aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Merhaba arkadaşlar,

Ne zamandır park sensörü istiyordum, geri geri yanaşırken çok problem yaşıyordum. Hatta çok defa arabadan inip arka mesafeye bakmışlığım vardır. :utan: Geçtiğimiz hafta benim guzu için yapılan kaporta-boya işlemlerinde hazır boya yapılacakken park sensörü de alıp boyatayım dedim. Yanlışlıkla 2 tane aldım. :koptum::koptum::koptum:

Ürün aşağıdaki. Guzunun içine ekran yakıştıramadığım için ekransız, sadece bip-bip sesli olanını tercih ettim. Rengi beyaz, ben yine de ton tutmadığı için guzunun rengine boyattım.

Orjinal Sentinel Sesli İkaz Park Sensörü - n11.com

Hazır 2 tane almışken ''Alışılmışa meydan oku''yalım dedim, ikisini birden kullandım.

İşlem için birkaç saat uğraştım, beni oyalayan kabloları nereden geçireceğim ve geri vites ampülün kablosunu nasıl bulacağım konusuydu. Yaklaşık yarım saatlik arayıştan sonra bagajın solundaki döşemenin arkasında bir delik buldum.

IMG_4896.JPG

IMG_4897.JPG

IMG_4895.JPG

Meğer ben bu deliği bagaj izolasyonu sırasında kapatmışım. :D

Kabloları, sensör bağlantısının yapıldığı noktayı koruyan şu aşağıdaki zımbırtı yüzünden bagajdaki delikten sokamayınca :mad: kabloları tek tek aşağıdan yukarıya klavuz yaptığım bir kabloya bantlayıp çekmek zorunda kaldım.

IMG_4906.JPG

IMG_4907.JPG

(Bu zımbırtı bagajdaki delikten geçmiyor, o yüzden tersten gidip aşağıdan yukarıya çektim)

Kabloları bagaja getirince bir rahatlama geldi, o sırada da dedim bari geri vites ampülünün kablolarını arayayım. İlgili kablolar bagajın sağındaki döşemenin arkasında, sağ arka emniyet kemeri gergisinin orada kalıyor. Döşemeyi biraz söküp açınca rahat çalışılmasa da ıkına sıkıla, zorlaya zorlaya çalışılıyor. Ben sanırım 12 defa falan mola verdim çalışma boyunca. :D

IMG_489222228.jpg

(Takılı sensörleri şimdilik görmeyin. :uzgnm:)

Kablo demeti çok kalın, etrafı fabrikasyon kapalı ve içi vıcık vıcık yapışkan. Arasından bulmak zulüm. Bari ampül bölgesini söküp oradan bir çıkarım yapayım dedim. Söktüm ampülü, biri sarı-kırmızı birisi de siyah 2 kablo var. Dedim bunların şimdi devamı da bu renktir ama kablolar bagajdan ampüle gelinceye kadar arada 1-2 tane ek ve 1-2 tane de soket de var. Halbuki mühendisler sağ olsun kabloların hepsi renklere göre kodlanmış. :harika:

IMG_4902.JPG

(Bagaj kapağındaki geri vites ampülünün kabloları sarı-kırmızı ve siyah, kablo demetinden aynı renkler bulunup kolayca işlem yapılabilir. Sağdaki boş olan yere de Hamdi'yle bir çalışma yapacağız)

Bagajdaki kablo demetinden sarı-kırmızı ve siyah olan kabloları kenarından biraz soyup park sensörünün modülüne bağlayarak bir test yaptım. Voala! Bu mudur? Budur.

IMG_4901.JPG

Sıra geldi tamponu delmeye. Park sensörü kutusunda zaten delme aparatı mevcut. Önce ölçüleri alıyoruz. Bagaj kapağının alt kilit bölümünden tam ortaya dik şekilde kağıt bant çekip göz kararı orta nokta belirledim. Orta noktayı belirlerken sensörün bakış yönünün yere paralel olmasını göz önünde bulundurmak lazım. Biraz daha aşağıya alırsanız sensörün asfalta doğru bakması olasılık dahilinde.

121212222.jpg

(Kenar sensörlerinin konumlarını da belirleyince ortaya çıkan ölçüler bu şekilde.)

Sonra sağ ve sol kenar sensörlerinin ortalama konumlarını belirledim. Sağ ve sol köşeleri de görmesi açısından sensörleri bilerek biraz daha kenara çektim. Amacım olası kenar sürtmelerini de engellemek.

