Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Otomotivde 1 Milyon İhtimalı Zayıfladı

Konu, 'Gündem' kısmında ktaskan tarafından paylaşıldı.

 1. ktaskan

  ktaskan Aktif

  Şehir:
  Ankara
  Araç Markası:
  2017 M3 Dizel Power
  Araç Renk ve Tip:
  Kül Grisi - Sedan
  Otomotiv pazarı 2015 yılında tahminlerin de ötesinde büyüse de uzun zamandır hayal edilen 1 milyonluk pazar rakamına ulaşılması zorlaştı.

  Türkiye ’de otomotiv pazarı ılın ilk yedi ayını tahminlerin çok ötesinde bir büyüme ile kapattı. Geçen yıla oranla çok hızlı büyüyen pazar, ilk 7 ayda Türkiye’de geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 48.91’lik artışla toplam 516 bin 386 adet otomobil ve hafif ticari araç satıldı. 2015’in her ayında satış bazında rekor kıran otomotiv satışları, Türkiye’yi Avrupa ’nın altıncı pazarı konumuna yükseltse de özlenen 1 milyonluk pazar hedefine yine ulaşılamayacak gibi duruyor.

  İlk yedi ayda rekor kıran pazarda, 1 milyon toplam satışa giderken Ağustos ayı belirleyici olacak gibi dursa da sektör önümüzdeki 5 aya yönelik net bir projeksiyon yapamıyor.Bunun en önemli nedeni ise siyasi gelişmelerin yanı sıra döviz kurlarını yakından ilgilendiren FED kararları olarak ön plana çıkıyor.

  Kurulamayan hükümet, erken seçim olasılığı ve Fed’in faiz artırımına gideceğine ilişkin haberler sonrası ilk 7 ay yaşanan hızlı artışın son 5 ayda yerini biraz daha sakin bir havaya bırakacağı ortada. Sektör temsilcileri tüm olumsuzluklara rağmen 2015’te toplam satışlarının rekor kıracağını ancak uzun yıllardır hedeflenen 1 milyon eşiğini geçemeyeceğini söylüyor. Ocak-Haziran döneminde geçtiğimiz yıla göre yüzde 51’lik artışla 432 bin adede ulaşan otomotiv pazarı, Ramazan ayı, bayram tatili ve yaşanan siyasi gelişmelere rağmen temmuzda beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin (ODD) raporuna göre temmuzda toplam otomobil ve hafif ticari araç satışları 83 bin 836 adede ulaştı. Bu da geçtiğimiz yıl temmuz ayındaki 59 bin 907 adetlik satışın yüzde 39.94 üstüne çıkmış anlamına geliyor. 7 ay toplamında ise temmuz ayı ile birlikte ulaşılan toplam satış 516 bin adedi buldu. Bu rakam da 2014 yılına göre 7 ayda toplam satışların her şeye rağmen yüzde 48.91 büyüdüğü anlamını taşıyor. 2014 yılı yedi aylık dönemde 346 bin 768 adet toplam pazar gerçekleşmişti. Bu artışa gerekçe olarak düzenlenen kampanyalar ile ve önümüzdeki günlere ilişkin oluşan belirsizlik sonucu talebin öne çekilmesi gösteriliyor.

  ODD de yaptığı resmi açıklamada hedefleri 900-950 bin aralığına çekmiş durumda. Bu hedefe giden yolda belirleyici etkenler olarak ise seçin, hükümet kurma çalışmaları ve güvenlik olayları gösteriliyor. Toplam pazarda dinamikler bu şekilde ilerlerken, markalar arasındaki rekabet de devam ediyor. Bu rekabet içinde toplam pazardaki Volkswagen liderliği de sürüyor. Geçmişte ticari ve binak otomobil satışlarıyla toplam pazar liderliğini alan VW artık binek pazarında da tartışmasız zirveye oturdu. VW binek pazarında en yakın rakibi Renault’ya yaklaşık 10 bin araçlık fark atmış durumda. İlk iki sıra ile diğerleri arasında ise yaklaşık 25 bin araçlık bir fark bulunuyor.

  İlk 7 ayda en çok araç satan 10 marka

  1-Volkswagen - 79 bin 448
  2-Ford - 62 bin 931
  3-Renault - 58 bin 784
  4-Fiat - 56 bin 721
  5-Hyundai - 28 bin 62
  6-Toyota - 27 bin 741
  7-Opel - 23 bin 689
  8-Dacia - 23 bin 486
  9-Peugeot - 19 bin 646
  10-Mercedes - 19 bin 594
   
  Güven, ezmocesteri ve Güneş bunu beğendi.
 2. domestos

  domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Aydın-Merkez
  Araç Markası:
  Mitsubishi Space Star
  Araç Renk ve Tip:
  Bakır Kırmızı-MPV
  Sıralamadaki markalar; ülke kalitesini de ortaya koyuyor bence...
   
  infiniteblack bunu beğendi.
 3. Murat

  Murat Aktif

  Şehir:
  İstanbul
  Araç Markası:
  2011 - Mazda 3
  Araç Renk ve Tip:
  Dizel Toruing
  Satışların çoğu filo satışı olmasına rağmen, gidip 2000 tl maaşla 4-5 yıl vadeyle bu araçları alanlar var. O kadar çok örnek var ki etrafımda... Komşulardan biri premiyöm araç diye gidip jetta alıyor, araç hep kapıda hep kapıda. Neden hep yatıyor diye sorduğumda taksit ödüyoruz diyor. En yakın örnek ise dayım, o da Linea aldı, onun da araç yatıyor kapıda.
   
 4. domestos

  domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Aydın-Merkez
  Araç Markası:
  Mitsubishi Space Star
  Araç Renk ve Tip:
  Bakır Kırmızı-MPV
  Kullanılmasa da en iyisi olsun... Telefonum en güzel fotoğrafı çeksin diye fazladan para ödeyenler var, sanırsın Ara Güler :)
   
 5. ezmocesteri

  ezmocesteri Kıdemli Üye Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Ankara
  Araç Markası:
  2013 - Mazda 3 Dizel
  Araç Renk ve Tip:
  Beyaz Sedan İmp.
  Bu tip örnekler çoğaltılabilir, jetta ya premium diyebilen bir ortam oluşturan türkiye ye ne demeli, ona şaşırıyorum
   
 6. domestos

  domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Aydın-Merkez
  Araç Markası:
  Mitsubishi Space Star
  Araç Renk ve Tip:
  Bakır Kırmızı-MPV
  Adamlar analog klimalı passatı satabiliyorlarsa eğer cettayı Premium zannederiz tabisi de... :p
   
  kemal1963 ve ezmocesteri bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş