Premium Marka Olmanın Dayanılmaz Hafifliği...

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Orta sınıf bir üreticiden gelen en ufak bir hata veya eksiklikte, özellikle de Japonlardan, ortalığı ayağa kaldırıyor milletimiz. Ama bir BMW, Mercedes, Audi yapmışsa vardır bir sebebi. Bu markalar sanki dokunulmaz! Şimdi biliyorsunuz ben bir Mercedes aldım, araçta bir acayiplikler var, bunların yarısını Subaru veya Mazda yapsın ortalığı ayağa kaldırırdık.

1- El Freni. Ben elektronik el frenlerinden hoşlanmam. Bir kere emniyetçi bir adamım, dışarıdan bile baktığımda göreceğim el freni pozisyonunu. Ayrıca eski sürücüler bilir işi bilen adamın el freni ile aracını nerelerden kurtaracağını. Son sebep ise, mekanik her zaman daha müdahale edilebilir sıkıntı olduğunda... Benim için el freni klasiktir ve en doğru yeri de orta konsol, vites arkası ve sürücü tarafıdır. Yani aynen şimdiki CX-5'imde olduğu gibi. RX-8'deki gibi yolcuya yakın, eski CR-V'de olduğu gibi direksiyon yanında veya Legacy'de olduğu gibi elektronik ve düğmeli beni kesmez.

İyi de bu Mercedes'e ne demeli abi ya? El freni debriyaj pedalı gibi ayakla kumandalı ve elle sol direksiyon altından serbest bırakmalı. Elektronik el freninden hoşlanmıyorum da, bunun yanında o bile iyi...

2- Park sensörleri. Araçta TFT multimedya ekranı ve ön/arka park sensörü var. Acayipliğin biri geri görüş kamerası yok ve istenirse orijinal olarak, çok pahalı bir sistemin içinde paket geliyor??? Park sensörlerinin dataları ekranda görülmüyor. Ön sensörler ön konsol üstü, arka sensörler de arka cam üstü ışıklı göstergelere sahip. Hem ön hem arkadan sıkıntılı bir yere park ederken gözleriniz bir ön konsol bir ayna arasında mekik döşeyip, şaşı oluyor!

3- Bluetooth bağlantısı. TFT ekran sürekli on değil, ayrıca ses sistemi kumandasına basıp, açmanız gerekiyor. Garip olansa, bu ekran kapalıyken telefonunuz bağlanmıyor. Rahatlıkla unutup, gidebilirsiniz ve telefonlarınızı duymayabilirsiniz. Ayrıca bu ekranı açınca müzik veya radyo da direk devreye giriyor. Sürekli müzik dinleme veya telefonu bağlayamama sorunu var. Tek çare ise, önce aracı çalıştır, sonra müzik sistemini aç, sonra mute tuşuna bas!

4- Multimedya ekran. Çözünürlüğü çok yüksek bir ekran var ama, navigasyon yok, geri görüş kamera sistemi yok, park sensörü animasyonu ve görüntüsü yok, araç ile ilgili ayarlar yapılamıyor, DVD yok! Ne yapabiliyorsunuz standart paketle; müzik sistemi + telefon bilgileri. Bunun için bu ekrana gerek de yok aslında, gösterge panelindeki diğer ekranda da görülüyor bu bilgiler. Var mı? Var! Hadi gel de şimdi multimedya ekranı yok diye Subaru'yu (en azından geri görüş var) ve çözünürlüğü/grafikleri daha iyi olmalıydı diye Mazda'yı eleştir...

5- Şanzıman kontrolü. Şanzıman tork konvertörlülerin en gelişmişlerinden birisi. 7 ileri ve direksiyondan vites değiştirme pedallı, aynı zamanda spor mod da var. Ancak manuel vites değiştirme (tiptronik fonksiyonu) yok.??? Hem de coupe bir araçta! Peki bu pedallar ne işe yarıyor? Bilenler söylesin, diğerleri de eğlensin! Bizim Forester'da ve Mazda da manuel vites değiştirebilme özelliği var. Ancak direksiyondan vites değiştirme yok. Yahu bunda daha manuel değiştirme yok...

