Pasta Cila, Boya Koruma ve Yıkama

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Pastaya ihtiyaç duymadan kille halledebilirsen daha iyi olur. Ama buna ancak gözle ve elle kontrol edecek bir usta yorum yapabilir, uzaktan kesin konuşmak çok zor. Ben aracın üzerinde yılda birden daha fazla makine çalışmasına karşıyım. Ancak çok fazla da kılcal çizik oluşmuşsa bunlar ancak hare giderici ile yok edilebilir, bu da makine ile olur...

Yine de bir ustanın görüp karar vermesi lazım. Tavsiyem tanıdık olsun ki sana ürün ve işlem satmak için değil, doğruyu uygulamak için tavsiyede bulunsun.

MAAŞALLAH...
Abi abi aracım 15 bin km de ama tırnağa gelmeyen çizikler ve nokta nokta boyaya yapışmış pütürcükler var.Sadece kil ve cila yeterli mi sence,ne önerirsin ?

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Şeffaf film koruma olayına karşı bir duruşum yok. Yalnız kalitelisini yaptırmak önemli. Çünkü bu tip uygulamalarda sizin de belirttiğiniz gibi çok fazla sararma ve kalkma gibi olay görülüyor. Kalitelisini de yaptırdığınızda oldukça maliyetli bir konu. Buna maliyet yönünden karar vermek lazım. Diğer bir konu en iyisini yaptırsanız bile yaptırmadığınız parçalarla zaman içerisinde ton farkı oluşuyor. Buna katlanmak lazım. Son olarak da şunu söyleyeyim ki, bu filmi de erken çizilme, yıpranma, solmaya karşı korumak lazım. Yani nasılsa film kaplı diye fırça ile ve kötü malzemelerle yıkanırsa, sonuç kısa zamanda sıkıcı olabilir.

Mustafa bey sadece meraktan soruyorum,
araç bakımına bu denli önem verdiğiniz için görüşünüzü merak ettim,
siz kaportayı seffaf film kaplama olayını nasıl bakıyorsunuz. Bahsettiğim gibi eski aracıma yaptırmıştım çok memnun kalmıştım, kapı çarpması, taş, kuş pisliği gibi pek çok etmenden koruduğu gibi araç yıkanmasınıda çok kolay hale getiriyordu.
Siz bu film kaplanmasına nasıl bakıyorsunuz?
Ben aracı aldığım hafta yaptırmış 3 yıl kullanmıştım, hiç bir kalkma, sararma vb durum olmamış araç her yıkamadan sonra pırıl pırıl parlıyordu.

ozgurlukyolda

Katılımcı
MAAŞALLAH...
Abi abi aracım 15 bin km de ama tırnağa gelmeyen çizikler ve nokta nokta boyaya yapışmış pütürcükler var.Sadece kil ve cila yeterli mi sence,ne önerirsin ?

Merhaba, öncelikle şunu belirteyim kil uygulamasını yapabilirsiniz fakat kil uygulamasından sonra aracın uzerınde matlış oluşacaktır bu matlıgı cila ile giderebilirsiniz. Size tavsiyem kil e yüksek rakam odemeden bir pasta almanızı tavsiye ederim komple araca uyguladıktan sonra aracı güzelce cilalı şampuanla yıkayın aracın uzerınden pasta kalıntılarının gitmesi için. daha sonra güzel bir cila yapın arkasına boya koruma yapmanızı tavsiye ederim sebebi ise pastadan sonra sonucta aracınızın zemını fabrika cıkıs zemınıne kavusmus oluyor ve bu zemını korumak adına boya korumayı onerırım istersenız 0536 570 28 01 bana ulaşın yapacagınız işlemleri bir bir yazıyım veya yonlendırme yapıyım ürüne markaya kadar yardımcı olurum.. kil uygulaması canınızı sıkabilir sebebi ise aracın üzerindeki reçineler pütürcükler kil e yapışır ve temiz zeminide çizme imkanı var illaki kil yapıcam diyorsanız , Kil+ince pasta +hare giderici(aracın rengine göre)+cila+boya koruma aracınız ilk günki gibi olacaktır :)

