Mazda 3 BK (2003-09) P0301 Arıza Kodu

qwery

Katılımcı
Araç Markası
İskarpin
Araç Renk ve Tip
Siyah-Yumurta topuk
Sağol ilhami abi teşekkür ederim.bulunduğum yerde aygaz yok.sen den sonra belirli bir yerden alamadm farklı farklı yerlerdn almak zorunda kaldım..dediğin gibi ola bilir abi.
İçim rahat olsun diye düzce de ki ustaya gideceğim artık nasip bakalım abi.gelişmeleri yazarım.

Lpg konusunda fazlasiyla seçici davraniyor bizim araçlarimiz. Ariza kodunu sildirip aygaz yoksa mogaz bulmani tavsiye ederim. O da olmadi saglam guvenilir duzgun bir yer bulup hep ayni yerden al ve biraz oyle kullan. Eger tekrar olursa o zaman gotur bence. Sayet aciliyeti olan bir sorun olsaydi Vedat usta kesinlikle yapmadan birakmazdi.

Bir sanayiye bir de hastaneye cok mecbur kalmadikca gitmem. Cunku mutlaka bir sorun cikarirlar.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Lpg konusunda fazlasiyla seçici davraniyor bizim araçlarimiz. Ariza kodunu sildirip aygaz yoksa mogaz bulmani tavsiye ederim. O da olmadi saglam guvenilir duzgun bir yer bulup hep ayni yerden al ve biraz oyle kullan. Eger tekrar olursa o zaman gotur bence. Sayet aciliyeti olan bir sorun olsaydi Vedat usta kesinlikle yapmadan birakmazdi.

Bir sanayiye bir de hastaneye cok mecbur kalmadikca gitmem. Cunku mutlaka bir sorun cikarirlar.

Seçici davranan araç değil, ayarsız lpg. Lpg ayarınızı düzelttirin, nereden alırsanız alın arıza ışığı yakmaz. Daha detaylı bilgi için => ELM327 OBD2 Torque Pro

qwery

Katılımcı
Araç Markası
İskarpin
Araç Renk ve Tip
Siyah-Yumurta topuk
Her ne teknik kavramsa işte... Arıza ışığı yakar mı yakmaz mı işin teknik detayını bilmem. Yalnız bariz fark olduğunu 8 yıl lpgli araç kullanmış biri olarak söyleyebilirim. Mustafa sen dediğim gibi acele etme moral falan da bozma rahat ol, öyle hemen subap sorunu çıkaracak bir araç değil o. Ama lpg ayarını yaptırıp dediğim gibi düzgün ve hep aynı yerden almaya çalış.

Satan kişi, bilseydi eğer söyleyecek durumda olan değerli kişilik. O konuda şüphe yok çok şükür.

Bobinlerin yerini değiştirerek deneme yapılabilir, sonuca göre yol haritası çizilebilir Mustafa. Canını sıkmaya değmez, para işi neticede.

Bu arada teşekkür ederim. Yapılacak hiçbir masraftan kaçmamaya çalıştım. Umarım bizi üzmez.

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bazı şeyler nasip işidir ve nasip den ötesi yoktur.
Düzce ye ustaya gelecektk nasip ışte düzce de işimiz çıktı biz de ustaya geldik şimdi.
Motorun soğumasını bekliyoruz.
20170912_102529-1.jpg

Arkadaşlar sol sibop yanık..Usta araba da tekleme yoksa stop etme yoksa seni biraz daha bu idare eder dedi..motora her hangi bir zararı olur mu dedim??bir sıkıntı yapmaz dedi.stop etmeye başlayınca getirir sin dedi.
Maliyet 1.500 ile 1.800 tl arası yaparız dedi.

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Detaylı kontrol edildi mi?
Aynen abi güzelce baktılar.tekleme sorunu olan bir mazda 3 daha vardı onda da ölçüm yaptılar onun ki yüksek çıkıyor mesela değerler..tekleme sebebi ise deboğaz kelebeğindn miş.
20170912_092128-1.jpg

Bu arada Ustam sağolsun ücret almadı.