Sensörlerin yanal konumlarını belirlerken bir yandan da dikey konumlarını da ayarladım. Yukarı doğru kıvrımın başladığı nokta ile arasındaki mesafe 3,2 cm, kıvrımın bittiği noktaya ise 3,5 cm olarak ayarladım. İki ölçüyü de doğrulama adına tek tek sensör konumlarını netleştirirken kullanabilirsiniz. Aslında 4 sensör için de kağıt bant kullandım fakat işe dalınca fotoğraf çekmeyi çoğunlukla unuttum.

IMG2121_4898.jpg

(Sağdaki ölçü tampon kıvrımın başladığı nokta, sensör merkez uzaklığı 3,2 cm. Soldaki ölçü ise tampon kıvrımının bittiği nokta, sensör merkez uzaklığı 3,5 cm)

Tüm konumlar tamam ve delme işlemlerini kağıt bant üzerindeki ayarladığımız noktalardan yapıyoruz. Delme işlemleri bitince kağıt bantları çıkararak sensörleri bastırmadan tampona tutturuyoruz. Sıra geldi bagaja gönderdiğimiz kablolarla sensörleri buluşturmaya, tampon altına yatarak kabloları birleştiriyoruz. Peçeteye (kağıt bulamadım o an.:D) A, B, C, D harflerini yazıp bantla her kablonun iki ucuna da yapıştırdım ki hangisi hangi sensöre gidiyor bileyim, bazı park sensörlerinde bu harfler standart olarak varmış ama benimkilerde yoktu. Kabloları birleştirdikten sonra bagaja giden kabloları da demet haline getirip bantladım ve tampon içinde sallanmayacak şekilde sabitledim. Fazlalığı ise bagaja çektim ve döşeme arkasında topladım.

IMG_4900.JPG

Bagajın sağ tarafındaki kablolara yaptığım eki mecburen sol bagaj döşemesinin arkasına getirdim, çünkü tamponun en sağındaki sensör kablosu ancak bagaja soldan girince ancak oraya kadar yetişti. Mecburen ben de modülleri ve kabloları sola konumlandırdım.

Bağlantıyı da şu şekilde yaptım; sol tarafta kalan A ve B sensörlerini 1. modüle, C ve D sensörlerini de 2. modüle bağladım. 1. modülün buzzerını sol amortisör kulesine, 2. modülün buzzerını da sağ amortisör kulesine koydum. Amacım da şu; eğer engel soldaysa soldaki buzzer uyarı verecek, engel sağdaysa sağdaki buzzer uyarı verecek ve aynada görünmeyen engellerin kolayca ne tarafta olduğunu seçebileceğim. Teoride herşey mükemmmeelll. :D

Bağlantıları söylediğim şekilde yapıp testi başlattım, evet sağ tarafta engel olunca sağdaki buzzer, solda engel olunca soldaki buzzer uyarı veriyor ve araç içinde hangisinin uyarı verdiği rahatça seçiliyor. Çok çok iyi. Hatta aşırı iyi ya. Ama unuttuğum bir şey varmış. :D

Sağ ve soldaki engeller iyi de, ya tam arkada bir araç olursa? Engel tam arkada olunca araç içi şenlik alanına dönüyor resmen. Sağlı sollu heryer bipliyor. :koptum::koptum: Bir de öyle bir bip ki, kesintili kesintisiz, hızlı yavaş bir sürü bip dönüyor arabanın içinde. :kptmya::kptmya::kptmya::kptmya:

Neyse dedim benden bu kadar, alışılmışa meydan okuduk, olmadı. Biz üstümüze düşeni yaptık. :D Modülleri teke indirip bağlantıları yapıp ortalığı topladım. Birkaç saat harcadım ama hem çok keyif aldım, hem de aklımdaki çift park sensörünü denemiş oldum. :)

IMG_4898.JPG

Son düzenleme:

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
:D :D

Güzel çalışma güzel anlatım olmuş Can, ellerine sağlık. Alışılmışın da, alışılmışına meydan okumuşsun sanırım. :)
Eyvallah abi sağolasın, okuduk da yemedi. :D Ama üzerinde çalışmaya niyetim var, bakalım. ;)

Keyifle okudum Can, tebrikler, güle güle kullan.