6- Silecekler. Benim araç çok uzun süre yattığı ve az kullanıldığı için, doğaldır tozlanıyor. Bu sebeple silecek düğmesine basıldığında önce suyu atması, sonra süpürgeleri çalıştırması önemli. Ama nafile! Silecek kumanda kolu ile sinyal kolu bir ve solda. Diğer araçlardaki gibi, otomatik yıkama için yukarı veya geri yaparsanız, sinyal veya selektör yapabilirsiniz. Sadece basacağınız bir düğme var ucunda, basınca önce süpürge çalışıyor, sonra su atıyor.

7- Ses sistemi. Daha önceki BMW araçlarımda standart müzik sistemi teneke gibiydi, çok boğuk ve yetersiz bir ses tecrübesiydi. Satıcı bizim standart sistemler teneke değil dedi. Bu doğru, tenekeden hallice! Benim Mazda Bose ve turbo Forester'daki Harman Kardon ses sistemleri için eleştirilerim vardı. 1- Kapılarda subwoofer olmaz 2- sadece bas,tiz,mid olmaz, eko lazım diye. Hadi gelde bir şey de şimdi...

8- Yarı elektrikli koltuklar. Bu ne demekse? Koltuk ya elektriklidir ya da manuel dir. BMW ve MB böyle bir şey çıkardılar, ne kadar anlamsızdır anlatamam! Koltuk tüm hareketlerini elektrikli olarak yapıyor ama ileri geri manuel! Ben hem Mazda hem Subaru'yu eleştiriyordum. Yahu elektrikli koltuk yapıp, hafıza koymamak nedir? diye... Hadi gel de şimdi söyle...

9- Otomatik klima. 2014 model araçta klima otomatik ama bizim 2008 Forester gibi klimanın dijital bir ekranı yok. Döndürüyorsun dairesel kumandayı ve boya ile yazılı dereceye getirip on yapıyorsun. Neyse buna da şükür, en azından manuel değil.

10- Global kapanma. Evet anahtar üzerinden camları ve sunroof'u araç dışından tek seferde kapatabiliyorsunuz. Ama anahtarın ucunu sürücü tarafı kapı koluna doğru tutup ve iyice yaklaşıp yapabiliyorsunuz. Oraya kadar gitmişken ben içeriden hallederim zaten! Benim RX-8'de de vardı bu özellik ama balkondan bile çalışıyordu... Cx-5'de var mı? bilmiyorum hiç denemek aklıma gelmedi...

Evet, Japon'ları ıvır,kıvır,zıvır için eleştiriyoruz. Hadi biraz dürüst olalım. Bunları niye eleştirmiyoruz? Neden? Çünkü bu araçta bir hiç bir Japon'da olmayan bir donanım var, Mercedes Yıldızı!

Moderatörün son düzenlenenleri:

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
11- Bunlara bir de dış aynaları ekleyeyim. Mercedes tüm modellerinde aynı dış aynaları kullanıyor. Ufak tefek farklar var mı? bilmiyorum. Ama içeriden bakış ve dış görünüm birebir aynı...

Sorun ne? Aynalar hem ufak, hem de çok garip bir şekil verilmiş. Bir türlü hem solu, hem sağı istediğim açılara oturtamıyorum.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Aynen bu açıdan bakmak lazım abi harika özetlemişsin durumu :)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Premium araçlarda da eleştirilebilecek bir çok şey var evet ama dediğiniz gibi yıldız oldu mu vardır bir sebebi illaki diye yorumlanıyor. Ben biraz da bunu satış politikası olarak yorumlamak istiyorum. Her şeyi tek araçta ya da tek pakette sunarsa bir sonraki modelde farklı bir donanım ekleme gereksinimi duyacak ve hepsini bir anda değil de ufak ufak pazarlayıp müşterimi küçük hareketlerle etkilemeye devam edeyim modudur belki de.

