları azalır, bu noktada gaza basarak 2-3 lt yakmaktansa, vites boşta hızı koruyarak 0.5-1 lt yakacağını göreceksiniz.

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2020 - Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Öncelikle yol bilgisayarındaki değerlere güvenmeli miyiz?
Çünkü kendi mazda 2 ve arkadaşımın micra aracındaki değerler ile bizim ölçümlerimiz hiçbir zaman tutumuyor :)
Nasıl ölüyor acaba?

Benim mazda 2 aracımda yokuş aşağaı değerleri yol bilgisayarından takip ettiğimde anlamlandıramıyorum. Zaten 20-30 km ye kadar genelde değer göstermiyor.
Ama durk kalk dik yokuşta inerken hiç gaza basmamama rağmen anlık 16-17 lt değerleri görüyorum. Normal inişlerde genelde bilgi göstermiyor.
Hafişfi yokuşlarda genelde yazan değer ortalama tüketimin üstünde oluyor.
Ama bir standart yakalayamadım.

Daha önce şanzımana zarar verdiğini duyduğum için boşta inmiyorum ama denemek maksatlı denediğimde düşük hızda inerken boşa alınca devir bir miktar yükseliyor. Devrin yükselmesi yakıtı arttırmaz mı?

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
Öncelikle yol bilgisayarındaki değerlere güvenmeli miyiz?
Çünkü kendi mazda 2 ve arkadaşımın micra aracındaki değerler ile bizim ölçümlerimiz hiçbir zaman tutumuyor :)
Nasıl ölüyor acaba?

Benim mazda 2 aracımda yokuş aşağaı değerleri yol bilgisayarından takip ettiğimde anlamlandıramıyorum. Zaten 20-30 km ye kadar genelde değer göstermiyor.
Ama durk kalk dik yokuşta inerken hiç gaza basmamama rağmen anlık 16-17 lt değerleri görüyorum. Normal inişlerde genelde bilgi göstermiyor.
Hafişfi yokuşlarda genelde yazan değer ortalama tüketimin üstünde oluyor.
Ama bir standart yakalayamadım.

Daha önce şanzımana zarar verdiğini duyduğum için boşta inmiyorum ama denemek maksatlı denediğimde düşük hızda inerken boşa alınca devir bir miktar yükseliyor. Devrin yükselmesi yakıtı arttırmaz mı?

aracın önden aldıgı rüzgar ile hava akış metre daha zengin hava algıladıgı için ve aracı boşta iner iken fren vestenauzunun fren sisteminde her hangi bir şişme ve sorun teşkil etmemek için vites boşta muşurundan aldıgı sinyal ile devir yükselir bu olması gereken bir durum yakıt düzenlemesi depodaki mazotun dolulugu yakıt gözterge şamandırasının aktif ve hızlı çalışması ve beyin motorun tüm çalışma degerlerinin düzgün ve hızlı hesaplama ile alakalı her araçta degişebilir ve bu hesaplamalar trafikte kullanım soguk hava sıcak hava yüksek rakım aracın lastik ömrü aktarma sistemindeki debriyaj şanzuman ömrü yürür aksamda her türlü mekanik aşınma baglantılıdır inanmıcaksınız ama rot ayarı bozuk araç diger düzgün araçtan daha çok yakar lastigin yere sürtüğnerek gitmesi yada dogru bir şekilde düz olarak dönmesi vs vs bir çok sebebi var

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
aracın önden aldıgı rüzgar ile hava akış metre daha zengin hava algıladıgı için ve aracı boşta iner iken fren vestenauzunun fren sisteminde her hangi bir şişme ve sorun teşkil etmemek için vites boşta muşurundan aldıgı sinyal ile devir yükselir bu olması gereken bir durum yakıt düzenlemesi depodaki mazotun dolulugu yakıt gözterge şamandırasının aktif ve hızlı çalışması ve beyin motorun tüm çalışma degerlerinin düzgün ve hızlı hesaplama ile alakalı her araçta degişebilir ve bu hesaplamalar trafikte kullanım soguk hava sıcak hava yüksek rakım aracın lastik ömrü aktarma sistemindeki debriyaj şanzuman ömrü yürür aksamda her türlü mekanik aşınma baglantılıdır inanmıcaksınız ama rot ayarı bozuk araç diger düzgün araçtan daha çok yakar lastigin yere sürtüğnerek gitmesi yada dogru bir şekilde düz olarak dönmesi vs vs bir çok sebebi var
Sağol ustam, bahsettiğin gibi bunu etkileyen çok sayıda faktör olduğu için net sonuç elde etmek mümkün değil.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Mustafa hocam güzel açıklamışın, ellerine sağlık.
Fakat önceki aracım için konuşuyorum, esp olmadığından bir güvenlik zaafı oluşturmadığı kanaatindeydim. zaten en sağda 90 ile giderek bir sıkıntı olacağını sanmıyorum, yeter ki aynaya bakmaksızın sollanmazsa. Yağmurlu veya kayma riski olan yolda da boşta gitmek zaten akıl kârı değildir. Buna sürücünün deneyimi karar verir bence. Daha yüksek hızlarda ise boşa almak güvenlik zaafiyetine yol açar katılıyorum.