Yalnız işçilik ince hesaplar felan on numara, çok milimetrik çalışmışsın ;)
Mecburen ince hesaplar yaptım, eğer ölçülerde ufak bir hata olsa çok canım sıkılırdı. Örneğin yukarıdaki tüm sensörlerin göründüğü fotoğrafta soldaki sensör sağdakine göre dışa daha dönük gibi göründü gözüme, bi 10-15 saniye bakakaldım. Neyseki fotoğrafı biraz sağdan çekmişim. :D

major35

__/ Hasan \__
Araç Markası
Mazda 323 1.8
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
güle güle kullan @aurora can abi artık alışılmışa meydan okumuşsun zaten artık rahatça geri gelebilirsin. :) benim gözümede sağdaki sensör yukarıda kaldı gibi görünüyor. Tabii yakından görmek gerekli resimde aldatabilir.

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Ortadaki kağıt bant yamuk mu ne??? yok yok şaka kardeş :D O kadar sistematik çalışmışsın ki(maşallah) bir anlık heyecan yaşatmak istedim o kadar :D Elline emeğine sağlık. İkinci sensörü öne takabilirsin bence (Neye bağlı çalışacağını bilmiyorum ama). Onu çözebilirsek ön-arka sensörlü olarak, alışılmışa bir kez daha meydan okumuş olursun ve bu kez alışılmışı dize getirirsin ;) Yazını keyifle okudum, tarzını beğeniyorum belirtmek istedim :harika:

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Güzel bir çalışma olmuş abi güle güle kullan. Diğer park sensörünü ön tarafa takabilirsin aslında :)

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
güle güle kullan @aurora can abi artık alışılmışa meydan okumuşsun zaten artık rahatça geri gelebilirsin. :) benim gözümede sağdaki sensör yukarıda kaldı gibi görünüyor. Tabii yakından görmek gerekli resimde aldatabilir.
Eyvallah kardeşim sağolasın. Sensörlerin ölçüsü tam, fotoğraftandır o göz yanılgısı. ;)

Ortadaki kağıt bant yamuk mu ne??? yok yok şaka kardeş :D O kadar sistematik çalışmışsın ki(maşallah) bir anlık heyecan yaşatmak istedim o kadar :D Elline emeğine sağlık. İkinci sensörü öne takabilirsin bence (Neye bağlı çalışacağını bilmiyorum ama). Onu çözebilirsek ön-arka sensörlü olarak, alışılmışa bir kez daha meydan okumuş olursun ve bu kez alışılmışı dize getirirsin ;) Yazını keyifle okudum, tarzını beğeniyorum belirtmek istedim :harika:
Sağolasın abi, genelde düz yazıları çapraz okuma yaptığım için daha ilk cümleyi bitirmeden şaka kelimesi gözüme çarpınca tansiyonumda ritim değişikliği olmadı neyseki. :) tarz ile ilgili yorumun için de teşekkür ederim, olabildiğince doğal, düşündüğüm ve hissettiğim şekilde yazıyorum. :)

Ön park sensörünü hiç değerlendirmeye almamıştım ama önerinden sonra biraz kafa yordum, ilk olarak sürekli çalışması durumunda trafik çekilmez hale gelir, ikincisi butonlu çalışma yapsak bu sefer her defasında aç/kapa zahmetli iş. Üçüncüsü geri vitese bağlı çalıştırsak, örneğin geri vitesten çıkarınca 10-15 saniye çalışmaya devam etse, bu sefer geri vitesi hiç kullanmadığımı düz yanaşmalarda veya dönüşlerde işe yaramaz. Kaldı ki sensörlerin algılama mesafesi 1,5 metre gibi lazım olandan fazla olmasının yanında 30 cm altına da hassasiyet göstermemesi ön taraf için gereksiz uğraşı olacaktır. Son olarak arkaya takarken bile tamponun orjinal görüntüsünün bozulacak olması canımı sıkmıştı, ön tamponda bu tip sensör kullansam guzuya bakasım gelmez yeminle. ;) Ön tampon için elektronik park sensörü bağlanabilir. Görüntü açısından da hiçbirşey fark edilmeyeceği için iyi olur ama bu sefer de yukarıda yazdığım çalışma prensiplerine takılı kalacağız.

