Rampa İnerken Viteste İnmek mi? Boşa Almak mı?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bahsettiğin devreye girme anları dediğin devir aralığında ise bu aralığı vites arttırma yahut düşürme ile korumak mümkündür yarın izin günümde dediğinizi bir test edicem bakalım neler çıkacak

Bu aralığın temel noktasını şu şekilde bulabilirsin... Vitesi bire al ve hareket et, ikiye alma ayağını gazdan çek, araba hangi devire kadar düşüyor ve stop etmeden yola devam ediyorsa, cut off'un devreye girdiği yer orasıdır...

;)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Uzun mesafeli ve çok dik olmayan inişlerde boşa atarsan vitestekinden daha az yakarsın en baştan beri anlatılan şey budur...

Özeti bu olayın.
Yol bilgiaayarına bakarak da durum takip edilebilir. Bilinmeyen bir yolda da risk teşkil etmez. Baktınız vites boşta hız artıyor vitese atarsınız. Baktınız viteste hızınız sabit devam edersiniz. Baktınız hız viteste azalıyor boşa alırsınız. Boştayken hız sabitse devam edersiniz. Hız azalırsa boşta vitese alıp hızınızı koruyacak kadar gaza basarsınız.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Otomatik viteslerde durum farklı. Yağın devirdaimi ve soğutulması için boşa alınamıyor. Ayrıca boşa alıp vitese almalarda yağ basıncı dengesiz artar ve bu da şanzımana zarar verebilir. Cut offa girecek eğimde zaten sıkıntı olmuyor ama daha az eğimlerde hızı korumak için az da olsa yakmakta.

Dediğimi mi anlamıyorsun kardeşim? Hızı sabit tutmak diyorum sen hala viteste olup ya da olmaması diyorsun. SABİT hızda dene. Gerekli açıklamalar yukarıda 2 kere
söyledim.
Yavaş Mühendis bey :) Biz kullanıcıyız yolda bilimsel değerler denklemler sınırlamalarla ilerlemiyoruz heralde sabit hızda yada belli viteste gideceğim diye bir sınırlama ile seyir etmem ben özgürüm araba bana değil ben ona hükmederim :) Ayrıca burda Takumi ruhu ile forum yapıyoruz idda edilenler sadece görüş doğrulukları için testten geçirip ölçümler yaparak doğru yada yanlış diyebiliriz...Prof değiliz öğreniyoruz hayatın son safhasına kadar Takumi :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Özeti bu olayın.
Yol bilgiaayarına bakarak da durum takip edilebilir. Bilinmeyen bir yolda da risk teşkil etmez. Baktınız vites boşta hız artıyor vitese atarsınız. Baktınız viteste hızınız sabit devam edersiniz. Baktınız hız viteste azalıyor boşa alırsınız. Boştayken hız sabitse devam edersiniz. Hız azalırsa boşta vitese alıp hızınızı koruyacak kadar gaza basarsınız.

O0 O0

Bunu tamamen kullanıcı insiyatifi ve yol şartları belirler, anlatılmak istenilen şey de budur...

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Bu aralığın temel noktasını şu şekilde bulabilirsin... Vitesi bire al ve hareket et, ikiye alma ayağını gazdan çek, araba hangi devire kadar düşüyor ve stop etmeden yola devam ediyorsa, cut off'un devreye girdiği yer orasıdır...

;)
Cut off da tutmak mümkün yani onu demek istiyorum :)

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Ben [member=34]mtutun[/member] Mustafa abimin bu konuda detaylı izahatlar yapacağına inanıyorum bizimkisi tamamen kullanıcı deneyimleri diğer etmenleri işin içine katmadan yol bilgisayarı üzerindeki değerler üzerinden değerlendiriyoruz umarım burayada yazacaktır...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Amerika yeniden keşfedilmeyecekse; zaten bütün bilgilendirmeler yapıldı... ;) Mustafa abinin espri dolu yorumları olaya mizah ve keyif katar o ayrı...