carpetamam hocam, devrin yükselmesi yakıtı her zaman artırmaz çünkü devrin yanında yükün de önemi var yakıt sarfiyatında. Toyota vvtilarda şehiriçi sürüşte rölanti 650 devire kadar düşmektedir. Bunun da nedeni şehiriçinde %10'lık bir yakıt tasarrufu sağlamak, ama konforu negatif etkiliyor titreşim de.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ellerine sağlık abi... Enes'in Ekmek Teknesi'ne dönecek olursak; "Baba Büyüksün"

:D

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Sağolasın dostum.

Diğer yazdığına ise katılmıyorum. ESP sistemi olmasa bile, zaman zaman yolda karşımız çıkabilecek durumlardan gaz ile de kurtulabiliriz. Ayrıca yaptığınız kaçınma manevralarında tecrübeli sürücülerin bileceği gibi, ESP olmayan eski modellerde, gazın kumandası sizdeyse sürücülük becerileri ile halen şansınız olabilir. Gaz kumandası sizde değilse hiç bir şansınız yok, işiniz kadere ve şansa kalmış...

Diğer bir büyük risk ise, vitesteki araç kolay kolay stop etmez. Boştaki aracın ise ne yapacağı belli olmaz. Bildiğiniz gibi, eski modellerde bile fren sistemi merkezi elektrik ile çalışır. Bu gibi durumlarda ciddi sıkıntı ile karşılaşılabilir. Hatta yeni modellere gelindikçe elektrikli direksiyon gibi diğer unsurlar da devreye giriyor.

Ben ehliyet alırken bile vitesin boşa atılmayacağı söyleniyordu ve direksiyon testinde boşa atanlara ehliyet verilmiyordu. Neden bu kadar eski zamanlardan beri bilinen bir güvenlik kuralını 21. yüzyılda tartışıyoruz acaba?

Mesela şunu diyor muyuz? Araçtaki bazı güvenlik mekanizmaları ağırlığa sebep olarak yakıt tüketimini arttırır, o zaman bunları çıkartıp tasarruf yapalım!

Lütfen yanlış anlamayın, ne ben de boşa para harcamak isterim ne de size sadece itiraz etmek için yazıyorum. Ama bence önce emniyet ve insan hayatı geldiği için, emniyet için kanıtlanmış standartlarla oynanması taraftarı değilim.

Ayrıca lütfen benim kullanma sitilim bu da demeyiniz. Çünkü benim için sizin emniyetiniz de önemli olduğu gibi, o yolda sizinle beraber yolculuk eden diğerleri de önemli.

Biz çok basit hatalar yüzünden her yıl savaş gibi insan kaybediyoruz yollarda. Konuları bu açıdan ele almamız gerekir diye düşünüyorum.

Mustafa hocam güzel açıklamışın, ellerine sağlık.
Fakat önceki aracım için konuşuyorum, esp olmadığından bir güvenlik zaafı oluşturmadığı kanaatindeydim. zaten en sağda 90 ile giderek bir sıkıntı olacağını sanmıyorum, yeter ki aynaya bakmaksızın sollanmazsa. Yağmurlu veya kayma riski olan yolda da boşta gitmek zaten akıl kârı değildir. Buna sürücünün deneyimi karar verir bence. Daha yüksek hızlarda ise boşa almak güvenlik zaafiyetine yol açar katılıyorum.

carpetamam hocam, devrin yükselmesi yakıtı her zaman artırmaz çünkü devrin yanında yükün de önemi var yakıt sarfiyatında. Toyota vvtilarda şehiriçi sürüşte rölanti 650 devire kadar düşmektedir. Bunun da nedeni şehiriçinde %10'lık bir yakıt tasarrufu sağlamak, ama konforu negatif etkiliyor titreşim de.

Üst Alt