Özetle ön park sensörü bana biraz gereksiz geldi. Elimdeki fazladan 4 sensörün 3'ünü de boyatmıştım zaten. Amacım yedek kalması. Olası bir bozulma durumda boyayla vs uğraşmaktansa tak çıkar ile hızlıca çözüm bulmuş oluruz. :)

Güzel olmuş abi eline emeğine sağlık.güzel günlerde kullan.:harika::harika:
Sağolasın Mustafa'cım. :)

Güzel bir çalışma olmuş abi güle güle kullan. Diğer park sensörünü ön tarafa takabilirsin aslında :)
Teşekkür ederim Oğuzhan. Ön park sensörüyle ilgili durumu yukarıda yazmış oldum. :)

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
yine güzel bir çalışma eline sağlık can :)

keyifle okudum montaj çok başarılı orjinal gibi ;)

skyline

Fedakarlık yoksa, zafer de olmaz.
Araç Markası
'99 Mazda 1.8 323F GT
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri HB
@aurora Can elin bu işlere çok yatkın :)

Güzel yazı dizisi olmuş, bir solukta okudum.

( Not: Tamponları boyattıktan sonra kapını çalabilirim ;) )

1)Arabanın boyasını beğendin mi ?2)İşçilikleri güzel mi ?
3)Kaç ₺ ye ön arka tamponu boyadılar ?

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
yine güzel bir çalışma eline sağlık can :)

keyifle okudum montaj çok başarılı orjinal gibi ;)
Eyvallah teşekkür ederim. :)

Güle güle kullan Can :) benim park sensörü sorunluydu, temizlik esnasında sökmüştüm ama çok zor oluyor sensörsüz :) Yenisini aldım ama daha takamadık gari :D

Abi ben guzuyu aldığımdan beri park sensörü aklımdaydı, kısmet bugüneymiş. Cidden kolaylık sağlıyor. En kısa zamanda tak bence, ya da haftasonu geldiğinde beraber takarız. :)

@aurora Can elin bu işlere çok yatkın :)

Güzel yazı dizisi olmuş, bir solukta okudum.

( Not: Tamponları boyattıktan sonra kapını çalabilirim ;) )

1)Arabanın boyasını beğendin mi ?2)İşçilikleri güzel mi ?
3)Kaç ₺ ye ön arka tamponu boyadılar ?
Yok abi ya, hiç de yatkın değil aslında. Mesela ben aksesuarcı falan açsam aç kalırım. :D Tam saat hesabı yapmadım ama normalin bi 6-7 katı uzun sürmüştür montaj. :D

1) Arabanın boyasını beğenmedim.

2) İşçilikten pek anlamam ama ortaya çıkan sonuç hayalkırıklığıydı. Daha iyisini bekliyordum. 2-3 dk inceleme yaptığımda en az 6-7 farklı hata buldum. Kaporta da zira hatalı noktalar vardı. Hataları fark ettikten sonra düzeltme için 2,5-3 saat harcadı usta. Daha hala düzeltilecek ve baştan işlem yapılacak yerler var. Bayram'dan sonra tekrar bırakacağım. Takribi 1-2 günlük işi daha var.

Hep kötü değil tabi ki, sağ olsun ne rica ettiysem hesaba yansıtmadan yaptılar, ufak tefek olsa da vakit alan, emek isteyen işler sonuçta. Bana yaklaşımları vs çok çok iyi, bu konuda çok memnun kaldım. Zaten kendilerine de söyledim, hatalar elbet olabilir. Önemli olan hızlıca ve sorunsuzca çözmektir. İşimi çözdüğü sürece hiç problem yok.

3) Arka tampon boyanmadı, kaput, sağ çamurluk, ön tampon, ön panjur ve sağ kapı etek kısmı boyandı. Bir de sol kapı bantı boyandı. Bunun yanında pasta-cila yapıldı. Totalde boya işlemlerine 750 TL verdim.

Not: Tampon boyatacaksan 2 takım sensör al, onları da boyaya ver ;) kapım herzaman açık. Ama baştan söyleyeyim öyle kısa sürede bitmiyor benim işler. :D

skyline

Fedakarlık yoksa, zafer de olmaz.
Araç Markası
'99 Mazda 1.8 323F GT
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri HB
Not: Tampon boyatacaksan 2 takım sensör al, onları da boyaya ver ;) kapım herzaman açık. Ama baştan söyleyeyim öyle kısa sürede bitmiyor benim işler. :D
Aynen boyatmadan alacağım park sensörünü. Bir de senin araba beyaz benim parlak acayip sorun çıkar, iyi bir usta bulmak gerek. Köfteci Yusuf'ta bir ziyafet çekerim sana 6-7 saat sana yarım saat gelir ;) :p