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Geçenlerde muhabbet olmuştu , bir aracın boyası daha doğrusu verniği ömrü boyunca maximum 5-6defa pastaya dayanıyormuş (cila değil) ne kadar doğru bir bilgi tartışılır ama pasta yapmadan cilalama veya koruma yaptırmak en mantıklısı , sıfır araç alınacaksa bayiden çıkmadan yaptırmak en iyisi sanırım

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Bu arada aracınıza da Maşallah! Bu renk adamı cila delisi yapar!
Teşekkürler abi.Sizin aracın beyaz olduğunu zannediyordum resmini görene kadar.Neden kafamda öyle bişey oluşmuş bilmiyorum.Cx5 almayı düşünüyorum ilerde :D
Tavsiye ve methedilen bir usta var ama ben şahsen tanımıyorum.Tavsiyeye uymaktan başka şansım yok...

Merhaba, öncelikle şunu belirteyim kil uygulamasını yapabilirsiniz fakat kil uygulamasından sonra aracın uzerınde matlış oluşacaktır bu matlıgı cila ile giderebilirsiniz. Size tavsiyem kil e yüksek rakam odemeden bir pasta almanızı tavsiye ederim komple araca uyguladıktan sonra aracı güzelce cilalı şampuanla yıkayın aracın uzerınden pasta kalıntılarının gitmesi için. daha sonra güzel bir cila yapın arkasına boya koruma yapmanızı tavsiye ederim sebebi ise pastadan sonra sonucta aracınızın zemını fabrika cıkıs zemınıne kavusmus oluyor ve bu zemını korumak adına boya korumayı onerırım istersenız 0536 570 28 01 bana ulaşın yapacagınız işlemleri bir bir yazıyım veya yonlendırme yapıyım ürüne markaya kadar yardımcı olurum.. kil uygulaması canınızı sıkabilir sebebi ise aracın üzerindeki reçineler pütürcükler kil e yapışır ve temiz zeminide çizme imkanı var illaki kil yapıcam diyorsanız , Kil+ince pasta +hare giderici(aracın rengine göre)+cila+boya koruma aracınız ilk günki gibi olacaktır :)
Teşekkürler detaylı bilgiler için.
Yalnız benim bunları yapabilecek yeteneğim yok,en son cümlenizdeki işlemler için çıkacak meblağ biraz yüksek çıkacaktır diye tahmin ediyorum.Yine de sormakta fayda var,uçuk bir rakam çıkmazsa benim için yaptırabilirim.

Moderatörün son düzenlenenleri:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Yalnız benim bunları yapabilecek yeteneğim yok,en son cümlenizdeki işlemler için çıkacak meblağ biraz yüksek çıkacaktır diye tahmin ediyorum.Yine de sormakta fayda var,uçuk bir rakam çıkmazsa benim için yaptırabilirim.
gecenki yikamadan araci yikadikdan sonra su bimde satilan mavi spreyi komple araca sıkıp kuruladim elimi kaportaya surdugumde kayganlik cok net bi sekilde hissediliyordu bi zararininda olacagini sanmiyorum boya uzerinde bi kayganlik olmasinin olmamasindan daha iyi oldugunu dusunuyorum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
gecenki yikamadan araci yikadikdan sonra su bimde satilan mavi spreyi komple araca sıkıp kuruladim elimi kaportaya surdugumde kayganlik cok net bi sekilde hissediliyordu bi zararininda olacagini sanmiyorum boya uzerinde bi kayganlik olmasinin olmamasindan daha iyi oldugunu dusunuyorum.
Ben o mavi şeyi kullanmaya cesaret edemedim, milletin para harcayıp yapamadığını 2 küsur liralık malzemenin yapabileceğine inanmamıştım, tecrübelerini yazarsan bu konuda kobay olarak bizlere yardımcı olursun Kadir, teşekkürler. :)

