Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Pasta Cila, Boya Koruma ve Yıkama

Konu, 'Dış Aksam - Kaporta - Boya' kısmında domestos tarafından paylaşıldı.

1. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Guzuyu ilk aldığımda, Mustafa Abi'nin "foto isteriz" ısrarı ile paylaştığım fotoğraflardan bile belli olan; "pasta cila istiyor" tavsiyesine istinaden yaptırmış olduğum "pasta-cila-boya koruma" neticesinde, guzuyu hiç fırça ile yıkatmadım, kendim de yıkamadım...

Ayda bir olsa da; fırsat bulduğumda kendi ellerimle cilalı şampuan ve sünger ile guzuyu yıkıyorum, ilk günkü kadar parlak görünüme kavuşuyor ve mis gibi koku veriyor. Ayrıca; guzunun üzerinde gördüğüm her hangi bir lekeyi de (kuş pisliği, araç reçinesi vs.) hiç vakit kaybetmeden ıslak mendil veya gaz yağı ile temizliyorum. Bu tür harici pislikler uzun süre kaporta boya üzerinde kaldığında, kalıcı hasarlara sebebiyet verebiliyor...

Sanırım, Aytaç hocam; "ne yapsam, bu şekilde parlamıyor" serzenişinde bulunmuştu... Bütün bunları "ne yaparsanız guzular gerektiği gibi parlar" diye yazdım... ;)

Sağlıcakla kazasız günler...

2. Sehzade

Sehzade Sessiz

Formula 1 marka araç bakım ürünleri var. Şampuan ve cilasını kullandığınızda durum gerçekten mükemmel. Başka markaları deneyen arkadaşlardan da tavsiyeler bekleriz.

3. Oğuzhan

Oğuzhan Administrator Yetkili Kişi

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Ben 6 ayda bir makineyle pasta cila yaparım. 2 hafta da bir cilalı şampuan sünger kullanarak yıkarım en ufak yerine kadar kurularım. Arada bir kaportayı muayene ederim çizik vs. varsa müdahale ederim.

4. maytalman52

maytalman52 Katılımcı

Enes daha çok yardımcı olacaktır :)
    Meguiars marka araç bakım ürünleri kullanmanızı tavsiye ederim biraz pahali ama farkı ortada

5. Adem Usta

Adem Usta Mazda Ekinci Özel Servis Usta

maşallah temizlik iman dan gelir kuzulara ne kadar iyi bakarsanız sorunsuz zevkli sürüşler eksik olmaz iyi günlerde kullanın ;)

6. maytalman52

maytalman52 Katılımcı

teşekkürler ustam :)

7. Mt53

Mt53 Katılımcı

Kuzulara tabi ki bakmak gerek ama ne kadar bakıp ne kadar özensek te canımızı sıkan şeyler oluyor muhakkak.. Resimdeki çizik gibi [​IMG]
    Sen gözün gibi bakarsın sakınırsın ama gelir ne idüğü belirsizin biri bunu yapar. Geçen farkettim bunu ben de..Son 4-5 günde olmuş ama ne ara olmuş kim yapmış bilmiyoz tabi.. Herneyse..Benim sorum bu tarz çizikler, taş izleri ve de harelenmeler için ne yapılabilir..Sizin önerileriniz nelerdir sayın arkadaşlar..

8. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Çizikler sadece boya üzerinde kalmış ve kendi rengini boyaya vermişse, pasta ile rahatlıkla giderilebilir... Fakat; boyayı çizerek kaldırmış ise pasta kurtarmaz, rötüş boyası ile kapatılabilir yoksa son çare lokal boya olur.

Ben bu tarz çiziklerde lokal boyayı tavsiye etmiyorum, renk zaten siyah, rötüş ile çizikler kapatılabilir...

Harelenmeler için yine pasta (iyi işçilik ile ama) öneriyorum...

Benim de tamponda yeni oluşan çizikler mevcut, çok şükür ki sürtme kaynaklı ve pasta ile kurtarılabilir durumda...

9. Mt53

Mt53 Katılımcı

Eyvallah abi ama bu çiziğe ve bunun gibi 1-2 çiziğe tırnak batıyor yani derin yani pasta cila ile geçecek gibi değil..Rötüş için bakalım havalar biraz ısınsın aracın kaportasına bi bakım yaptırtacam detaylı..

10. javier

javier Katılımcı

Araç Markası:
    2001 - Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya
    Bu soğuklarda da süngerle araba yıkanır mı ki :)

11. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Kirli arabanın kirini akıtmadan süngerle işe koyulmak çiziklere sebep olabilir, dikkat !!!

12. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Yaza doğru gel Ankara ya, bakarız çaresine

13. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Ben yıkıyorum... :eek:

Komando eğitiminden geçmiş birisi için hayatın genelindeki bu gibi ufak tefek zorluklar zor gelmiyor... ;)

Kolay yolu da var ama ben yine de soğuk su ile yıkıyorum... Kovaya ısıtılmış su koyabilirsin ama dışarıda yine de soğur diye tahmin ediyorum...

14. Mt53

Mt53 Katılımcı

Ya bi de dün aracı yıkatınca dikkatimi çekti bu arka tampondaki taş izleri normal mi..hadi önü anladık ta

[​IMG][​IMG][​IMG]

Bi de tavana nerden nasıl gelmişse.. Valla sakınan göze çöp batar misali..bu samsun bana yaramadı [​IMG]

15. aytacesen

aytacesen Katılımcı

Arka tampondaki taş izleri garip olmuş.Arabayı aldığımda çizik vardı.Rötüş,pasta cila derken baya uğraş sonrasında temizlememe rağmen geçen gün aynı bölgede aynı doğrultuda yeni bir çizik daha peydah olmuş.Geçmiş olsun..

16. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Mehmet bence onlar taş izi değil fil... :p

Neyse; espriyi geçelim de, o izler kendini ve guzuyu bilmez insanların bagaja bir şeyler koyarken dikkat etmemesi sonucu tampona çarpmasıdır büyük ihtimalle, yoksa oraya çarpacak taş nereden gelsin??

17. Mt53

Mt53 Katılımcı

Abi aracın bagajına bişey koyulacağı zaman hayatta elletmem desem ya önceki sahihinden kalma vardı da ben farketmedim diyecem ama nasıl farketmem hem sürtme tarzı izler değil abi pek

18. Mt53

Mt53 Katılımcı

Evet hocam bence de garip..Valla hocam o kadar özeniyoruz ediyoruz ama dediğim gibi oluyo işte ya gelip biri çiziyo ya da nasıl oluyorsa artık..

19. mesut taşdemir

mesut taşdemir Katılımcı

Benim Pikaçu son ayaz günlerde benin üşengeçliğimden mavi den griye döndü rengi turtle wax aldım yeniden kullanma fırsatım olmadı hala.

20. Oğuzhan

Oğuzhan Administrator Yetkili Kişi

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Bende dün akşam yıkadım. Uzun zamandır yıkanmıyordu hasar tespiti yaptım biraz ön kaputta 3-4 kadar boya atması olmuş onun haricinde bazı yerlerde siyah nokta lekeler var. Genel olarak sorun yok :) Baharda güzel bir pasta cila yapmak lazım.

Sayfayı Paylaş