Ilgaz-p

Katılımcı
güzel çalışma elinize sağlık. ekranlı alıp tavana tersten de montaj yapabilirdiniz aynadan bakıldığı zaman sensör çok güzel bir şekilde görülüyor. fırsat bulursam resmini paylaşacağım

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
güzel çalışma elinize sağlık. ekranlı alıp tavana tersten de montaj yapabilirdiniz aynadan bakıldığı zaman sensör çok güzel bir şekilde görülüyor. fırsat bulursam resmini paylaşacağım
Eyvallah teşekkür ederim ama o tavan döşemesine ben bant dahi yapıştırmam. ;) Aynadan görünmesi için arka cam stop lambasının önüne montaj yapılıp sensörleri de ters bağlamak yeterli aslında ama ben görüntü istemediğim için özellikle ekransız taktım. Örneğin @bayraktar Hamdi'nin guzuda park sensörü bu şekilde.

Eline ve anlatımına sağlık Can
Teşekkür ederim, sağ olun. :)

Aynen boyatmadan alacağım park sensörünü. Bir de senin araba beyaz benim parlak acayip sorun çıkar, iyi bir usta bulmak gerek. Köfteci Yusuf'ta bir ziyafet çekerim sana 6-7 saat sana yarım saat gelir ;) :p
Vay rüşvet sağlam. Geri görüş kamerası falan da takalım mı. :p

baykalbilgin

Katılımcı
Araç Markası
2011 Chevrolet Captiva
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUV
Selamlar Garaj ailesi;
Mazda 626 dan önce 2005 Opel Corsa kullanıyordum. 626 alınca ebat olarak baya büyük bir araç sahibi olmuş olduk. Haliyle park sensörü de ihtiyaç haline geldi. İlk önce bir elektrikçiye gidip taktırmayı düşündüm. Fakat sonra @aurora nın açtığı konudan yola çıkarak bende bu işe kalkıştım. Dijital bir ekranı bende araç içerisinde yakıştıramadığım için sadece hoparlör olan bir sistem olarak @aurora nın kullandığı aynı ürünü kullandım. Gelen ürünler gri renkteydi ve ben bunları aracımla aynı renge boyattım.

20171028_182653.jpg

@suleyman ın iş yerinde bu işe başladık. Öncelikle kullanılacak ekipmanları hazırladık. Fakat fotoğraf çekerken olayın heyecanından olsa gerek, elektrik bandı, çelik cetvel ve kumpası koymayı unutmuşuz.

20171028_174743.jpg

Geri vites lamba tesisatından güç alacağımız için önce bagaj içindeki konumunu tespit ettik. Otomatik anten tarafında bulunan bagaj kapağı koluna boru ve kelepçeler ile montajlanan kablo demetlerini incelemeye başladık. Geri vites lamba soketinden kontrol ederek kırmızı üzerine beyaz çizgili ve siyah üzerine gri şeritli kabloların olduğunu gördük.

_img8283.jpg

Sıra geldi sensörlerin takılacağı deliklerin eksenleri belirlemeyi, @suleyman ile aşağıdaki ölçülerin uygun olacağını düşündük..

ölçü.jpg

Ardından tampon üzerine aracın orta noktasını bulup delik deleceğimiz eksenlerini hassas ölçü aletlerimizle belirledik.

ölçülendirme.jpg

Kutu içerisinden çıkan kesme aparatını kullanırken eksenden kaçmaması adına merkezlere nokta vurup işimizi garantiye aldık :). Delme işlemini tamamladıktan sonra aracın altına girerek kabloları sarkmayacak şekilde montajını yaptım. Açık gördüğüm bir delikten kabloları geçirerek girişlerin hepsini bagaj içerisinde bir yerde topladım.

montaj.jpg

Sonrasında ise 183 cm boy ile araç içinde hareket kabiliyetim zor olsada elektrik bağlantısı için işlemleri yapıp elektrik bandı ile güzel bir şekilde izolasyonunu sağladım :) :D.

mntj.JPG

İşlem bittikten sonra çok fotoğraf çekme şansım olmadı ama, park sensörü beynini anten motorunun olduğu kısımda konumlandırdım. Hoparlörünü ise bagaj tabanından sürücü tarafına çekip kaput açma kolu civarında konumlandırdım. Şu an için rahatsız olduğum tek şey hoparlör sesi :) ama sistem sağlıklı bir şekilde çalışıyor..

Üst Alt