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
bende connectinde kullanan arkadas soyledi bende oyle kullandim

ozgurlukyolda

Katılımcı
merhaba :) en son cumlemdeki işlemler için meblag çok yüksek cıkmaz emin olabilirsiniz , belli başlı markaların popülerligi ve işçi sayısı dükkan kirası giderler eklenınce uygulama fiyatları yüksek rakamlara çıkıyor haliyle bizlerde yaptırmakta çekiniyoruz. Söyledigim gibi benimle iletişime geçmenizi tavsiye ederim. Bu işte para eden tek şey işçilik tabi ki malzemeninde kaliteligi var fakat işçilik ne kadar iyi olursa sonuc o kadar iyi olur kötü ürün kullanılmış olsa bile, instagram kullanıyorsanızda @benimaraba ekleyin yaptıgım araçlara bir göz atın. Ben size gerekli malzeme tedarigini yönlendirmeyi istanbulda iseniz gereken indirimi sizi üzmeden yapacagımdan emın olabilirsiniz. İnstagram : @benimaraba Telefonum: 0536 570 28 01

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
merhaba :) en son cumlemdeki işlemler için meblag çok yüksek cıkmaz emin olabilirsiniz , belli başlı markaların popülerligi ve işçi sayısı dükkan kirası giderler eklenınce uygulama fiyatları yüksek rakamlara çıkıyor haliyle bizlerde yaptırmakta çekiniyoruz. Söyledigim gibi benimle iletişime geçmenizi tavsiye ederim. Bu işte para eden tek şey işçilik tabi ki malzemeninde kaliteligi var fakat işçilik ne kadar iyi olursa sonuc o kadar iyi olur kötü ürün kullanılmış olsa bile, instagram kullanıyorsanızda @benimaraba ekleyin yaptıgım araçlara bir göz atın. Ben size gerekli malzeme tedarigini yönlendirmeyi istanbulda iseniz gereken indirimi sizi üzmeden yapacagımdan emın olabilirsiniz. İnstagram : @benimaraba Telefonum: 0536 570 28 01
Hataydayım,telefonunu kaydettim,bu işlerden hiç anlamıyorum zaten,teşekkürler....

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
ben bu işleri çok araştırdım ve bu iş için amatör (meguiars,autoglym gibi) fakat kaliteli ürünler ile aracın boya bakımını kendim yapıyorum. eğer aracınızın boyası çok deforme değilse (eğer boya çok bozuk ise pasta tarzı uygulama gereklidir)bu benim şahsi görüşümdür isteyen yaptırabilir ama boya koruma işine o kadar para vermenize gerek yok. zaten piyasada 300-500 liraya boya koruma yapıyoruz diyenler boyayı korumuyor sadece 5-10 yıkama idare edecek bir cila koruma ile geçiştiriyor. hiçbir teknoloji çizilmiş bir boyanın çiziğini fabrika çıkış seviyesine getirmez sadece boyadan belli bir katmanı alarak çiziği yok eder bu da zamanla boyanın en üst katmanını inceltir ve matlaştırır.bu mat tabakayı kapatmak için üstüne ne kadar cila yaparsanız yapın cila hiçbir zaman boyaya yıllarca tutunamayacağından smat tabaka hep en üstte kalacaktır. bizim gibi amatörler için bu iş için en ideali ve uygun maliyet ile en iyi sonuç verecek uygulama yılda 1 kez kil ve kayganlaştırıcı sıvı ile boyadaki lekeleri temizlemek, sonra hareleri ve kilin çıkaramadığı lekeleri compound tarzı hare giderici ile temizlemek, üstünede plastik aksamda leke bırakmayan cila ile (bazı cilalar plastik aksamı beyazlaştırır ve çıkarması çok zordur.) arabayı 3 ayda bir cilalamaktır.boyanın canlılığını ve ömrünüde uzatmak istiyorsanız arabanızı iyi bir wax katkılı şampuan ile elle yıkadıktan sonra ıslak cila sıkıp silerseniz her yıkamadan sonra arabanız pırıl pırıl parlar. eğer aracınızın koltukları deri ise 3-4 ayda bir deri temizleme spreyi ile temileyip ardından deri bakım kremi ile masaj yaparsanız koltuklarınız hem çatlamaz hemde yumuşacık olur.ama bu uygulamaları yapacak yeriniz ve vaktiniz yok ise mecburen biraz fazla para verip bu işin ehline yaptırmanız gerekir.