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Amerika yeniden keşfedilmeyecekse; zaten bütün bilgilendirmeler yapıldı... ;) Mustafa abinin espri dolu yorumları olaya mizah ve keyif katar o ayrı...
Ya yok abi kim haklı kim haksızdan ziyade hatırlarmısın ekmek teknesinde işin içinden çıkamayınca Nusret Baba ya giderlerdi ve o bambaşka bir pencereden bakıp mahalleliyi aydınlatırdı bizim garajın Nusret Babası [member=34]mtutun[/member] Mustafa abi o eminim birçok etmenle beraber güzel açıklamalarda bulunacaktır diye düşünüyorum :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Yavaş Mühendis bey :) Biz kullanıcıyız yolda bilimsel değerler denklemler sınırlamalarla ilerlemiyoruz heralde sabit hızda yada belli viteste gideceğim diye bir sınırlama ile seyir etmem ben özgürüm araba bana değil ben ona hükmederim :) Ayrıca burda Takumi ruhu ile forum yapıyoruz idda edilenler sadece görüş doğrulukları için testten geçirip ölçümler yaparak doğru yada yanlış diyebiliriz...Prof değiliz öğreniyoruz hayatın son safhasına kadar Takumi :)
Sürekli öğreniyoruz, doğru. Valla sizi bilemem ama ekonomi odaklı sürerim ben. Eğer yüksek hızlarda sürüyorsan zaten vites boşta gidemezsin hızın azalır sürekli. Benim dediğim olay 90 km/saat e odaklıdır. Düşük hızlarda ekonomi için yaparım ve geçen sene 3 ayda 10bin km. Yapmış birisiyim. Defalarca bu hızda denedim yol bilgisayarının ve yakıt hesabına göre söylediğim şeyler. Yoksa 120 km ve üstü hızlarda bu metodun bir.anlamı hiç kalmıyor. :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
90 km.gibi hızlarda viteste hız azalan eğimlerde vites boştayken hızın sabit kalması ise tamamen sürtünme ile alakalıdır. Ayağımız gaza basmıyorken düşü elim.Vitesteyken motor Cut off yapıyor. Silindirlere sadece hava doluyor ve bunun yarattığı bir direnç var, motorun piston gömlek sürtünmesi, aktarım organlarının sürtünmesi hepsi bir yük teşkil ediyoR. Ama vitea boşta bu sürtünme sadece tekerlekle ve tekerlerklerdeki bilyelerle sınırlı kalıyor, yani sürtünme kuvveti vites boşta daha az oluyor

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Sürekli öğreniyoru, doğru. Valla sizi bilemem ama ekonomi odaklı sürerim ben. Eğer yüksek hızlarda sürüyorsan zaten vites boşta gidemezsin hızın azalır sürekli. Benim dediğim olay 90 km/saat e odaklıdır. Düşük hızlarda ekonomi için yaparım ve geçen sene 3 ayda 10bin km. Yapmış birisiyim. Defalarca bu hızda denedim yol bilgisayarının ve yakıt hesabına göre söylediğim şeyler. Yoksa 120 km ve üstü hızlarda bu metodun bir.anlamı hiç kalmıyor. :)
Bak işte Mühendis bey fikir ayrılığımız hız ibaresiyle başlıyormuş 90-120 diye bir sınır yok bizim sürüş tarzımızda :) yola hava şartlarına göre mümkün olan en yüksek vites ama devirli kullanımı esas alırım :) yani ekonomi olsun diye kendimi yol bilgisayarına hız ibresine sabitlemem kaç bin devirde olduğumu çoğu zaman motorun yolun ve rüzgarın sesinden anlarım mesela :) o göstergede bakarsam ancak devir saatine bakarım tahminim tutuyor mu diye sonrasında önem arz eden diğer ikaz ışıkları vs...Yarın birkac deneme yapıp neler olduğuna bir bakıcam bakalım bilmediğim yada farkedemediğim bişeyse ne mutlu bana öğrenmek güzeldir...

