Pert Çıkan Araçtan Satıcı Sorumlu

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
Yargıtay Hukuk Genel Kurulu oy birliğiyle aldığı karara göre, pert aracı satan kişinin, alıcıya aracın hasarını söylediğini ispat etmesi gerekiyor.

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren karar Mersin'de yaşanan bir araç satışı üzerine alındı. H.F. yıllardır hayalini kurduğu aracı 24 Mayıs 2010'da Mersin'de faaliyet gösteren bir şirketten 20 bin 63 lira 50 kuruşa satın aldı. Aracı sürekli arızalanan H.F. Mersin 2. Sulh Hukuk Mahkemesinde tespit davası açtı.

Mahkemece alınan bilirkişi raporunda aracın 23 Aralık 2007 tarihinde karıştığı kaza sonucunda pert olduğu ortaya çıktı. Bunun üzerine H.F. Mersin 1. Asliye Hukuk Mahkemesinde avukatları vasıtasıyla aracı satın aldığı şirket aleyhine dava açtı. Mahkemede beyanda bulunan H.F., noter sözleşmesiyle aldığı aracın pert olduğunun kendisinden gizlendiğini belirtti. Aracın davalıya iadesi ile satış bedeli olarak ödediği 20 bin 63 lira 50 kuruşun yasal faiziyle tahsiline mümkün olmadığı taktirde, fazlaya ilişkin hakları saklı kalmak kaydıyla 10 bin 563 lira 35 kuruşun faizi ile tahsil edilmesini talep etti.

Mahkemede savunma yapan şirket avukatları, aracı 6 Kasım 2008'de 3. kişiden aldığını, aracın pert olmasına sebep olan kazanın 2007 yılında meydana geldiğinden sorumluluklarının bulunmadığını, davacının mevcut hali görüp beğenip aldığını savunarak davanın reddini istedi. Aracın pert olmasına neden olan kazanın 23 Aralık 2007'de meydana geldiğine dikkat çeken mahkeme, kaza tarihinde aracın davalı şirkete ait olmadığına kanaat getirip satıcının sorumluluğunun bulunmadığına, davacı H.F.'nin aracı mevcut hali ile görüp beğenip aldığına hükmetti. Mersin 1. Asliye Hukuk Mahkemesinin davayı reddetmesiyle sarsılan H.F. kararı temyiz etti.

Dava dosyasını yeniden ele alan Yargıtay 13. Hukuk Dairesi emsal bir karara imza attı. Yargıtay, alıcının, satın aldığı araçla ilgili olarak Trafik Şube Müdürlüğünce tutulan kaza tutanakları ve aracın sigorta kayıtlarını inceleme yükümlülüğü olmadığına hükmetti. Yargıtay 13. Hukuk Dairesi satıcının, satış öncesi alıcıyı aracın pert olduğu konusunda bilgilendirdiğini veya alıcının bu hususu bildiğini ispatlayamadığından iyi niyetli olduğunun söylenemeyeceğine karar verdi. Satışa konu aracın hukuki ayıplı olduğuna hükmeden daire, satıcı ayıpların varlığını bilmese bile onlardan sorumlu olduğuna karar verip Mersin 1. Asliye Hukuk Mahkemesinin kararını bozdu.

SON SÖZÜ HUKUK GENEL KURULU SÖYLEDİ
Bozma kararı üzerine davanın yeniden görüldüğü Mersin 1. Asliye Hukuk Mahkemesi, ilk kararında direnip sorumluluğun alıcıda olduğuna hükmetti. H.F.'nin temyizi üzerine bu kez devreye Yargıtay Hukuk Genel Kurulu girdi. Borçlar Kanunu ve Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanuna atıfta bulunan Hukuk Genel Kurulu, emsal bir karara imza attı. Satıcının, satış öncesi aracın ayıplı olup olmadığı konusunda alıcıyı bilgilendirdiğini veya alıcının bu hususu bildiğini ispatlayamadığına dikkat çekti. Ortaya çıkan ayıptan bunun varlığını bilmese bile satıcının sorumlu olduğuna hükmeden Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, alıcının talep ettiği miktar konusunda bilirkişi raporu hazırlanıp karar verilmesi gerektiğini bildirdi. Davacının itirazlarını değerlendiren Hukuk Genel Kurulu oy birliğiyle mahalli mahkemenin kararını bozdu. Dava, önümüzdeki günlerde Mersin 1. Asliye Mahkemesinde yeniden görüşülmeye başlanacak.