daha önceki aracım 2010 volvo s40 idi rengi siyah sedefliydi bakım yapılabilecek ve korunabilecek en berbat renk yani elinizi boyaya sürseniz hare izi kalırdı.:) sattığım adam arabayı kaportacısına gösterdiğinde adam boyaya bakıp bu araba komple boyalı demişti. bende gülerek biraz detaylı incele dedikten sonra kapı içlerini falan kontrol edip abi kusura bakma yanılmışım sen bu boyayı nasıl bu halde tutabildin diye sormuştu.:) aslında çok basit sadece yukarıdaki işlemleri yaparak. ama benim önemli bir avantajım var bizim binanın garajı komple kapalı yani arabaya ne yağmur değer ne kar. nede yazın güneşin alında kavrulur. dışarda kalan araçlar için biraz daha sık aralıklarla boya bakımı gerekir.

Son düzenleme:

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Merhaba arkadaşlar,
Geçen günlerde sevgili belediye çalışanları mahalle arası yolardaki köstebek yuvalarını kapatırken park halinde olan araçlara (bir tanesi de benimki) zift sıçratmış. Bugün yıkamaya verdim fakat ziftler çıkmadı. Yıkamacı arkadaş önce yağ zannedip bilmediğim bir kimyasalla çıkarmaya çalıştı, başarısız oldu. Sonra "bu ziftmiş, daha da kurumamış üstünde, gaz yağı ya da mazotla çıkar" dedi ve boyaya bir zararı olmayacağını söyledi. Yakın bir benzinlikten yarım litre mazot aldım, birkaç damlası bile işe yaradı ve fazlasıyla da parladı. Cilaya neden para veriyoruz ki diye de sordum içimden. Motorun gaz yağıyla temizlendiğini biliyordum da kaportanınkini bilmiyordum. Bu uygulamanın ileriye dönük artısı-eksisi nedir, tam olarak bilmiyorum ama benim gibi bilmeyen arkadaşların başına gelirse diye paylaşmak istedim.

IMG_1427.JPG

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Maşallah çiçek gibi kuzu. Katkısız saf gazyağı bu işlerde birebirdir, aracın parıldaması için de etkilidir, mazotun boyaya zarar verme ihtimali az da olsa vardır, gazyağının ise çok azdır. Gazyağına bandırılımış temiz mikrofiber bezi kuruduktan sonra aracı sildiğinizde waaooowww diyeceksiniz, aynı bezi temiz bir ambalajda saklayınız kapalı halde

Ayrıca bknz.

Mazda 3 BK (2003-09) Gazyağı İle Mazda 3 Jant Temizliği

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Geçmiş olsun, Allah beterinden saklasın... Mazot tamamen kuruyana kadar üzerine toz çeker fakat gaz yağı uçucu olduğu için kuruduktan sonra toz falan kalmaz. Yıllar önce, şimdiki gibi envayi çeşit malzeme olmadığı için yaz sonunda aracı en az yılda bir kez gaz yağı ile komple temizlerdim.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Guzuyu komple kaplatsam nasıl olur sizce,boyası inanılmaz kalitesiz,arabayı yıkamak işkence gibi geliyor artık...

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
hocam butun forum helak olduk burada lutfen bır seye karar verın artık da her sanıye bası bıldırım gelmesın :)
İşte beraber karar verelim.
Senin dediğin şekilde yıkıyorum aracı ve faydasını gördüm,burdaki yorumlar değerli benim için.
Bu arabanın boyası,pasta cila,kil,boya korumayla falan düzelmez de korunmazda.Bu nasıl bir boyadır,ben her sene bunla uğraşamam.

Üst Alt