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Aynen hocam hız farkı çok şeyi değiştirir :D 120 üstü hızda her türlü hız azalır çünkü vites boşta. İsim neydi bu arada? Nickler olunca isimleri öğrenmek vakit alacak :)

Lpg olunca agresif kullanım olmuyor hsliyle :) maksat ekonomi. Yalnız yarisimde aşırı agresif sürerken ve bir yerlere geç kalmışım hissi varken, mazdamda otobüs gibi kullanıyorum geç kalsam bile sanki daha vakit varmış gibi kullanıyorum. Tek agresifliğim kırmızı ışık kalkışlarında yarışmaya kalkışanlar ile oluyor :D

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bak işte Mühendis bey fikir ayrılığımız hız ibaresiyle başlıyormuş 90-120 diye bir sınır yok bizim sürüş tarzımızda :) yola hava şartlarına göre mümkün olan en yüksek vites ama devirli kullanımı esas alırım :) yani ekonomi olsun diye kendimi yol bilgisayarına hız ibresine sabitlemem kaç bin devirde olduğumu çoğu zaman motorun yolun ve rüzgarın sesinden anlarım mesela :) o göstergede bakarsam ancak devir saatine bakarım tahminim tutuyor mu diye sonrasında önem arz eden diğer ikaz ışıkları vs...Yarın birkac deneme yapıp neler olduğuna bir bakıcam bakalım bilmediğim yada farkedemediğim bişeyse ne mutlu bana öğrenmek güzeldir...

Enes, zaten burada yazılanları her direksiyona oturan kişi yapıyor veya yaşıyor, biz sadece burada teknik olarak yazıya döktük o kadar...

Yolun durumu, ivmesi, hava şartları sürüş zevki gibi bütün veriler ortaya konulduğunda mutlaka yukarıda yazılanları yapmış oluyorsun...

Performans odaklı kullanırsan veya ekonomi odaklı kullanırsan sürüş kriterleri değişiyor sadece.

O0

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Kitapda okumustum arac mars yapildikdan sonra 10sn beklenmeli ondan sonra harekt edilmeli ve hareret normal seviyeye gelen kadar devir yukseltilmemeli
10 sn bekleme almanyada yasaklanmistir
Gibi bisey yaziyordu guzunun sagligi ve tasarrufu icini bunu unutmayalim.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Enes, zaten burada yazılanları her direksiyona oturan kişi yapıyor veya yaşıyor, biz sadece burada teknik olarak yazıya döktük o kadar...

Yolun durumu, ivmesi, hava şartları sürüş zevki gibi bütün veriler ortaya konulduğunda mutlaka yukarıda yazılanları yapmış oluyorsun...

Performans odaklı kullanırsan veya ekonomi odaklı kullanırsan sürüş kriterleri değişiyor sadece.

O0
Sıkıntı yok mazda ayağım hep gazda yüksek hazda mazda diyorum ne diyeyim :)

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Memnun oldum Enes kardeşim. Yol şartlarını çok şey değiştiriyor Veli Abinin de dediği gibi.
Aynen ama özgür olalım kasmaya gerek yok 3 tl az yaktıralım diye 90 ı aşmayayım yol bilgisayarında en minumum değeri yakalayayım derken orta ve yan aynaları bir an unutup arkadan hızlıca gelen bir tır kamyonun bizi sıkıştırması sonucu kaza yaşamayalım sonuçta Tr de yaşıyoruz kurallar var olmasına karşılık bu gibi saldırgan sürücülerde var dikkati tek yönde ekonomi yönünde yada hız yönünde değilde her manada diri tutmak esas olmalı kendimiz hata yapabildiğimiz gibi diğer sürücülerin zincirleme küçük bir hatası bizi canımızdan edebilir o yüzden böyle bir hata karşısında reflekslerimizin duyarlı olmadı için rahat bir kullanımı tavsiye ederim şahsi görüşüm bu yönde...

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Bende memnun oldum daha birbirimizden öğrenecek çok şey var :)

Üst Alt