Olgun

Katılımcı
Araç Markası
2009-Mazda3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı
Premium araçlarda da eleştirilebilecek bir çok şey var evet ama dediğiniz gibi yıldız oldu mu vardır bir sebebi illaki diye yorumlanıyor. Ben biraz da bunu satış politikası olarak yorumlamak istiyorum. Her şeyi tek araçta ya da tek pakette sunarsa bir sonraki modelde farklı bir donanım ekleme gereksinimi duyacak ve hepsini bir anda değil de ufak ufak pazarlayıp müşterimi küçük hareketlerle etkilemeye devam edeyim modudur belki de.
Doğru bir yaklaşım olmuş hocam. Telefon şirketlerinin çalışma pirensibi gibi yani 3s 5s gibi...
Ayrıca paylaşım için sağol mtutun abi

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Premium araçların pazarlama stratejisi çok farklı. Sadece tek bir standart donanım mevcut oluyor, yani olmazsa olmaz olarak nitelenen. Bir de bazı tasarım konseptleri oluyor, bunlar genelde donanımla ilgili değil de, görsellik farkları. Bunlar Mercedes için Elegance, Avangarde vb. gibi...

Siz standart üstü istediklerinizi tek tek veya paketler şeklinde ekletebiliyorsunuz. Benim buraya kadar itirazım yok. Gayet normal bir uygulama. Benim itirazım ne? Örneğin euroncap'ın bile güvenlik donanımı olarak saydığı ve bir kaç sene içinde zorunlu ekipman sınıfına alacağını açıkladığı bir basit ve ucuz donanım olan geri görüş kamerası Mercedes E serisi gibi başlangıç fiyatı (1.6 motor ile) 170 bin TL üstü olan araçta nasıl yok?

Şimdi biz bunu 78 bin TL'sına satılan Mazda 3'de eleştiriyoruz. Bence de bu eleştiriler haklıdır, çünkü çok önemli bir güvenlik donanımıdır geri manevralarda arkadaki çocukları, bisikletleri vb. görmek adına....

Benim buraya getirdiğim sorgulama şu ki; Mazda müşterileri haklı eleştiri yaparken, hiç bir Mercedes E serisi müşterisi görmedim forumlarda bunu eleştiren...

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Abi (premium kullanan) insanlar kendi ayaklarına sıkmaz, çekinir. Hem tonla para verip hem de topluma girip eleştirebilecek cesaret ne arar. :D

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Benim 5. Premium aracım ve en çok onları eleştiririm. Mantıklısı da budur aslında. Sana en iyisini verme iddiasıyla, senden en yüksek fiyatı almış bir firma eleştirileri de alacaktır tabi.

Şöyle düşünelim, karnımız acıktı ve küçük bir döner büfesine gittik. 10-TL ile doyduk kalktık, nesini eleştireceğiz? Arkadaş Karaman koyunu kullansanız, etin lezzeti daha mı iyi oldu diyeceğiz?

Halbuki, meşhur bir restorana gitsek, yemek parasının maliyetinin 4 katı + manzaranın 2 saatliğine kiralanması + masa örtüsü/bardak/çanak sırmalarının 2 saatlik kullanım bedeli + geçirilmiş faturanın %10'u geçirilmiş garsoniye + 3 m önünde gördüğün geniş park yerine kendin giremediğinden verdiğin vale ücreti vb... versek, garsonun gravatının düzlüğünden, gömleğinin ütüsüne, ekmeği masada nereye koyduğundan, etin hangi derecede kaç dakika piştiğine kadar karışırız.

Bizim insanımız büfeciyi bunaltacak kadar eleştirip, bu lüks restaurant'ta kötü hizmete ses çıkarmayan bir eğilimde... Neden? Bence büfede aldığı mala para ödediğini, lüks üründe ise onun havasına para ödediğini düşünüyor. Eh durum bu olunca da, siz hiç logusu bozulan bir BMW, Mercedes gördünüz mü?

Allah razı olsun, logoya para verdik yanında araba da verdiler!

Abi (premium kullanan) insanlar kendi ayaklarına sıkmaz, çekinir. Hem tonla para verip hem de topluma girip eleştirebilecek cesaret ne arar. :D

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ne yazacağımı bilemedim abi. Her şeyi, objektif ve anlaşılır örnekle açıklamışsın... Teşekkürler.

