Radyatör Hortumu Patladı

Olgun

Katılımcı
Araç Markası
2009-Mazda3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı
Arkadaşlar dün arkadaşın arabası ile halısaha maçından dönerken bir ses ve duman çıktı araçtan. Ön kaputu açtık ve fotodaki kareyi gördük. Radyatörden gelen hortum patladı abi. (yarılarak hani. Cıkmadı yerinden, yarıldı bildiğiniz.)
Bantladım izole ile hani eve yakınız götürür oraya kadar dedik ama olmadı. Su sızdırdı normal olarak basınçla...

İşin özü bu bugün yenisi ile değişecek fakat sorun ne olabilir acaba? Neden patlar bu hoştum. Araç mazda değil... ???

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    144.6 KB · Görüntüleme: 4,505
Benimkide çatlak su sızdırıyor.. Zamanla gevriyor aşınıyor ve malesef antifiriz olayına alışamamış olarak ömürleri kireç sebebiyle kısa oluyor..

Olgun

Katılımcı
Araç Markası
2009-Mazda3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Benimkide çatlak su sızdırıyor.. Zamanla gevriyor aşınıyor ve malesef antifiriz olayına alışamamış olarak ömürleri kireç sebebiyle kısa oluyor..
Evet hortumun içini inceledim ve bildiğin pas birikintisi vardı içinde. Yani bunun başka bir şeyle alakası yok, hortumu değiştirmek yeterli mi olur?

Olgun

Katılımcı
Araç Markası
2009-Mazda3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı
Ayrıca dikkat ederseniz motor çalışıyor ve sıcak ama fan dönmüyordu. Kontak kapattım aracın fanı o zaman çalışmaya başladı. Bu neden olur yani bununla bağlantısı var mıdır patlamasının?

Ekli dosyalar

• 2.jpg
    2.jpg
    85.1 KB · Görüntüleme: 803

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Aşırı basınçtan patlamış olabilir. Aşırı basıncın sebepleri var conta yanması vs. Yada eskimiştir ömrü bitmiştir.

Olgun

Katılımcı
Araç Markası
2009-Mazda3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı
Peki son fotoda fanın durumu ile alakası yok mudur acaba? Eğer başka sorun yoksa bu kabloyu iş çıkışı biz takacağız. Ama sorun farklı bir şey de olabilir ise, usta gelecek.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Peki son fotoda fanın durumu ile alakası yok mudur acaba? Eğer başka sorun yoksa bu kabloyu iş çıkışı biz takacağız. Ama sorun farklı bir şey de olabilir ise, usta gelecek.

O hortum değişecek bir, araç normal çalışıyor mu kontrol edilecek iki, aracın markası nedir üç...

:)

Geçmiş olsun dört... :p

Olgun

Katılımcı
Araç Markası
2009-Mazda3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı
O hortum değişecek bir, araç normal çalışıyor mu kontrol edilecek iki, aracın markası nedir üç...

:)

Geçmiş olsun dört... :p
Abi araç reno... ::) Normal çalışıyor başka sorun yok. Fakat Samsun yolculuğu var hocanın. Hafiften sıkıntı olur diye de çekiniyor...

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Araç reno europa galiba. o hortumun girdiği yer devirdaim. Hortum eskimiş te olabilir başka birşey fazla basınca sebep olduğundada. O hortum diğer arkadaşların da dediği gibi değişip kontrol edilecek herşey normalse yola devam.
Fan olayına gelirsek fan aracı stop ettikten sonra çalışması normal bir anda motor duruyor ve ısı 2-3 derece yükseliyor. renolarda da fan kontağa bağlı olmadığından 2-3 derecelik yükselme fan açma ısısına geliyorsa kontak kapalı iken bile fan çalışabilir. Yani fan olayı sorun olduğundan değil gayet normal.

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Hortum değiştikten conta dışında olabilecek tüp problemler kendini hemen gösterir. Göstermediyse problem yok :) Eğer contaysa ve kaçak küçükse bir süre su eksilmesi falan takip edilir.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Abi araç reno... ::) Normal çalışıyor başka sorun yok. Fakat Samsun yolculuğu var hocanın. Hafiften sıkıntı olur diye de çekiniyor...
Araç reno deyince daha soru mu cevaplanır reno işten eğer bir fransızla aşk yaşıyorsan böyle durumları miden kabullenmeli...Alacaksın bir japon gözün arkada kalmayacak sadakatin babasını görececeksin... :)

Olgun

Katılımcı
Araç Markası
2009-Mazda3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı
Arkadaşlar dün arkadaşın arabası ile halısaha maçından dönerken bir ses ve duman çıktı araçtan. Ön kaputu açtık ve fotodaki kareyi gördük. Radyatörden gelen hortum patladı abi. (yarılarak hani. Cıkmadı yerinden, yarıldı bildiğiniz.)
Bantladım izole ile hani eve yakınız götürür oraya kadar dedik ama olmadı. Su sızdırdı normal olarak basınçla...

İşin özü bu bugün yenisi ile değişecek fakat sorun ne olabilir acaba? Neden patlar bu hoştum. Araç mazda değil... ???
Arkadaşlar bu araç hakkında daha önceden yazmıştım. Son durumunu öğrendim şimdi.
Araç o gün conta yakmış.
Usta böyle söylemiş ve 450 TL masraf çıkarmış hocaya... Ek ders gitti :-\

Not: Bu arada yine bu akşam maç var ve beni aynı araçla alıp bırakacak ::) Sağolsun.
İnşallah bu sefer bir sorun yaşamaz... :dua: :geyik:

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Arkadaşlar bu araç hakkında daha önceden yazmıştım. Son durumunu öğrendim şimdi.
Araç o gün conta yakmış.
Usta böyle söylemiş ve 450 TL masraf çıkarmış hocaya... Ek ders gitti :-\

Not: Bu arada yine bu akşam maç var ve beni aynı araçla alıp bırakacak ::) Sağolsun.
İnşallah bu sefer bir sorun yaşamaz... :dua: :geyik:
Sağlık olsun Olgun çalışır kazanılır Geçmiş olsun :)

Üst Alt