Son düzenleme:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
İnsan başına gelmeden rahat rahat söylerken kendi başına gelince telaş yapıyor vallahi. Baktım da Mustafa'ya ne de güzel sıkıntı olmaz sür demişim. :D Gerçi benim sıkıntım vatandan uzakta olmakta. :D

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Bu arada örnek olması için buraya da yazayım. 90 bin km.de takıldı lpg. Sanki 130bin km. de ilk hafif titreme başladı. Sonra meğer motor kulağı kopukmuş motor çok sessiz ve titreşimsiz geliyordu bana. Sürerken de motor takozu kopukluğunu belirten sesler yoktu. 142 bin km.de motor kulağını değişince anladım meğer ne kadar çok titreşim var ve sesli çalışıyor diye. Bayramda uzun yol yaptım derken 143-144 bin km gibi ilk çalışmada titremeler iyice arttı. Arada bir titreşimin anlık arttığı hissediliyordu. Böyle küçük bir vuruyormuş gibi. Derken 146bin km.de yokuşta gaza yüklenirken ilk anlık hatayı verdi söndü. Böyle devam etti, 147bin km.de benzinde dahi yokuşta gaza yüklenince anlık yakmaya başladı. Ardından ertesi gün de motor soğukken ful yaktı arıza lambasını. Motor ısındıktan sonra söndürdüm yanmadı, yokuşta yine anlık yaktı. 2 saatlik sürüşten sonra da 10 dakikalık mola verdim. Motor çalıştığı gibi yine yaktı arıza lambasını. Motorda şimdilik tekleme yok, güçten düşme yok, yakıt tüketimin artması yok. Ful benzinde kullanıyorum 2 ay sonra geri döndürsün diye.

Bayramda yurtiçi 1500km 120-130 da çok gittim, bir de üstüne 2500 km Brüksele gelinceye kadar da 110-120 ile geldim ama yol fazla geldi sanırım. Şehiriçi kullansam bu kadar kısa sürede vermezdi herhalde.

Haklısın Bülent abi, benim derdim bu stop etmeler başlamadan ülkeye dönebilmek. Yokuşlarda süründürmedikten sonra, 90 ın altına hızımı düşürmedikten sonra, yakıt tüketimi aşırı yükseltmedikten sonra dert etmem. Şu anda Adem ustamın benzinde sakin yormadan, mümkün olduğunca az sür demesini dinleyerek kullanıyorum. Şehiriçi kullanmıyorum zaten, şehirlerarası gidişlerde ancak kullanırım. Dönüş yolunda baktım aracın durum şimdiki gibi, dönüş ücretini düşürmek için lpg ile gelirim diye düşünüyorum.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Kullanım şartları etkiler ama senin LPG ayarından da yola çıkarak 50 bin km de supap sıkıntısı vermemesi lazımdı. Daha yüzde yüz emin olamadık değil mi supaptan

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Kullanım şartları etkiler ama senin LPG ayarından da yola çıkarak 50 bin km de supap sıkıntısı vermemesi lazımdı. Daha yüzde yüz emin olamadık değil mi supaptan

Adem usta geçen gidişimde de bayram sonrası gidişimde de söyledi bunun zamanı yaklaşmış inşallah orada yakmaz diye. :D Ben de 70bin km. götürür diye düşünmüştüm fakat Adem ustam 51 bin km.değiştirdiğim oldu benim dedi. Deneyim teoriden daha önemli. :D Velhasıl kelam Adem ustanın dediği gibi de oldu. Soğuk motorda tamamen yakıp, söndürdükten sonra motor ısındıktan sonra motoru zorlamayınca yakmaması aslında subaplara işaret ediyor.
Lpg ayarı iyi gibiydi, fakat ben şehiriçi motor ısınınca yüksek devir çevirirdim. Motor ısındıktan sonra şehiriçi sakin kullandığımı hatırlamam ben. Ediz hoca sakin kullanır hep onun BK kasada 100bin km.den fazla götürüyordu hala.
Eğer subapsa (ki %99 ihtimalle) lpg ayarı vs yalan, sakin sürüş önemli diyebiliriz. Ama sakin de sürülse 60 bin km. değil de 80-90bin km. olsun. Sadece zamanı uzatıyor.