Haksız alınan vergilere ses çıkartmayıp, ramazan pidesi kuyruğunda sıra kavgası yapmak gibi bir şey bu... :p

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Hala kalkmış Mazda'ya binilirmi diyenlere güzel bir cevap olmuş...

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Mustafa Abi anlatımtarzın örneklendirmelerine hastayım bu konuda bende bişeyler karalamak istiyorum katılırmısınız bilemiyorum... :hi:
Premium marka deyince insanların aklına ilk gelen şey bunu yıldız yaptıysa en iyidir en üsttür en donanımlı en müthiştir...bu böyle gider durur...Az sonra birçok marka modeli eleştireceğim ama ağırlıklı olarak tasarım yönünde olacak katılırmısınız bilemiyorum...
Mercedes çitan konusunu açmamın sebebi sizlerin tepkisini merak etmemden kaynaklanıyordu.
Hiçkimsede Mercedes yaptıysa bir bildiğ vardır demedi Çünkü Mazda sahipleri hakikaten farklı bir düşünce tarzına sahip...Kalıplarını kırmış eleştirmeye açık hop diye kabullenmiyor herşeyi...
Birçok işle meşgul olduğumu çok fazla iş değiştirdiğimi belirtmemde fayda var
iki markadan bahsedeyim sizlere....
Tarım aletlerinin satıldığı bir işyerinde çalışırken devlet destekli ekipman dağıtımında hazırladığım ekipman projelerinin yarıdan çoğu STHIL markaydı...Halbuki teknik konularda da motorların sökülmesi rektefiye piston vs değişimide yaptığımdan hangi malzeme daha kaliteli bildiğim için...
İnsanları Husqvarna markasına yönlendirmeye çabaladım fakat pekfazla istisnaların dışında Sthıl markasından vazgeçen pek olmadı....
STHIL bir alman markasıydı ancak artık made in germany değildi birçok parçasıda chine idi
Husqvarna İsveç markası bir ürün olmasına karşılık söktüğüm tüm parçaları made in japan idi
makinenin devri bile diğer markadan üstün tasarımı kullanımı herşeyi herbakımdan o meşhur bilindik markadan üstün arızaya düşmez düşsede basit ve kısa zamanda çözülen arızalar...vs...vs...
Bu bahsettiğim yıl 2011 şuan 2014 teyiz eski çalıştığım yerdeki arkadaşıam soruyorum abi bu sene kaç STHIL kaç Husqvarna proje yaptın işler tersine döndü 780 husqvarna 130 sthil
niye böyle oldu diyorum
yakıt tüketimi sorunsuzluk bir depo benzinle yaptığı iş zamandan kazanç insanı yormayan tasarımı güçlü ve titreşimsiz motru vs vs...
yani bu rakamların tam tersinde iken zamanında o az sayıdaki husqvarna sahipleri sthıl sahiplerini kıskandırdı vatandaşda artık uyandı bizde uğraştık tabiki...
aynı olayı ot tırpanı dışında ilaçlama körüğünde İtalyan cifarellide de yaşadım artık sthil yerine cifarelli ye dönülmüş vaziyette....
Bizim insanımız araştırmadan kulaktan dolma bilgilerle ve görebildiği kadarı ile kafasında bir iyi budur izlenimi oluşturuyor...
Alman hastalığı yıllardan beri var gurbetçilerin yurt dışında getirdiği araçlar aletler edavatlar bunlarda çok etkili
