Polis Vatandaş İşbirliği

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
İstanbul Trafik Denetleme Şube Müdürü Mesut Gezer yeni bir uygulamayı hayata geçirdi. Uygulamaya göre, her vatandaş trafik ihlali yapan araçların fotoğrafını veya videosunu çekerek o sürücüye ceza yazdırılmasına yardımcı olabilecek.

Yetkililer, trafikte tehlikeli sürüş yaparak makas atanlar, emniyet şeridine giren veya herhangi bir trafik ihlali yapan sürücülere gerekli cezaların verilmesi için vatandaşlarla el ele çalışacaklarını söyledi. Vatandaşların çektiği tüm görüntüleri, akıllı telefonlardan 0533 155 01 55 ve 0552 155 01 55 numaralı cep telefonlarına Whatsapp ve Viber ile gönderebilecek. Trafik şubede kurulan özel ekip de bu görüntüleri hemen incelemeye alacak. Doğruluğuna göre ceza yazılacak. Yetkililer bu uygulamanın İstanbul’da faydalı bir çalışma olacağına inandıklarını kaydetti.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Çıkış noktası olarak güzel uygulama ama bir süre sonra amacına aykırı kullanım başlayacaktır... Burası Türkiye :)

Fahri trafik müfettişi sistemi de buna benzer sistemdi tutmadı...

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Güzel sistem. Ancak Veli abinin dediği gibi art niyetli kullanım olacaktır.

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Uygulama güzel , art niyetli kullanım mutlaka olacaktır ama belki şu abuk sabuk makas atanlara biraz olsun ders olur diye düşündüm ki cezasının yanlış değilse 172 TL olduğunu öğrendim.
Bence trafik cezaları cezadan ziyade gelir kaynağı olarak görüldüğü sürece " mutlaka bunun da farklı sebebleri vardır detaylı bilmiyorum " fazla bir ilerleme olamaz ( bakınız emniyet şeritleri) ,ne zaman ki bu cezalar 70 TL lerden 700 TL ye çıkar o zaman bir şeyler olabilir kanaatindeyim.Eğitim ile falan olmuyor bu işler malesef, o hatayı yapan vatandaşın cebini kurutacaksın ki bir daha kural ihlali düşüncesini bile aklından silecek.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Kesinlikle böyle bir uygulama müthiş etkili ve korkutucu olur trafik magandaları için. Ama dediğin gibi Veli, kötü niyetli kullanım da çok olur. İnsanlar intikam maksatlı da kullanmaya kalkar. Fotomontaj bile mümkün... Bunları kim inceler?

Çıkış noktası olarak güzel uygulama ama bir süre sonra amacına aykırı kullanım başlayacaktır... Burası Türkiye :)

Fahri trafik müfettişi sistemi de buna benzer sistemdi tutmadı...

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Artık 80-90 ile akan trafikte bile adamlar daha hızlı gitmek için emniyet şeridine giriyor, Naim. Bir de herkes bizim gibi değil. Çoğu ceza falan da ödemiyor. Çünkü ülkemizde tahsilat metotları etkili değil. Normalde aracının derhal bağlanması ve el konması gerekir. Ama bizde ancak resmi bir işlem gerektiğinde (muayene, satış vb) önüne geliyor cezalar. Bu olmasın diye muayenesiz gezen o kadar çok var ki! Ayrıca halen o kadar çok resmi satış olmadan el değiştiren var ki!

Adam muayenesiz, satışsız, cezaları ödemeden sanki dokunulmazlığı varmış gibi geziyor. Önümüzdeki 10-20 yıl içinde bir şekilde bu durum sürdürülemez olursa da, bir vergi barışı veya uzlaşma, iş tamamdır!

Ülkemizde cezalar, bu cezalardan korkan, kurallara uyan iyi niyetli vatandaşlar içindir ve sadece onları bağlar.

Uygulama güzel , art niyetli kullanım mutlaka olacaktır ama belki şu abuk sabuk makas atanlara biraz olsun ders olur diye düşündüm ki cezasının yanlış değilse 172 TL olduğunu öğrendim.
Bence trafik cezaları cezadan ziyade gelir kaynağı olarak görüldüğü sürece " mutlaka bunun da farklı sebebleri vardır detaylı bilmiyorum " fazla bir ilerleme olamaz ( bakınız emniyet şeritleri) ,ne zaman ki bu cezalar 70 TL lerden 700 TL ye çıkar o zaman bir şeyler olabilir kanaatindeyim.Eğitim ile falan olmuyor bu işler malesef, o hatayı yapan vatandaşın cebini kurutacaksın ki bir daha kural ihlali düşüncesini bile aklından silecek.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Kesinlikle böyle bir uygulama müthiş etkili ve korkutucu olur trafik magandaları için. Ama dediğin gibi Veli, kötü niyetli kullanım da çok olur. İnsanlar intikam maksatlı da kullanmaya kalkar. Fotomontaj bile mümkün... Bunları kim inceler?

Haberi okuyunca hemen "bunları kim inceleyecek" sorusu benim de aklıma geldi... İşin içindeki birisi olarak hemen aydınlatayım;

Hemen bir büro veya masa kurulur bu iş için, öncelikle iş yoğunluğu düşünülmez ve torpille buraya bakacak memur bulunur, gelecek ihbarın yoğunluğu zamanla artarsa ve bu bulunan torpilliler yetişemez olursa işler zıvanadan çıkar, vatandaş ihbar eder ama inceleyip neticeye ulaşması zaman alabilir...

İkinci bir ihtimal de; bu masayı torpil yeri değil de, sürgün yeri yapmak isterse baştaki zat-ı muhteremler, iki memur koyarlar ve sen bu işleri yapacaksın derler, iş en baştan zıvanadan çıkmış olur, proje ölü doğar, vatandaş ta yaptığı ihbar ve çektiği zahmet ile kalır...

İnşallah projeye değer verilmiştir de, ilk seçenek uygulama şansı bulmuştur... :)

Son düzenleme:

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Artık 80-90 ile akan trafikte bile adamlar daha hızlı gitmek için emniyet şeridine giriyor, Naim. Bir de herkes bizim gibi değil. Çoğu ceza falan da ödemiyor. Çünkü ülkemizde tahsilat metotları etkili değil. Normalde aracının derhal bağlanması ve el konması gerekir. Ama bizde ancak resmi bir işlem gerektiğinde (muayene, satış vb) önüne geliyor cezalar. Bu olmasın diye muayenesiz gezen o kadar çok var ki! Ayrıca halen o kadar çok resmi satış olmadan el değiştiren var ki!

Adam muayenesiz, satışsız, cezaları ödemeden sanki dokunulmazlığı varmış gibi geziyor. Önümüzdeki 10-20 yıl içinde bir şekilde bu durum sürdürülemez olursa da, bir vergi barışı veya uzlaşma, iş tamamdır!

Ülkemizde cezalar, bu cezalardan korkan, kurallara uyan iyi niyetli vatandaşlar içindir ve sadece onları bağlar.
Son cümle cuk oturmuş

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
İnşallah öyle olur da Maşallah deriz!

Haberi okuyunca hemen "bunları kim inceleyecek" sorusu benim de aklıma geldi... İşin içindeki birisi olarak hemen aydınlatayım;

Hemen bir büro veya masa kurulur bu iş için, öncelikle iş yoğunluğu düşünülmez ve torpille buraya bakacak memur bulunur, gelecek ihbarın yoğunluğu zamanla artarsa ve bu bulunan torpilliler yetişemez olursa işler zıvanadan çıkar, vatandaş ihbar eder ama inceleyip neticeye ulaşması zaman alabilir...

İkinci bir ihtimal de; bu masayı torpil yeri değil de, sürgün yeri yapmak isterse baştaki zat-ı muhteremler, iki memur koyarlar ve sen bu işleri yapacaksın derler, iş en baştan zıvanadan çıkmış olur, proje ölü doğar, vatandaş ta yaptığı ihbar ve çektiği zahmet ile kalır...

İnşallah projeye değer verilmiştir de, ilk seçenek uygulama şansı bulmuştur... :)

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Bugun kocaelinden donerken bi sevincle cektigim videoya verilen cevap uzdu beni
d136e7d193c70b01272171408409fd18.jpg

Son düzenleme:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Bu konuda herkezi duyarli olmaya davet ediyorum
(Guzularimizi gormemezlikden gelebiliriz)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Uygulama neredeyse işlem orada yapılır Kadir... Otogaz satan istasyondan benzin almaya çalışmak gibi olmuş senin istek...

:)

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Izmit istanbul yolu ama istanbulda gerceklesen bi olay aslinda
kabul olaydi iyiydi videoda 10 arac vardi rahat

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Zaten pilot bolge istanbul ve haberlerde gordugum kadari ile halkimiz bu konuda cok duyarli davrandi her sehirde yayginlasacaktir diye umit ediyorum

Üst Alt