Yargıtay Hukuk Genel Kurulunun oy birliğiyle verdiği kararı değerlendiren avukat Fatih Karamercan, "İkinci el araç satışlarında satıcının, aracın pert yani tümüyle hasarlı olduğu konusunda alıcıyı bilgilendirmesi şarttır. Bu hususun ihtilaf konusu olması durumunda satıcının bilgilendirme yapması durumunda bile aracın pert olduğu hususunda alıcıyı bilgilendirdiğini açıkça ispatlaması gerektiği kanunen mecburi kılınmıştır" dedi.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Benzer bir olay arkadaşımın başında ve davalık oldu, neticeden bilgilendirme yapmayı düşünüyordum bende. Bu olayda garip olan taraf şu; bir olay var ve somut delilleri ile ortaya konulmuş, yerel mahkeme ısrarla suç satıcıda değil diyor. Artık neye göre diyor orası muamma, çünkü sistemin içini bildiğim için dayandığı bir şey var ama o şey hukuk değil... Üst mahkeme ikinci kez kararı bozuyor. Bence; yerel mahkeme yine kararında direterek suç satıcının değil diyecektir...

Oysa ki; hukuk çerçevesinde verilecek karar şudur. Sen her ne kadar bu aracın pert olduğunu bilmiyorsan da (öyle olduğu iddia ediliyor, bence biliyor orası ayrı konu) aracı satan sensin ve bu durumun sorumlusu sensin. Bu karara istinaden, sen de git aldığın kişiye hukuk mücadelesi başlat...

Ama burada üzüm yemek düşünülmediği için verilen karar tamamen bağcıyı dövmek üzerine.

Canım Ülkemin harika hukuk sistemi... Allah kimsenin işini; haktan hukuktan, vicdandan ve Allah korkusundan uzak insanların eline düşürmesin. Cüzdanı ile vicdanı arasında sıkışmış insanların şerrinden muhafaza eylesin. :cool:

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Veli abi senin bahsettiğin olay için Kerim'in bahsettiği olayda çıkan karar emsal teşkil ederek alıcıdan yana bir karar çıkabilir.

Şöyle denilmiş ya;

"Bu hususun ihtilaf konusu olması durumunda satıcının bilgilendirme yapması durumunda bile aracın pert olduğu hususunda alıcıyı bilgilendirdiğini açıkça ispatlaması gerektiği kanunen mecburi kılınmıştır"

Peki saf duygularla ben pert kaydı olan aracımı piyasadan çok uygun fiyata alıcıya durumu söyleyerek satmak istiyorum, alıcı da pert durumunu bildiği halde fiyat cazip ve sorun değil alıyorum diyor ve satış yapılıyor.

Sonra bakıyorum bir gün tebligat geliyor hakkımda dava açılmış, aaa ne göreyim benim aracı satın alırken iyi kalpli adam meğersem kötü niyetli üçkağıtçı çıkmış, pert durumunu bana ispatlı bir şekilde bildirdiğine dair bir tutanak dayanak hiç bir şey yok demiş. Bu durumda temiz kalple yaptığım satışta üçkağıtçı durumuna düşmüş olduğum yetmiyor bir de bir araba parası daha borçlanmış oluyorum.

Sonuç olarak iyi niyet işi bitmiş ve satarken herkes aracının durumunu karşı tarafa bildirdiğini ispat edecek bir belge de bulundurması gerekecek bundan sonra, kötü niyetli insanlar, iyi niyetliler için oluşan bir hakta bile durumu lehine çevirebiliyor, ne ülke ama.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Veli abi senin bahsettiğin olay için Kerim'in bahsettiği olayda çıkan karar emsal teşkil ederek alıcıdan yana bir karar çıkabilir.

Şöyle denilmiş ya;

"Bu hususun ihtilaf konusu olması durumunda satıcının bilgilendirme yapması durumunda bile aracın pert olduğu hususunda alıcıyı bilgilendirdiğini açıkça ispatlaması gerektiği kanunen mecburi kılınmıştır"

Peki saf duygularla ben pert kaydı olan aracımı piyasadan çok uygun fiyata alıcıya durumu söyleyerek satmak istiyorum, alıcı da pert durumunu bildiği halde fiyat cazip ve sorun değil alıyorum diyor ve satış yapılıyor.

