Pasta Cila, Boya Koruma ve Yıkama

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Guzuyu ilk aldığımda, Mustafa Abi'nin "foto isteriz" ısrarı ile paylaştığım fotoğraflardan bile belli olan; "pasta cila istiyor" tavsiyesine istinaden yaptırmış olduğum "pasta-cila-boya koruma" neticesinde, guzuyu hiç fırça ile yıkatmadım, kendim de yıkamadım...

Ayda bir olsa da; fırsat bulduğumda kendi ellerimle cilalı şampuan ve sünger ile guzuyu yıkıyorum, ilk günkü kadar parlak görünüme kavuşuyor ve mis gibi koku veriyor. Ayrıca; guzunun üzerinde gördüğüm her hangi bir lekeyi de (kuş pisliği, araç reçinesi vs.) hiç vakit kaybetmeden ıslak mendil veya gaz yağı ile temizliyorum. Bu tür harici pislikler uzun süre kaporta boya üzerinde kaldığında, kalıcı hasarlara sebebiyet verebiliyor...

Sanırım, Aytaç hocam; "ne yapsam, bu şekilde parlamıyor" serzenişinde bulunmuştu... Bütün bunları "ne yaparsanız guzular gerektiği gibi parlar" diye yazdım... ;)

Sağlıcakla kazasız günler...

Sehzade

Sessiz
Formula 1 marka araç bakım ürünleri var. Şampuan ve cilasını kullandığınızda durum gerçekten mükemmel. Başka markaları deneyen arkadaşlardan da tavsiyeler bekleriz.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Ben 6 ayda bir makineyle pasta cila yaparım. 2 hafta da bir cilalı şampuan sünger kullanarak yıkarım en ufak yerine kadar kurularım. Arada bir kaportayı muayene ederim çizik vs. varsa müdahale ederim.

maytalman52

Katılımcı
Enes daha çok yardımcı olacaktır :)
Meguiars marka araç bakım ürünleri kullanmanızı tavsiye ederim biraz pahali ama farkı ortada

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
maşallah temizlik iman dan gelir kuzulara ne kadar iyi bakarsanız sorunsuz zevkli sürüşler eksik olmaz iyi günlerde kullanın ;)

Mt53

Katılımcı
Kuzulara tabi ki bakmak gerek ama ne kadar bakıp ne kadar özensek te canımızı sıkan şeyler oluyor muhakkak.. Resimdeki çizik gibi
c890883f6e0580524e43349ec951bd82.jpg

05f85b6665f11cdea2c8eb82b839101f.jpg

Sen gözün gibi bakarsın sakınırsın ama gelir ne idüğü belirsizin biri bunu yapar. Geçen farkettim bunu ben de..Son 4-5 günde olmuş ama ne ara olmuş kim yapmış bilmiyoz tabi.. Herneyse..Benim sorum bu tarz çizikler, taş izleri ve de harelenmeler için ne yapılabilir..Sizin önerileriniz nelerdir sayın arkadaşlar..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Çizikler sadece boya üzerinde kalmış ve kendi rengini boyaya vermişse, pasta ile rahatlıkla giderilebilir... Fakat; boyayı çizerek kaldırmış ise pasta kurtarmaz, rötüş boyası ile kapatılabilir yoksa son çare lokal boya olur.

Ben bu tarz çiziklerde lokal boyayı tavsiye etmiyorum, renk zaten siyah, rötüş ile çizikler kapatılabilir...

Harelenmeler için yine pasta (iyi işçilik ile ama) öneriyorum...

Benim de tamponda yeni oluşan çizikler mevcut, çok şükür ki sürtme kaynaklı ve pasta ile kurtarılabilir durumda...

Mt53

Katılımcı
Eyvallah abi ama bu çiziğe ve bunun gibi 1-2 çiziğe tırnak batıyor yani derin yani pasta cila ile geçecek gibi değil..Rötüş için bakalım havalar biraz ısınsın aracın kaportasına bi bakım yaptırtacam detaylı..

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Eyvallah abi ama bu çiziğe ve bunun gibi 1-2 çiziğe tırnak batıyor yani derin yani pasta cila ile geçecek gibi değil..Rötüş için bakalım havalar biraz ısınsın aracın kaportasına bi bakım yaptırtacam detaylı..
Yaza doğru gel Ankara ya, bakarız çaresine

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu soğuklarda da süngerle araba yıkanır mı ki :)

Ben yıkıyorum... :eek:

Komando eğitiminden geçmiş birisi için hayatın genelindeki bu gibi ufak tefek zorluklar zor gelmiyor... ;)

Kolay yolu da var ama ben yine de soğuk su ile yıkıyorum... Kovaya ısıtılmış su koyabilirsin ama dışarıda yine de soğur diye tahmin ediyorum...

Mt53

Katılımcı
Ya bi de dün aracı yıkatınca dikkatimi çekti bu arka tampondaki taş izleri normal mi..hadi önü anladık ta

efd302e2b6d009985fa31ecd029269fb.jpg
29d60e82352db2bc27f55ae9caf9053b.jpg
480d6d57e38a3cb2398dee402a2c0198.jpg

Bi de tavana nerden nasıl gelmişse.. Valla sakınan göze çöp batar misali..bu samsun bana yaramadı
70e51d8e2b6d439bd9fd278072c043e6.jpg

aytacesen

Katılımcı
Arka tampondaki taş izleri garip olmuş.Arabayı aldığımda çizik vardı.Rötüş,pasta cila derken baya uğraş sonrasında temizlememe rağmen geçen gün aynı bölgede aynı doğrultuda yeni bir çizik daha peydah olmuş.Geçmiş olsun..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Mehmet bence onlar taş izi değil fil... :p

Neyse; espriyi geçelim de, o izler kendini ve guzuyu bilmez insanların bagaja bir şeyler koyarken dikkat etmemesi sonucu tampona çarpmasıdır büyük ihtimalle, yoksa oraya çarpacak taş nereden gelsin??

Mt53

Katılımcı
Abi aracın bagajına bişey koyulacağı zaman hayatta elletmem desem ya önceki sahihinden kalma vardı da ben farketmedim diyecem ama nasıl farketmem hem sürtme tarzı izler değil abi pek

Mt53

Katılımcı
Arka tampondaki taş izleri garip olmuş.Arabayı aldığımda çizik vardı.Rötüş,pasta cila derken baya uğraş sonrasında temizlememe rağmen geçen gün aynı bölgede aynı doğrultuda yeni bir çizik daha peydah olmuş.Geçmiş olsun..
Evet hocam bence de garip..Valla hocam o kadar özeniyoruz ediyoruz ama dediğim gibi oluyo işte ya gelip biri çiziyo ya da nasıl oluyorsa artık..

mesut taşdemir

Katılımcı
Benim Pikaçu son ayaz günlerde benin üşengeçliğimden mavi den griye döndü rengi turtle wax aldım yeniden kullanma fırsatım olmadı hala.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Bende dün akşam yıkadım. Uzun zamandır yıkanmıyordu hasar tespiti yaptım biraz ön kaputta 3-4 kadar boya atması olmuş onun haricinde bazı yerlerde siyah nokta lekeler var. Genel olarak sorun yok :) Baharda güzel bir pasta cila yapmak lazım.

Üst Alt