Gevur yapmış be Alman yapıyo abicim şuna bak tank mübarek tank...Almanya dan dönerken bi kahve makinası getirmiştir adam...20 yıl oldu hala tık demedi...
tamam olay bitti almansa iyidir...Mantık bu mantık bu kafayı değiştirmek zor olur....
Tasarımla ilgili isyanlarım....
Şuan petrolde çalışıyorum hemen hemen yaz dönemide olduğu için direksiyonuna oturupta pompadan yıkamaya çekmediğim araba kalmadı gibi bir şey....
Bu Premium markalara sahtekar desem az kalır...
hava saatinin orya geri geri Fransa plaka bir araç yaklaşıyor yandan baktım passatın station wagon modeli gibi gördüm azdaha geri basınca önden audi logosu
anahtarları elime aldım bir audi a4 ün birde passatın kine bakıyorum aynı anahtar audi sadece yuvarlaştırılmış kaba saba tasarımlar...Hep aynı çizgiler...Volkswagen,audi,seat,skoda... tornadan çıkmış birbirinin benzeri türevi aynı araçlar...malzeme kalitesi olarak sıralarsan audi diye başlar seat diye biter heralde...
BMW ye gelecek olursak e46 kasada kullanılan bir yan cam tasarımı hey maşşallah kaç sene gitmiş bukadar ucuza gidilirmi tasarımda bi değiştirin bi üretin farklı birşeyler yapın...
Hele ki Bmw ye biniyorsun o anahtar rezil anahtar susta yok bişey yok Toros anahtarı gibi....Göstergeler arkadaş hiçmi değişmez bir aracın göstergesi spor olmak nedir ya bu göstergelerle spor olamazsın kabul etmiyorum bunu....benim mazda3üm bile bu göstergelerden daha spor göstergelere sahip...Bir çuval para vereceksin sırf BMW ye biniyor dedirteceksin ama bu ayrıntılara girince BMW yaptıysa bir bildiği vardır...
Bunun gibi nice örnekler vermek mümkün çok fazla da uzatmadan sadede geleyim...
Artık ufkumuzu açıp Premium markalar yapıyorsa iyidir eleştirilemez dmemek gerek...
Bir çuval dolusu para verince beni her manada tatmin etmeli...Yolda giderken yada başka bir aracın içine bindiğimde aaaa uuu çekip ulan benim aracın içi bunun kadar güzel değil diyorsam...
BMW yede binsem kafamı trafikte bir skyactiv mazda6 ya çeviriyorsam o Premium marka benim için artık Premium değildir...Bulunmaz hint kumaşı değilsin arkadaş piyasada papucunu dama attıracak bir dünya japon var...Akıllı ol insanları keriz yerine koyma...
Tutturduk ya birkere bu millet öylede alıyor böylede alıyor deyip hala basit tasarımlı ince düşünülmeden ürettiğin araçları bu insanoğluna kakalayamazsın....
Lütfen sizlerde acımasızca markaları eleştirin kıyaslayın...Ben görsel açıdan bile marka sempatizanı olmaya gerek olmadığını belirtmek istiyorum...
Sırf desinler diye gidip birbirinin benzeri kalas gibi tasarıma sahip tasarım zekasından yoksun basitçe üretilmiş araçlar almayın....Bu markalara prim yaptırmayın emin olun satış rakamları düşmeye başlayıp insanlar artık farklı markalara yöneldiklerinde işte o zman kendilerine çeki düzen verip adam gibi her manada harika araçlar üreteceklerdir...
Asla kusursuz değiller....