Sonra bakıyorum bir gün tebligat geliyor hakkımda dava açılmış, aaa ne göreyim benim aracı satın alırken iyi kalpli adam meğersem kötü niyetli üçkağıtçı çıkmış, pert durumunu bana ispatlı bir şekilde bildirdiğine dair bir tutanak dayanak hiç bir şey yok demiş. Bu durumda temiz kalple yaptığım satışta üçkağıtçı durumuna düşmüş olduğum yetmiyor bir de bir araba parası daha borçlanmış oluyorum.

Sonuç olarak iyi niyet işi bitmiş ve satarken herkes aracının durumunu karşı tarafa bildirdiğini ispat edecek bir belge de bulundurması gerekecek bundan sonra, kötü niyetli insanlar, iyi niyetliler için oluşan bir hakta bile durumu lehine çevirebiliyor, ne ülke ama.

Çok güzel örnekleme olmuş Bülent, teşekkürler...

Eğer aracın böyle bir kusuru varsa (bana göre kusurdur) bu durumu kağıda dökmek gerekiyor, ama yazılı sözleşme ile ama noter vasıtası ile, bence en doğrusu noterde bu durumu kayıt altına aldırmaktır. Böyle olunca da; senin verdiğin örnekteki insan evladı olmayanların eli boşa çıkacaktır.

Ayrıca; bu ve benzeri davaları hukuk sistemi genelde "topu taca atarak" çözmeye çalışıyor, çünkü piyasada bu şekilde dönen dolap çok ve örnek teşkil etsin istemiyorlar... Yukarıdaki konuya taraf olan mağdur ben eminim ki, ya avukattır ya bu işi bilen birisidir ya da uğraşacak gücü vardır. Çünkü olay 2010 yılında olmuş ve hala devam ediyor burası da ayrı bir garabet...

Sen ben bu tür davalar ile uğraşacak vakti ve nakti zor buluruz.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
En temizi noterde araç satışı yapılırken, aracın kusurlarını karşı tarafa bildirdiğini de kayıt altına aldırmak.

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
En temizi noterde araç satışı yapılırken, aracın kusurlarını karşı tarafa bildirdiğini de kayıt altına aldırmak.
Ya nasıl para alırken yada belge alırken kağıda iki tarafta imza atıyor elden teslim aldım diye, noterde de böyle birşey olacak karşılıklı imzalican, ben bu kusurları bilerek aldım diye iki tarafada bir kopyasını vericen tamamdır. Kimse sonradan ben bilmiyordum duymadıydım diyemez :)

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
İnşaAllah emsal karar olarak olay mevzuata da girer ve bundan sonraki araç alım satımlarında süpriz pert olaylarıyla karşılaşılmaz.. Bu haliyle kalması durumunda kötü niyetlilere fırsattan başka bir sonuç değil..

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
oto ekpertiz yapilirsada kafi olacaktir diye dusunuyorum ekpertiz evraklari 3 nusha olarak hazirlaniyir alici satici ve ekpertiz yapan firma imza atiyor ve birer nushasini aliyorlar 3 tarafinda elinde belge olmus oluyor.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
oto ekpertiz yapilirsada kafi olacaktir diye dusunuyorum ekpertiz evraklari 3 nusha olarak hazirlaniyir alici satici ve ekpertiz yapan firma imza atiyor ve birer nushasini aliyorlar 3 tarafinda elinde belge olmus oluyor.
sanayi esnafına expetiz de işlemez Kadir... İki arabadan tek bir araba yaptılar. Fosurgen yetkili servisi bilemedi. :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
ciddi misin abi ?

Evet evet... :) Arkadan kazalı 2000 model golf'ün ortadan sonra şasesi ve arka bölümü satın alındı ve birleştirildi. Güzel bir işçilikle boyandı ve satışa çıktı. Alacak kişiye de; bu araç kazalı ve komple boyalı iyice dilediğin yere baktır denildi. Adam hem sanayide baktırdı hem de yetkili serviste... Varılan sonuç; sanayide komple boyalı, bagaj kapağı değişmiş, serviste; komple boyalı değişen yok... :D :D

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Evet evet... :) Arkadan kazalı 2000 model golf'ün ortadan sonra şasesi ve arka bölümü satın alındı ve birleştirildi. Güzel bir işçilikle boyandı ve satışa çıktı. Alacak kişiye de; bu araç kazalı ve komple boyalı iyice dilediğin yere baktır denildi. Adam hem sanayide baktırdı hem de yetkili serviste... Varılan sonuç; sanayide komple boyalı, bagaj kapağı değişmiş, serviste; komple boyalı değişen yok... :D :D
vayy anasini
bi atasozu vardi birini birini boyayip babasina mi satmisdi neydi o

Üst Alt