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Mustafaya söyledim ama buradan da yazayım, ileride birinin ihtiyacı olur belki.
Bir diğer seçenek de lpg ayarından kaynaklı olabilir. Ateşlemede hafif hafif sorunlar başladıysa, bu durumu LPGde daha fazla belli eder. Eğer ayarsızsa lpg, ve sınırların çok dışına çıktıysa da bir silindirde anlık ateşlenmeme olabilir, bu da anında hata olarak gözükür.
En güzeli, akü resetleme yapıp aracı 5 dk rölantide benzinle çalıştırıp sonrasında birkaç gün benzinle kullanmak. Eğer arıza devam ediyorsa büyük ihtimale subaptadır, gelmediyse lpg ayarındandır.
birinin ihtiyaçi olur belki diye yazmışsin .nerden bileceksin kendi ihtiyacın olacağını:kptmya:
mutlu bayırlarda bayılma olsa da o kadar kötü durum da olmuyor merak etme.sadece vites küçültür o kadar.bana kalırsa o araba buraya rahat rahat gelecek.senin de için rahat olsun.ben o şekilde 3 4 bin km kullanmıştım.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
birinin ihtiyaçi olur belki diye yazmışsin .nerden bileceksin kendi ihtiyacın olacağını:kptmya:
mutlu bayırlarda bayılma olsa da o kadar kötü durum da olmuyor merak etme.sadece vites küçültür o kadar.bana kalırsa o araba buraya rahat rahat gelecek.senin de için rahat olsun.ben o şekilde 3 4 bin km kullanmıştım.
4 bin km sonrasındaki durum nasıldı?

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Ayar yapabiliyorsan hafif zengin karışıma ayarla, LPG'de kullanmaya devam et bence. Boşa benzin yakma, giden sübap bizden değildir ;)
Sonuçta benzin de ateşsiz güç üretmiyor, fakire düşme yeter

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Ayar yapabiliyorsan hafif zengin karışıma ayarla, LPG'de kullanmaya devam et bence. Boşa benzin yakma, giden sübap bizden değildir ;)
Sonuçta benzin de ateşsiz güç üretmiyor, fakire düşme yeter
Zaten zengindeki lpg. Almanyanın lpgsi kalitesiz her istasyonda bir değil. Bir tanesinden aldım - %13 leri gördüm.

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
@MutluTEKİR elm den sürekli takip ediyorsunuz güzel ama yinede afr ayarına girseydiniz keşke gitmeden önce ben etkisinin olabileceğini düşünüyorum ,birde bujileri orjinal hale getirdinizmi dartaltmıştınız ?

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
@MutluTEKİR elm den sürekli takip ediyorsunuz güzel ama yinede afr ayarına girseydiniz keşke gitmeden önce ben etkisinin olabileceğini düşünüyorum ,birde bujileri orjinal hale getirdinizmi dartaltmıştınız ?

Hocam afrlik sıkıntı yok araçta. Bir miktar zenginde zaten. Bulgar, Sırp otogazında sıkıntı çıkmadı. Avusturyada aldığım çok kötüydü, kötü değildi aslında bizim ülkeye göre oranı farklıydı haliyle daha da zenginde çalıştı motor. Fakirlik durum hiç olmadı.

Bujileri Adem usta 0,8 e ayarladı.

Bugün de sürdüm 4 km kadar şehiriçi hiç yanmadı namussuz. :D

Üst Alt