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
12- Orijinal navigasyon opsiyonu. Mazda 3, Mazda 6, Mazda CX-5, tamamı navigasyon tesisatı ve anteni hazır geliyor. Siz ekstra istenen parayı öderseniz aracınız hiç sökülmeden bir kart veya fiş takılması suretiyle fabrika navigasyona sahip oluyorsunuz.

Mercedes'te ise navigasyon hazırlığı bile opsiyonel. Yani bu parayı ödemezseniz, daha sonra isteseniz de navigasyon taktıramıyorsunuz. Ya da aracınızı kokpiti, vites konsolu, yer halıları vb. sökülmesine razı olacaksınız.

Halbuki Mazda aldığınızda fiyat ilkten yüksek gelirse veya imkan sonradan olursa, direk canınız sıkılmadan taktırabilirsiniz.

Premium böyle bir şey arkadaş işte, azla yetinebilme sanatı. Böylece elinizde mevcut olan az sayıda donanımın kıymetini daha çok biliyorsunuz ve güzel güzel kullanıyorsunuz. Mazda da öyle mi? O kadar çok donanım var ki, bazılarını hiç kullanamıyor ve ziyan ediyorsunuz. İsraf valla!

Demek ki neymiş? Premiumlar israfa karşı imiş! Kullanılmayan hiç bir donanımı üretmek için Dünya kaynaklarını boşa harcamazlarmış.

Bir arkadaşım evliliği ile ilgili bir şikayet yapmıştı bir sohbetimizde. Demişti ki; Çok şey veriyorum ama karşılığında çok az alıyorum!

Ben de demiştim ki; Premium bir evlilik yapmışsın!

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
13- HMI, yani orta konsol joystick kumanda birimi. Ben bu tip merkezi kumanda birimini ilk üreten firma olan BMW'de kullandım yıllar önce, namı-diğer i-drive! Şimdi de hem Mazda hem Mercedes' te kullanıyorum. Otopark.com bloğunda yapılan CX5 testinde bu kumandayı, digerleri kadar başarılı değil, moda olduğu için koymuşlar şeklinde eleştirmişler. Ben size çok net ifade edeyim ki, Mercedes' tekinden de i-drive'ın ilk jenerasyonundan da daha kullanışlı.

Mazda da her şeyi joystick kumanda ile yapabildiğiniz gibi, ekranda dokunmatik de yapabiliyorsunuz. Ayrıca hem joystick yanında hem ekran yanında fonksiyon tuşları ile de yapabilirsiniz. Mazda maliyetten kaçmayıp aynı fonksiyon tuşlarını her yere koymuş ki, keyfinize uyan noktadan kullanın.

Mercedes' te ekran dokunmatik değil, ekran yanı kumandaları yok, joystick yanında sadece geri tuşları var. Ayrıca Mazda'da bu joystick'in hem görüntü hem dokunma kalitesi daha iyi...

Ben hiç Mercedes' te bu olmamış, moda için koymuşlar dendiğini duymadım.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Çünkü algı şudur, önce Mercedes yapıp koyar arabaya, sonra diğerleri de kullanmaya başlar. Bu bakımdan Merco eleştirilmez ama Mazda eleştirilir. Şunu merak ediyorum Skyactive i (motor) kullanacak olan başka markalar olacaktır, acaba minik kusurlarda o marka mı eleştirilir yoksa Mazda mı? Ya da Mercedes bu motoru kullansa, insanlar Mercedes e helal olsun mu der yoksa bravo Mazda ya mı der?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Çünkü algı şudur, önce Mercedes yapıp koyar arabaya, sonra diğerleri de kullanmaya başlar. Bu bakımdan Merco eleştirilmez ama Mazda eleştirilir. Şunu merak ediyorum Skyactive i (motor) kullanacak olan başka markalar olacaktır, acaba minik kusurlarda o marka mı eleştirilir yoksa Mazda mı? Ya da Mercedes bu motoru kullansa, insanlar Mercedes e helal olsun mu der yoksa bravo Mazda ya mı der?

Başkalarını bilemem ama, o motoru kullanan diğer markalar kendi ürünleri gibi reklam yaparlarsa hiç şaşırmam... RVM için VW öyle yaptı çünki...

Başka bir marka o motoru geliştirmiş olsaydı dünyayı yıkardı ama Mazda bunu neden yapmıyor onu anlamış değilim...

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Abi dünya genelindeki durumu bilmiyorum ama Türkiye de Mazda distribütörlüğünün hali ortadayken çok şey beklememek lazım. Reklam yok ki ortada Skyactiv reklamı da olsun. Daha önce de yazmıştık ya sokakta 100 kişiye sorsalar skyactiv ne demek diye 80 i yemek ismi, çiçek ismi felan der.

Son düzenleme:

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Muktedirler dahil mi, değil mi?

Eğer dahillerse, katılmıyorum. Dahil değillerse, katılabilirim ama sorumluluk almam.

Abi dünya genelindeki durumu bilmiyorum ama Türkiye de Mazda distribütörlüğünün hali ortadayken çok şey beklememek lazım. Reklam yok ki ortada Skyactive reklamı da olsun. Daha önce de yazmıştık ya sokakta 100 kişiye sorsalar skyactive ne demek diye 80 i yemek ismi, çiçek ismi felan der.

Üst Alt