Port Bagaj ve Çeki Demiri Hakkında

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Zaman zaman ihtiyaç duyup alsam mı ? diye düşündüğümüz sonrasında gerek fiyatı gerekse aracımızın görüntüsünü bozabileceğini düşündüğümüz için hep vazgeçilen önemsenmeyen port bagaj ve çeki demiri ile ilgii bilgi ve deneyimlerimizi burada palaşabiliriz.

Mazda aksesuarlar bölümünde yetkili servis de bulunabilecek bu ekipmanlar nette de bolca mevcut.Marka model tavsiyesi ile yasal bir yükümlülük durumlarını paylaşmanız dileklerimle..

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Yetkili servis de Thule markası var ki forumlarda tavsiye ediliyor bagaj yaklaşık 850 TL taşıma aparatları da 350 TL gibi bir fiyatı var.Thule nin kendi sitesi ile Türkiye fiyatlandırmasında 150-300 TL gibi bir fiyat farkı var ama o koskoca şeyi yurtdışından getirmek biraz gereksiz gibi olur.

50-70 kg taşıma kapasiteleri olanlar yeterli gibi ,çeki demiri çok elzem değil sadece çok uzak yola çıkılacaksa arkaya takılan sadece bagaj yük taşımak için kullanılan ek araçlar için olabilir.

Sw konusunda haklısın Bülent ama keşke buluversek otomatik M6 alsak 10 numara olur ,tabi ki bizim bütçemize göre :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Abi Gören otomotiv ile bi görüş istersen... Bir ara meraktan sormuştum ithalatçısının yarı fiyatına port bagaj satılıyordu.

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Çeki demiri ruhsata işlenmeli ve mutlaka yetkili yerlerde sertifikası olan ürünler ile yapılmalı,
Port bagaj nedeni ile bazen cezai işlemler olabilse de Resmi Gazete de ilgili madde sorun yok diyor,

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2015/01/20150107-7.htm

Madde 19-8

(8) N ya da O kategorisindeki tam ya da tamamlanmış bir aracın yük taşıma alanının, başka bir imalatçı tarafından yükü depolamaya ve sabitlemeye yönelik çıkarılabilir bağlantı parçalarının (örneğin; yük alanı kaplaması, depolama rafları ve tavan rafları (portbagaj)) eklenmesi için değiştirildiği durumlarda; söz konusu unsurların kendi ağırlığı istiap haddinin içerisinde kabul edilebilir ve aşağıdaki koşulların ikisi de karşılanırsa bir onay gerekli değildir:
a) Değişiklikler, aracın fiili kütlesinde bir artış dışında, aracın tip onayını herhangi bir şekilde etkilememelidir,
b) Eklenen parçalar özel takımlar/aletler kullanılmadan sökülebilir olmalıdır.”

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Bunun yerine tavana konulan port bagajlar daha ucuz yollu olabilir. Tavan konulanlarda yerli kaliteli üretim yapanlar var, 350-400 tl ye bulunabilir, ek olarak tavan rayları da alınmalı.

Aracın arkasına, çeki demiri kullanılarak sabitlenenlerde ise çok fazla seçenek yok. Pahalılar, ama yakıt tüketimini tavandakiler kadar çok etkilemez.

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Gümrükten hepsinin içinde olduğu bir M6 SW düştümü haber veririm abi sana :D

Orhan

Sessiz
Araç Markası
Mazda 626 Ditd
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
1- Şehirler arası aile ile yolculukların çok oluyor ise bagaj sıkıntısı çekiyorsan Port Bagaj almanı tavsiye ederim bunun bir yasal zorunluluğu yok
2- çeki demiri yasal bir zorunluluk geçen seneki fiyatı yanılmıyorsam 1500 tl idi ruhsata işlemen şart bunun dışında kullanım olarak benim aracımda çeki demir mevcut herne kadar görüntü olarak hoş değil denilse de kullan avantajları çok mesela geçen trafikte gidiyorum arkadan dalgın bir bayan küttt çaktı benim arabaya gayet sakin indim arabadan bir baktım benim çeki demire bindirmiş bayanın arabanın önü V çizmiş benim çeki demiri dahil tampon taş gibi zaten tampona da ulaşması mümkün değil :) durum bu kardeşim karar senin iyi günler, ;)

