Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Port Bagaj ve Çeki Demiri Hakkında

Konu, 'Dış Tasarım - Aydınlatma [Modifiye]' kısmında hagakure tarafından paylaşıldı.

1. hagakure

hagakure Aktif

Araç Markası:
    2004 Mazda 6
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya
    Zaman zaman ihtiyaç duyup alsam mı ? diye düşündüğümüz sonrasında gerek fiyatı gerekse aracımızın görüntüsünü bozabileceğini düşündüğümüz için hep vazgeçilen önemsenmeyen port bagaj ve çeki demiri ile ilgii bilgi ve deneyimlerimizi burada palaşabiliriz.

Mazda aksesuarlar bölümünde yetkili servis de bulunabilecek bu ekipmanlar nette de bolca mevcut.Marka model tavsiyesi ile yasal bir yükümlülük durumlarını paylaşmanız dileklerimle..

domestos bunu beğendi.
  2. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Şehir dışı için bulunması güzel olur ama görüntüsünü ben de sevmiyorum Naim abi, hiç te araştırmadım. SW larda daha hoş oluyor bana göre

hagakure bunu beğendi.
  3. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Port bagajın tam prosedürü nedir bilmiyorum ama çeki demirinin ruhsata işletilmesi gerekiyor.

hagakure bunu beğendi.
  4. hagakure

hagakure Aktif

Araç Markası:
    2004 Mazda 6
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya
    Yetkili servis de Thule markası var ki forumlarda tavsiye ediliyor bagaj yaklaşık 850 TL taşıma aparatları da 350 TL gibi bir fiyatı var.Thule nin kendi sitesi ile Türkiye fiyatlandırmasında 150-300 TL gibi bir fiyat farkı var ama o koskoca şeyi yurtdışından getirmek biraz gereksiz gibi olur.

50-70 kg taşıma kapasiteleri olanlar yeterli gibi ,çeki demiri çok elzem değil sadece çok uzak yola çıkılacaksa arkaya takılan sadece bagaj yük taşımak için kullanılan ek araçlar için olabilir.

Sw konusunda haklısın Bülent ama keşke buluversek otomatik M6 alsak 10 numara olur ,tabi ki bizim bütçemize göre :)

ezmocesteri bunu beğendi.
  5. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Abi Gören otomotiv ile bi görüş istersen... Bir ara meraktan sormuştum ithalatçısının yarı fiyatına port bagaj satılıyordu.

hagakure bunu beğendi.
  6. hagakure

hagakure Aktif

Araç Markası:
    2004 Mazda 6
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya
    Çeki demiri ruhsata işlenmeli ve mutlaka yetkili yerlerde sertifikası olan ürünler ile yapılmalı,
    Port bagaj nedeni ile bazen cezai işlemler olabilse de Resmi Gazete de ilgili madde sorun yok diyor,

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2015/01/20150107-7.htm

Madde 19-8

(8) N ya da O kategorisindeki tam ya da tamamlanmış bir aracın yük taşıma alanının, başka bir imalatçı tarafından yükü depolamaya ve sabitlemeye yönelik çıkarılabilir bağlantı parçalarının (örneğin; yük alanı kaplaması, depolama rafları ve tavan rafları (portbagaj)) eklenmesi için değiştirildiği durumlarda; söz konusu unsurların kendi ağırlığı istiap haddinin içerisinde kabul edilebilir ve aşağıdaki koşulların ikisi de karşılanırsa bir onay gerekli değildir:
    a) Değişiklikler, aracın fiili kütlesinde bir artış dışında, aracın tip onayını herhangi bir şekilde etkilememelidir,
    b) Eklenen parçalar özel takımlar/aletler kullanılmadan sökülebilir olmalıdır.”

grafff, ezmocesteri ve domestos bunu beğendi.
  7. MutluTEKİR

MutluTEKİR Aktif

Araç Markası:
    2010 Mazda3 98500km
    Araç Renk ve Tip:
    Granit Gri - Sedan
    Bunun yerine tavana konulan port bagajlar daha ucuz yollu olabilir. Tavan konulanlarda yerli kaliteli üretim yapanlar var, 350-400 tl ye bulunabilir, ek olarak tavan rayları da alınmalı.

Aracın arkasına, çeki demiri kullanılarak sabitlenenlerde ise çok fazla seçenek yok. Pahalılar, ama yakıt tüketimini tavandakiler kadar çok etkilemez.

8. yakup

yakup Aktif

Araç Markası:
    2000 - Mazda 323 GT
    Araç Renk ve Tip:
    Bej - HB
    Gümrükten hepsinin içinde olduğu bir M6 SW düştümü haber veririm abi sana :D

9. Orhan

Orhan Sessiz

Araç Markası:
    Mazda 626 Ditd
    Araç Renk ve Tip:
    Kırmızı - Hb
    1- Şehirler arası aile ile yolculukların çok oluyor ise bagaj sıkıntısı çekiyorsan Port Bagaj almanı tavsiye ederim bunun bir yasal zorunluluğu yok
    2- çeki demiri yasal bir zorunluluk geçen seneki fiyatı yanılmıyorsam 1500 tl idi ruhsata işlemen şart bunun dışında kullanım olarak benim aracımda çeki demir mevcut herne kadar görüntü olarak hoş değil denilse de kullan avantajları çok mesela geçen trafikte gidiyorum arkadan dalgın bir bayan küttt çaktı benim arabaya gayet sakin indim arabadan bir baktım benim çeki demire bindirmiş bayanın arabanın önü V çizmiş benim çeki demiri dahil tampon taş gibi zaten tampona da ulaşması mümkün değil :) durum bu kardeşim karar senin iyi günler, ;)

hagakure, domestos ve grafff bunu beğendi.
  10. grafff

grafff Aktif

Araç Markası:
    2006 - Mazda 3
    Araç Renk ve Tip:
    Bakır Kırmızı
    Sırf bu sebepten bile çeki demiri alınabilir

Discovery cihazımdan gönderildi

11. MutluTEKİR

MutluTEKİR Aktif

Araç Markası:
    2010 Mazda3 98500km
    Araç Renk ve Tip:
    Granit Gri - Sedan
    Biraz yüksek hızla arkadan çarpan bir araç olursa eğer darbe emilemeden karosere iletilir ve bu içindeki insanların da hayatını tehlikeye sokabilir.

Çarpışmalarda önemli olan araç içindeki insanlara aktarılan G kuvvetinin en az seviyede olmasıdır. Bu da darbe emebilen tampon, darbe sönümleyici demirler sayesinde başarılır.

grafff, Orhan ve domestos bunu beğendi.
  12. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Bizde; "mal canın yongasıdır" atasözü varken yazdıkların havada kalıyor hocam maalesef... :)

ogzhn38 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş