Platform Ne Demek?

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Otomobiller 2 parça şeklinde üretilir. Şasi ve kasa. Eski otomobillerde bunu açıkça görebiliyordunuz. Ve hatta şasi ve kasa ayrılabiliyor ve ayrı ayrı tamir edilebiliyordu. Modern otomobillerde artık şasi kasa ile akupledir, yani birdir. Ancak bu ayrı parçalar olduğu gerçeğini değiştirmez. Bu tip kasalara biz monokok gövde diyoruz.

Modern şasilerden artık çok şey bekleniyor. Kaza güvenliği, tüketimi düşürmek / performansı arttırmak için hafiflik, yol tutuşu / sürüş dinamizmini/güvenliğini arttırmak için rijitlik vb... Bu da modern anlamda şasi dizayn ve üretimini zaman zaman mekanik unsurlardan daha pahalı kılıyor. Bu konuda imalat maliyetlerini düşürmek için birçok üretici ortak platform sistemine geçti. otomotiv sektöründe ortak platform demek, ortak alt yapı demektir. Yani ortak şasi demektir. Şasinin üzerinde kullanılan kasalar farklı dizaynlarda yapılarak, araçların kendi şahsiyetleri oluşturulmaya çalışılıyor. Hatta daha da ileri giden üreticiler var. Kasayı da aynı kullanıp, sadece tampon, panjur, farlar vb. gibi birkaç dış unsur ile fark yaratmaya çalışıyorlar. Bunun yanında platform ile direk ilgisi olmadığı düşünülse dahi, bu ortak imalat firmalara aynı motorları ve mekaniği kullanma imkanı da tanıyor. Çünkü sonuçta bu ortak platformdur motor ve mekaniği taşıyan bu parçaların üzerine monte edildiği. Aracınızdaki tüm motor ve mekaniği kasa değil, şasi (platform) taşır.

Düşünsenize tek bir dizayn stüdyosu, tek bir platform dizayn ediyor. Farklı markaların farklı modelleri için örneğin EuroNcap sonuçları bir dereceye kadar garanti.

Bu anlamda Ford Focus, Volvo S40 ve Mazda 3 iyi birer örnektir. Ford Focus hiçbir zaman Mazda sürüş dinamiğinde olamamıştı. Ne Mazda, ne de Ford Volvo kaza güvenliğine ulaşamamıştı. Bu ortaklıkta Ford parayı verdi, Mazda şasi dinamiğini ve Volvo da şasi güvenliğini... Her 3 araç da ortak platformdan kazanç sağlamış oldu. Üstelik ortak platform dış kasada ve iç mekanlarda abartılmayınca (VW gibi) her araç kendi şahsiyetini de koruyabildi. VW ise bunu en abartılı yapan firma! Gözünüzü kapasalar Caddy mi, Polo mu, Golf mü, Jetta mı anlamak çok zor!

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Motorlar hernekadar ortak üretilse dahi, değişik üreticiler bu motorlarda kendi araçlarına uygun olan bazı değişiklikleri yapıyorlar. Çünkü her üreticinin araçlarından alınmasını bekledikleri zevk ve fayda değiştiği için bunu yapmak zorundalar. Üstelik aracın ağırlığı, dizaynı, çekişin hangi akstan olduğuna göre de motor özelliklerinin biraz farklılaşması lazım.

Örneğin 1.6 benzinli THP motoru Peugeot, Citroen ve BMW modelleri ortak üretiyor ve kullanıyor. (Peugeot'ta Fransa'da üretiliyor) Yakında 3 serisinde de gelecek bu motor ve büyük ihtimalle BMW'nin Türkiye'de en çok satan motoru olacak. Burada BMW kullanıcılarının ben Peugeot motoruna mı para verdim diye düşünmemesi lazım. Bu tip ortaklıklarda genellikle kim ne konuda avantajlıysa o konudaki bilgilerini paylaşır ve ortaya çıkan sonuç herkesin bağımsız üretiminden daha optimumdur.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Globalleşen Dünya'da ürünlerin birbirine benzemesi de, ortak üretimler de normal durumlar. Bu sadece otomobillerde de böyle değil. Hemen her ürün grubunda var bu durum. Biz otomobiller için ele alırsak eğer; ürün çeşitliliği böyle bir şey işte! Kimi mantık ve fiyat/fayda oranıyla otomobil alacaktır. Kimi ne olursa olsun marka tutkusu ile, kimi de markaya özel kalan farklılıklar için. Örneğin dizayn, iç mekan kalitesi, marka logosunun prestiji vb...

Gerçekte günümüz Türkiye'sinde bir Subaru Impreza 1.5 aldığınızda, yani 25-40.000 aralığında bir rakam verdiğinizde size, ailenize, işinize tamamen yetecek konfor, donanım, lüks ve güvenliği satın almış oluyorsunuz. Sorunsuzluk ve uzun ömür de cabası. Bu bize şu mesajı veriyor; Türkiye'de bu rakamın üzeri otomobile para veren herkes, üstüne ödediğini zevk, prestij vb. gibi mantıkla izah edilemeyecek sebeplerden veriyor. Komunizm zaten herkese bir Zastava! anlayışından batmadı mı? İşin doğası gereği; insanların eğitimi arttıkça, gelirleri ve refahı da artıyor (bizim ülkemizden bahsetmiyorum) kişisel eğlence ve rahtlamaya daha çok zaman ve para ayırmaya başlıyorlar. Globalleşen Dünya'da, sıkıcı ve hep aynı tempodaki hayatlardan, hep aynı görüntüdeki insanlardan farklılaşmak isteği, dürtüsü kuvvetleniyor. Bunu da insanlar hobileri ile yapıyor. Tabi burada kültürsüz ama zengin insanların, kim olduklarını paraları ile vurgulama ihtiyaçlarından bahsetmiyorum. Otomobili hobi olarak gören insanlardan bahsediyorum. Otomobil ihtiyaç olmaktan çıkıp, hobi olmaya başladığı son 10-15 senede bir bakın kaç tane yeni sınıfla tanıştık. Ondan önce bildiğimiz şey, C segmentinde aile sedanıydı.

Yine başka bir örnek; Eğer satın almalarda mantık önde gitseydi, yılda bir yeni i-phone, i-pad çıkartıp, insanlara daha hiç kullanmadığı eski ürününü yanına nasıl satacaklardı? Moda, hobi,hava ne dersen de! Sonuçta Dünya'nın bu ticari hareketliliğe de ihtiyacı var.

VW'yi düşün. Aynı platformda bir Seat, bir Skoda, bir VW, bir Audi var. Hepsinin de müşterisi var... Mantıklı ve fiyat/fayda arayanlar Seat ve Skoda'ya gidiyor. Biraz üstünde verebilenler VW alıyor. 4 halkanın gittiği yerlerde prestijli giriş yaptığına inanlar ise, Dünya'daki en pahalı logo'yu alıyorlar. Çünkü neredeyse Passat'ın üzerine 4 halka ekleyince Audi A4 olacak kadar yakın araçlar birbirine!

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Eline sağlık abi. Gayet açıklayıcı ve bilgi dolu olmuş. Platform resimdeki arkadaş değil mi? yanlışım varsa düzeltin lütfen. Ayrıca konuyu sabitledim herkesin okuması gereken bilgiler içeriyor.

Ekli dosyalar

• mazda-mx-5-2010-6.jpg
    mazda-mx-5-2010-6.jpg
    95.3 KB · Görüntüleme: 30

Dinçer

Katılımcı
Evet teşekkürler abi. Uzun zamandır kafamı kurcalıyan bir çok soru yanıtını buldu sayenizde.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Hayır değil Oğuzhan. Bu resimde aracın motoru, şanzımanı ve yürürü var. Platform bunların üzerine monte edildiği, bir nevi aracın temeli.

Eline sağlık abi. Gayet açıklayıcı ve bilgi dolu olmuş. Platform resimdeki arkadaş değil mi? yanlışım varsa düzeltin lütfen. Ayrıca konuyu sabitledim herkesin okuması gereken bilgiler içeriyor.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Evet abi o söylediklerin olmamalı ama ben bulamamıştım uygun resim sanırım şuan buldum ;D

Ekli dosyalar

• galvanised-chassis.jpg
    galvanised-chassis.jpg
    15.7 KB · Görüntüleme: 28
  • images.jpg
    images.jpg
    4.7 KB · Görüntüleme: 27

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Evet Oğuzhan, aynen doğrudur. Buna şasi denir aslında ama artık kasaya akuple edilerek, monokok gövde olarak kullanılıyor. Ve global üretim mantığında bu aynı şasinin üstüne farklı kasalarla farklı araçlar üretiyorlar.

Evet abi o söylediklerin olmamalı ama ben bulamamıştım uygun resim sanırım şuan buldum ;D

HÜSNÜ GÜRSU

Katılımcı
Araç Markası
2010 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı
Mustafam teşekkürler.
Aklıma takılan1-2 basit soru sorayım.
Bizim Mazdanın ana fabrikası Japonyada. Bildiğim kadarıyla İngiltere de Mazda 3 üreten bir fabrikası daha var.
Bu fabrikalardaki platformlarda fort ve volvo da mı üretiliyor.
Yoksa, bir başka ülkede ortak olarak üretilen şasiler bu fabrikalara mı gönderiliyor?
Bilgin varsa ve paylaşırsan sevinirim.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Rica ederim Hüsnü Abi.

Platformlar firmaların ortaklığının yapısına göre, bazen tek bir firma tarafından mühendisliği yapılır ve diğer firmalar ondan satın alır. Bu yönden alıcı firmalar açısından sadece bir maliyet unsurudur.

Ancak sürüş karakterine, güvenliğine önem veren firmalar, bu platformda mühendisliği de olsun isterler. Çünkü platform aracın sürüş karakterini, kaza güvenliğini çok etkileyen bir yapısal temeldir.

Nerede üretildiğine gelince, her firma platformu ana montaj fabrikasında üretmek ister. Yani her montaj fabrikasında yerinde üretmek ister. Çünkü nakliyesi maliyetli ve havalelidir. Ancak ve ancak bir fabrikadaki üretim adedi çok düşükse, diğer tüm parçalar gibi ana fabrikadan hazır olarak gelip, montajı yapılır.

Ancak genel trend koltuk, çamurluk, kokpit, plastik iç ve dış elemanlar, motor, şanzıman, mekanik diğer donanım vb. parçaların tek fabrikada üretiminin (bazen bir kaç fabrikada) toplanarak buradan dağıtılması ama ana şasi elemanlarının fabrikada üretilmesi yönündedir.

Yani Ford ve Volvo fabrikalarında bu platform kendilerince üretilir diye tahmin edebiliriz. Tabi bu bilgi eski kasa Mazda 3 içindir. Yeni kasanın Volvo ve Ford ile bir ortak kullanımı yok...

Mustafam teşekkürler.
Aklıma takılan1-2 basit soru sorayım.
Bizim Mazdanın ana fabrikası Japonyada. Bildiğim kadarıyla İngiltere de Mazda 3 üreten bir fabrikası daha var.
Bu fabrikalardaki platformlarda fort ve volvo da mı üretiliyor.
Yoksa, bir başka ülkede ortak olarak üretilen şasiler bu fabrikalara mı gönderiliyor?
Bilgin varsa ve paylaşırsan sevinirim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ben bu yazıyı yazdığımda üretimde olan hiçbir platform kalmamıştır bugün! :D
Altı küsur yılda, bu değişim olduysa abi, herkesin elindeki pardon :p evinin önündeki arabalar çöp mü olur yoksa bulunmaz hint kumaşı mı?

Tofaşk'lar 50 binleri gördüyse ülkede, bence hint kumaşı olmaları daha mümkün gibi geliyor. :)

Üst Alt