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
1- Şehirler arası aile ile yolculukların çok oluyor ise bagaj sıkıntısı çekiyorsan Port Bagaj almanı tavsiye ederim bunun bir yasal zorunluluğu yok
2- çeki demiri yasal bir zorunluluk geçen seneki fiyatı yanılmıyorsam 1500 tl idi ruhsata işlemen şart bunun dışında kullanım olarak benim aracımda çeki demir mevcut herne kadar görüntü olarak hoş değil denilse de kullan avantajları çok mesela geçen trafikte gidiyorum arkadan dalgın bir bayan küttt çaktı benim arabaya gayet sakin indim arabadan bir baktım benim çeki demire bindirmiş bayanın arabanın önü V çizmiş benim çeki demiri dahil tampon taş gibi zaten tampona da ulaşması mümkün değil :) durum bu kardeşim karar senin iyi günler, ;)
Sırf bu sebepten bile çeki demiri alınabilir

Discovery cihazımdan gönderildi

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Biraz yüksek hızla arkadan çarpan bir araç olursa eğer darbe emilemeden karosere iletilir ve bu içindeki insanların da hayatını tehlikeye sokabilir.

Çarpışmalarda önemli olan araç içindeki insanlara aktarılan G kuvvetinin en az seviyede olmasıdır. Bu da darbe emebilen tampon, darbe sönümleyici demirler sayesinde başarılır.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Biraz yüksek hızla arkadan çarpan bir araç olursa eğer darbe emilemeden karosere iletilir ve bu içindeki insanların da hayatını tehlikeye sokabilir.

Çarpışmalarda önemli olan araç içindeki insanlara aktarılan G kuvvetinin en az seviyede olmasıdır. Bu da darbe emebilen tampon, darbe sönümleyici demirler sayesinde başarılır.
Bizde; "mal canın yongasıdır" atasözü varken yazdıkların havada kalıyor hocam maalesef... :)

skyline

Fedakarlık yoksa, zafer de olmaz.
Araç Markası
'99 Mazda 1.8 323F GT
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri HB
09F13F22-29BA-42B1-AB5C-9C54A2BC0BF0.jpeg

3 ile 323F GT’ nin bagaj çıtası takmak için tavan ölçüleri sizce aynı mıdır ?
CA18D705-B9B9-4FE9-91CC-3798195E38A1.jpeg

Resimler temsili olup, yapmak istediğim bu değil.
0795D69A-BB3B-4F4C-B8EB-C01E53D3B021.jpeg
F1F3DC5E-08ED-4501-8216-ADC8B45363BA.jpeg

Aslında bir tık üstü olan çadır için bir aksiyondur. + tavan çıtaları kaç kg kaldırır ? :):):):)
71FDC867-53B7-4F1A-AA11-64BB8FAEF1CD.jpeg

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
323 için orjinal bende düşündüm fakat takılması için ayrı bir aparat gerekliydi diye hatırlıyorum ve fiyatı da yüksekti. Oğuzhanla istişare ettikten sonra vazgeçmiştim.

Bakalım bugün M2 için aldığım yeni aksesuarlar gelecek, içinde M2 port bagaj da var :cool:

skyline

Araç Markası
'99 Mazda 1.8 323F GT
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri HB
323 için orjinal bende düşündüm fakat takılması için ayrı bir aparat gerekliydi diye hatırlıyorum ve fiyatı da yüksekti. Oğuzhanla istişare ettikten sonra vazgeçmiştim.

Bakalım bugün M2 için aldığım yeni aksesuarlar gelecek, içinde M2 port bagaj da var :cool:
Hayırlı uğurlu olsun. Resimlerini bizler için paylaşırsın. Resimlerde gönderdiğim 2002-2003 Protege5 aparatı. Şimdi 99 ile makyajlı kasa tavan ölçüleri aynı mıdır ? Tam bilemedim. Yurt dışı internet sitelerinde genelde 2002-2003 model uygulamaları var. Orijinalden bir aparatı var, ama 99 modellerde üretimi yok. Gönen’ e sordum yok dediler. Yakima diye bir marka var. Şimdi o firmayla konuşuyorum, bakalım varsa güzel olacak. Yoksa da hayat kaldığı yerden devam edecek :)

skyline

Araç Markası
'99 Mazda 1.8 323F GT
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri HB
Bu işinizi görür mü ? :harika::)
3E352ED5-AA40-40CB-90CE-C465C25D4A23.jpeg
F79D54CF-D81C-482C-886E-D8468A4AF694.jpeg
Yetkili servis de Thule markası var ki forumlarda tavsiye ediliyor bagaj yaklaşık 850 TL taşıma aparatları da 350 TL gibi bir fiyatı var.Thule nin kendi sitesi ile Türkiye fiyatlandırmasında 150-300 TL gibi bir fiyat farkı var ama o koskoca şeyi yurtdışından getirmek biraz gereksiz gibi olur.

50-70 kg taşıma kapasiteleri olanlar yeterli gibi ,çeki demiri çok elzem değil sadece çok uzak yola çıkılacaksa arkaya takılan sadece bagaj yük taşımak için kullanılan ek araçlar için olabilir.

Sw konusunda haklısın Bülent ama keşke buluversek otomatik M6 alsak 10 numara olur ,tabi ki bizim bütçemize göre :)

Moderatörün son düzenlenenleri:

skyline

Araç Markası
'99 Mazda 1.8 323F GT
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri HB
Karavan merakım bu aralar ağır bastığı için, aracıma çeki demiri araştırken benim arabamın 1600 kg yük çekebilir olduğunu öğrendim. “ Bosal “ marka Avrupa ve proje onaylı çeki demiri. Bir çok aracın projesi mevcut. Sizlere de paylaşmak istedim.
Çeki Demiri

Bu da benim aracımın bilgileri ve resimleri;
175213E3-0C13-484A-9765-8EB3875A5F02.jpeg
A925EF66-EDFA-4CDA-88C2-9214EC950B87.jpeg
7BD993D3-4BD5-43E3-8F39-FAFECF2FBC70.jpeg
262EFF3E-4EB0-46CD-8B8A-70D2E9EBBACB.jpeg
355C1AAD-A57B-4D9C-80A8-33BBF607E6F3.jpeg

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Karavan merakım bu aralar ağır bastığı için, aracıma çeki demiri araştırken benim arabamın 1600 kg yük çekebilir olduğunu öğrendim. “ Bosal “ marka Avrupa ve proje onaylı çeki demiri. Bir çok aracın projesi mevcut. Sizlere de paylaşmak istedim.
Çeki Demiri

Bu da benim aracımın bilgileri ve resimleri;
Ekli dosyayı görüntüle 28057 Ekli dosyayı görüntüle 28059 Ekli dosyayı görüntüle 28056 Ekli dosyayı görüntüle 28058 Ekli dosyayı görüntüle 28060

Karavanların ruhsat işi çok sıkıntı abi. Çadır işi o nedenle daha iyi. Aslında sw olacak arkaya yatak atacan.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Emeklilik hayalim karavan ama Moto karavan... Karavan zevkini yaşayanlar çekme karavan ile her yere rahatça girilip çıkılmıyor dediler. :)

skyline

Araç Markası
'99 Mazda 1.8 323F GT
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri HB
Karavanların ruhsat işi çok sıkıntı abi. Çadır işi o nedenle daha iyi. Aslında sw olacak arkaya yatak atacan.
Çekme karavan aklıma yatıyor, Mutlu. Beğendiğim karavan 900 kg civarı. Haliyle ruhsatlı olması gerekiyor. Valla araştırıyorum. Eylül ayında arabanın vizesi var, çeki demirini de o zaman yaptırayım diyorum. Bir seferde ruhsat kağıdı değişsin, sonra bana iş çıkarmasınlar diyorum. Arkadaş Volvo V70 aldı bagaj kamyon bagajı gibi. Bizim araç S beden wagon:) sıkıntı derken ?

Emeklilik hayalim karavan ama Moto karavan... Karavan zevkini yaşayanlar çekme karavan ile her yere rahatça girilip çıkılmıyor dediler. :)
Abi motor karavana bildiğin ticari kamyon muamelesi yapıyorlar. Trafik sigortası 5 bin civarı tutuyormuş. Çekme karavanın ağırlığı sadece 750 kg dan yüksek olursa her sene vize var. Ne mtv ne de sigorta yok.

Üst Alt